Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Klasyczna muzyka religijna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 10, 2009 17:46
Posty: 17
Lokalizacja: Suwalszczyzna
Post 
Mmm, muzyka kościelna. Mój temat.

Ja osobiście też polecam Haendla. Wspaniałości! Jego oratoria są przepiękne i pełne treści, a "Mesjasza" w moim mieście przygotowuje co roku organista po AM z chórem amatorskim - wnioskuję, że nie jest to horrendalnie trudne, potrzeba trochę umiejętności, zorganizowania i garść dobrych instrumentalistów do podegrania.

I oczywiście Bach- mistrz polifonii. Niby protestant, ale muzykę napisaną przez niego (zwłaszcza chorały na temat pieśni związanych z danym świętem/okresem liturgicznym) można wykonywać PODCZAS liturgii. Bach zresztą nie miał jakichś barier międzyreligijnych- kochał Boga, wielbił Go muzyką, pisał zarówno przepiękne oratoria i chorały protestanckie, jak i np. Mszę katolicką (h-moll).

Oprócz Bacha poleciłabym partity (wariacje) i chorały na tematy liturgiczne, pisane przez innych kompozytorów Baroku. Mają swój klimat. Dużo nazwisk by tu wymieniać, przeciętnym nie-muzykom żadne nic nie mówi.

Muzyka chóralna i chóralno-organowa: tutaj się szerzej nie wypowiem, ale bodajże w polskiej literaturze muzycznej sporo tego jest, począwszy od "Nieście chwałę mocarze" Dawida, Kochanowskiego i Gomółki (moje ulubione) aż do utworów wieku XX. Jutro wieczorem będę na koncercie organowo-chóralnym w Suwałkach, to może coś mi w ucho wpadnie... ;)

_________________
"Krzyże w życiu pełnią podobną rolę jak krzyżyki w muzyce: podwyższają"
Ludwig van Beethoven
http://d-buxtehude.blogspot.com
Pozdrawiam- Kasia :)


So paź 10, 2009 20:27
Zobacz profil WWW
Post Re: Klasyczna muzyka religijna
Witam,

Zacznę od tego, że w życiu słuchałem wiele rodzajów muzyki. Rock zastąpił metal, słuchałem go we wszelkich odmianach, potem było techno. Jednak w końcu uznanie znalazła u mnie ta klasyczna i to w wersji sacra. Tak po prostu? Nie. To było tak:
Parę lat temu usłyszałem w radio bis: "muzyka barokowa jest najbliższa rytmowi bicia ludzkiego serca w stanie spoczynku, dlatego uspokaja i naukowcy zalecają wszystki, a zwłaszcza opiekunom i rodzicom puszczanie tej muzyki niespokojnym noworodkom, gdyż po urodzeniu pamiętają one rytm bicia mamy i za nim tęsknią, więc to je ukoi" (mniej więcej). Sprawa wracała i szukałem o tym więcej, ale jakoś nic zajmujacego nie znalazlem. Jednak pewnego razu zdeterminowany szukałem na stronach zagranicznych. To byl taki czas walki ze szatanem, chcialem zerwac z wieloma grzechami. Dwadziescia kilka lat, niedlugo po takim moim nawroceniu, wiedzialem ze potrzebuje spokoju, ukojenia. Nie moglem tak po prostu sluchac techno. Tak trafiłem na http://www.musicareligiosa.nl/

Zachęcam do posłuchania tej radiostacji. Muzyka pochodzi od bardzo wielu wykonawców. Istny skarbiec. To publiczna stacja radiowa z Holandii, dlatego nadawana jest muzyka głównie protestancka i przede wszystkim choralna (ale słyszałem też Moniuszkę:). A ja uwielbiam muzykę instrumentalną...

Czy ktoś z Forumowiczów zna stację nadającą taką muzykę, za którą przepadamy?

A może ktoś w Polsce założy stację podobną do musicareligiosa, tyle że z nastawieniem na katolicką muzykę (oczywiście nie omijając Bacha, Heandla i in. wielkich)? Liczę na polskich tradycjonalistów. Przecież Papież zachęca nas do powrotu do źródeł Kościoła, do tego bogactwa, które pozostawiły nam przeszłe pokolenia. Ta muzyka jest faktycznie integralna do naszej cywilizacji łacińskiej. Ja teraz unikam muzyki jak to nazywam z innych kręgów kulturowych. Z radiostacji naziemnych słucham pr. 2, gdzie muzykę klasyczną usłyszeć można codziennie, a religijną całkiem często.

A zastanawialiście się nad organami? Według mnie sam instrument jest wspaniały. Można wycisnąć z piszczałek niesamowitą ilość różnych barw dźwięków. Jestem też pełen podziwu dla wykonawców - wszystkie 4 kończyny w nieustannym ruchu... Dodatkowo, słyszałem (p. sprzedawca w Empik), że organów słucha się raczej głośno, a do słuchania w domu (cicho) zaleca się muzykę wykonywaną na klawesynie. Czy też tak uważacie? Co polecilibyście w takim razie na klawesyn?


N sty 10, 2010 20:02

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: Klasyczna muzyka religijna
Polecam przepiękną mszę Carla Marii von Webera [Missa Sancta No.1, Op.75a (1818)]

Obrazek

https://youtu.be/IQA2t2EVbUw
Zachwycające momenty rozsiane po całej mszy, szczególnie credo uwielbiam :)

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Pt lut 16, 2018 22:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL