Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Czy pisanie jest egoistyczne? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 8:34
Posty: 299
Post Czy pisanie jest egoistyczne?
Od dziecka bardzo lubiłam pisać opowiadania i wiersze, na studiach miałam długą przerwę, ale niedawno wróciłam do tego zajęcia, codziennie piszę i czytam sporo blogów z poradami pisarskimi. Sprawia mi to dużo radości, ale zaczęłam mieć wątpliwości natury moralnej, czy pisanie nie jest zajęciem egoistycznym? bo przecież nie służy ono pomocy drugiemu człowiekowi (piszę fantasy), co najwyżej może dostarczyć bliźniemu rozrywki, ale nic ponadto. A trochę czasu schodzi na lekturę poradników, szlifowanie warsztatu itd. To wszystko jest raczej bez sensu, bo nie będę nigdy tak dobra, aby zarabiać pisaniem i móc w ten sposób pomagać ludziom. Nie lepiej zająć się czymś innym? Co sądzicie? Z góry dziękuję :)

_________________
Poezjo, pod twoją obronę...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska


[img]http://games.onego.ru/lastfm/ladysherlockian.png[/img]

Striving to better, oft we mar what's well.
William Shakespeare


N wrz 04, 2016 19:46
Zobacz profil
Post Re: Czy pisanie jest egoistyczne?
ladysherlockian napisał(a):
zaczęłam mieć wątpliwości natury moralnej, czy pisanie nie jest zajęciem egoistycznym? bo przecież nie służy ono pomocy drugiemu człowiekowi (piszę fantasy), co najwyżej może dostarczyć bliźniemu rozrywki, ale nic ponadto.


Serio? :)

"No książki Tolkiena, a szczególnie WP nie raz, nie dwa pomagały mi przezwyciężyć ból, nudę i smutek. Pamiętam wakacje, piękna pogoda, ptaszki śpiewają, słonko dogrzewa, a ja biedny leże sobie w łóżeczku z gorączką, a na dodatek jak tylko usiłowałem wstać to od razu kręciło mi się w głowie, jak po dużej dawce alkoholu. Ani TV nie mogłem włączyć, no bo wiecie jak się ma gorączkę to oczy strasznie bolą od światła, TV, kompa. Więc modliłem się o to aby jak najszybciej się z tej choroby wylizać, miałem wrażenia, że każda minuta jest godziną, a godzina dniem. Lecz to złudzeni szybko poszło w zapomnienie, gdy na szafce koło łóżka położono mi WP.

Po przeczytaniu pierwszych wyrazów szybko zatopiłem się w ten wspaniały świat i czytałem o zabawie z dawana oczekiwanej. Nie przeszkadzało mi, że pare miesięcy temu czytałem WP, wszystkie wydarzenia przeżywałem tak jak by działy się tu na moich oczach. Czasami się nawet śmiałem się pod nosem, mimo że leżałem cały rozgrzany, a kroplówka wisiała mi nad głową. Oczywiście musiałem robić od czasu do czasu spore przerwy, gdyż czytanie bardzo mnie męczyło w tym stanie. I tak po dwóch dniach przeczytałem „Drużynę Pierścienia”, a o chorobie zapomniałem.
Często też zatapiam się w Śródziemie, gdy dreczy minie smutek lub nuda."

http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.p ... 66eac1b456 - Walory terapeutyczne książek Tolkiena



"To wręcz fenomenalne, że im dojrzalszy umysł i im bardziej doświadczony czytelnik, tym więcej satysfakcji czerpie z lektury tych dzieł. Gdy zamykamy np. „Silmarillion” czy „Władcę Pierścieni”, mamy wrażenie, że nie pamiętamy fabuły, ale czujemy, że PRZEŻYLIŚMY coś wielkiego i niepowtarzalnego, że coś się zmieniło w świecie i w nas, tak jakby mit, którego dotknęliśmy, miał moc „uzdrawiającą” dla ducha. U Tolkiena jest Czas, Tajemnica, poczucie otwartej przestrzeni, Słowo, które ma Znaczenie i tłumaczy Sens, historia, która przywraca Porządek Rzeczy."

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/magd ... tolkien-2/


Cytuj:
To wszystko jest raczej bez sensu, bo nie będę nigdy tak dobra [...]


To niech lepiej ocenią osoby kompetentne... A zdolności jeśli są to po to, aby je rozwijać. Byłoby wręcz marnotrawieniem daru, gdyby się tego zaniechało.


Pn wrz 05, 2016 8:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 01, 2016 18:15
Posty: 3
Lokalizacja: Staszów
Post Re: Czy pisanie jest egoistyczne?
A dostarczanie rozrywki nie jest formą pomocy bliźnim? Ja sama, gdybym nie czytała wpadłabym chyba w depresję, a to że mogę zająć się ciekawą lekturą często ratuje mnie od tego stanu. Akurat lubię fantasy więc może kiedyś pomożesz mi przezwyciężyć mój smutek ;).


So paź 01, 2016 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 01, 2016 17:37
Posty: 29
Post Re: Czy pisanie jest egoistyczne?
Sama piszę bardzo dużo. Niekoniecznie nawet publikuję. Tak jak Ty, też uwielbiam fantasy i głównie o tym piszę. Co złego może być w tym, że się rozwijasz? Nie musimy robić wszystkiego dla innych. W sumie nie rozumiem takiego stawiania sytuacji, naprawdę. Lubisz to robić, sprawia ci to przyjemność... czy wychodzi ci to lepiej, czy gorzej... to akurat najmniejszy problem. Choćbyś pisała do szuflady to też jest ok. Pisząc poznajesz siebie. Tworzenie daje nie tylko pewną wolność, ale też pomaga skonfrontować się ze sobą, swoimi słabościami, strachem... Dzięki temu możesz zobaczyć kim chcesz być. Sądzę, że możliwość kreacji (w każdym aspekcie życia) jest jedną z najcenniejszych rzeczy jakie możemy mieć. Nie popadaj w skrajności. Trochę zdrowego egoizmu jest potrzebne w życiu ;)


So paź 01, 2016 23:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL