Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 22:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Brewiarz, Liturgia Godzin 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Chodzi o to, że rok w Brewiarzu jest podzielony na cztery tygodnie psałterza.
I odmawia się je 'w kółko'.
Czyli zaczyna się od I tygodnia psałterza, idzie przez II, III do IV i następnie znów I tydzień.

W przypadku okresu zwykłego jest tak, że po pierwszej części jest przerwany przez Wielki Post i okres wielkanocny.
Po okresie wielkanocnym znów zaczyna się okres zwykły i kontynuuje się liczenie tygodni od momentu w jakim się przerwało.
Przykładowo:
1. tydzień zwykły to 1. tydzień psałterza.
2. tydzień zwykły to 2. tydzień psałterza.
3. tydzień zwykły to 3. tydzień psałterza.
4. tydzień zwykły to 4. tydzień psałterza.
5. tydzień zwykły to 1. tydzień psałterza.
6. tydzień zwykły to 2. tydzień psałterza.
I jeśli w 6. tygodniu zwykłym rozpocznie się Wielki Post, to po okresie wielkanocnym rozpoczyna się 7 tydzień zwykły.
Czyli 3. tydzień psałterza.

Nie jest to zbyt skomplikowane, mam nadzieję, że umiejętnie wytłumaczyłem ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So sie 07, 2010 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Dzisiaj (a dokładnie wczoraj wieczorem, od pierwszych nieszporów niedzielnych) zaczął się III tydzień. Teraz będzie prosto, bo do zmiany okresu liturgicznego bez rewolucji. Adwent zacznie się I tygodniem (niezależnie jak się skończy okres zwykły)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sie 08, 2010 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2009 9:44
Posty: 281
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
bardzo wiele dobrego i pomocnego przy poczatkach odmawiania mozna znalesc na stronce http://www.brewiarz.katolik.pl. ewentualnie mnie juz kilku osoba przy odmawianiu Brewiarza pomoglam :D


Wt wrz 28, 2010 17:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 07, 2010 11:38
Posty: 30
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Mam pytanko. Zakupiłam sobie brewiarz dla zgromadzeń żeńskich i zauważyłam,że niekiedy Godzina Czytań poprzedza Jutrznię. Czy w takim wypadku należy odmówić Godzinę Czytań i zaraz p niej Jutrznię? I jeszcze jedno -wiem że ten temat na tym forum jest ale nie mogę znaleść więc zapytam.Czy brewiarz należy poświęcić?
Zastanawiam się czy nie- ostatnio gdy chciałam aby ksiądz poświecił mi PŚ a on odpowiedział ,że PŚ się nie święci, gdyż zawiera Słowo Boże, które sam w sobie jest święte. Brewiarz również zawiera Słowo Boże, więc nie jestem pewna czy jest to uzasadnieniem aby go nie święcić? Z drugiej strony brewiarz dla świeckich ksiądz mi poświecił więc pytam dla babskiej ciekawości ;). Samo zaniesienie LG do poświęcenia nie jest dla mnie problemem :)

_________________
"Jeśli więc ustami swoimi wyznasz,że Jezus jest PANEM i w sercu swoim uwierzysz,że Bóg Go wskrzesił z martwych-osiągniesz zbawienie" (Rz 10,10)


N mar 27, 2011 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Godzina czytań nie ma przypisanej godziny, w której należy ją odmawiać. Pierwotnie było to oficjum odmawiane w nocy, obecnie można je odmówić w dowolnym czasie, praktycznie od komplety zamykającej poprzedzający dzień. Oczywiście świeccy nie mają żadnego obowiązku odmawiania wszystkich godzin ;)


Pn mar 28, 2011 2:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 31, 2009 19:07
Posty: 361
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Ja, jeżeli już odmawiam, to zaczynam od Jutrzni, a Godzinę czytań zostawiam sobie na później, są tacy, co przed Jutrznią wstawiają Godzinę Czytań, czyli tak, jak jest ułożone w brewiarzu.

_________________
[KMI ...]
------------.


Pn mar 28, 2011 18:46
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn kwi 18, 2011 14:38
Posty: 1
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Witajcie !
Ja również chciałbym odmawiać brewiarz, chce się już przygotowywać do życia zakonnego, i jaki byście mi polecili brewiarz, ja się wogule w tym nie orientuje. !? Może jakiś linki na allegro, bo nie wiem czy w mojej księgarni, znajdę cokolwiek na ten temat.


Pn kwi 18, 2011 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Jeśli myślisz o życiu zakonnym to czterotomowy. Zresztą jest prostszy, więcej jest po kolei. Ale najprościej:
http://brewiarz.katolik.pl

Bieżące powinno być można wydrukować. O tyle wygodne dla nowicjuszy, że zorientujesz się w strukturze - nie musisz skakać.

No, chyba że w miejscu do którego się wybierasz odmawiają monastyczną liturgię godzin? Ale to chyba da się dopytać w zakonie? Jest podobnie, ale trochę więcej...

Skąd jesteś? Wszędzie chyba jest jakaś księgarnia diecezjalna, gdzie brewiarz powinien być dostępny. Interesuje Cię w tej chwili II tom czterotomowego (na III zmieni się z końcem okresu Wielkanocnego). Nie trzeba kupować wszystkich na raz, to tanie nie jest...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn kwi 18, 2011 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2009 9:44
Posty: 281
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
najlepiej dopytac sie w danym Zgromadzeniu jakiego Brewiarza "uzywaja" bedzie latwiej cos wybrac. co do reszty to sie zgadzam z jotka z tym ze ja ta stronke traktuje jaka ewentualna pomoc gdy sie czasami nie pamieta co i jak.


Pn kwi 18, 2011 15:17
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt cze 10, 2011 14:33
Posty: 1
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
witam

chciałabym rozpocząć modlitwę brewiarzem, mam mały dla świeckich.
Czy ktoś może mi powiedzieć dokładnie, jaki mamy właśnie teraz tydzień?
Czy ustalam sobie to sama? Zaczynam dziś w piątek 10 czerwca, więc szukam tydz.I piątek?


Pt cze 10, 2011 14:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 05, 2010 13:07
Posty: 103
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Droga, najlepszą podpowiedzią dla Ciebie na tym etapie będzie strona brewiarz.pl.
Tam zawsze znajdziesz informacje, o tym, jaki dziś dzień, tydzień, święto itp. , znajdziesz numery stron dla niektórych wydań brewiarza, znajdziesz też same teksty - i możesz je porównać z Twoim wydaniem. Uda się!
Dziś jest piątek III tygodnia psałterza, VII tydzień wielkanocny, (nie my ustalamy tygodnie) i wspomnienie bł. Bogumiła bpa.
Także w niektórych tygodnikach katolickich są podawane numery tygodni itp.


Pt cze 10, 2011 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 07, 2010 11:38
Posty: 30
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
Odnośnie brewiarza dla zgromadzeń żeńskich-co robić, gdy danego dnia wypada wspomnienie obowiązkowe, święto bądz uroczystość :?: .Jaką psalmodię wtedy wybieramy :?: Chodzi mi głównie o wspomnienie obowiązkowe, co do uroczystości i świąt wiem, że wtedy odmawia się psalmodię z niedzieli z pierwszego tygodnia. Tylko nie jestem pewna którą psalmodię wybrać w przypadku wspomnienia obowiązkowego- czy wybrać z tekstów wspólnych o świętych kobietach, mężczyznach etc. czy (w zależności od tego, do czego odsyła brewiarz) czy odmówić tą psalmodie, która chronologicznie wypada danego dnia? Co do wspomnień dowolnych do wiem,że nie są one obowiązkowe, sama odmawiałam Jutrznię z Radiem Maryja gdy było wsp. dowolne właśnie i wybrano zwykłą psalmodię.

_________________
"Jeśli więc ustami swoimi wyznasz,że Jezus jest PANEM i w sercu swoim uwierzysz,że Bóg Go wskrzesił z martwych-osiągniesz zbawienie" (Rz 10,10)


Pt wrz 02, 2011 12:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
O tym mówią konkretne wskazania zawarte w Brewiarzu: odmawia się bądź z tekstów wspólnych, bądź z dnia czterotygodniowego psałterza. Ja osobiście preferuję tę drugą opcję.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt wrz 02, 2011 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 19:32
Posty: 2
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
co robicie ze strzępiącymi się wstążkami? przyciąć, przypalić czy może zawiązać węzełki.

_________________
Dopomóż wszystkim, którzy szukają Boga, aby Go znaleźli, a znalazłszy nigdy nie przestawali Go szukać.


Śr wrz 21, 2011 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 01, 2011 23:03
Posty: 315
Post Re: Brewiarz, Liturgia Godzin
anacrusis napisał(a):
co robicie ze strzępiącymi się wstążkami? przyciąć, przypalić czy może zawiązać węzełki.

Proponuję na końcówki wstążeczek nanieśc niewielką ilość kleju, który po wyschnięciu pozostaje bezbarwny - moze byc super glue itp. - nie będzie wówczas problemu ze strzępiącymi się wstążkami.


Śr wrz 21, 2011 19:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL