Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 14:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Oscar dla filmu Ida 
Autor Wiadomość
Post Re: Oscar dla filmu Ida
@JedenPost nie przesadzaj. Znam nawet ksiazke (powiesc) Amerykanki ktora pokazuje wojne w Anglii na tle zycia 5 kobiet w tym Zydowki z Austrii. Pisze o Oswiecimiu, o eksperymentach medycznych, o kolaboracji Anglikow z Niemcami. Tytul "War Brides".

Przy okazji Anny Frank sa wydane rozne ksiazki, ktore pisza o kolaboracji Holendrow.
W ubieglym roku zostala sfilmowana ksiazka dla mlodziezy Johna Greens "The Fault in Our Stars", w ktorej bohaterowie odwiedzaja dom Anny Frank. Tak jak w "Idzie", nie chodzi tu o wojne ale jak kogos temat zainteresuje, to sam podrazy.

Nawet Szwajcarzy wiedza od 25 lat, ze to nie ich bohaterska armia zatrzymala Hitlera i ze dorobili sie takze na mieniu zrabowanym Zydom.

A tablicy upamietniajacej zamach na Hitlera w Wilczym Szancu na pewno nie bylo w latach siedemdziesiatych, kiedy bylam tam pierwdzy raz. Ani slowa nie bylo o tym, ze nie wszyscy Niemcy to nazisci. O Schindlerze nikt nie slyszal. Ze to Niemiec uratowal Szpilmana? Mowy nie bylo.


Wt mar 10, 2015 11:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Kael napisał(a):
@medieval_man nie musisz byc dumny. W koncu byc dumnym z tego, ze jestes Polakiem to przezytek...
A jezeli nie, to niby dlaczego byc dumnym z bycia Polakiem? Moze takze ze wzgledu na (sukcesy) innych Polakow?

Chyba za bardzo uogólniasz.
Duma z bycia Polakiem to coś innego niż podniecanie się, że gdzieś tam, ktoś tam dał jakąś nagrodę polskiemu filmowi.
Starałem się tylko dać do zrozumienia, że z tym sukcesem to raczej odważna teza. Bo i sukces niewymierny.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 10, 2015 13:24
Zobacz profil WWW
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Ech. Znowu wtrącając się z filozoficznym postem od czapy.

Pisze nam dobra Kael: duma z bycia Polakiem... Co to znaczy? To znaczy, że nie muszę już robić nic, aby Polskę zbudować i wynieść ponad inne narody. Duma na mnie sama spływa i mnie opromienia. Mogę, in extremis, siedzieć na ławeczce i piwko pić; ale - jestem Polakiem!

Więc na odwrót: to Polska, jesli wolno ją zantropomorfizować na tę chwilę, ma mieć ze mnie powód dumy... Lub inaczej: ja mam mieć powód do dumy z siebie; ponieważ zaś jestem Polakiem, ta duma jednostkowa daje wkład do polskości, a nie na przykład rosyjskości czy amerykańskości. Skoro potrafiłem coś osiągnąć, czy zaświecić przykładem, może podejść do mnie cudzoziemiec i zapytać: a pan to z jakiego kraju? A z Polski. Aha.

W tym sensie ten goły chłop na puszce (i inne nagrody) jest ważny, ale przede wszystkim dla twórców "Idy". Oni swoją część koniecznej pracy odrobili, swój wkład do polskiej dumy dali. Pytanie zaś brzmi: będziesz ciągnąć tę dumę jak pijawka? czy raczej dojrzysz w tym przyklad dla siebie, aby zrobić coś na własną rękę, bo można i da się? Gnojków chętnych skopać zwycięzców z podium najlepiej natomiast przemilczeć.


Wt mar 10, 2015 19:50
Post Re: Oscar dla filmu Ida
I wlasnie o to mi chodzilo, Lurker.


Wt mar 10, 2015 19:53
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Cytuj:
Kontekstów, których nie zna przeciętny widz spoza Polski jest więcej:
- zabijanie Żydów miało miejsce między innymi w Polsce podczas II WŚ
- to Niemcy głównie zabijali wtedy Żydów
- to Polacy ukrywali Żydów przed Niemcami a nie Niemcy przed Polakami
- za to ukrywanie wielu Polaków zostało skazanych na śmierć wraz z rodzinami

Z filmu zaś wiemy tylko, że Polacy zabijali Żydów, żeby się wzbogacić.
I możemy domyślać się, że byli za to karani przez panią prokurator.
Dla mnie to mało.

Jedni ukrywali a inni wydawali.
W wiosce z której pochodzi mój mąż po latach pozostała pamięć jednego z mieszkańców, który w biały dzień prowadził na powrozie na posterunek policji schwytanego Żyda.
Miał za ten czyn otrzymać nagrodę w postaci cukru. Trafił akurat pod nieobecność komendanta, pozostali polscy policjanci Żyda zamknęli w areszcie, a chłopa potraktowali kopniakiem w dupę ze schodów i zagrozili mu, gdyby szukał "sprawiedliwości" u Niemców.
Z ta pamięcią przez lata muszą borykać się dzieci i wnuki zdrajcy.
Całe polskie rodziny ginęły za ukrywanie Żydów - i nie tylko z rąk Niemców, ale także z rąk ocalonego Żyda, czołowego działacza UB, który swych wybawców zamordował przy użyciu UB.
Historii obu narodów nie da się ocenić jednoznacznie w kategorii dobra i zła.

Cytuj:
Chyba za bardzo uogólniasz.
Duma z bycia Polakiem to coś innego niż podniecanie się, że gdzieś tam, ktoś tam dał jakąś nagrodę polskiemu filmowi.
Starałem się tylko dać do zrozumienia, że z tym sukcesem to raczej odważna teza. Bo i sukces niewymierny.

Sportowe sukcesy, czy osiągnięcia w dziedzinie nauki Polaków też mijasz obojętnie?


Śr mar 11, 2015 9:40
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Alus napisał(a):

Cytuj:
Chyba za bardzo uogólniasz.
Duma z bycia Polakiem to coś innego niż podniecanie się, że gdzieś tam, ktoś tam dał jakąś nagrodę polskiemu filmowi.
Starałem się tylko dać do zrozumienia, że z tym sukcesem to raczej odważna teza. Bo i sukces niewymierny.

Sportowe sukcesy, czy osiągnięcia w dziedzinie nauki Polaków też mijasz obojętnie?

Te sportowe czy naukowe sukcesy są akurat najczęściej wymierne.
Nie przywykłem natomiast do bycia dumnym z decyzji jurorów (czy to w sporcie czy w kulturze), kiedy za taką decyzją mogą i z reguły stoją, inne niż merytoryczne, przesłanki.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 11:02
Zobacz profil WWW
Post Re: Oscar dla filmu Ida
medieval_man napisał(a):
Alus napisał(a):

Cytuj:
Chyba za bardzo uogólniasz.
Duma z bycia Polakiem to coś innego niż podniecanie się, że gdzieś tam, ktoś tam dał jakąś nagrodę polskiemu filmowi.
Starałem się tylko dać do zrozumienia, że z tym sukcesem to raczej odważna teza. Bo i sukces niewymierny.

Sportowe sukcesy, czy osiągnięcia w dziedzinie nauki Polaków też mijasz obojętnie?

Te sportowe czy naukowe sukcesy są akurat najczęściej wymierne.
Nie przywykłem natomiast do bycia dumnym z decyzji jurorów (czy to w sporcie czy w kulturze), kiedy za taką decyzją mogą i z reguły stoją, inne niż merytoryczne, przesłanki.

Każdej nagrodzie, wyróżnieniu, gremium konkursowym, można przypisać nie merytoryczne przesłanki, wedle własnej optyki postrzegania.


Śr mar 11, 2015 12:43
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Alus napisał(a):

Każdej nagrodzie, wyróżnieniu, gremium konkursowym, można przypisać nie merytoryczne przesłanki, wedle własnej optyki postrzegania.

Otóż to właśnie.
W tego typu ocenach każdy ma własną optykę postrzegania.
Wyszło, że mam inną niż Akademia Filmowa.
Ale mam do tego prawo?
I mam też prawo do argumentowania, że AF przyznając tę nagrodę mogła kierować się niemerytorycznymi przesłankami?

Natomiast jeśli w biegu na 100 metrów ktoś jest pierwszy, a ktoś ostatni to już nie wynika z optyki postrzegania, ale po prostu z poziomu sportowego.
Wygrywa najlepszy a nie ten, kogo arbitralnie uzna się za najlepszego.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 13:06
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 22, 2015 22:08
Posty: 225
Post Re: Oscar dla filmu Ida
medieval_man napisał(a):
Z filmu zaś wiemy tylko, że Polacy zabijali Żydów, żeby się wzbogacić.
I możemy domyślać się, że byli za to karani przez panią prokurator.
Dla mnie to mało.

Skoro to jedyne czego mozna się dowiedzieć z filmu to rozumiem, że jest to też ten wątek antysemicki jednocześnie?


Śr mar 11, 2015 16:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Nie widzę w tym filmie niczego z antysemityzmu. Ale to moja opinia. Masz prawo mieć inną.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 16:36
Zobacz profil WWW
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Czyli Żydówka, która zostawiła dziecko aby walczyć ramię w ramię z komunistami, a potem zasłynęła jako sędzina skazująca na śmierć w "procesach" politycznych to nie jest negatywny obraz i nie ma w nim nic antysemickiego.
A gdy ojciec ratuje Żydów, a syn ich ze strachu zabija, to jest to 100% antypolskie.

Medieval, nie brnij dalej.
Używaj, proszę, choć podobnej miary.


Śr mar 11, 2015 19:48
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Oscar dla filmu Ida
A to z filmu nie wynikało, że pani prokurator karała sprawiedliwie Polaków za zbrodnie? Pokazanie sprawiedliwości Żydówki nie jest antysemityzmem. Chyba, że masz inne zdanie?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 20:12
Zobacz profil WWW
Post Re: Oscar dla filmu Ida
medieval_man napisał(a):
A to z filmu nie wynikało, że pani prokurator karała sprawiedliwie Polaków za zbrodnie? Pokazanie sprawiedliwości Żydówki nie jest antysemityzmem. Chyba, że masz inne zdanie?


Ty masz pretensje o "antypolskość", a inni mają pretensje o "antysemityzm". Np. Helena Datner:
To przedstawienie bohaterek według prostej zasady - co Polacy chcieliby myśleć o Żydówce, budującej powojenny socjalizm: k*rwa, alkoholiczka, która od dwudziestu lat nie miała kontaktu ze swoją własną siostrzenicą. Pierwowzorem "krwawej Wandy" z Idy była przecież znienawidzona przez polską opinię publiczną prokurator Helena Wolińska, komunistka z przekonania i Żydówka z pochodzenia, oskarżona po 1989 roku za "zbrodnie komunistyczne"!

źródło

A może po prostu ten film jest dla niektórych za trudny? Tylko dla kogo? Dla tego, który uważa, ze jest antypolski? Dla widzącego antysemityzm? A moze dla tego, który w nim "tylko" demony przeszłości i winę, przebaczenie, żal, rozczarowanie, pustkę, otwarte zakończenie?


Śr mar 11, 2015 21:23
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Skoro p. Datner ma prawo do swojej opinii o antysemickości filmu to inni mają prawo do swojej opinii o jego antypolskości. A jeszcze inni do opinii, że autorzy filmu popełnili wiele grzechów nierzetelności.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr mar 11, 2015 22:18
Zobacz profil WWW
Post Re: Oscar dla filmu Ida
Tyle, ze ten film nie jest o historii II wojny swiatowej. A pokazuje takze to, co dzialo sie naprawde.

Niewatpliwie antykatolickie i antypolskie jest pokazanie, kto uratowal Ide...

Dla mnie to dowod na jakies kompleksy, ze ludzie wszedzie doszukuja sie atakow na siebie.


Cz mar 12, 2015 6:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL