Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Gorliwość w modlitwie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2007 0:53
Posty: 51
Post Gorliwość w modlitwie
Czym konkretnie według was jest gorliwość w modlitwie?


Śr sty 31, 2007 1:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post 
gorliwość w modlitwie - dla mnie zawiera się w:
-wytrwałości - modlę się nawet wtedy gdy nie czuje obecności Boga, gdy nie spełnia on moich próśb, gdy nie mam na to ochoty
-staram sie polepszac jakość mojej modlitwy - dbam o wieksze skupienie, rezygnuje z czegos - aby w tym czasie się modlić
-ufność i zawierzenie - polegam na Bogu, przyjmuje to co On daje z pokorą

Mozna przytoczyc teksty biblijne:

7 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 8 Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 9 Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? 10 Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? 11 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. Mt 7, 7-11

1 Powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać: 2 "W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. 3 W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: "Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!" 4 Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: "Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, 5 to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie"."
6 I Pan dodał: "Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. 7 A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? 8 Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?" Łk 18, 1-8

5 Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzyma3. 6 Niech zaś prosi z wiarą, a nie wątpi o niczym! Kto bowiem żywi wątpliwości, podobny jest do fali morskiej wzbudzonej wiatrem i miotanej to tu, to tam. 7 Człowiek ten niech nie myśli, że otrzyma cokolwiek od Pana, 8 bo jest mężem chwiejnym4, niestałym we wszystkich swych drogach. Jk 1, 5-8


3 - Jk 1, 5 - Por. Mt 7,7n.

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Śr sty 31, 2007 8:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 02, 2007 11:49
Posty: 7
Post 
Dodałbym jeszcze, że gorliwość to również gotowość do działania zgodnego z pouczeniami wiary. Modlitwa oderwana od życia nie ma istotnego sensu. Innymi słowy: modlitwa, za którą nie idą czyny, nie jest modlitwą gorliwą...


Pt lut 02, 2007 13:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 26, 2007 18:46
Posty: 786
Post 
gorliwość = fanatyzm.

Jeśli za słowem idzie czyn może być chwilami gorąco, a jak wiemy religia ma ogromny wpływ na większość ludzi, dlatego zawsze byłam i jestem zdania, że nie ma nic gorszego niż wojny na tle religijnym- trudno je rostrzygnąć, trudno przyznać komuś rację, stanąć po czyjejś stronie i połapać w tym wszystkim.
Historia i religia lubią być zawiłe.

_________________
"Doch gestohlen ist er wertlos,
Und dann brauch' ich ihn nicht"


So lut 17, 2007 18:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Mylisz chyba religią z ideologią. Religia, która staje się ideologią jest bardzo niebezpieczna. Ale nie sama religia jako taka.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


N lut 18, 2007 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 26, 2007 18:46
Posty: 786
Post 
@Kropka: nie mylę ideologii z religią. W polskim słowo "ideologia" brzmi jakoś obco. Niemcy mówią na to "Weltanschaung", czyli spojrzenie na świat. Prostsze do zapamiętania. ;) Religia nie może być ideologią. Osoba, która nie ma ideologii a żyje religią, jest słaba i zdezorientowana, albo ginie jako zamachowiec.
W moim poprzednim poście chciałam jedynie zauważyć, iż wszystko, co gorliwie robione jest, może w przyszłości okazać się niebezpieczne. Szczególnie religia, ponieważ trudno tutaj zgodnie powiedzieć, kto tak naprawdę ma rację i czy to wszystko jest prawdą. Wszystko jest kwestią wiary (jej siły) i właśnie tej gorliwości.

_________________
"Doch gestohlen ist er wertlos,
Und dann brauch' ich ihn nicht"


N lut 18, 2007 20:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 23, 2006 11:48
Posty: 18
Post Waltanschauung to nie ideologia!!!
Weltanschauung – eine bestimmte Ansicht über den Sinn des Lebens und die Stellung des Menschen in der Welt (Groβwörterbuch DaF; Langenscheidt: 1172)
Tłumaczenie: określony pogląd na sens życia i miejsca człowieka w świecie

Ideologia – (…) system określonych poglądów, idei, pojęć (polit., prawnych, moralnych, rel., artyst., filoz.) kształtujących się w świadomości ludzi jako odbicie ich bytu społ., uwarunkowane interesami i dążeniami poszczególnych grup i klas społecznych. (…) (A-Z Mała Encyklopedia PWN; 333)

są to co prawda w jakimś stopniu synonimy ale to nie to samo!!!!!

w niemieckim także występuje słowo odpowiadające ideologii i brzmi:
Ideologie - 1) alle Ansichten u. Werte einer soziale Gruppe, einer bestimmten Gesellschaft
2) politische Theorie als Grundlage einer Staatsform (oba: Groβwörterbuch DaF; Langenscheidt: 1172)
tłumaczenie: 1) wszystkie poglądy i wartości jakiejś grupy społecznej, jakiegoś społeczeństwa
2) teorie polityczne jako podstawa formy państwowej


Herzliche Grüβe


Wt mar 27, 2007 10:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 31, 2007 13:32
Posty: 20
Post Modlitwa
[[...]

IMHO Gorliwość na modlitwie to oczywiście nie tyle doświadczenie typu emocjonalnego ile silne zaangażowanie woli i wytrwałość.

[[...]

_________________
Warto zajrzeć: www.angelus.pl, www.syjon.pl;
Największa księgarnia religijna: www.gloria24.pl


Śr cze 06, 2007 12:38
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL