Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 23:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Rózaniec - nie bądźcie gadatliwi jak poganie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 12, 2007 20:53
Posty: 4
Post Rózaniec - nie bądźcie gadatliwi jak poganie
Witam
Czy kilkadziesiąt razy odmawiając zdrowaś Maryo i św. Maryo, mozna powiedzieć że zachowujemy sie jak poganie.
Na czym polega gadatliwość?


Śr mar 14, 2007 10:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
To brzmi jakbyś sugerował, że dłuższa modlitwa jest gadatliwością :o

Gadatliwość - jak ktoś nie potrafi się przysłowiowo zamknąć, cały czas o czymś mówi. Owszem, pojęcie niekoniecznie o zabarwieniu negatywnym, ale gadatliwość męcząca jest.

A modlitwa - to przecież coś zupełnie innego. Nie zawsze na głos, często w skrytości serca. Owszem - rozmowa z Bogiem.

Jeśli już upierać się przy twierdzeniu "gadatliwość" - to w zestawieniu ze sformułowaniem "przed Bogiem".

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 14, 2007 13:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lut 12, 2007 20:53
Posty: 4
Post Czy powtarzanie pewnych słów
Czy powtarzanie pewnych słów kilkadziesiąt razy nie jest gadatliwością?


Śr mar 14, 2007 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Czy powtarzanie pewnych słów
artur_s napisał(a):
Czy powtarzanie pewnych słów kilkadziesiąt razy nie jest gadatliwością?

Nie zawsze


Śr mar 14, 2007 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Przede wszystkim trzeba wyjść od tego, że nie ma obowiązku odmawiania różańca. Są różne duchowości, są różne szkoły modlitwy i jeżeli komuś ta forma modlitwy, jaką jest różaniec, nie odpowiada, ma pełne prawo z niej nie korzystać, ale skierować się ku takiej, która bardziej odpowiada jego usposobieniu, mentalności czy duchowości.


Śr mar 14, 2007 23:13
Zobacz profil
Post 
"powtarzanie pewnych słów kilkadziesiąt razy" - jeśli jest to automatyczne, mechaniczne powtarzanie, recytacja - staje sie modlitwą gadatliwą jak u pogan.
Modlitwa Różańcowa także może stać się paplaniną, pogańskim gadulstwem.
Modlitwa to rozmowa - rozmowa serca - bez serca, jest to tylko czcza paplanina, o niczym.
Różaniec to rozważanie tajemnic życia, śmierci, zmartwychwstania Chrystusa, tzw. "mała Ewangelia" - rozmyślanie i kontemplacja - zjednoczenie duszy i serca ze Zbawicielem.
Jeśli ktoś w Różańcu postrzega tylko jego składnik materialny, tj paciorki, które przesuwają palce i zdrowaśki, automatycznie wypowiadane ustami, a nie dostrzega czynnika duchowego, wtedy postrzega Różaniec jako "gadatliwość pogan".


Cz mar 15, 2007 11:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Modlitwa, gdy człowiek się na niej skupia, koncentruje na rozmowie z Bogiem i wkłada w nią całe serce - nie można w żadnym wypadku nazwać gadatliwością.

Tylko bezmyślne powtarzanie możnaby tak nazwać.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 15, 2007 13:21
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lut 12, 2007 20:53
Posty: 4
Post Rózaniec - nie bądźcie gadatliwi jak poganie
Modlitwa ma się podobać Bogu a nie mi.
Zastanawiam sie czy nie powinienem milczec i będąc gotów raczej na słuchanie Boga, nie mówie tu o przepraszaniu i dziekczynieniu.
Wydaje mi się że praca dobrze wykonywana może być pewną formą modlitwy jeżeli jest ona wykonywana w dobrym celu i na chwałę Boga.


Cz mar 22, 2007 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Modlitwa ma się podobać Bogu a nie mi.

Ale jeśli dana modlitwa mi się nie podoba, nie odpowiada mi - to nie będę w stanie dobrze się tą modlitwą modlić. Będzie ona tylko odklepana, wypowiedziana tylko ustami. I wtedy ta modlitwa Bogu też się nie spodoba


Cz mar 22, 2007 13:05
Zobacz profil
Post 
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
Modlitwa ma się podobać Bogu a nie mi.

Ale jeśli dana modlitwa mi się nie podoba, nie odpowiada mi - to nie będę w stanie dobrze się tą modlitwą modlić. Będzie ona tylko odklepana, wypowiedziana tylko ustami. I wtedy ta modlitwa Bogu też się nie spodoba


Spodoba -nie spodoba ...zawsze ta niepewność...
Jak mówi pewna starsza osoba: –zaczytałam parę modlitewników , „zamodliłam „-kilka różańców –aż się rozsypały ...ale czy umiem rozmawiać z Bogiem ?
Jak prawdziwie brzmią słowa Boga w jednym z objawień dla Anny o naszej modlitwie....

.. - Bo jak to nazwiesz, Anno, że człowiek zwraca się do Mnie recytując formułki, cudzymi słowami, bezmyślnie i mechanicznie, bez cienia uczucia, tak jak gdyby odrabiało się przykry obowiązek. Tyle osób przez całe życie nie powiedziało Mi jednego serdecznego słowa. Wciąż jestem odtrącany, raniony, poniewierany, i to nie przez wrogów, lecz - przez ludzi odkupionych moją Krwią, przeze Mnie wyzwolonych. Nie oczekuję wdzięczności, ale choć trochę zrozumienia, dopuszczenia Mnie do bliższego współżycia, abym mógł wam pomagać, ulżyć, uzdrowić to, co w was chore. A tak naprawdę, to zupełnie zdrowych nie ma pomiędzy wami. Dopiero wtedy stajecie się nimi, kiedy Ja was wspomagam....:”


So kwi 07, 2007 19:27
Post 
Mnie zrozumieć te słowa Chrystusa pomogła lektura "Mitologii Greków i Rzymian" Parandowskiego. Otóż pisze on iż Rzymianie bardzo dużą wagę przywiązywali do długości i dokładności odprawianych rytuałów. Jeśli na przykład w czasie rytualnego tańca ktoś pomylił krok, cały kilkugodzinny ryt powtarzano od nowa. Właśnie przed takim podejściem "handlowym" - ja dam Bozi to, a Bozia w nagrodę musi to (oczywiście im ja więcej dam, tym więcej dostanę jako zapłatę) chce nas Chrystus przestrzec. Przypomina, że Bóg wie, czego nam potrzeba i nie można Go przekupić.

A co do różańca i innych podobnych form modlitwy mamy apostolskie "nieustannie się módlcie". Oczywiście znowu się włączy maszynka "nie należy dosłownie".


N kwi 08, 2007 9:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 08, 2007 17:06
Posty: 87
Post Odmawianie różańca nie może być klepaniem modlitwy
Ja od kilku dni postanowiłem sobie że będę odmawiać różaniec.Można się zniechęcić patrząc na babcie( albo nie tylko ) odmawiające różaniec z szybkością kałasznikowa, sam to kiedyś widziałem. ale jest to modlitwa kontemplacyjna więc nie może być odmawiana szybko, mnie na przykład pomagają dopowiedzenia po wyrazie Jezus np. który wstąpił do nieba. Albo też można się modlić do słów: żywota twojego jezus później dopowiedzenie np. który się przemienił na górze. a słowa Święta Maryjo Matko Boża dodawać dopiero na końcu ostaniej dziesiątki jest to oile się nie mylę tzw. mmetoda dominikańska, pozwala lepiej się skupić na tajemnicy aktualnie odmawianej. Jak to ktoś powiedział ważna jest też intencja którą się ma w sercu :shock:


Pt sie 17, 2007 10:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL