Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Kultura, piękno, dobro i prawda 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2003 15:46
Posty: 358
Post Kultura, piękno, dobro i prawda
Dawno temu Prymas Tysiąclecia Kard. Stefan Wyszyński powiedział do ludzi kultury: „Życzę wam, aby przez wasze pulchrum (piękno ) promieniowało bonum (dobro) i verum (prawda ).
Czy dzisiaj w wolnej Polsce, dla której powstania tak wiele robił Prymas Tysiąclecia jest w kulturze narodowej verum, bonum i pulchrum?

Prawda i dobro zostały usunięte z kultury. Piękna chyba jakoś w niej też nie widać. Nikt dziś nie mówi o kulturze narodowej bo takiej po prostu chyba w zasadzie nie ma.
To, co z niej pozostało kołacze się gdzieś poza marginesem świadomości zbiorowej. Kulturę narodową zastąpił... Big Brother,Bar, Trzy serca, Kiepscy, Harry Potter i różne amerykańskie książki i filmy „dla kucharek.
Mamy wolną Polskę, ale nie skończyły się „bolesne udręki Ojczyzny”.

Czy państwo powinno wspierać wielką sztukę będącą nośnikiem uniwersalnych wartości, która stanowi kontynuację narodowej estetycznej i kulturowej tradycji.

A może powinno wspierać sztukę poszczególnych grup społecznych reprezentujących różne opcje religijne, intelektualne, kulturowe ?

A może tylko wtedy powinno wspierać gdy nie pozostaje to w sprzeczności z dobrem wspólnym i nie godzi w dobro innych obywateli.

A może powinno być cenzorem albo promotorem a może tylko biernym obserwatorem. A może w dziedzinie kultury i sztuki powinno bardziej oceniać i wybierać.

Może wtedy byłoby lepiej?

awe

_________________
.. „Szatan w ciemnościach łowi. Jest to nocne zwierzę.
Kryj się przed nim w światło, tam cię nie dostrzeże.” A. Mickiewicz


N maja 16, 2004 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 19, 2003 8:14
Posty: 487
Post 
Simone Weil cyt. „Chciałabym zniknąć, aby te rzeczy, które widzę, stały się doskonale piękne przez to samo, że nie będą już rzeczami, które ja oglądam”

Piękno - zetknięciem się dobra z władzą odczuwania
Dobro - nie idź do bliźniego dla Boga, ale bądź tym, którego Bóg wysyła do bliźniego
Prawda - zetknięcie się dobra z inteligencją


Są ludzie żyjący pośród nas tak delikatni, że ogarnia człowieka miłe wrażenie, iż spotkało się kogoś nie z tego świata. Współczesny świat „krzyczy” – domaga się wolności od …… czego? pewnie od „postępu”, który w szalonym biegu dehumanizuje świat.
Czy piękno , dobro i prawda są wystawione na półkach i mają swoją cenę? Czy człowiek kulturalny tzn. – no, właśnie co to znaczy?
Simone Weil uważa, że człowiek „używając” cokolwiek i w jakikolwiek najbardziej nawet delikatny sposób „pożądając” zagarnięcia do siebie tego, co zostało mu dane i w ten sposób niszczy istotę daru. Niesamowite jest to spostrzeżenie S. Weil.
Rajski ogród w którym panowała harmonia – czyli dobro, został zburzony. Zgliszczami raju w naszym sercu jest pożądanie. Ono zniekształca wszystko na co patrzymy i czego dotykamy. Zniewolenie prawdy, dobra i piękna rodzi dysharmonię.

„Czyżby miłość Boża słabsza była w walce z wrażliwością niż egoizm?” – to kolejna myśl S. Weil

Czy kultura jest czymś nabytym czy wrodzonym?

Kultura jest sposobem życia człowieka rozumiejącego siebie i świat cechuje się poszanowaniem drugiego człowieka ale też ma szerszy zakres. Jeśli szacunek dla drugiego człowieka wypływa z wnętrza z potrzeby z empatii to znaczy, że wychowanie tego człowieka oparte było na zasadach poszanowania godności zgodne z wartościami które dominowały w procesie wychowania.

Mów się, że ktoś jest kulturalny ponieważ w miejscach publicznych zachowuje się poprawnie. Przestrzega konwenansów i nie wychyla się poza ogół. Myślę, że to nie jest do końca prawdą. Kultura to jak pisała S. Weil jest żywym uczestniczeniem w rzeczywistości tego świata - jednak będąc nogami na ziemi a głową w niebie. Nie jest kulturalną osoba ten, kto przyjmuje pozę człowieka dobrze wychowanego zakładając „odświętne” ubranie a wraz ze ściągnięciem go powraca do codziennych zwyczajów „nie na pokaz”.

Człowiekiem prawdziwie kulturalnym jest ten, kto wszędzie i z każdym człowiekiem w każdej okoliczności – potrafi zobiektywizować zaistniała sytuacje i wybrać „dobro”

Ponownie przychodzi mi na myśl Papież który w parlamencie „zniósł” zniewagę pana Jakimowicza //i ile pamiętam dobrze to nazwisko//
Ile w tym krótkim zetknięciu się dwóch panów na oczach całego świata było przeciwności. Ile pozostało nauki i refleksji. Ilu żydów w tym pan Wais przeżyło coś bardzo głębokiego i wielu z nich w późniejszych komentarzach tej sytuacji spontanicznie wyraziło swój podziw dla Papieża, który dał i pokazał wielka lekcje pokory. Człowiek kulturalny jest człowiekiem pokornym.

Myślę, ze jest wielu ludzi, którzy nie krzyczą i nie rozpychają się łokciami ze swoja racją a pozostawiają osądowi „obserwatorów”. Dają „świadectwo”, które zostaje jako osobiste przeżycie nam wszystkim wzbudzając tym podziw i chęć do naśladowania.

Mam nadzieje, że tych ludzi jest więcej wbrew pozorom, ale oni się nie „reklamują”.

_________________
Bóg zna Twoją przeszłość, ofiaruj mu teraźniejszość a On zatroszczy się o twoją przyszłość.


Śr cze 23, 2004 12:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL