Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 18:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
 Czy dla KK są religie "bardziej i mniej strawne" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 16:19
Posty: 174
Post Czy dla KK są religie "bardziej i mniej strawne"
marcin_jarzębski napisał:

W Biblii jest napisane, że nie ma zbawienia poza imieniem Jezus. Jesli ktoś znał chrześcijantwo, miał wolny, nieskrepowany dostep to materiałów wyjasniających chrzescijanstwo to nie ma dla niego wytłumaczenia. Ale Arab z Arabii Saudyjskiej praktycznie nie ma pojęcia o chrześcijaństwie, taki jesli całe życie żył w A.S. bedzie oceniany według prawa naturalnego.

Zaintrygowało mnie to co napisał Pan Marcin.
Pomińmy fakt, że w 21 wieku, dobie Internetu nie jest możliwe, aby Turek, Chińczyk, Hindus czy Japończyk nie wiedział Jezusie. Na pewno ma dostęp do internetu, ma wolny i nieskrępowany wybór, nikt go nie prześladuje, i jakoś prawie nikt nie przechodzi na chrześcijaństwo. Wszyscy Oni do piekła - OK rozumiem.

Ale co z religiami chrześcijańskimi, opartymi na wierze w Jezusa ?

Według słów Pana Marcina bezproblemowego zbawienia dostąpią chrześcijanie wierzący w Jezusa czyli także: protestanci, ewangelicy, prawosławni itp ...

Czy dobrze rozumuję ?

Jeśli tak, to czy jest sens nawracanie ich na katolicyzm ?

Czy można uszeregować "strawność" innych religii dla KK na przykład w taki sposób:

1. Kościół Katolicki
2. Protestanci
3. Ewangelicy
4. Prawosławni
5. Judaizm
6. Islam
7. Buddyzm, Hinduizm etc

Dla mnie, laika w dziedzinie innych religi różnica między pierwszą czwórką jest prawie żadna.

Zasadnicza różnica to taka: że religie 2-4 nie uznają Papieża jako zwierzchnika kościoła, że w religiach 2-4 kaznodzieje mogą mieć żony, byc może mają inny zestaw świętych, ale pod względem "istoty problemu" religie 1-4 są identyczne.

Czy dobrze rozumuję ?


Pn sty 02, 2006 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 22:23
Posty: 69
Post 
Pozwol, ze Ci odpowiem... ;)
Otóż... zacznijmy od takiego może troche kontrowersyjnego stwierdzenia, że poza Kościołem nie ma zbawienia... nie jest to bynajmniej proba "zastraszenia innych religii", że ich wyznawcy nie dostąpią życia wiecznego, bo to najzwyklejsza bzdura!!! :o
Bo przeciez niegdzie nie jest napisane, że będziemy sądzeni z naszej przynależności do jakiegoś Kościoła, ale z naszych uczynków!!!!!!! Przecież KK istnieje od ok. 2 tys. lat, więc co, ludzie, ktorzy żyli przed Chrystusem nie będą zbawieni??? :o chyba to troszkę bez sensu... Dla mnie osobiście nie znaczenia, kto nal;eży do jakiego kościoła... właściwie jeśli chodzi o kościoły chrześcijańskie i judaizm to wywodza się one od jednego Boga... tu zaczynają sie tylka różnice w interpretacji... Podsumowując więc każdy człoweik powinien dązyć do rozwijania swojej wiary, ale jeżeli został wychowany jako, np. muzułmanin to nie oznacza, że nie będzie zbawiony, jżeli tylko będzie zachowywał się godnie i przestrzegal przykazania miłości, ktore w roznych religiach znajduje się tylko w roznych formach... pozdrawiam :)

_________________
(...)"Tak mówi Pismo Święte i niepojęte słowa w nim tkwią, a nie napotkać mocy tych słów może byś umiał a choćbys chciał, nie będziesz mógł(...)"1,2,3


Pn sty 02, 2006 13:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
Moim zdanie w postępowaniu KK można jasno zobaczyć że są mniej i bardziej akceptowane religie.

Jeśli spojrzeć na religie jako strukture organizacyjną konkurującą z innymi tego typu strukturami o wyznawców to można zauważyć że :
1. Toleruje konkurentów głoszących dogmaty na tyle zbieżne że nie powodują większych sprzeczności. Umożliwia to zawieranie sojuszy w walce z innymi.
2. Toleruje konkurentów na tyle silnych że walka z nimi mogła by skończyć się Pyrrusowym zwycięstwem ( wzajemnym wykrwawieniem ), lub nawet przegraną.

Zatem czynnik strawności danek religi dla KK jest zależny od siły danej religii oraz zbieżności dogmatycznej.
W oparciu o ten współczynnik KK dzieli wiary na dwie kategorie.
Religie i sekty.
Sekty są słabe i/lub głoszą dogmaty sprzeczne z katolickimi.


Pn sty 02, 2006 14:41
Zobacz profil
Post Re: Czy dla KK są religie "bardziej i mniej strawne&quo
roberthat napisał(a):
1. Kościół Katolicki
2. Protestanci
3. Ewangelicy


Ewangelicy to Protestanci


Pn sty 02, 2006 15:05

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 16:19
Posty: 174
Post Re: Czy dla KK są religie "bardziej i mniej strawne&
Monika75 napisał(a):
roberthat napisał(a):
1. Kościół Katolicki
2. Protestanci
3. Ewangelicy


Ewangelicy to Protestanci


A czy to ma jakieś znaczenie dla tego tematu. Może napisz co o tym myślisz a nie czepiaj sie nieistotnych szczegółów.

Katrina - jesteś pierwszą przyjazną mi duszą na tym forum, dzięki !!!!


Pn sty 02, 2006 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 16:19
Posty: 174
Post 
Panie Marcinie.
Akurat z tą Arabią Saudyjską to Panu nie wyszło. A.S. to prywatna posiadłość rodziny Saudów wyznajacej Islam. Wybudować tam Kościół Katolicki to tak, jakby wybudować meczet w obrębie murów Jasnej Góry ... Chociaż kto wie, przecież saudyjski książę sfinansował niedawno rozdzielenie polskich bliźniąt syjamskich - nie jest więc wrogo nastawiony do chrześcian. Sam zwiedzałem kościół Rzymsko-Katolicki w Hurgadzie (Egipt) i jeszcze żyję. Cywilizacja w Turcji to prawie Europa Zachodnia - też zwiedzałem ....


Pn sty 02, 2006 16:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 24, 2005 12:23
Posty: 39
Post Re: Czy dla KK są religie "bardziej i mniej strawne&quo
roberthat napisał(a):
Pomińmy fakt, że w 21 wieku, dobie Internetu nie jest możliwe, aby Turek, Chińczyk, Hindus czy Japończyk nie wiedział Jezusie. Na pewno ma dostęp do internetu, ma wolny i nieskrępowany wybór, nikt go nie prześladuje, i jakoś prawie nikt nie przechodzi na chrześcijaństwo. Wszyscy Oni do piekła - OK rozumiem.


To chyba nie tak. Nibym dostep do informacji jest, ale jesli masz wlasna religie, albo w ogole nie jestes czlowiekiem religijnym, to mozesz sie tymi informacjami po prostu nie interesowac. Niby wszyscy tu piszacy maja dostep do internetu, ale ilu z nich wie cos konkretnego o hinduizmie? Czesc pewnie bedzie cos wiedziec, bo sie tym zainteresuje, inni nie. Dostep do informacji nie zawsze jest gwarancja tego, ze duzo wiem o danej religii.

Nie pomijajmy tez ludzi, ktorzy do informacji dostepu nie maja, nawet w XXI w. Nie wszystkie plemiona z wysp Pacyfiku slyszaly o chrzescijanstwie. Co z nimi?

Katarina napisał(a):
poza Kościołem nie ma zbawienia... nie jest to bynajmniej proba "zastraszenia innych religii", że ich wyznawcy nie dostąpią życia wiecznego, bo to najzwyklejsza bzdura!


Przyznaje, ze w terminologii teologicznej nie jestem zbyt mocny, wiec moze rozumuje zle. Jesli poza KK nie ma zbawienia, to jak wyznawcy innych religii moga dostapic zycia wiecznego? Zbawienie i zycie wieczne to nie to samo? Chyba, ze bierzemy pod uwage wieczne egzystowanie w piekle :)

O ile dobrze pamietam (ale mozliwe, ze zle pamietam, w takim razie prosze skorygowac) w "Dominus Iesus" Jan Pawel II wyraznie napisal, ze nie ma zbawienia poza kosciolem katolickim. Oznacza to, ze wedlug KK nie tylko wyznawcy religii niechrzescijanskich, ale i niekatoliccy chrzescijanie ida automatycznie do piekla.

Jesli sie myle, to niech mi ktos wytlumaczy roznice miedzy zbawieniem (osiagalnym tylko w KK) i zyciem wiecznym (dostepnym dla wyznawcow innych religii).

_________________
Apofenista (Munafikunem tez czasem zwany)


Pn sty 02, 2006 16:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 16:19
Posty: 174
Post Re: Czy dla KK są religie "bardziej i mniej strawne&
Monika75 napisał(a):
roberthat napisał(a):
1. Kościół Katolicki
2. Protestanci
3. Ewangelicy


Ewangelicy to Protestanci


Cytat z encyklopedii:
Luteranizm - doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.

Stąd wziąlem protestantów i ewangelików, ale nie wykluczam, że Ty masz rację. Dla tego tematu to zupełnie nieistotne.


Pn sty 02, 2006 17:01
Zobacz profil
Post Re: Czy dla KK są religie "bardziej i mniej strawne&
roberthat napisał(a):
Stąd wziąlem protestantów i ewangelików, ale nie wykluczam, że Ty masz rację. Dla tego tematu to zupełnie nieistotne.


Ewangelicy to nazwa używana na określenie "najstarszych" protestantów: luteran i kalwinistów.
Jeśli chodzi o poruszony przez Ciebie problem to właśnie luteranie i kalwiniści są chyba w najlepszym kontakcie z Kościołem Katolickim z grona wszelkich kościołów protestanckich. Z luteranami ( Kościołem Ewangelicko-Augsburskim) i kalwinistami (Kościołem Ewangelicko-Reformowanym) jest prowadzony dialog ekumeniczny, natomiast nie ma tego z całą masą różnych pomniejszych kościołów protestanckich (najczęściej z powodu ich niechęci).


Pn sty 02, 2006 17:59

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 16:19
Posty: 174
Post 
Dzięki za odpowiedź, ale najważniejsze pytanie tego tematu brzmi tak:

Według słów Pana Marcina bezproblemowego zbawienia dostąpią chrześcijanie wierzący w Jezusa czyli także: protestanci, ewangelicy, prawosławni itp ...

Czy dobrze rozumuję ?

Jeśli tak, to czy jest sens nawracania ich na katolicyzm ?


Pn sty 02, 2006 18:16
Zobacz profil
Post 
Jakoś nie mogę znaleźć tych słów o "bezproblemowym zbawieniu".
Roberthat, czy możesz je wskazać?


Pn sty 02, 2006 18:41

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
nie wiem co po ale napisze odpowiedź, choć to pewnie nic nie da.

Zbawienie nie jest procesem matematycznym, że możemy obliczyć komu starczyło punktó a komu nie. Zbawienie jest wynikiem naszych uczynków i Łaski Bożej.
Kościół Katolicki istnieje od dnia Zesłania ducha Świętnego czyli w Dniu Piędziesiątnicy. Kościół Katolicki to Kościoł Powszechny, załozony przez Jezusa Chrystusa.
Mianem Kościoła możemy określać tylko te wspólnoty które zachowały sukcesje apostolską czyli:
-Kościół Katolicki, Prawosławny, Starokatolicki, Kościoły Chalcedońskie (Asyryjski), Kościoły pierwszych 3 soborów ekumenicznych czyli Ormiański Koptyjski, Etiopski).
Protestanci czyli ewangelicy, oraz wolne kościoły nie są te facto Kościołami tylko Zborami, nie zachowyły sukcesji apostolskiej. Z dwóch sakramentów jakie "niby" zachowali" tylko chrzest jest udzuelany ważnie, żadnej eucharysti tam nie ma! Po prostu nie dokonuje sie przeistoczenie.
czy wszyscy chrześcijanie będą zbawieni. Ja wierzę że tak, tylko że nie wszyscy od razu! Czemu prostestanci i Kościoły nie-katolickie powinny konwertować na katolicyzm? Aby oszczędzic sobie czyśćca. Meki w czyśccu są straszne, co gorsza nie-katolicy nie wierza w czyściec czyli nie będzie dana im łaska modlitwy za ich Dusze, co poteguje ich cierpienia.

Co do Arabii Saudyjskiej, to co mnie interesuje że to jest królestwo wahabickie i rządzący są właścicielami, to nie ma żadnego znaczenia, ja rozmawiałem z saudyjczykiem i wiem że nie ma zielonego pojęcia o chrześcijanstwie. Strony internetowe sa blokowane, nie ma misji, ewangelizacji, a rządowe pranie mózgu wypacza im doszczęstnie obraz chrześcijanstwa. Internet wcale nie jest dobrym miejscem do szukania odpowiedzi na tak wazne pytanie. Są miliony jak nie miliardy ludzi któzy nie znają Ewangelii. Mój kolega Ormianin mieszka w turcji i mówił mi że spora cześć Kurdów na południu nic nie wie o chrześcijanstwie. Oni znają oczywiście Isa ibn Myrjam ale to nie jest nasz Jezus, to tylko koraniczny prorok. Islam wspomina o chrześcijanstwie tylko że zniekształca jego obraz, w V surze Koranu trójca Swięta to Bóg Ojciec, Syn Boże i...Maryja!

Jeśli ktoś mogł poznać prawde, miał do niej wolny dostęp, ale nic nie zrobił aby ją odkryć, spoczął na laurach, odrzucił swiadomie Jezusa niestety nie ma żadnych przesłanem aby sądzić że będzie zbawiony.
Prosze przeczytać 6 rozdział ewangeli sw Jana a konkretnie
Jan 6:44 Jan 6:47 Jan 6:48 Jan 6:51 Jan 6:53-56

co tu jeszcze było...Ewangelicy to nie najstarsi protestanci, wcześniej byli waldenci, husyci, katarzy, etc etc etc ewangelicy to "kościoł ewangelicko-augsburski, ewangelicko-reformowany i jeśli sie nie myle ewangelicko-metodystyczny który w 17 czy 18 wieku odłaczył sie od luteran.

Tylko z wyznaniami chrześcijanskimi prowadzony jest dialog ekumeczniczny! Co do judaizmu i islamu przyjmuje sie że wierzymy w jednego Boga i mamy pewna sfere do dialogu, ale praktycznie nic nie łaczy chrześcijanstwo z hinduizmem, buddyzmem czy innymi relgiami.
Nie bede oceniać czy mozna je szeregować.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn sty 02, 2006 18:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 16:19
Posty: 174
Post 
Lucyna napisał(a):
Jakoś nie mogę znaleźć tych słów o "bezproblemowym zbawieniu".
Roberthat, czy możesz je wskazać?


Pan marcin_jarzębski napisał:
W Biblii jest napisane, że nie ma zbawienia poza imieniem Jezus. Jesli ktoś znał chrześcijantwo, miał wolny, nieskrepowany dostep to materiałów wyjasniających chrzescijanstwo to nie ma dla niego wytłumaczenia.

Wczoraj ogladałem jakiś film (akcja w USA) i nad grobem jakiś pastor (na pewno nie ksiądz KK) cytował fragment Biblii zawierający dokładnie te słowa:

Pan marcin_jarzębski napisał:
"Extra Christum salus nulla"
poza Chrystusem nie ma zbawienia


Nie wiem czy wiesz, ale pan marcin_jarzębski i gabriel to giganci tego forum. Ich biegłą znajomość w temacie katolicyzmu możesz podziwiać w ich bezpośrednim starciu w moim temacie "Jedna religia = katastrofa" - mnie rzuciło na kolana.

Na koniec tego tematu pan marcin_jarzębski stwierdził:

pan nie jest katolikiem
Katolik wierzy że Kościół Katolicyki posiada pełnie prawdy!


Właśnie w tym problem, że giganci tego forum zastrzegają pełnię prawdy wyłącznie dla Kościoła Katolickiego, a co z protestantami, ewangelistami, prawosławnymi - czy oni nie znają pełnej prawdy, czy zatem należy ich nawracać na katolicyzm czy nie ? ... tego usiłuję się dowiedzieć.

Pytanie zasadnicze jest następujące:

Czy wyznawcy innych religii chrześcijańskich niż katolicyzm moga być zbawieni tzn. iść do tego samego nieba co katolicy, bo niebo chyba jest jedno !


Pn sty 02, 2006 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 23, 2005 16:19
Posty: 174
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
Protestanci czyli ewangelicy, oraz wolne kościoły nie są te facto Kościołami tylko Zborami, nie zachowyły sukcesji apostolskiej. ....
Czemu prostestanci i Kościoły nie-katolickie powinny konwertować na katolicyzm? Aby oszczędzic sobie czyśćca. Meki w czyśccu są straszne, co gorsza nie-katolicy nie wierza w czyściec czyli nie będzie dana im łaska modlitwy za ich Dusze, co poteguje ich cierpienia.


Jak widać wyznawcy innych religii chrześcijańskich sa dla pana marcina gorszym gatunkiem. Niebo owszem, ale poprzez męki w czyśccu ....


Pn sty 02, 2006 19:31
Zobacz profil
Post 
Oczywiście, że dla kościoła katolickiego są mniej lub bardziej (żeby nadal trzymac sie tego kolokwialnego terminu) "strawne" denominacje.
Jaka jest gradacja "strawności" ? hmmm nie jestem pewien. Może to co napiszę poniżej troszeczkę nam rozjaśni....
otóż czy zbawienie jest poza kosciołem czy nie jest... odsyłam do katechizmu i nauczania kościoła, jesli chodzi o granice katolickiej tożsamości odsyłam do deklaracji dominus jesus

no i na koniec... krótki kurs o tym kto jest ludem bozym i kto zostanie zbawiony to znaczy kto posiada mozliwosc zbawienia według nauki KK.


1. katolicy
2. katechumeni
3. chrześcijanie - niekatolicy
4. monoteiści
5. teisci i poganie
6. ludzie kierujący się w zyciu sumieniem i szeroko rozumianym prawem moralnym

ale chyba więcej mozna doczytać w konstytucji dogmatycznej Lumen gentium

tam nawet jest chyba wykorzystany cytat a zbawiciel chciał, aby wszyscy ludzie byli zbawieni (1 tym 2.4)

pozdrawiam

scriptor/outsider


Pn sty 02, 2006 19:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 207 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL