Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 O Zbyszku słów kilka... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post O Zbyszku słów kilka...
Cytuj:
"ZBYSZEK"

ZBYSZEK, ZBYSZEK - KOLEGA Z WOJSKA
ZBYSZEK, ZBYSZEK - POSTAĆ RADOSNA
ZBYSZEK, ZBYSZEK - KOLEGA Z WOJSKA
ZBYSZEK

ZBYSZEK, ZBYSZEK - KOLEGA Z WOJSKA
ZBYSZEK, ZBYSZEK - POSTAĆ RADOSNA
ZBYSZEK, ZBYSZEK - KOLEGA Z WOJSKA
ZBYSZEK - SKOCZYŁ Z WIEŻOWCA

GODZINA ÓSMA
ZBYSZEK STAJE NA KRAWĘDZI
ZAMYKA OCZY, WYKRZYWIA USTA...
PRZECHYLIŁ SIĘ NA STRONĘ ŚMIERCI, ŚMIERCI...


Coma wielkim zespołem jest. I nie ważcie sie polemizować, bo na głowy wasze spadna deszcze kamieni, a dzieci wasze do dziesięciu pokoleń do przodu będa rude i zezowate ! Któz inny jak nie ten zespół potrafi w kilku na pozór nie bardzo sensownych zdaniach zawrzeć wszystkie przemiany, jakie dokonały się w państwie polskim i Polakach w ostatnich latach; któż inny w brzmieniu gitar bedzie w stanie oddać całą beznadzieję tych, którzy nie zdecydowali się zaprzedać duszy bezwzględnemu sytemowi ?


"ZBYSZEK, ZBYSZEK - KOLEGA Z WOJSKA" - wers ten przedstawia nam pokrótce całą historię Zbyszka. Możemy ją zinterpretować dwojako - po pierwsze, Zbyszek mógł nie byc nikim specjalnie waznym, ot typowy przedstawiciel dolnych warstw klasy średniej, który nie spędził swej młodości na pilnej nauce, co w konsekwencji spowodowalo, że musiał udac się do wojska. W tym przypadku, utwór jest tez paszkwilem armii, która niszczy życie, uzależniając od siebie niejako, młodych, wstepujących tam ludzi. W drugim zaś przypadku, nalezy wziąć pod uwagę wyjatkowośc zbyszka. Zbyszek był poetą bez warsztatu. Postrzegał świat z typowa dla poetów wrażliwością, nie potrafiąć jednak przelać tego co widzi na papier. Spowodowało to, że zbyt szybko zamknął się na wpływy otoczenia, co z kolei uniemożliwiło jego prawidłowy rozwój psychofizyczny. Mimo, iż z łatwością mógłby poradzić sobie ze wszystkim co go otacza, przez swoja alienację stracił wiekszą część swojego człowieczenstwa, a więc i pewne umiejetności. Juz jako postac całkowicie złamana bezsensem życia zmuszony został do odbycia służby wojskowej. Armia zabiła w nim, poczucie wyjatkowości, co spowodowało, że Zbyszek stał się na chwile radosny [patrz: wers II]

"ZBYSZEK, ZBYSZEK - POSTAĆ RADOSNA" - i tu znów stajemy przed dylematem: Czy Zbyszek był radosny, czy była to maska, pod, którą ukrywał cierpienia niespełnionego człowieka o dużej wrażliwości ? Skałaniam sie ku drugiej opcji, bo człowiek radosny nie skacze przecież z wieżowca [patrz: wers XIII]

"ZBYSZEK - SKOCZYŁ Z WIEŻOWCA" - a własnie, i w tym wersie tkwi sens całej piosenki, a zarazem jest on siła napędowa utworu. Zajmijmy się POWODEM, dla którego Zbyszek zdecydowal się na taki krok. Być może zmusiła go do tego jego sytuacja materialna, na co wskazują pewne słowa [patrz: wers IX]. Wszak w naszym kraju jedynie bezrobotny może sobie pozwolic na pobudke o godzinie ósmej. Drugim z powodów, może byc nieprzystosowanie sie do zwykłego życia w wielkim, szarym miescie, które to poczucie odosobnienia spotęgowane było odbytą niedawno służbą wojskową. Trzecim zaś z powodów (łączącym się nierozerwalnie z drugim) jest nawrót jego poczucia wyjątkowości, które przybiera chorobliwe objawy. Zbyszek, podobnie jak Rakolnikow z "Zbrodni i kary" uwaza, że jest kims więcej i brakuje mu jedynie warunków, by te wielkośc potwierdzić. Spotkawszy się jednak ze wzruszeniem ramion typowego polskiego społeczeństwa, nadzwyczaj dumny Zbyszek, postanawia, że sam zadecyduje o godzinie swojej smierci...

"GODZINA ÓSMA, ZBYSZEK STAJE NA KRAWĘDZI" - jak już pisałem, ten wers ukazuję nam sytuacje Zbyszka, jeżeli chodzi o pracę. Może on także pokazać, że Zbyszek nie przejmował się za zycia wymogami społecznymi, ile był człowiekiem niezależnym i coś tak błahego jak czas, nie odwracało nawet jego uwagi. Fakt, że stanąl na krawędzi podkresla jego odwagę. Niewielu byłoby w stanie spojrzeć śmierci prosto w twarz.

"ZAMYKA OCZY, WYKRZYWIA USTA..." - ból i cierpienia, jakie Zbyszek zaznał w swoim krótkim zyciu, odbite i zastygłe na zawsze w jego twarzy, ukazuja nam tragedię tego, który mógł stac się wielkim człowiekiem i który tak bardzo pragnął zyć w idealnym świecie...

"PRZECHYLIŁ SIĘ NA STRONĘ ŚMIERCI, ŚMIERCI..." - Zbyszek nawet nie skoczył, do końca wierzył, że znajdzie się ktoś, kto mu przeszkodzi...


Jak już pisałem, coma jest wielka. Istnieje oczywiście o wiele więcej możliwości interpretacyjnych, nie bez znaczenia pozostaje wiek Zbyszka, jego wygląd, jeo dzieciństwo jak i wzajemne relację z osobą opowiadającą cała tę historię. Kłebia się przed nami miliony mozliwości, a we wszystkich możemy zauwazyć scenariusze, które pojawiaja się i w naszym zyciu. Właśnie dlatego coma wielka jest !

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


N kwi 10, 2005 17:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2004 17:34
Posty: 179
Post 
przepraszam bardzo co to ma być??

bo za dobry wiersz to nawet nie uchodzi


N kwi 10, 2005 17:57
Zobacz profil
Post 
Recenzja lepsza niż wiersz.


N kwi 10, 2005 18:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
To piosenka moi drodzy. Piosenka zespołu coma. Polecam ją szczerze, jak i zresztą wszystkie ich kawałki.

zdroofko

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


N kwi 10, 2005 18:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 15:56
Posty: 1576
Post 
Śmierć niewiernym !!
Wąskie są umysły wasze, do innego patrzenia nienawykłe :-(

_________________
Mors dicit


N kwi 10, 2005 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post Re: O Zbyszku słów kilka...
qrczak7 napisał(a):
dzieci wasze do dziesięciu pokoleń do przodu będa rude i zezowate !

ja tylko jedno male pytanko :P
czy zle jest miec rude wlosy ?? :lol:

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


N kwi 10, 2005 22:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Zoe, dokładnie to samo pomyślałam :D
Jednak zezowatość mnie przekonuje, w dyskusję nad znamienitym utworem wdawać się nie będę, za to chylę czoło (przysłonięte nierudą grzywką) przed autorem recenzji :mrgreen:

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N kwi 10, 2005 23:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 21:19
Posty: 401
Post 
.. Bogurodzica z punktu widzenia gimnazjalisty też jest gniotem i szczytem grafomanii .. wszystko, co ważne zostało już dawno zapisane - głównie w Biblii .. dlatego dobrze, że młodzież szuka nowych nawet prowokacyjnie prostackich środków wyrazu do określenia starych problemów .. takie jest życie ..

_________________
.. and still we laught / and still we run, and still we throw ourselves upon love's boats ..


So kwi 16, 2005 9:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Cytuj:
dlatego dobrze, że młodzież szuka nowych nawet prowokacyjnie prostackich środków wyrazu do określenia starych problemów

I pomysleć, że starałem się jedynie ukazać zrzędzącym malkontentom geniusz tych słów... Ech, niewdzięczna robota...

Wysłuchaj tego utworu, bo jego potega tkwi m.in. w syntezie słów i muzyki. Może fakt, że wiesz o czym się wypowiadasz zmieni twój punkt widzenia...

Pozdrawiam.

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


So kwi 16, 2005 19:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 21:19
Posty: 401
Post 
qrczak7 napisał(a):

Wysłuchaj tego utworu, bo jego potega tkwi m.in. w syntezie słów i muzyki. Może fakt, że wiesz o czym się wypowiadasz zmieni twój punkt widzenia...


.. błękitny zwierzaczku ..
.. nie wypowiadałem się bezpośrednio o tym, co Cię najwyraźniej ukłuło .. ani o utworze przez Ciebie zaprezentowanym, ani o Twoich talentach krytyczno-literackich .. żądło prawdopodobnie nie przyszło z zewnątrz .. być może ze środka - może z głębokich ogrodów młodzieńczego buntu o radioaktywnej podstawie złożonej z galopujących na wiosnę hormonów? .. może skądinąd? ..
.. właściwie to .. pisząc o nieporadnej a wulgarnej prostocie wypowiedzi miałem na myśli piosenki chłopaków ze spodniami na jajkach ..
.. hm .. doceniam Twoją wrażliwość .. ale gdybym miał się czegoś czepiać, to bardziej niekompatybilności form osobowych czasowników użytych przez Ciebie w drugim cytowanym przeze mnie w tym poście zdaniu .. troszeczkę mi to zaburza melodykę wypowiedzi ..
.. no cóż .. sam jednak sadzę rozmaite błędy .. dlatego milknę ..
:p

_________________
.. and still we laught / and still we run, and still we throw ourselves upon love's boats ..


So kwi 16, 2005 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Cytuj:
.. właściwie to .. pisząc o nieporadnej a wulgarnej prostocie wypowiedzi miałem na myśli piosenki chłopaków ze spodniami na jajkach ..

Zwracam zatem honor. Żądło przyszło z porównania kiczu i dzieła, bo tak się mają 'chłopaki ze spodniami na jajkach' do Zbyszka.

Cytuj:
ale gdybym miał się czegoś czepiać, to bardziej niekompatybilności form osobowych czasowników użytych przez Ciebie w drugim cytowanym przeze mnie w tym poście zdaniu ..

Tak z ciekawości, w którym miejscu ? żebym na przyszłośc nie popełniał takich błedów.

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


N kwi 17, 2005 10:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 21:19
Posty: 401
Post 
qrczak7 napisał(a):

Wysłuchaj tego utworu, bo jego potega tkwi m.in. w syntezie słów i muzyki. Może fakt, że wiesz o czym się wypowiadasz zmieni twój punkt widzenia...




.. Może fakt, że kiedy będziesz wiedział, o czym się wypowiadasz, zmieni twój punkt widzenia .. ?

.. czy ..

.. Może fakt, wiesz o czym się wypowiadasz i rzutuje to na Twój punkt widzenia .. ?

.. czy ..

.. Może fakt, że nie wiesz, o czym się wypowiadasz, zmienia (wpływa na) twój punkt widzenia ..

jak rozumieć Twoje zdanie? .. drobna niezręczność stylistyczna wpływa na odbiór całości ..

.. tego typu pomyłki miały nieraz straszne konsekwencje .. złe odczytanie znaczenia hebrajskiego słowa "timszel" przez jakiegoś nieuważnego tłumacza Xięgi Genesis (Bereszit), wpłynęło na kilkusetletnie opaczne pojmowania sensu słowa Bożego .. ponoć główną przyczyną schizmy wschodniej były jakieś językowo-składniowe różnice w zapisie biblijnym (nie znam dokładnie tej historii, nie mam za wiele czasu na szukanie dokumentów i doprecyzowanie, jeśli ktoś coś więcej wie na ten temat, to proszę o uzupełnienie) .. że również wspomnę o naszej rodzimej awanturze z wyrażeniem "oraz czasopism" , które to doprowadziło do upadku silnego przecież rządu ..
.. może dlatego dobrze byłoby wprowadzić możliwość dokonywania zmian we wcześniej wysyłanych postach na tym Forum .. uniknęłoby się wtedy wielu nieporozumień ..
:p

_________________
.. and still we laught / and still we run, and still we throw ourselves upon love's boats ..


N kwi 17, 2005 15:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
A widzisz, to wcale nie błąd, tylko opatrzne rozumienie. Chodziło mi o to, byś najpierw wysłuchał utworu, po czym, gdy juz bedziesz cos o nim wiedział, dopiero się wypowiadał. Skoro jednak uwaga o prymitywiżmie nie tyczyła się "Zbyszka", to uważam tę sprawę za niebyłą.

Cytuj:
.. może dlatego dobrze byłoby wprowadzić możliwość dokonywania zmian we wcześniej wysyłanych postach na tym Forum .. uniknęłoby się wtedy wielu nieporozumień ..

A pod tym, to się podpisuje wszystkiemi ręcoma memi :)

Pozdrawiam

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


N kwi 17, 2005 18:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Moderacja:
Mieszku, qrczak7 i nospheratu - do prywatnych uwag służy PW.
Pozdrawiam
zielona_mrowka

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N cze 12, 2005 20:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL