Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Różaniec i droga krzyżowa - co zmienić? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post Różaniec i droga krzyżowa - co zmienić?
Różaniec
Podczas modlitwy różańcowej rozważamy tajemnice z życia Jezusa i Maryi. Niektórzy księża o tym jednak zapominają i po wypowiedzeniu słów "Tajemnica X" rozpoczyna się kolejna seria 1 + 10. Podczas modlitwy trudniej rozważać tajemnice (o ile ktoś w ogóle zna wydarzenia). Przed każdą serią modlitw prowadzący zawsze powinien przeczytać coś ciekawego o rozważanej tajemnicy, aby modlitwa rzeczywiście miała sens. :)

Droga krzyżowa
Wg mnie należy poprawić stacje drogi krzyżowej. Wzorem jest nabożeństwo odprawiane z udziałem papieża na ulicach Rzymu bądź Watykanu w ostatni piątek wielkiego postu. Stacje zaczynają się od początku męki - treść jest bardziej zgodna z Pismem Świętym niż tradycją, a także jest o czym rozważać.

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


N paź 07, 2007 9:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 18:35
Posty: 69
Post 
W pełni się z Tobą zgadzam co do pierwszego wątku. U mnie w parafii akurat takiego problemu nie ma, ponieważ codziennie każdy ksiądz mówi swoje refleksje. I tak powinno być wszędzie. Co do drugiego nie jestem pewna.. Taka "większa" droga krzyżowa jest czymś specjalnym, więc myśle że powinniśmy ją zostawić na specjalne okazje.

Pozdrawiam.


Cz paź 18, 2007 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Najgorsze są rozważania do różańca, gdy ksiądz chce się popisywać swoją elokwencją, albo gdy się czyta - jako wstęp - nie krótkie rozmyślanie, coś co można by rozważać, tylko jakąś epopeję :-(

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So paź 20, 2007 9:35
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A mnie denerwuje jedna rzecz związana z Drogą Krzyżową. Mianowicie odprawianie Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek PO liturgii Męki Pańskiej. Dla mnie to jest absurd i totalne zakłócenie porządku


So paź 20, 2007 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie no, absurd...

Przeżywanie Męki... po odprawieniu Liturgii Męki Pańskiej :?: :o

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N paź 21, 2007 12:08
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Co do odnowy różańca, to można znaleźć wskazówki, jakie podał już trzydzieści kilka lat temu Paweł VI w adhortacji Marialis cultus (tekst dostępny w necie). Niestety, ten ważny dokument jest prawie zupełnie nieznany w Polsce, gdyż Papież domaga się w nim odnowy kultu Maryjnego, na co w naszym kraju nie ma w zasadzie przyzwolenia ani biskupów, ani tym bardziej księży.
Co do odnowy Drogi Krzyżowej, istnieją już teksty oparte na opisach Męki znajdujących się w Ewangelii, co sprawia, że ten rodzaj modlitwy jest bardziej biblijny i dynamiczny niż średniowieczne stacje.


N paź 21, 2007 13:44
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Papież domaga się w nim odnowy kultu Maryjnego, na co w naszym kraju nie ma w zasadzie przyzwolenia ani biskupów, ani tym bardziej księży.


Zaciekawiło mnie to.... możesz coś więcej napisać? Na czym ta odnowa miałaby polegać?


N paź 21, 2007 14:49

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Podaję link do "Marialis cultus". Warto także zapoznać się z artykułami (dostępnymi w necie) o. Celestyna Napiórkowskiego ofmconv, w ubiegłym niedawno nagrodzonego przez Akademię Mariologiczną w Rzymie.

http://kosciol.wiara.pl/wydruk.php?grup ... 1039342259


N paź 21, 2007 15:20
Zobacz profil
Post 
Dzięki. Trochę długie.... ale przeczytam w wolnej chwili. Zainteresowało mnie co tam jest skoro piszesz że nie ma u nas na to przyzwolenia, bo takiego kultu maryjnego jak w Polsce to nie ma chyba nigdzie na świecie.


N paź 21, 2007 16:22

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Może użyłem niezbyt właściwego wyrażenia. Chodzi o to, że biskupi i księża nie są zainteresowani odnową kultu Maryjnego według "Marialis cultus". Świadczyłyby o tym tego rodzaju fakty: Dokument ukazał się w 1974 r. Tylko jeden z naukowych periodyków teologicznych (nie pamiętam już tytułu), a więc z natury rzeczy adresujący się do wąskiego grona specjalistów, zamieścił polski tekst adhortacji. Dopiero w 1984 r. Niepokalanów dokonał publikacji "Marialis cultus" wraz z komentarzem o. Napiórkowskiego, dzięki którego staraniom tekst ten został szerzej opublikowany. Mimo to wszystko pozostało po staremu i w zasadzie tylko w gronie specjalistów, na sympozjach i konferencjach, był on omawiany, ale biskupi i księża nie wprowadzali w życie postulatów papieskiego dokumentu.
Ponieważ pytałaś na czym miałaby polegać odnowa kultu Maryjnego, a dokument, jak stwierdziłaś, jest długi, dlatego radzę przeczytać na początek rozdział II. Odnowa kultu Maryjnego.
Warto też znaleźć dostępne w necie artykuły o. Napiórkowskiego.


N paź 21, 2007 17:03
Zobacz profil
Post 
Dzięki za wskazówki.


N paź 21, 2007 17:21
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL