Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 17:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Modlitwa zbiorowa, czy samodzielna? 

Jaką modlitwę wolisz?
Samodzielną 83%  83%  [ 30 ]
Zbiorową 17%  17%  [ 6 ]
Liczba głosów : 36

 Modlitwa zbiorowa, czy samodzielna? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 18, 2006 18:46
Posty: 14
Post Modlitwa zbiorowa, czy samodzielna?
Witajcie. Chciałam zapytać Was... Jak to jest z Waszą modlitwą? Czy wolicie się modlić w kościele z innymi podczas mszy (modlitwa zbiorowa), czy samodzielnie w domu, w ciszy...?

Bo ja np. bardziej czuję Jego obecność i łatwiej mi się skupić, kiedy jestem z Nim sam na sam, a nie w czasie modlitwy zbiorowej... Jakoś tak samodzielnie się modlać, jakby BARDZIEJ czuję Jego obecność...

A jak to jest z Wami?

_________________
"Droga człowieka do Boga - na tym najbardziej stromym odcinku - nazywa się samotność".


Pt sty 05, 2007 23:38
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So gru 30, 2006 15:35
Posty: 42
Post 
ja się nie modle ale chyba wolałbym to robic w domu...

_________________
Mniszka Hildegarda z Bingen (1098 - 1179) w swych "Objawieniach" opisuje go tak "Bestia to mostrualna o czarnej jak węgiel głowie i o ślepiach miotających płomienie , z oślimi uszami i rozwartą paszczęką pełną żelaznych kłów"


So sty 06, 2007 8:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2006 18:29
Posty: 106
Post 
Wolę modlitwę samodzielną, ale to nie znacyz że bym zrezygnował ze zbiorowej. W końcu gdzie się zbierze dwóch lub trzech...

_________________
"Pewnego dnia chodząc po górach, dostrzegłem z daleka bestię. Kiedy przybliżyłem się, przekonałem się, że był to człowiek. Stając przed nim zobaczyłem, że jest moim bratem!"

Opowieść tybetańska


So sty 06, 2007 12:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Ja wolę się modlić samemu. Łatwiej jest się skupić i można dostosować rodzaj i tempo modlitwy do własnych potrzeb.

Wyjątkiem jest modlitwa w czasie Mszy, która odprawiana wspólnie ma rzeczywiście szczególny charakter.

_________________
www.onephoto.net


So sty 06, 2007 12:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 20:18
Posty: 175
Post 
Ja kocham gdy przychodzi namaszczenie i bliskie spotkanie z Duchem Świętym. Miejsce raczej jest najmniej ważne bo nie miejsca czczę tylko Boga. ;)


Pn sty 08, 2007 15:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Kościół jako nieustanna liturgia (gr. leitourgia - wspólne działanie), wskazuje na prymat zbiorowości nad jednostkowością... Modlitwa to głos całego Kościoła, który mówi ustami arcypasterzy.
Choć życie anachoretów wskazuje, że można zbawiać się w samotności. Jest to chyba "wyższy stopień wtajemniczenia", a nam zostaje uczestniczyć w życiu Kościoła.

W każdym razie myślę, że przy tak silnym zakorzenieniu się indywidualizmu w Kościołach zachodnich (o czym świadczy wynik ankiety...) warto uzmysłowić sobie wartość modlitwy zbiorowej.

Pozdrawiam braci w Chrystusie wraz z okresem Bożonarodzeniowo-Teofanicznym 8)

didymos
orthodox


Pn sty 08, 2007 17:23
Zobacz profil
Post 
Bo i pytanie w ankiecie jest dziwnie zadane. Bo co to ma być za "wolenie modlitwy"? Ja osobiście nie umiem na to pytanie odpowiedzieć, bo obie formy się uzupełniają. I obie są potrzebne.

Co więcej każda zawiera w sobie cząstkę drugiej. Nawet gdy modlę się w myślach w czasie jazdy autobusem nie wychodzi moja modlitwa poza kontekst Kościoła i nawet gdy stoję na Liturgii, głośno wypowiadając słowa modlitw i wykonując otwarcie modlitewne gesty nie przestaje to być mój intymny kontakt z Bogiem.


Pn sty 08, 2007 23:30

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post 
Chyba najbardziej wolę wspólne adoracje, przygotowane nabożeństwa ze śpiewami, rozważaniami i czasem na indywidualną refleksję, lubię także wspólnie odmawiany brewiarz.
Ale również dla mojego intymnego kontaktu z Bogiem wolę modlitwę samodzielną i indywidualne przebywanie sam na sam z Bogiem w izdebce własnego serca.


N sty 14, 2007 16:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Ja wolę modlić się sam.


N lip 01, 2007 18:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 19:40
Posty: 19
Post 
Wolę sie modlić samodzielnie.
Choć nie raz fajniejsze są wspólne adoracje, lub różaniec odmawiany, że to tak ujmę "we dwoje" ;)

_________________
Przecież wiesz, że kocham
Czytasz to w moich oczach
Słysze Twoje kroki wśród szumów drzew...


N lip 01, 2007 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Uważam, że zarówno jedna, jak i druga forma modlitwy, jest równie potrzebna, ważna i piękna.
Dlatego w ankiecie nie zaznaczam ani jednej, ani też drugiej możliwości.


Wt lip 03, 2007 16:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 30, 2007 20:46
Posty: 2
Post 
Ostatnio "wolę" modlitwę indywidualną, a szczególnie adorację... Ale wiem też jak wielką ma moc modlitwa wspólna - w świetle słów Jezusa:
"Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie"(Mt 18, 19) I nie tylko wiem, ale tego nie raz doświadczyłam...
I jednej i drugiej nie powinno się zaniedbywać...


Wt lip 03, 2007 21:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Raz tak, raz tak.

Czasami wolę porozmawiać z Bogiem sam, a czasami ciągnie mnie na mszę. Różnie to bywa.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So lip 07, 2007 19:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Dla mnie pierwszeństwo zawsze ma Eucharystia - "źródło i szczyt". Co według mnie oznacza, że modlitwa powinna z Eucharystii wypływać i do Eucharystii prowadzić. A kiedy tak się nie dzieje, jest to oznaką, że coś się zaczyna chwiać.

Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie tytułowe, bo według mnie nie da się rozłączyć tych dwóch form. To nawet trochę widać po wcześniejszych wypowiedziach, w których adoracja raz zalicza się do modlitwy indywidualnej, a raz wspólnotowej ;) Gdzie niby miałaby być granica? Tym bardziej, że modlitwa indywidualna jest zawsze modlitwą w Kościele...

A głośna modlitwa we wspólnocie nie ma być bezmyślną recytacją odpowiednich tekstów, tylko zaangażowaniem całego człowieka - jego serca, jego myśli, jego głosu, jego ciała. Jego INDYWIDUALNYCH cech! Wspólna modlitwa to nie zgromadzenie robotów, ale chór zgodnych serc...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pn lip 30, 2007 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Eucharystia to nie to samo co modlitwa człowieka gdziekolwiek indziej - bo gdziekolwiek indziej człowiek nie przystępuje do stołu Ciała Pańskiego.

Natomiast nie zawsze jest czas i możliwość uczestniczenia we mszy. I wtedy pozostaje modlitwa osobista. Ja np. żałuję, ale w związku z moimi godzinami pracy nie mam możliwości uczestniczyć rano w mszy, bo za wcześnie pracę zaczynam... I brakuje mi tego.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lip 30, 2007 20:08
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL