Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 05, 2024 4:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Język 

Czy przeszkadza ci kiedy słyszysz wulgaryzmy?
Tak przeszkadza mi 64%  64%  [ 32 ]
Nie. Jest mi to obojętne 36%  36%  [ 18 ]
Liczba głosów : 50

 Język 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Dziadku, nie poniżaj ludzi. Każdemu może się wyrwać... Naśladowanie Jezusa a bycie doskonałym i bezgrzesznym to dwie zupełnie inne rzeczy. Tobie nigdy nie zdarzyło się przekląć :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz maja 05, 2005 15:16
Zobacz profil WWW
Post 
to ja zadam pytania do tego tematu: czy przeklinanie jest grzechem (ciężkim/lekkim) i dlaczego? W sumie jeśli nawet przeklinamy to nie dzieje się nikomu krzywda, co najwyźej świadczy to o kulturze tego człowieka... ?


So maja 07, 2005 17:20

Dołączył(a): Śr maja 04, 2005 13:53
Posty: 51
Post 
Odpowiadam ToMu:

Jeżeli ktoś uważa, że go poniżyłem to b. przepraszam, ale nie miałem takich intencji, po prostu uważam, że należy nazywać rzeczy po imieniu, bo inaczej zaczniemy tolerować zło, a wtedy coraz trudniej będzie nam zmierzać do doskonałości.
Pan Jezus przemawiając do uczonych w Piśmie też zapewne nie chciał ich obrazić, chociaż oni czuli się obrażeni, chciał nimi „wstrząsnąć”: Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą. Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz. (Łk 11, 44-45).


Pn maja 16, 2005 11:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 0:41
Posty: 4101
Post 
koralinek napisał(a):
to ja zadam pytania do tego tematu: czy przeklinanie jest grzechem (ciężkim/lekkim) i dlaczego? W sumie jeśli nawet przeklinamy to nie dzieje się nikomu krzywda, co najwyźej świadczy to o kulturze tego człowieka... ?


Przeklinanie to raczej brak kultury, a nie grzech :D ;) .

Jeżeli jednak przeklinając gorszysz innych ludzi, bądź także - przeklinasz kogoś - wtedy jest to grzechem....

_________________
Mądremu tłumaczyć nie trzeba, głupi i tak nie zrozumie.


Pn maja 16, 2005 11:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 21, 2005 20:37
Posty: 109
Post Re: Język
Nutka napisał(a):
Czy przeszkadzają Ci wulgaryzmy ??
Jak reagujesz jeśli ci przeszkadzają ??
Czy Ty ich używasz??
Jako przecinka czy z emocji Ci się wypsnie??
.

Tak, mi wulgaryzmy przeszkadzają, szczególnie u dzieciaków, które myślą, że zaimponują komuś, a tak naprawdę są żałośni.
Jak ktoś koło mnie używa wulgaryzmów, to ja raczej wogóle nie reaguję, ale nie przeczę, że rozmowy z takim kimś nie lubię. Szczególnie kiedy przekleństwa są notoryczne i pełnią funkcję bardzo częstych przecinków.
Nie używam wulgaryzmów, bo nie widzę takiej potrzeby, ale czasami musze przyznać, że z emocji potrafię przeklnąć.

_________________
Do serca przytul.... liska.....
Obrazek


So maja 21, 2005 12:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Niestety, te przerywniki jezykowe wymigrowaly z Polski wraz z wieloma Rodakami i przykro mi jest, kiedy ktos slyszac, ze jestem Polka, mowi, ze zna kilka wyrazow polskich, ktore niestety okazuja sie byc wulgaryzmami i to na dodatek tego najgorszego gatunku. Potwierdzeniem tego, ze jest to zjawiskiem powszechnym jest min. fakt, ze w szkolach kanadyjskich, gdzie uczniowie za uzywanie jezyka nieparlamentarnego sa zawieszani w czynnosciach uczniow na dzien czy dwa, otrzymuja te kare rowniez za przeklenstwa w jezyku polskim.

Znamy wiele przyslow typu pokaz mi to czy owo, a powiem ci kim jestes, jaki jestes. Jedno z nich wymienia rowniez jezyk: pokaz mi jak mowisz, a powiem ci, kim jestes. Ponadto, pomijajac sprawe kultury osobistej, uzywanie wulgarymzow moze byc znakiem zwyklego ubostwa slownikowego lub tego, ze nic ciekawego, albo przynajmniej bardzo niewiele mamy do powiedzenia, dlatego dbajac o piekno jezyka, o wrazliwosc estetyczna swoja i innych, o szacunek dla innych, powinnismy unikac wulgaryzmow w ogole, a juz jako przerywnikow czy partykuly wzmacniajacej wypowiedz w szczegolnosci. :)

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


N maja 29, 2005 18:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL