Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 23:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
 Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Oto co znalazłem w Biblii Kościoła Katolickiego .
2 Piotra 3:3-13

,,...To przede wszystkim wiecie, że przyjdą w ostatnich dniach szydercy pełni szyderstwa, którzy będą postępowali według własnych żądz
i będą mówili: "Gdzie jest obietnica Jego przyjścia? Odkąd bowiem ojcowie zasnęli, wszystko jednakowo trwa od początku świata".
Nie wiedzą bowiem ci, którzy tego pragną, że niebo było od dawna i ziemia, która z wody i przez wodę zaistniała na słowo Boże,
i przez nią ówczesny świat zaginął wodą zatopiony.
A to samo słowo zabezpieczyło obecne niebo i ziemię jako zachowane dla ognia na dzień sądu i zguby bezbożnych ludzi.
Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień.
Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy — bo niektórzy są przekonani, że Pan zwleka — ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia.
Jak złodziej zaś przyjdzie dzień Pański, w którym niebo ze świstem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną znalezione.
Skoro to wszystko w ten sposób ulegnie zagładzie, to jakimi winniście być wy w świętym postępowaniu i pobożności,
gdy oczekujecie i staracie się przyspieszyć przyjście dnia Bożego, który sprawi, że niebo zapalone pójdzie na zagładę, a gwiazdy w ogniu się rozsypią.
Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i ziemi nowej, w których będzie mieszkała sprawiedliwość
....,,

Czy to oznacza , że wierni Kościoła Katolickiego wierzą , że :

,,...niebo ze świstem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną znalezione.
Skoro to wszystko w ten sposób ulegnie zagładzie
,...,, ?

O co tu chodzi.
Czy ktoś jest w stanie to wytłumaczyć?


Wt lis 29, 2022 16:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1458
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Trudno powiedzieć, czy nasza dalsza rozmowa ma sens, bo na powrót stałem się poszukującym, czyli nie pewnym istnienia Boga. Gdybyś jednak mnie zapytał, co na podstawie tego, co wiem teraz, powiedziałbym na pytanie: "Jest Bóg czy nie ma?" - to odpowiedziałbym: "Jest". Tak strzeliłbym gdyby to było np. pytanie w jakimś teleturnieju, gdzie następnie jest pokazywana prawidłowa odpowiedź. Gdyby ta prawidłowa odpowiedź - gdyby był taki teleturniej - okazała się inna, czyli że "Prawda jest taka, że nie ma Boga" - to nie zdziwiłbym się tak bardzo. Byłbym na nią przygotowany, gdyż wiele z argumentów ateistów jest wartych uwzględnienia i zastanowienia się.
afilatelista napisał(a):
A mało to charyzmatycznych osób w historii było, którzy pociągnęli za sobą grupę wyznawców?

No tak, to prawda.
Cytuj:
Dlaczego wywarł taki wpływ na historię świata zachodniego?
Cytuj:
Szczerze to podejrzewam, że gdyby nie Paweł z Tarasu to dzisiaj mało kto wiedziałby cokolwiek o Jezusie.

Czyli co? - Jezus zrobił swoją robotę głosząc apokaliptyczną zapowiedź i zjednując sobie uczniów w Palestynie, no i tak się szczęśliwie (nieszczęśliwie?) złożyło, że Paweł z Tarsu doświadczył wizji, którą zinterpretował jako zjawienie się samego Jezusa i nakazanie mu głoszenia u pogan?
Cytuj:
W sumie trudno mi się przeciwstawić Twojemu tokowi myślenia. Zresztą, zaczynam być agnostykiem. (Ale nie myśl, że to Twój sukces. Ogólnie łatwo ulegam wpływom.
Cytuj:
Nie wiem czy to byłby sukces. Nie chciałbym mieć Cię na sumieniu.

Trudno, wszyscy poniekąd ponosimy odpowiedzialność za życie innych - tzn. mamy jakiś wpływ na myśli i działania innych jak motyl w efekcie motyla. A co do mnie - zbyt boję się dokonać tego kroku.
Cytuj:
polecam nie oczekiwać niczego od Boga. Ogólnie polecam nieoczekiwac niczego od innych tylko od siebie.

Poniekąd słusznie, jednak co do Boga to jak gdyby nie zauważasz, że w samej istocie chrześcijaństwa jest zawarte wielkie oczekiwanie wobec Boga: patrz wersety ewangelii w stylu: "Proście, a będzie wam dane" albo "o cokolwiek poprosicie..." itd.
Cytuj:
Tak, a ja przechodząc przez ulicę mam doświadczenie, które interpretuję jako widzenie nadjeżdżających samochodów. :-D
Cytuj:
Tak. Czasem też śniąc masz doświadczenie które interpretujesz jako widzenie nadjeżdżających samochodów.

Ludzie przechodzący NDE wyraźnie odróżniają sen od swoich doświadczeń bliskich śmierci. Mówią, że NDE jest znacznie jaśniejsze, wyraźniejsze i bardziej świadome, niż zwykła świadomość.
Cytuj:
Ludzie mają wrażenie oddzielenia od ciała ale nigdy nie udowodniono żeby faktycznie ktoś widział salę operacyjną z góry.

Tutaj to jest słabe, to co piszesz. Jak już pisałem, wiele informacji w życiu uzyskujemy bez zastosowania metod naukowych - a jednak na nich polegamy. Tu nie chodzi - jak piszesz - o dowód, że faktycznie ktoś widział salę operacyjną z góry. Tu chodzi o fakt, że setki tysięcy ludzi relacjonuje takie właśnie doświadczenie - i to, że ono jest tak częste i jednakowe, jest zastanawiające.

Jak wytłumaczysz, że tak wielu ludzi w podobnych okolicznościach relacjonuje podobną scenę?
Cytuj:
Wrażenie oddzielenia od ciała można wywołać sztucznie przez stymulację mózgu
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Out-of-body_experience

Wrażenie oddzielenia od ciała, a nie widzenie z góry swojego ciała pośród zaangażowanego personelu medycznego.
Cytuj:
Będziesz świadomy jeszcze bardzo długo. Tak długo, jak trwać będzie gatunek ludzki.
Cytuj:
Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Świadomość człowieka - czyli właściwa Tobie - jest do pewnego stopnia jednakowa. Nieważne, czy to Ty czy ja czy ktoś inny. Świadomość to "coś", a brak świadomości - gdy umierasz - to "nic". Jednak co ciekawe, coś takiego jak "nic" nie istnieje. Faktycznie może być tylko "coś", czyli świadomość. Gdy zniknie Twoja świadomość, świadomość będzie nadal istniała w miliardach istot ludzkich. Nie nastąpi więc zniknięcie Twojej świadomości, jej koniec, gdyż jakby w tę "pustkę" wejdzie jakaś inna świadomość. Pustki nie ma. Świadomość trwa. Więc gdy umrzesz, to w tym samym momencie np. jakiś noworodek się pojawi na oddziale porodowym i Twoja świadomość będzie trwała. Pustki, nicości nie ma. Musi być świadomość.

To trochę podobnie, jak sytuacja, gdy zasypiasz wieczorem, a potem się budzisz. Tego pomiędzy zaśnięciem a obudzeniem nie ma (mówię o spaniu bez marzeń sennych). Tak samo gdy umrzesz, ponownie rodzisz się w jakimś innym człowieku. Różnica jest tylko taka, że w pierwszym przypadku pamiętasz swoją przeszłość (ta pamięć stanowi o Twojej tożsamości). W przypadku Twojej śmierci i ponownego narodzenia w jakimś noworodku, nie ma ściśle rzecz biorąc Twojej tożsamości indywidualnej, gdyż noworodek nie pamięta Twojego przeszłego życia.

Czy wyraziłem się w miarę jasno?
Cytuj:
Emocje wywoluowały u zwierząt zanim nasz gatunek wykształcił mózg zdolny do logicznego myślenia. Emocje są informacją, ale nie zawsze zgodną z rzeczywistością.

Fakt, nie zawsze. Ale zwróć uwagę, że ludzie wierzący często jako o uzasadnieniu swojej wiary mówią o potrzebie sensu. Wizja roztaczana przez współczesną naukę - że powstaliśmy dość przypadkowo i nasze życie nie zmierza ostatecznie do żadnego celu poza śmiercią - jest dla nich czymś pozbawionym sensu. Można nad tym dyskutować, ale z pewnego punktu widzenia rzeczywiście tak jest. Jeśli więc umysł ludzki postuluje jakiś sens w życiu czy w świecie, i nie może go znaleźć w wizji roztaczanej przez np. teorię ewolucji, to być może ten postulat umysłu ludzkiego wskazuje jakąś prawdę?


Wt lis 29, 2022 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Swołocz napisał(a):
Trudno powiedzieć, czy nasza dalsza rozmowa ma sens, bo na powrót stałem się poszukującym, czyli nie pewnym istnienia Boga. Gdybyś jednak mnie zapytał, co na podstawie tego, co wiem teraz, powiedziałbym na pytanie: "Jest Bóg czy nie ma?" - to odpowiedziałbym: "Jest". Tak strzeliłbym gdyby to było np. pytanie w jakimś teleturnieju, gdzie następnie jest pokazywana prawidłowa odpowiedź. Gdyby ta prawidłowa odpowiedź - gdyby był taki teleturniej - okazała się inna, czyli że "Prawda jest taka, że nie ma Boga" - to nie zdziwiłbym się tak bardzo. Byłbym na nią przygotowany, gdyż wiele z argumentów ateistów jest wartych uwzględnienia i zastanowienia się.

Żeby była jasność - ja też nie znam odpowiedzi na to pytanie. Ale zdziwionym się gdyby odpowiedź była twierdząca.
Natomiast na pytanie "Czy mam dobre powody by sądzić że Bóg istnieje?" Odpowiadam: "Nie".

Cytuj:
Czyli co? - Jezus zrobił swoją robotę głosząc apokaliptyczną zapowiedź i zjednując sobie uczniów w Palestynie, no i tak się szczęśliwie (nieszczęśliwie?) złożyło, że Paweł z Tarsu doświadczył wizji, którą zinterpretował jako zjawienie się samego Jezusa i nakazanie mu głoszenia u pogan?
Albo doświadczył wizji albo tylko tak twierdził.
Nie mam jak zajrzeć do jego głowy.
Może głosił u pogan by odnosił tam większe sukcesy niż u Żydów?
Cytuj:
Trudno, wszyscy poniekąd ponosimy odpowiedzialność za życie innych - tzn. mamy jakiś wpływ na myśli i działania innych jak motyl w efekcie motyla. A co do mnie - zbyt boję się dokonać tego kroku.
mimo wszystko wolałbym żebyś chciał żyć a nie tylko bał się umrzeć.

Cytuj:
Poniekąd słusznie, jednak co do Boga to jak gdyby nie zauważasz, że w samej istocie chrześcijaństwa jest zawarte wielkie oczekiwanie wobec Boga: patrz wersety ewangelii w stylu: "Proście, a będzie wam dane" albo "o cokolwiek poprosicie..." itd.
Tak. Biblia to obiecuje. I czy te obietnice mają pokrycie?
Reszta odpowiedzi tutaj:
viewtopic.php?f=27&t=42509&p=1091919#p1091919


Śr lis 30, 2022 13:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 693
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Swołocz napisał(a):
na powrót stałem się poszukującym, czyli nie pewnym istnienia Boga.

Co to znaczy pewnym? W Rozmowach Bergoglio ze Skórką jest stwierdzenie ich obu, że arogancją jest uznawanie, że wie się, że Bóg jest. Istnienie Boga to kwestia wiary a nie wiedzy (przyrodniczej).
W Credo katolicy wyznają Wierzę w Boga. W żadnym wyznaniu nie ma stwierdzenia: Wiem, że Bóg jest.
Uważam, że każdy katolik jest poszukującym. Każdy katolik ma wątpliwości, problemy związane z wiarą.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So gru 03, 2022 12:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1458
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Jeżeli nie wie się, że jest, to jaki jest sens opierania swego życia na takiej niepewności? Żeby żyć wg jakiejś prawdy, żeby poświęcić jej swoje życie, trzeba mieć co najmniej 99 % pewność, że ta prawda jest prawdziwa. Inaczej to jest przecież budowanie na piasku, równie dobrze to wszystko może okazać się iluzją, więc opieranie się na tym jest nieracjonalne i pozbawione sensu.


So gru 03, 2022 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Bliskie jest królestwo Boże ponieważ Jezus niebawem przyjdzie na ziemię .


N gru 04, 2022 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
logika napisał(a):
Bliskie jest królestwo Boże ponieważ Jezus niebawem przyjdzie na ziemię .

Co to znaczy " niebawem"? Bo minęło już 2000 lat i przeminęło wiele pokoleń od obietnicy powrotu i jakoś go nie widać .


N gru 04, 2022 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 693
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Swołocz napisał(a):
Jeżeli nie wie się, że jest, to jaki jest sens opierania swego życia na takiej niepewności? Żeby żyć wg jakiejś prawdy, żeby poświęcić jej swoje życie, trzeba mieć co najmniej 99 % pewność, że ta prawda jest prawdziwa. Inaczej to jest przecież budowanie na piasku, równie dobrze to wszystko może okazać się iluzją, więc opieranie się na tym jest nieracjonalne i pozbawione sensu.

A gdzie tu mowa o niepewności? Wiara daje pewność sensu życia.
Wątpliwości są czymś normalnym u myślącego człowieka. Biblia wciąż uczy czegoś nowego. Wciąż wskazuje mi drogę. Sądzę, że właśnie dzięki wątpliwościom.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt gru 06, 2022 18:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
afilatelista napisał(a):
logika napisał(a):
Bliskie jest królestwo Boże ponieważ Jezus niebawem przyjdzie na ziemię .

Co to znaczy " niebawem"? Bo minęło już 2000 lat i przeminęło wiele pokoleń od obietnicy powrotu i jakoś go nie widać .


Musi się spełnić pewne proroctwo. 1 Tesaloniczan 5:2,3

,,...Sami bowiem dokładnie wiecie, że dzień Pański przyjdzie tak, jak złodziej w nocy.
Kiedy bowiem będą mówić: "Pokój i bezpieczeństwo" — tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada, jak bóle na brzemienną, i nie ujdą.
...,,

Najpierw ludzkość musi ogłosić na ziemi ,, Pokój i bezpieczeństwo ,,. To jest przed nami a coraz częściej jest mowa o światowym pokoju.


Cz gru 08, 2022 10:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
A w innych miejscach mowa że wojny będą zwiastunami końca świata.


Cz gru 08, 2022 23:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Co to znaczy "bliskie jest królestwo Boże"
Oto co powiedział Jezus co do wojen. Mateusza 24:7,8

,,...Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi.
Lecz to wszystko jest dopiero początkiem boleści.
...,,

Muszą ogłosić : ,, pokój i bezpieczeństwo ,, .


So gru 10, 2022 17:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 191 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL