Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 3:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Nightwish- satanistyczny zespół? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt sty 15, 2010 17:38
Posty: 1
Post Nightwish- satanistyczny zespół?
Od jakiegoś czasu intersuję się muzyką metal. Wiele razy spotkałem się z opinią, że Nightwish to zespół propagujący satanizm. Czy to prawda? W piosenkach, które znam nie moge się doszukać takich treści. Co o tym myślicie?


Pt sty 15, 2010 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Hmmm... Ja osobiście nie przepadam za metalem, ale akurat piosenki tego zespołu lubię. Czy to zespół propagujący satanizm?? Nie powiedziałabym. Oczywiście nie znam wszystkich tekstów, ale te które słuchałam są fajne.

O tej grupie można wyczytać, że charakteryzują się poetyckimi tekstami, które nawiązują do świata astralnego i fantasy. Ale to, że o tym śpiewają nie oznacza, że muszę w to wierzyć i w jakiś sposób to praktykować.

Dla mnie nie ma w tym nic satanistycznego.

A najbardziej lubię tę piosenkę:

ŚPIĄCE SŁOŃCE

Słońce cicho drzemie
Pewnego stulecia
Spokojne i czerwone, zadumane oceany
Żarliwe pieszczoty na spoczynek złożone
Dla snów mych żyję
Dla marzeń przeżywam noce
Prawda z końcem czasu
Zbrodnią staje się utrata wiary

Pragnę by noc ta życie trwała
Ciemność wokół mnie
Słonecznego morza brzegi
Och, pragnę ze Słońcem zajść wraz
Drzemiąc
Szlochając
Z Tobą

Smutek ma ludzkie serce
Wyruszy od Boga mego
Żeglowałbym przed Księżyców tysiącem
Nigdy nie wiedząc dokąd podążać
222 dni światła
Będzie pożądać je noc
Chwila dla sztuki poety
Aż nie zostanie nic do powiedzenia

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Pt sty 15, 2010 23:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Przyznam szczerze że kilka ich utworów słucham regularnie na you tubie. Szczególnie lubie Wish i had an Angel. Trudno mi określić czy one propagują coś złego. Słyszałem utwory z których zdecydowanie emanuje negatywna treść o śmierci, piciu krwi itd. Natomiast tutaj takowych raczej nie ma. Mówię to jako chrześcijanin który zna nieco ich twórczość, nie koniecznie jednak twierdze że wszystko jest ok, ja się jedynie nie doszukałem i wątpię aby na słuchaniu tych utworów cierpiała jakoś moja wiara.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 15, 2010 23:28
Zobacz profil
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Ja tez lubiłam tą piosenkę Wiście dopóki nie wsłuchałam się w tekst.


So sty 16, 2010 1:16

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Jak mam "doła" to ten utwór na mnie silnie działa.

"Chciałabym mieć anioła"

Chciałabym mieć anioła
Na jedną chwilę miłości.
Chciałabym mieć twojego anioła
nienaruszona dziewico Maryjo.
Zakochałam się w mojej żądzy.
Palę anielskie skrzydła na proch.
Chciałabym mieć twojego anioła dzisiejszej nocy.

W głąb umierającego dnia
Uczyniłam krok na zewnątrz, ku niewinnemu sercu.
Przygotowując się do nienawiści, upadnę kiedy będę mogła.
Ta noc zrani cię jak nigdy przedtem.

Stare miłości walczą do ostatka.
Stare kłamstwa konają jeszcze wolniej.

Chciałabym...

Idę na dno tak krucha i okrutna.
Pozory pijaństwa zmieniają wszelkie zasady.

Stare miłości...

Chciałabym...

Największy dreszcz [podniecenia]-
Nie to, by zabić
Lecz by posiąść nagrodę nocy.
Hipokryta usiłujący być przyjacielem,
Trzynasty uczeń, który zdradził mnie bez powodu.

Ostatni taniec, pierwszy pocałunek.
Twój dotyk moją rozkoszą.
Piękność zawsze przynosi mroczne myśli.

Chciałabym...


So sty 16, 2010 10:39
Zobacz profil
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
On napisał(a):
Największy dreszcz [podniecenia]-
Nie to, by zabić
Lecz by posiąść nagrodę nocy.


Ładnie...tekst jest jeszcze gorszy niz myślałam...jakoś tych linijek nie wychwyciłam...


Pn sty 18, 2010 17:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Szkoda bo melodie ma fajną. No niestety ale te metolowe czy gotyckie rytmy nieraz mają teksty nie do przyjęcia. Ja słucham bez większego wglądu w treść, tzn nie identyfikowałem się z nią nigdy, natomiast dziękuję za uświadomienie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn sty 18, 2010 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Do tej muzyki równie dobrze można śpiewać teksty z disco-polo :-D. Mnie podoba się kompozycja jako całość przy czym wokal traktuję jako kolejny instrument. U Tarji w ogóle nie ma satanistycznych emocji, jest raczej beznamiętna ale dość dobrze moim zdaniem wykonuje śpiew jako rzemiosło. Natomiast Mark ma w sobie coś demonicznego ale o małym natężeniu :badgrin:
Nie odczuwam negatywnych emocji słuchając tego zespołu, bo emocje pochodzą od człowieka a nie z samego tekstu, zresztą chyba nawet nie napisanego przez członka tej grupy.
Dlatego czasami 'daję czadu'. :razz:
Natomiast moja córka przywykła do muzyki jazzowej nie trawi tego.


Pn sty 18, 2010 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 18, 2009 12:02
Posty: 17
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Jak dla mnie ten tekst to kwestia osobistej interpretacji...


Pn sty 18, 2010 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 25, 2009 17:00
Posty: 165
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
No no WIST! A czy nie powinieneś się raczej doszukiwać w charyzmatycznych wspólnotach? No bo wiesz... Ja osobiście byłem egzorcyzmowany ze skutków tej muzyki. Egzorcysta ks. Włodzimierz Cyran rozkazywał demonowi muzyki satanistycznej opuścić mnie.
Za pewne znasz te zdania: "Po owocach ich poznacie" i "wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść" a także: "nie możecie spożywać jednocześnie ze stołu Boga i ze stołu demonów".

Sprawy z muzyką bardzo bolą, bo stajesz nagle przed konkretnym wyborem. Musisz przestać robić to co lubiłeś itd. Ale tak na prawdę nie będziesz żałował. Każda zwyciężona przez Ciebie walką przynosi łaskę od Boga. Ja pomimo upadków nie słucham jej już regularnie, ale każdy z nich odczuwam później natychmiastowo :(
Wiem, że ten post nie dotrze do większej masy. Przez wielu nie zostanie również przeczytany, ale może ktoś odmieni swoje postępowanie dzięki temu i wtedy oboje będziemy mieć plusik u Boga :)

Pozdrawiam

_________________
Tylko uczciwe życie jest szczęśliwe.

Platon


Śr sty 20, 2010 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Zgadza się, niby muzyka, a jednak nasuwają się myśli, że to przecież nic takiego i nie ma na mnie wpływu. I wydaje się że nie ma, a może jednak ma?

To jest kwestia tego na ile trzeba być zaangażowanym, a na ile wystarczy po prostu się z tym stykać. Ja nie podejmuje żadnej refleksji nad tą muzyką, nie rozważam jej słów. Widzę korzyść jedynie w tym że poznaje ją, aby wiedzieć co to jest, o czym śpiewają. Nie lubię mówić o czymś, czego nie znam, ktoś kto potępia ta muzykę nigdy nie słysząc, jej wydaje się mniej autentyczny i łatwo go zagiąć pytaniem o konkrety. Sa utowry gdzie słychac na porządku dziennym treści poprostu chore, wystarczy mi raz posłuchac tekstu aby stwierdzić czemu słuchanie tego nie jest najlepszym pomysłem. Jest to lepsze dla mnie niż setki opinii i napomnień.

Ale wracając, zgadzam się że problem ten boli, a boli bo jest mało wyrażny, mało wyrażnie widać gdzie jest tu ten brak korzyści czy strata. Małe grzeszki bywają gorsze przez to że trudniej je zauważyć, a jest ich dużo, niż przez jeden grzech, ale rzucający się w oczy.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr sty 20, 2010 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 29, 2010 21:43
Posty: 4
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Szczęść Boże! Rejestrując się na forum chciałem stworzyć oddzielny temat, jednak widząc, że podobny został już poruszony postanowiłem umieścić tutaj swoje pytanie. Mój kuzyn Kacper od pewnego czasu interesuje się muzyką "metalową" (swoją drogą już sama nazwa budzi złe skojarzenia). Zaczął ubierać się na czarno, zapuścił długie włosy, a co gorsza ściąga na komputer dźwięki, od których mojej cioci włos się jeży na głowie. Wypytałem go o nazwy tych "artystów" - Vader, Behemoth (podobno ostatnio bardzo popularny wśród młodzieży - kuzyn w tym roku pisze egzamin gimnazjalny), jakieś Bloodbath i między innymi Nightwish. Czy jest to powód, aby obawiać się o duszę Kacpra? Z tego co przeczytałem wnoszę, że jak najbardziej. Wujek myśli nawet o zarekwirowaniu komputera i płyt (jedną zdążył już kupić) kuzyna. Dodam, że jak na razie regularnie uczęszcza ze swoimi rodzicami na Nabożeństwa.

Bóg zapłać za odpowiedź.


Pt sty 29, 2010 21:54
Zobacz profil
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
[...]* Zarekwirowanie płyt, zarekwirowanie komputera wywoła tylko i wyłącznie reakcję odwrotną - cały Kacper zacznie robić "na złość". Nie zablokujecie mu znajomych, szkoły itd...

Kwestia obawy o duszę - ludzie, to tylko muzyka. Znam mnóstwo katolików słuchających Vadera, czy też nawet Behemotha - jakoś nie wyrastają im rogi.

Trzeba rozmawiać, nie rekwirować. Warto porozmawiać o ideologii, o oddzieleniu jej od muzyki, o tym, że dla Behemotha "satanizm" to tylko i wyłącznie chwyt reklamowy.

A co Nightwisha - to poezja i jako taka podlega szerokiej interpretacji. Myślę Teresse, że powinnaś sięgnąć do lektury np Charlesa Budelaire'a - wyobraź sobie, że jego wiersze są omawiane w szkole, a są dużo dużo mocniejsze od tekstów. Trochę dziwi mnie Twoja wybiórczość w tej kwestii, bo przy takim podejściu do tekstów Nightwish powinnaś już dawno pikietować pod MENem.

Fanatyzm w żadnym wydaniu nie jest zdrowy. A co nightwish... równie dobrze możesz posłuchać Closterkellera ;) Nie będzie też problemów z tłumaczeniem ;)


Crosis
* kastor


So sty 30, 2010 20:12

Dołączył(a): So sty 16, 2010 15:39
Posty: 165
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
Bardzo lubie Nightwish, niezwykla muzyka z klimatem, daje mi duzo pozytywnej energii :)
Moze ktos mi wyjasnic co takiego zlego jest w przytoczonym fragmencie? Przeciez to mogla byc metafora? Takie teksty moga miec rozne interpretacje.


So sty 30, 2010 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 23, 2010 14:42
Posty: 695
Post Re: Nightwish- satanistyczny zespół?
;)
maja poetyckie teksty opierajace i dobra muzyke do tego.
słucham metalu i kotów nie jem ;)
a jak sie interpretuje utwor to osobista sprawa sluchacza. ;)

_________________
Lwy pożrą Chrześcijan... a Pogan zadepczą słonie...


N sty 31, 2010 0:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL