Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 12:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 inspiracja biblijna w literaturze...... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Dobraczyński "Cień ojca"

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn mar 06, 2006 23:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Lucyna napisał(a):
Polecam ksiazki „Odnaleźć Boga we Władcy Pierścieni” autorstwa K. Bruner, J. Ware oraz Paolo Gulisano „Tolkien: mit i łaska”) …

”Na szczęście nie musimy mówić niczego, czego Tolkien by sam juz nie powiedział. (…) A powiedział nam tyle, że świat fantazji, tak jak on go pojmował, jest – w swej najwyższej i najczystszej formie – miejscem, w którym sztuka, teologia i pierwotne ludzkie marzenia spotykają się i przecinają. Dla chrześcijanina może to oznaczać tylko jedną rzecz: świat fantazji jest miejscem, w którym możemy spotkać się twarzą w twarz z Chrystusem.”…

Więc wskaż mi inspiracje biblią we władcy. Bo to co piszesz dla mnie jest kompletnym idiotyzmem. Swiat fantazji, to świat fantazji. Nie jest miejscem spotykania jakiegokolwiek boga, no chyba, ze Aragorn to dla kogoś bóg.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt mar 07, 2006 0:14
Zobacz profil
Post 
"A" nie chce mi sie wiecej pisac "idiotyzmow".

Na koniec dam Ci cos do przeczytania. Moze zrozumiesz.

http://ekai.pl/papiez/?MID=6525

http://www.list.media.pl/list-katolik-wiara-pl-1031.htm


Wt mar 07, 2006 0:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Tak. To jest głupie i idiotyczne i kompletną nadinterpretacją. No ale cóż, skoro nic innego niż Ctrl+c nie zrobisz, to lać na to. Najwyżej chłopaka uwalą na ustnej, ale to nie mój problem już.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt mar 07, 2006 0:42
Zobacz profil
Post 
"A" nie prowadz czlowieka za raczke. Ma swoj rozum.
Podalam kilka polskich pisarzy wiec ma gdzie szukac.
Recenzji z kai widac nie czytales.
Symbolizm jest nie dla wszystkich latwy do zrozumienia, to prawda.
Wiem, ze niektorzy dopiero po trzecim przeczytaniu Wladcy pojeli o co chodzi. No ale Biblie trzeba tez dobrze znac, bez tego nie pojmiesz Wladcy.


Wt mar 07, 2006 1:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
Wielokrotnie zaprzeczał też, jakoby jego powieść, która przyniosła mu światową sławę, była alegorią.

I wikipedia:
Cytuj:
Alegoria - element świata przedstawionego w utworze, który poza znaczeniem dosłownym ma sens ukryty, zwany alegorycznym. W przeciwieństwie do symbolu znaczenie alegorii jest ustalone przez tradycję, a zatem właściwe jej odczytanie wymaga znajomości tejże tradycji. Alegoria pojawia się często w bajkach i w przypowieściach. W literaturze polskiej funkcjonuje szereg alegorii ojczyzny

I Ty mówisz, że ja niedokładnie czytałem? :D Wszystko co po tym zdaniu przedstawia autor- o Gandalfie i Aragornie dla przykładu- jest alegorią. A jak sam autor artykułu podał Tolkien zaprzeczał, że jego powieść(w tym też postacie) jest alegorią. Tak więc zaprzecza samemu sobie(może jakieś problemy?) i to ma być wiarygodne źródło? No i kolejne, dlaczego doczytywać się tu alegorii chrześcijańskich. Europa jest bogata w pierdylion innych bohaterów, ktorych można przypasować.
Ale jeszcze raz powtórze, za mistrzem Tolkienem, jego powieść nie jest alegorią, więc doszukiwanie się ich na siłę jest wbrew zamiarą autora i jest nadinterpretacją. A nadinterpretacja na maturze jest błędem.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt mar 07, 2006 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 05, 2006 17:39
Posty: 15
Post 
jauć... dyskusja dobra rzecz;p... A. uspokoję Cię 'chłopak, który w rzeczywistości jest dziewczyną, rzeczywiście ma swój rozum^^ poza tym, z całym szacunkiem dla Tolkiena i jego fanów... jakoś nie specjalnie mnie rusza fantastyka, więc nie zamierzam wgłębiać się w kwestię alegorycznosci lub nie-alegoryczności władcy... reasumując - nadinterpretacji nie będzie -> jest szansa ze zdam;] jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc:*

ps. do niektórych tytułów udało mi sie dojść po paru miesiacach szukania... a tu pyk - jedna doba... jesteście kochani^^

ps.2 znacie jakieś książki o aniołach może?:>


Wt mar 07, 2006 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
jak tak myśle to doszedłem do wniosku, że możesz zaskoczyć komisje, jeśli chociaż napomkniesz o Ewangelicznych źródłach w "Kodzie Leonarda da Vinci", bardziej jako ciekawostke :) ja osobiście bym to zaliczył na plus, ale oczywiście Twój wybór :)


Wt mar 07, 2006 23:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 05, 2006 17:39
Posty: 15
Post 
myślałam o tym, ale jakoś nie jestem przekonana... bo ja to w ogóle miałam/mam plan^^ omówić temat w kilku aspektach:
- męka Chrystusa
- Apokalipsa
- ogólnie wiara szeroko pojęta...
- Anioły
- życie Chrystusa
niekoniecznie w takiej kolejnosci, z tą wiarą ogólnie pojętą jest ciężko... a Anioły - czy "tam, gdzie spadają anioły" terakowskiej się nadaje?? moze znacie jakiś film o aniołach, ale nie typu "miasto aniołów" - film piękny, ale bardziej o miłości...
ps. bałam się, że nakrzyczycie na mnie, że się dopiero obudziłam z tą prezentacją, ale żeby nie było - szukam nieustannie już od dawna...;p jesteście moją ostatnią deską ratunku..;] i jesteście naprawdę dobrą deską^^ (to komplemet jest, gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości)


Śr mar 08, 2006 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 05, 2006 17:39
Posty: 15
Post 
aha!!!!!! widzieliście film "szkoła cudotwórców" (testimony of taliesin jones) ??? jesli wiecie, gdzie mogłabym znaleźć jakieś informacje o nim, to piszcie, bo to, co do tej pory znalazłam, to cóż... bieda... a film piękny! polecam:D


Śr mar 08, 2006 17:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL