Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 13:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Mistrz i Małgorzata 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Mistrz i Małgorzata
To był zabieg mający na celu podkreślenie zła komunizmu, gdzie diabły czują się swobodnie i dobrze bawią. A dosłownie to nie można przeczytać nawet Biblii, podobnie jak w oderwaniu od kontekstu historycznego, ponieważ w wielu aspektach wychodzi wtedy bez sensu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn maja 01, 2017 13:30
Zobacz profil
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Po co w takim razie watek Jezusa i Pilata?


Pn maja 01, 2017 16:34

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Mistrz i Małgorzata
I Judasz rzekomo zamordowany przez chrześcijan

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn maja 01, 2017 16:37
Zobacz profil
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Tak mi sie jeszcze nasunęło - smianie się z diabełków jakis Borutów czy Behemotów musimy miec na uwadze smutną rzeczywistość że moze oni właśnie torturują ludzi, których znalismy w piekle lub czysccu.


Pn maja 01, 2017 16:46
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Teresse litosci, skad wzielas diably w czysccu?


Pn maja 01, 2017 17:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Teresse napisał(a):
musimy miec na uwadze smutną rzeczywistość że moze oni właśnie torturują ludzi, których znalismy w piekle lub czysccu.

Piekło nie polega na bandzie diabłów torturujących ludzi, tylko na wiecznym odrzuceniu Boga. Katechizm się kłania.

Teresse napisał(a):
Po co w takim razie watek Jezusa i Pilata?

Ale to nawet nie są prawdziwi Jezus i Piłat.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn maja 01, 2017 17:08
Zobacz profil
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Na najnizszych poziomach mają dostęp do ludzi - tak czytałam ale nie pamiętam w jakich Objawieniach - nie wiem czy nie sw Faustyna pisała o tym poszukam...

@Soul33 to przede wszystkim, ale ludzie którzy tam byli opisują tortury fizyczne...

Wszyscy chcielibysmy zeby to byly tylko psychiczne- choc i to jest pewnie nie do zniesienia...


Pn maja 01, 2017 17:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Teresse napisał(a):
@Soul33 to przede wszystkim, ale ludzie którzy tam byli opisują tortury fizyczne...


"Objawienia" za dychę. :)
Radzę zająć się poważnymi źródłami pokroju dokumentów KRK a nie wynurzeniami, pożal się Boże, mistyków. ;)

Teresse napisał(a):
z wiki

Cytuj:
Mistrz i Małgorzata (ros. Ма́стер и Маргари́та) – powieść Michaiła Bułhakowa. Wydana w wersji ocenzurowanej w latach 1966–1967, a w wersji prawie pełnej w roku 1973. Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30. XX w., a także wpleciona w narrację powieść historyczna (powieść w powieści) o Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim.


To teraz jak już przekopiowałaś kilka zdań z wiki, może raczysz mi wytłumaczyć jak to ma się do tego co napisałem?
Ile jeszcze osób ma Ci napisać że:

Jeszua Ha Nocri =/= Jezus o jakim naucza KRK
Woland =/= Szatan o jakim naucza KRK
Kot Behemot =/= Szatan (to już kompletna bzdura wynikająca z ignorancji względem tekstu samej książki)

Doprawdy ręce opadają...


Pn maja 01, 2017 17:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2015 8:39
Posty: 48
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Teresse napisał(a):
Po co w takim razie watek Jezusa i Pilata?


Po to, aby niejaka Teresse wróciła do gimnazjum, póki te jeszcze istnieją i podjęła ponownie ten trud nauki. Może wreszcie przeczyta ze zrozumieniem, nie ową powieść, ale przynajmniej zrozumie chociaż 1/3 tego, co oponenci napisali.

Pisał o tym m_m, pisał S33, wspominałem i ja. Ta powieść powstała w okreslonej epoce, w warunkach specyficznych. Jednym z dominujących trendów sowietyzmu był wojujący ateizm. Ewangelia wg Wolanda - bo tak się zwie ten fragment powieści - służy wykpieniu całej tej bandy spod znaku "Wojującego Bezbożnika". I robi to doskonale. To raz.
Po drugie jest artystyczną obróbką zmagań samego Bułhakowa z tematem Jezusa Hist. Powieściowy Jeszua Ha-Nocri jest artystycznym kolażem topowych wówczas teorii, choć w postaci Ha-nocri najwięcej jest Renana. To dwa.

Po trzecie.
Zarówno w powieści, jak i jej telewizyjnych adaptacjach (polskiej i rosyjskiej, obie bardzo wierne książce) typiczny przedstawiciel postempu Iwan Bezdomny, kiedy wreszcie uświadomi sobie czego był świadkiem i z kim tak naprawdę zadarł, kąpie się w rz. Moskwie, następnie uzbraja w poświęconą świecę i ikonę i tak uzbrojony rusza do walki z demonem. Oczywiście zostaje uznany za niepoczytalnego i umieszczony w psychiatryku, tam poznaje Mistrza, a tenże rozwiewa wątpliwości Iwana - odtąd Iwan nie tylko wierzy, ale i wie że spotkał Szatana. To tak na marginesie :
Cytuj:
Cos doprowadziło do tego ze dzisiaj mamy niewiarę w szatana i inne problemy.


A byłbym zapomniał. To nie jest jedyny taki smaczek, by wspomnieć tu genialną scenę kiedy GPu/NKWD-iści wraz z psami wkraczają do Variete, psy podkulają ogon i wyją, a funkcjonariusze głupieją.
Całej powieści referować nie zamierzam.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Pn maja 01, 2017 21:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2015 8:39
Posty: 48
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Andy72 napisał(a):
I Judasz rzekomo zamordowany przez chrześcijan


Dobrze, że rzekomo. Powieściowego Judasza likwiduje Poncjusz Piłat. Oczywiście nie własnoręcznie, ale zleca to zadanie szefowi tajnej służby czyli Wolandowi.
Coś mi się zdaje, że razem z Teresssą czytaliście oboje tę książkę... :D

Pomijając już wszystkie nonsensy związane z "uświęceniem" sztuki Drdy, tej perełki ludowego antyklerykalizmu w służbie postempu, (diabłom odpadają rogi i ogony kiedy lud dochodzi do świadomości :biggrin: ) to takie dwa pytanka mam niezobowiązujące...
Kiedy ks Habakuka zostanie uznana za propagującą szatanizm?
Toż to w orszaku Jahwe kroczą dwa demony: Deber i Reszef.
Ten ostatni jak powieściowy Assasello to doskonały zabójca
I co z ks Hioba?
Ha-Satan został w jakikolwiek sposób ukarany w tej księdze?

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Pn maja 01, 2017 21:42
Zobacz profil
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Kael napisał(a):
Teresse litosci, skad wzielas diably w czysccu?

Cytuj:
Macie pojęcie, czym jest grzech? To całkowite przeciwstawienie się Bogu, który jest nieskończoną miłością. Grzech jest czymś tak przerażającym, że ma takie straszne skutki. A my żartujemy sobie z tego. Żartujemy z grzechu, piekła i demonów. Jednocześnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, co robimy.

Od tamtego przeżycia upłynęły lata, ale zawsze gdy o tym myślę, płaczę z powodu cierpień tych wielu ludzi. To byli samobójcy, którzy w momencie rozpaczy odebrali sobie życie, a teraz byli pośród tych mąk i katuszy; otoczeni przez te okropne stwory, okrążeni przez demony, które ich męczyły. Najgorsza w tej całej torturze była nieobecność Boga, Jego kompletna nieobecność, bo tam nie czuje się Boga. Zrozumiałam, że ci, którzy odbierają sobie życie, muszą tam tak długo pozostać, tyle lat, ile musieliby żyć na ziemi. Samobójstwem naruszyli porządek Boży, dlatego demony miały do nich dostęp. Dusze czyśćcowe zazwyczaj są uchronione od wszelkiego wpływu zła, są już świętymi Boga i nie mają już nic wspólnego z demonami.

Mój Boże, tak wielu biednych ludzi, szczególnie młodych... tak wielu, wielu, płaczących, cierpiących niewymownie... Gdyby wiedzieli, co ich czeka po samobójstwie, z pewnością pogodziliby się z grożącą im na przykład jakąś karą więzienia, zamiast skazywać się na coś takiego.


ze swiadectwa Glorii Polo, kazdy z nas zna chyba jakiegos samobojce...


Wt maja 30, 2017 16:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Mistrz i Małgorzata
I gdzie tam jest o diabłach w czyśćcu?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt maja 30, 2017 16:32
Zobacz profil WWW
Post Re: Mistrz i Małgorzata
W wyboldowanym miejscu - te dusze samobójcow sa w czysccu tak wnioskuje.


Wt maja 30, 2017 16:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Jesteś pewna, że dobrze wnioskujesz?
Bo tam napisano: Dusze czyśćcowe zazwyczaj są uchronione od wszelkiego wpływu zła, są już świętymi Boga i nie mają już nic wspólnego z demonami

Natomiast pierwsze zdanie: Samobójstwem naruszyli porządek Boży, dlatego demony miały do nich dostęp. dotyczy pewnie dostępu przed śmiercią.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt maja 30, 2017 18:34
Zobacz profil WWW
Post Re: Mistrz i Małgorzata
Cytuj:
To byli samobójcy, którzy w momencie rozpaczy odebrali sobie życie, a teraz byli pośród tych mąk i katuszy; otoczeni przez te okropne stwory, okrążeni przez demony, które ich męczyły.


Śr maja 31, 2017 5:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL