Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Saqura napisał(a):
Nikt Ci nie zabrania używać tego chwilowego życia jak chcesz, ja tylko próbuję uświadomić, że to co obecnie masz i się tak liczy istnieje tylko i wyłącznie dzięki tym słowom:
"Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię"Rdz.1,28
Cała reszta to Twoja ocena i własny wolny wybór.

No i spoko. Bądź więc tak mil i przestań mi mówić że jestem trupem. Chyba że masz dowody na to co twierdzisz.

Cytuj:
Jestem "szara", to jest prawda. Ten "tęczowy jednorożec" też jest "szary", bo świat nie ma kolorów, a barwy są jedynie złudzeniem.
A co jeśli Jahwe i Jezus są tylko złudzeniem i jedyny sposób na uzyskanie koloru to wiara w tęczowego jednorożca? To Tęczowy
Jednorożec stworzył świat w tym Jahwe i nadal mu kolory. Nawet jeśli trafisz do nieba z Jahwe i Jezusem to będą one tylko szare, a prawdziwy kolor ma tylko Tęczowy Jednorożec.

Cytuj:
W takim razie skąd ta obecna pewność, że wiara to taki zły fundament? Sceptykowi raczej nie przystoi :)
Bo wierzyć możesz równie dobrze w Jahwe, Tęczowego Jednorożca, Allaha, karmę albo w kosmitów. Wiara nie pomoże Ci rozstrzygnąć który z tych konceptów jest prawdziwy.

Kapral135 napisał(a):
Jestem Katolikiem i dla mnie sprawa jest oczywista , każdy człowiek posiada duszę nieśmiertelną która nigdy nie zginie będzie trwała na wieki wieków . Wiara nie ma tu nic do rzeczy ,bo to jest wiedza a nie wiara ,może nie poparta dowodami ale to się zmieni .

A jak definiujesz wiedzę? Bo dla mnie żeby coś było wiedzą to musi być:
1. Zgodne z rzeczywistością
2. Być racjonalnie uzasadnione

Np twierdzenie że w naszej galaktyce jest 5 planet posiadających inteligentne życie. Może być prawdziwe, ale nie jest wiedzą bo nie ma racjonalnego uzasadnienia.

Tak samo jeśli nawet okaże się że człowiek ma duszę, to na dzisiaj nie jest to racjonalnie uzasadnione. Nie jest to wiedzą tylko wiara.


Pn lis 28, 2022 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Drodzy użytkownicy, wróćcie do tematu wątku bo kolejne OT będą usuwane a zatwardziałych forumowych grzeszników czekają wyrafinowane kary :)

_________________
ksiądz


Pn lis 28, 2022 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1542
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
afilatelista napisał(a):
No i spoko. Bądź więc tak mil i przestań mi mówić że jestem trupem. Chyba że masz dowody na to co twierdzisz.

Napisałam: "dla Boga jesteś martwy"- dowód to Biblia/Słowo Boże. Ty go podważasz no i ok, takie Twoje prawo. Ja Mu wierzę. Dlatego też buduję swój dom(życie) na fundamencie tej wiary i to nie tak jak wielu bez tego fundamentu licząc na to, że wichura(śmierć) go w najbliższym czasie nie zniszczy/unicestwi, ale po to właśnie z nią by śmierć go nigdy nie ruszyła. Takiego istnienia(wiecznego) Bóg chciał dla wszystkich, dla każdego z nas.
afilatelista napisał(a):
Bo wierzyć możesz równie dobrze w Jahwe, Tęczowego Jednorożca, Allaha, karmę albo w kosmitów. Wiara nie pomoże Ci rozstrzygnąć który z tych konceptów jest prawdziwy.

Mylisz się, wiara to również "duchowość" czyli przeżywanie Boga, zadawanie sobie pytań i szukanie odpowiedzi.

Wracając do tematu :)
Bóg jako Alfa i Omega nie musiał pozbawiać Maryji wolnej woli( poczęta bez grzechu pierworodnego) bo mając wcześniejszy wgląd w jej odpowiedź wiedział jaka będzie
"oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa"
Jednak pozostaje pytanie po co miałby to zrobić i to przed wyznaczonym na to czasem?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 10:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Saqura napisał(a):
Wracając do tematu :)
Bóg jako Alfa i Omega nie musiał pozbawiać Maryji wolnej woli( poczęta bez grzechu pierworodnego) bo mając wcześniejszy wgląd w jej odpowiedź wiedział jaka będzie
"oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa"
Jednak pozostaje pytanie po co miałby to zrobić i to przed wyznaczonym na to czasem?

Skoro tak, to mógł wejrzeć w postępowanie Ewy i Adama. I stworzyć takich ludzi którzy nie zgrzeszą. Może też zagladać wgląd każdego człowieka z osobna przed ich poczęciem i "dać iskrę życia" tylko tym którzy odpowiedzą zgodnie z jego wolą.


Wt lis 29, 2022 11:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1542
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Czyli jakich? Bez prawa wolnego wyboru? "Niewolników bez mózgu"? Bóg chciał istoty podobnej do siebie, by z nią móc toczyć rozmowy, a nie ducha na posługę, wykonawcę swej woli(aniołowie) Stworzył nawet świat nad którym ta istota(człowiek)miała panować, chciał również zatrzeć wrażenie nierówności pomiędzy nami a Nim (to akurat miała uczynić miłość)
afilatelista napisał(a):
Może też zagladać wgląd każdego człowieka z osobna przed ich poczęciem i "dać iskrę życia" tylko tym którzy odpowiedzą zgodnie z jego wolą.

Wszystko to o czym napisałam wyklucza to czego Ty byś chciał, chociaż nie tak do końca.
Iskra życia nadal się mnoży, bo tak wyrzekł Bóg( a Jego Słowo by być Prawdą, musi się wpierw wypełnić i wtedy dopiero może do niego wrócić, czyli to się stanie i dzieje co zostało raz przez Boga wypowiedziane)by ludzie się rozmnażali i zaludniali ziemię. Natomiast życie wieczne otrzymają jedynie Ci którzy zrozumieją, to znaczy wydadzą zgodę i rozpoczną doskonalenie w miłości z miłością.
Z tym poznaniem przed poczęciem to prawda, dlatego też Księga Baranka istniała już przed założeniem świata(co nie znaczy, że wszystko z góry zostało ustalone, każde imię może zostać z niej wykreślone) Jak dla mnie z początku był w niej każdy, a wykreślamy się sami.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt lis 29, 2022 13:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Cytuj:
Czyli jakich? Bez prawa wolnego wyboru? "Niewolników bez mózgu"?


Nikt tu nie mówi tworzeniu ludzi niezdolnych do grzechu, tylko takich, którzy podobnie jak Maryja, korzystając z wolnej woli, grzechu nie wybiorą.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Wt lis 29, 2022 13:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Saqura napisał(a):
Czyli jakich?
Czyli takich jak Maryja.
Cytuj:
Bez prawa wolnego wyboru? "Niewolników bez mózgu"?

Czy Maryja nie ma prawa wolnego wyboru i jest " niewolnikiem bez mózgu"?
(Ps: teraz sobie przypomniałem że Ty chyba nie wierzysz w niepokalane poczęcie Maryi. Jeśli tak to Twoja polemika w tym wątku nie ma sensu)
Cytuj:
Bóg chciał istoty podobnej do siebie, by z nią móc toczyć rozmowy, a nie ducha na posługę, wykonawcę swej woli(aniołowie)
Ale co z Aniołami mu nie pasowało? Przecież anioły też mają wolną wolę.

Cytuj:
Wszystko to o czym napisałam wyklucza to czego Ty byś chciał, chociaż nie tak do końca.
Iskra życia nadal się mnoży, bo tak wyrzekł Bóg( a Jego Słowo by być Prawdą, musi się wpierw wypełnić i wtedy dopiero może do niego wrócić, czyli to się stanie i dzieje co zostało raz przez Boga wypowiedziane)by ludzie się rozmnażali i zaludniali ziemię. Natomiast życie wieczne otrzymają jedynie Ci którzy zrozumieją, to znaczy wydadzą zgodę i rozpoczną doskonalenie w miłości z miłością.
Z tym poznaniem przed poczęciem to prawda, dlatego też Księga Baranka istniała już przed założeniem świata(co nie znaczy, że wszystko z góry zostało ustalone, każde imię może zostać z niej wykreślone) Jak dla mnie z początku był w niej każdy, a wykreślamy się sami.
Jeśli Bóg zna przyszłość to po co zapisywać kogoś kogo wie że będzie trzeba wykreslić?


Wt lis 29, 2022 22:14
Zobacz profil
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Afilateista

Nasza wiara ma opierać się na Biblii.

A więc w Biblii nic nie pisze aby Maryja była bez grzechu pierworodnego, ba nic nie pisze nawet aby była zawsze dziewicą.

Pisze ze urodziła Jezusa jako dziewica i pisze też że Józef nie zbliżył się do Niej do puki nie urodziła. Nie pisze ze w ogule się do niej nie zbliżył ale do puty nie urodziła.


Wt lis 29, 2022 22:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1542
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
No_Pasaran napisał(a):
Nikt tu nie mówi tworzeniu ludzi niezdolnych do grzechu, tylko takich, którzy podobnie jak Maryja, korzystając z wolnej woli, grzechu nie wybiorą.

Czyli anihilacja w zarodku? Sąd przed potencjalnym czynem? Absurd i ogromna niesprawiedliwość.
Gdzie miejsce na miłość i sprawiedliwość? Bóg wie, a inni np. tacy aniołowie?
afilatelista napisał(a):
Jeśli Bóg zna przyszłość to po co zapisywać kogoś kogo wie że będzie trzeba wykreslić?

Właśnie dlatego, że sprawiedliwy sąd/osąd odbywa się po życiu cielesnym(czynach), a nie przed nim. To że Bóg wie(wszechwiedza) nie oznacza że sprawiedliwość śpi. W naturze doskonałości również musi panować wyważona równość dla każdego z jej atrybutów. W przeciwnym razie nie ma mowy o jakiejkolwiek doskonałości we wszystkim.
afilatelista napisał(a):
Ale co z Aniołami mu nie pasowało? Przecież anioły też mają wolną wolę.

To dość obszerny temat, nie na "tutaj"
afilatelista napisał(a):
(Ps: teraz sobie przypomniałem że Ty chyba nie wierzysz w niepokalane poczęcie Maryi. Jeśli tak to Twoja polemika w tym wątku nie ma sensu)
Cytuj:

To niby znaczy, że nie mogę o to tutaj pytać, dowiadywać się by innych zrozumieć?(moje pytanie było nie na miejscu, nie ma związku?)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lis 30, 2022 8:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1542
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Pytanie do wszystkich tych którzy uważają, że Boża wszechwiedza mogła zostać wykorzystana by dopuścić do istnienia jedynie tych ludzi u których z góry wiadomo, że będą zgodni z wolą Bożą tak jak np. Maryja.
Co jeśli Bóg zobaczył/miał wgląd, że przez śmierć Jego Syna szansa dla zaistnienie wielu, z tych których by miał do tego nie dopuścić, się np. potroiła? Weźmy na przykład szansę na wieczne zaistnienie dla wielu z tych, którzy bez "krzyża" by jej nie mieli.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr lis 30, 2022 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Saqura napisał(a):
Czyli anihilacja w zarodku? Sąd przed potencjalnym czynem? Absurd i ogromna niesprawiedliwość.
Gdzie miejsce na miłość i sprawiedliwość? Bóg wie, a inni np. tacy aniołowie?


Jaka znowu anihilacja w zarodku? Mowa o powstawaniu tylko takich zarodków, które rozwiną się w ludzi niewybierających grzechu.

Saqura napisał(a):
Co jeśli Bóg zobaczył/miał wgląd, że przez śmierć Jego Syna szansa dla zaistnienie wielu, z tych których by miał do tego nie dopuścić, się np. potroiła? Weźmy na przykład szansę na wieczne zaistnienie dla wielu z tych, którzy bez "krzyża" by jej nie mieli.


Wszyscy > wiele, jeśli mówimy o tej samej puli ludzi.
Poza tym, przy opcji powoływania do życia ludzi niewybierających grzechu, mamy też do czynienia z aspektem, który wygodnie pomijasz, czyli zerowej populacji ludzi wrzuconych na wieczność w "jezioro ognia i siarki" .

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr lis 30, 2022 12:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Przepraszam wszystkich uczestników, że włączając się do dyskusji, nie odniosę się do bieżących wątków, ale wprost do samego sformułowania tematu:
Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Skażenie świata grzechem - jest czymś, czego każdy z nas w jakiś sposób doświadcza, albo ze strony innych, albo widząc własną słabość. Jesteśmy grzeszni - i to jest taka prawda sformułowana w Biblii, na którą właściwie nie potrzebujemy dowodów.

Tymczasem "Niepokalane poczęcie Maryi" - to wielopiętrowa konstrukcja teologiczna.
U jej podłoża znajduje się teza o "grzechu pierworodnym" (czyli grzechu pierwszych rodziców, Adama i Ewy), jako o rzekomym źródle tego "skażenia świata grzechem", o której mówimy w drugiej części tematu. Tyle, że Augustyn doktrynę grzechu pierworodnego sformułował na potrzeby dyskusji z Pelagiuszem (o tym, że bez pomocy łaski nie jesteśmy w stanie osiągnąć zbawienia). W konfrontacji z Pelagiuszem Augustyn miał rację, ale nie oznacza to, że wszystkie jego argumenty były trafne. I tak: Biskup Hippony utrzymywał, że grzech pierworodny jest dziedziczony przez pożądliwość rodziców towarzyszącą aktowi seksualnemu, niezbędnemu przy poczęciu. Rodzice pożądają się nawzajem, a poczęte dziecko dziedziczy ten ich grzech.

Następne "piętro" teologicznej spekulacji dotyczy wyróżnienia Maryi wolnością od grzechu pierworodnego. Słusznie bądź nie, przypisano jej tę cechę, ale przypisując wyrażono to w sposób, który zakłada poprawność języka pojęć, użytych przez Augustyna. Bo "niepokalane poczęcie" oznacza w istocie "poczęcie bez grzesznej pożądliwości" prowadzące do nieobecności grzechu pierworodnego w naturze osoby tak poczętej.
To, co powyżej wynika ze znaczenia słów i wprowadzanych pojęć.

I oto mamy XXI w. i jakaś liczba osób jest poczynana w procedurze in vitro. Nie rozpatrujemy teraz, czy sama procedura jest godziwa, czy nie. Ale oto zostało oddzielone poczęcie od pożądliwości. Czy więc są to "niepokalane" poczęcia? Albo czy w naturze osób poczynanych w procedurze in vitro rzeczywiście ujawnia się wolność od "skażenia grzechem"? Być może używany przez nas zbiór pojęć nie jest już odpowiedni do opisu tego, nad czym mamy dyskutować?


Śr lis 30, 2022 12:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Pytanie techniczne - jesteś wyznania rzymskokatolickiego?

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr lis 30, 2022 12:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
A jakie to ma znaczenie?


Śr lis 30, 2022 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 02, 2020 14:28
Posty: 536
Post Re: Niepokalane poczęcie Maryi a skażenie świata grzechem
Spore, bo zarówno kwestia grzechu pierworodnego, jak i niepokalanego poczęcia są umocowane dogmatycznie, a temat dotyczy perspektywy KRK właśnie.

_________________
Hasta la Victoria Siempre


Śr lis 30, 2022 12:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL