Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 9:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Jak? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Jak?
Niedawno czytałam książkę "Zbyt zajęci, by się nie modlić. Zwolnij tempo, by spotkać Boga". Autorem tego poradnika jest duszpasterz pracujący na przedmieściach Chicago - Bill Hybels.

Jedna z "metod" modlitwy przez niego polecanej, to:
1. codziennie o stałej porze siadać w zacisznym miejscu, które po pewnym czasie stanie się naszym "świętym miejscem".
2. Kupić sobie zeszyt, który stanie się naszym "modlitewnikiem". Każdą kartkę zeszytu podzielić na 3 rubryki - w jednej zapisywać określenia chwalące Boga. (ma być to swoista "rubryka adoracji". Przy czym można skupić się na jednej cesze - np miłosierny, można wypisać kilka)
W drugiej rubryce zapisywać nasze grzechy - codzienny rachunek sumienia. W trzeciej rubryce zapisywać nasze prośby.
3. Wieczorem, klękając do modlitwy otwierać zeszyt i czytać to, co zapisaliśmy wcześniej. Po jakimś czasie przeglądać stare wpisy i porównywać - co się spełniło z tego, o co prosiliśmy, który grzech przestaliśmy popełniać, etc.

Co myślicie o takiej "metodzie" modlitwy?


Pn lip 23, 2007 20:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Wydaje mi się, że w Kościele katolickim istnieją lepsze metody modlitwy niż ta, którą proponuje założyciel swego własnego Kościoła, ów Bill Hybels.


Pn lip 23, 2007 20:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 25, 2007 12:04
Posty: 28
Post 
Napewno istnieją lepsze metody, ale tak właściwie to ta też nie jest taka zła, otóż dzięki takiemu "dokumentowaniu" swoich relacji z Bogiem można w dobry sposób nauczyć się samoobserwacji, mam tu na myśli to, że można wracać do wcześniejszych zapisków i analizować swój rozwój duchowy, przyjrzeć się samemu sobie, poniekąd.
z drugiej strony trzeba być systematycznym i cierpliwym w stosunku do samego siebie, bo pewnie efekty takiej "modlitwy" nie są widoczne po kilku dniach jej praktykowania.
odsumowując - ciekawy sposób.

_________________
IGA


Śr lip 25, 2007 16:24
Zobacz profil
Post Re: Jak?
szuba napisał(a):
2. Kupić sobie zeszyt, który stanie się naszym "modlitewnikiem". Każdą kartkę zeszytu podzielić na 3 rubryki - w jednej zapisywać określenia chwalące Boga. (ma być to swoista "rubryka adoracji". Przy czym można skupić się na jednej cesze - np miłosierny, można wypisać kilka)
W drugiej rubryce zapisywać nasze grzechy - codzienny rachunek sumienia. W trzeciej rubryce zapisywać nasze prośby.


A bierzesz pod uwagę, że ktoś może ten zeszyt znaleźć ...?


Śr lip 25, 2007 19:29

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post 
Baranku żeby była jasność: ja nie ustosunkowywałam się do tego, co napisałam w pierwszym poście. To nie moje prywatne zdanie i nie mój pomysł. Wyraźnie jest napisane, że tak przeczytałam, a słowa przytoczone są tak, jak przedstawiał je Autor książki.
Więc nie pytaj mnie, czy biorę coś pod uwagę, bo osobiście zeszyciku nie prowadzę.


Cz lip 26, 2007 17:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 10, 2005 1:37
Posty: 589
Post Re: Jak?
baranek napisał(a):
A bierzesz pod uwagę, że ktoś może ten zeszyt znaleźć ...?


No cóż, mamy XXI wiek. Zamiast zeszyciku może być plik na komputerze z szyfrowanym dostępem. :-)

_________________
Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale MOCY, MIŁOŚCI i trzeźwego MYŚLENIA (2Tm 1,7)

Moje blogi: Świat Czytników, VrooBlog, Blog Biblijny (zawieszony). Moje strony: porównywarka polskich e-booków


Cz lip 26, 2007 21:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 17, 2011 15:56
Posty: 162
Post Re: Jak?
Osobiście tez czytałam ta książkę i ów zeszyt prowadziłam dużo wcześniej na podobnej zasadzie choc bliższy pamietnikowi ale skierowany do Boga - a przeciez Faustyna dostała"nakaz" od spowiednika na prowadzenie dziennika. Wiec wydaje mi się ze to dobry sposób - na udokumentowanie swoich duchowych postępów.

_________________
"Bóg zawsze nad nami czuwa, i znajduje rozwiązanie, tam gdzie ludzki umysł już go nie widzi."
św. Faustyna Kowalska

http://swietoscwcodziennosci.blogspot.com/


So sie 01, 2015 13:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL