Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
Czy spotkaliście się z działalnością Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi? Stowarzyszenie to organizuje liczne kampanie, a jedną z form działalności jego członków oraz sympatyków jest Apostolat Maryi. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej wysyła chętnym dwumiesięcznik "Przymierze z Maryją".
Co myślicie o tej organizacji i czasopiśmie?

_________________
MODERATOR


Śr mar 06, 2024 20:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
Jednoznacznie trudno mi ocenić, bo nie śledzę ich działań uważnie. Moja mama jakiś czas wspierała ich niewielką sumą. Po pewnym czasie zmieniła cel i zadzwoniła z prośbą o zaprzestanie przysyłania materiałów i nie było z tym żadnego problemu. Nadmieniam o tym, bo zasypywanie darczyńców pismami i in. materiałami religijnymi (okazjonalne wydania, np. Drogi Krzyżowej, rozważań różańcowych) zdaje się być głównym powodem krytyki w internecie. Z drugiej strony nie jest się przecież zobligowanym do zapłacenia.
Czasem sięgałam po Przymierze z Maryją, aby zobaczyć, o czym w ogóle piszą. Odstępstw wyraźnych od nauczania Kościoła, w ocenie osobistej, nie miałam okazji się dopatrzyć, choć wydają się ciążyć ku tradycjonalizmowi. Widziałam krótki tekst potępiający Fiducia supplicans, ale trzeba zauważyć, że wielu nie-tradycjonalistów także ma co do tego wątpliwości, choć może wynika to z niezrozumienia.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt mar 08, 2024 9:48
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
białogłowa napisał(a):
Czasem sięgałam po Przymierze z Maryją, aby zobaczyć, o czym w ogóle piszą. Odstępstw wyraźnych od nauczania Kościoła, w ocenie osobistej, nie miałam okazji się dopatrzyć, choć wydają się ciążyć ku tradycjonalizmowi. Widziałam krótki tekst potępiający Fiducia supplicans, ale trzeba zauważyć, że wielu nie-tradycjonalistów także ma co do tego wątpliwości, choć może wynika to z niezrozumienia.


Dziękuję za odpowiedź. Jakie cechy czasopisma są tradycjonalistyczne?

_________________
MODERATOR


Pn mar 11, 2024 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
- Klasyfikowanie zmian we współczesnym Kościele jako naruszających tradycyjne nauczanie Kościoła
- Charakterystyczne dla tradycjonalistów powracanie do tematu herezji modernizmu
- Poza przywiązaniem do Tradycji, także zamiłowanie do minionych zwyczajów i obyczajów. Pamiętam np. artykuł ubolewający nad porzuceniem dawnego zwyczaju ubierania się stosownie do stanu i statusu.

Z tego co sprawdziłam, czasopismo jest dostępne on line, za darmo. Jeśli jest się zainteresowanym szczegółową oceną, nic nie stoi na przeszkodzie, by jej dokonać.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt mar 12, 2024 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
białogłowa napisał(a):
Z tego co sprawdziłam, czasopismo jest dostępne on line, za darmo. Jeśli jest się zainteresowanym szczegółową oceną, nic nie stoi na przeszkodzie, by jej dokonać.


Dziękuję. Nie wiedziałem o tym, że czasopismo jest udostępniane w sieci Internet.

Spotkałem się z tymi publikacjami, kiedy były nadsyłane do mojej babci. Teraz spotykam gazety o tym tytule w kościołach (są czasem wykładane na stolikach w kruchtach).

Też uważam, że jest to czasopismo o tendencjach tradycjonalistycznych, ale chciałem poznać opinie innych osób, żeby przekonać się o tym, czy nie można na to spojrzeć inaczej.

_________________
MODERATOR


Cz mar 14, 2024 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 542
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
Stowarzyszenie im. Piotra Skargi, nie tyle jest tradycyjne, co betonowe. Ale mają wiele dobrych inicjatyw. Kiedyś ich wspierałem finansowo. Podpisywałem ich apele. Zaczęli przysyłać coraz więcej. Nie pod wszystkimi mogłem się podpisać. Gdy zwracali się konkretnie do mnie, to im odpisywałem, jakie mam zastrzeżenia i dlaczego nie mogę wspierać ich inicjatyw. Wydaje mi się, że w wielu sprawach idą za daleko.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz mar 14, 2024 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
Idący napisał(a):
Wydaje mi się, że w wielu sprawach idą za daleko.


Mam podobny dysonans. Z jednej strony bardzo podobają mi się niektóre z inicjatyw i akcji Stowarzyszenia im. Piotra Skargi, z drugiej strony wydaje mi się, że w niektórych sprawach Stowarzyszenie jest zbyt mało elastyczne i zbyt krytyczne. W jakich sprawach, według Ciebie, Stowarzyszenie im. Piotra Skargi idzie zbyt daleko?

_________________
MODERATOR


Pt mar 15, 2024 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 542
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
Zbigniew3991 napisał(a):
W jakich sprawach, według Ciebie, Stowarzyszenie im. Piotra Skargi idzie zbyt daleko?

Czy nie lepiej jest koncentrować się na tym, co robią dobrego? I wspierać dobre dzieła?

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Śr mar 20, 2024 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej
Zgadzam się z tym, że należy wspierać dobre rzeczy i należy widzieć przede wszystkim to, co jest dobre.

_________________
MODERATOR


Śr mar 20, 2024 20:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL