Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 18:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Kim jest Bóg??? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:42
Posty: 56
Post Kim jest Bóg???
Na wstępie chciałem podkreslic, że nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywac ani wystepowac przeciwko niczyim poglądom.
Ale wg. mie zdecydowana wiekszośc dyskusji na ten temat nie ma sensu. Dlaczego? Ponieważ każdy wypowiadający sie mówi o czymś innym. Dlatego stawiam pytanie? Jaka jest definicja Boga ażeby można uściślic temat takiej dyskusji. Oczywiscie zakładam, ze ta definicja będzie oparta o zasady wiedzy i logiki myslenia współczesnego człowieka.


N lut 19, 2006 23:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Bóg - źródło wszystkieg. Twórca świata. Od niego pochodzą (przez Niego stworzone są) wszystkie stworzenia.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lut 20, 2006 8:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Bóg-poprostu doskonałość i stwórca, siła wyższa.

_________________
Obrazek


Pn lut 20, 2006 8:33
Zobacz profil WWW
Post 
Obrazek
Modyfikatorze tak postawiony problem był dyskutowany tu: http://www.sfinia.fora.pl/viewtopic.php?t=290


Pn lut 20, 2006 9:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:42
Posty: 56
Post 
Przeczytałem, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi a raczej wspólnego mianownika tych pogladow. Natomiast ci co sie tutaj wypowiedzieli maja duzo racji ale dalej nie do konca Moze warto by sie pokusic o doszlifowanie jego definicji tak aby z nia mogli sie wszyscy zgodzic a pozniej w oparciu o nia podjac dalsza dyskusje.
Moj punkt widzenia jest nastepujacy.
1. Nie ma mowy o zadnym bogu osobowym.
2. Zgadzam się , że okresleniem Boga można nazwac twórce wszechświata. Ale jest to nic innego jak synonim praw natury w oparciu o które powstał wszechswiat. Praw które rządzą naturze i na które nie mamy wpływu i jeszcze wiele czasu upłynie zanim je poznamy.
Jeśli wiec założymy że Bóg = Prawom natury to wszystko w religji zacznie sie zgadzac jak nap. ze jest on sprawiedliwy bo przeciez prawa dotycza wszystkich bez wyjatku i nie stosuja zadnych przywilejów w stosunku do nikogo,
Równiez takie postawienie sprawy wyjaśnia kwestie że bóg jest jeden no i przy takiej definicji trudno w niego nie wierzyc bez względu jaki sie ma światopogląd czy orietacje religijna.[/img]


Pn lut 20, 2006 14:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:36
Posty: 22
Post 
Modyfikator - to taka trochę manichejska koncepcja, niestety raczej niezgodna doktrynalnie z konwencjami chrześcijańskimi wg. których Bóg stoi ponad naturą - którą stworzył i którą kontroluje. Paradoksalnie gdyby Bóg był tylko naturą czy prawami naturalnymi to byłby zniszczalny, zwłaszcza przez człowieka.

_________________
+ Frates Militiae Templi +
Et cognoscetis veritatem et veritas liberabit vos.
[Gdy poznacie prawdę, ona was wyzwoli.]
Jezus Chrystus


Pn lut 20, 2006 21:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Modyfikator napisał(a):
1. Nie ma mowy o zadnym bogu osobowym.

Bóg w którego wierzę, Bóg chrześcijan, to nawet Bóg w trzech osobach: Ojciec, Syn i Duch.

Modyfikator napisał(a):
2. Zgadzam się , że okresleniem Boga można nazwac twórce wszechświata.

No to poszerzamy - Twórca wszystkiego, co istnieje (bo istnieje dzięki Jego woli).

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lut 20, 2006 22:00
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:42
Posty: 56
Post 
A gdzie jest napisane albo powiedziane, że Bóg ma byc definiowany konwencjami chrzesciańskimi. natomiast jasno jest powiedziane że Bóg jest jeden dla wszystkich, więc jego definicja powinna byc tak skonstruowana azeby ją mogli wszyscy zaakceptowac właczając ateistów.
Z drugiej nie bardzo moge się zgodzic w oparciu nawet o dzisiejszą posiadana wiedze, że prawa natury można zniszczyc nie mowjąc juz o tym, jak mógłby tego dokonac człowiek.
Proszę wiec o wiecej logiki w nastepnych wypowiedziach Pozdrawiam


Pn lut 20, 2006 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:42
Posty: 56
Post 
ToMu.
Masz prawo do wiary w co kolwiek. Ale jeśli myslisz logicznie to musisz sie zgodzic, że kimkolwiek jest Bóg to jest jedyny. Wiec jego definicja musi byc zakceptowana przez wszystkich. Jesli natomiast kazda religja wymysliła sobie inna definicje to przecież znaczy że każda religja mówi o swoim tylko Bogu Więc albo mamy do czynienia z różnymi bustwami albo definicje nie maja nic wspólnego z prawda.


Pn lut 20, 2006 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Modyfikator napisał(a):
A gdzie jest napisane albo powiedziane, że Bóg ma byc definiowany konwencjami chrzesciańskimi.

Dla Ciebie - nigdzie. Ja w Niego wierzę, a nie w jakiegokolwiek innego.
I uważam, że lepiej jest wierzyć w Boga, niż nie wierzyć.

Ja nie potrzebuję definiować "uniwersalnego boga" - bo takiego nie ma.

Modyfikator napisał(a):
Masz prawo do wiary w co kolwiek. Ale jeśli myslisz logicznie to musisz sie zgodzic, że kimkolwiek jest Bóg to jest jedyny.

Być może. Bo może po prostu różni ludzie (wspólnoty, wyznania itp) inaczej Go widzą.
Zaznaczam - MOŻE.

Modyfikator napisał(a):
jesli natomiast kazda religja wymysliła sobie inna definicje to przecież znaczy że każda religja mówi o swoim tylko Bogu

Nie "własną definicję". Bóg to nie jest rzecz, którą można zdefiniować, opisać i określić.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lut 20, 2006 22:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Mpdyfikator napisał(a):
to przecież znaczy że każda religja mówi o swoim tylko Bogu Więc albo mamy do czynienia z różnymi bustwami albo definicje nie maja nic wspólnego z prawda.

Dla mnie to właśnie Bóg jest Prawdą.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lut 20, 2006 22:21
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:42
Posty: 56
Post 
ToMu, Ja szanuję zawsze czyjeś poglądy bo kazdy ma do nich prawo. Ale nie widzę szansy na jakakolwiek konstruktywna dyskusie czy polemike z osobami które nie posluguja sie logiką i podstawowymi sprawdzonymi zasadami współczesnej wiedzy.


Pn lut 20, 2006 22:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:36
Posty: 22
Post 
Modyfikator napisał(a):
A gdzie jest napisane albo powiedziane, że Bóg ma byc definiowany konwencjami chrzesciańskimi. natomiast jasno jest powiedziane że Bóg jest jeden dla wszystkich, więc jego definicja powinna byc tak skonstruowana azeby ją mogli wszyscy zaakceptowac właczając ateistów.
Z drugiej nie bardzo moge się zgodzic w oparciu nawet o dzisiejszą posiadana wiedze, że prawa natury można zniszczyc nie mowjąc juz o tym, jak mógłby tego dokonac człowiek.
Proszę wiec o wiecej logiki w nastepnych wypowiedziach Pozdrawiam


Ja będąc chrześcijaninem opieram się na konwencji mi najbliższej i to mi wystarcza. Co do natury to chodziło mi raczej o to, że człowiek sam będąc częścią natury ją niszczy (świadomie!), co jest precież z nią sprzeczne.

_________________
+ Frates Militiae Templi +
Et cognoscetis veritatem et veritas liberabit vos.
[Gdy poznacie prawdę, ona was wyzwoli.]
Jezus Chrystus


Pn lut 20, 2006 22:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
A ja nie widzę sensu dyskusji z osobą, która uważa, że Boga da się zmierzyć, opisać i zbadać; najlepiej przy okazji wyjaśniając wszystko - co i w jakim celu zrobił :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lut 20, 2006 22:34
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 21:36
Posty: 22
Post 
Modyfikator napisał(a):
ToMu, Ja szanuję zawsze czyjeś poglądy bo kazdy ma do nich prawo. Ale nie widzę szansy na jakakolwiek konstruktywna dyskusie czy polemike z osobami które nie posluguja sie logiką i podstawowymi sprawdzonymi zasadami współczesnej wiedzy.


Ehe, a zasadami jakiej wiedzy przepraszam? Tej zateizowanej? - Nie tylko taka jest, jest też ta, w której jest miejsca dla Boga. Bagatelizowanie zarówno jednej jak i drugiej jest ignorancją.

_________________
+ Frates Militiae Templi +
Et cognoscetis veritatem et veritas liberabit vos.
[Gdy poznacie prawdę, ona was wyzwoli.]
Jezus Chrystus


Pn lut 20, 2006 22:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL