Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 13:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1779 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119  Następna strona
 Droga Neokatechumenalna 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 14:10
Posty: 80
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Do Jerusalem:
"bez chrztu nie może być celebrowana Pascha". Proszę o wyjaśnienie - to znowu jakieś przepisy DK, mimo, że przecież na nabożeństwie w wigilię paschalną nie musi być chrztu


Cz maja 29, 2014 8:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 1:02
Posty: 44
Post Re: Droga Neokatechumenalna
kropeczka_ns napisał(a):
no ale jak ktoś cię pyta czy odmawiacie Credo to chyba prościej odpowiedzieć jak Cawillan- tak odmawiamy i temat się kończy a nie zarzucać naokoło rozmaitymi takimi tam, prawda?


Przepraszam kropeczka_ns ale mijasz się z prawdą. Na stronie 109 niniejszego wątku Alus odpowiedział na temat credo dlatego nie było dalszej potrzeby wyjaśniania.


kropeczka_ns napisał(a):
przeglądnełam tak trochę po łebkach bo dużo tego jest to co zalinkował arzachel. I tak zastanawiam się- czy to że Ks. Blachnicki czerpał pewne inspiracje z duchowości protestanckiej to jest zarzut....? No bo chyba nie powinien być, co w tym złego?
RŚŻ jest ruchem katolickim. Tam gdzieś było zdanie że niby z tych inspiracji można by wywnioskować że "można mieć odpuszczone grzechy bez spowiedzi" (parafrazuję)- to jest nieprawda. Tzn nikt czegoś takiego w Oazie nie uczy, nigdy tego nie słyszałam, na rekolekcjach są nabożeństwa pokutne po których wszyscy przystępują do spowiedzi (zwykle wszyscy, ale mam na myśli oczywiście bez przymusu). Sakramenty w Oazie niczym się nie różnią nawet w formie, absolutnie niczym od ogólnie sprawowanych w KK podobnie jak liturgia Mszy.


No właśnie. Arzachel pokazał Ci, że odnośnie każdego z ruchów Kościoła można mieć zastrzeżenia. Spojrzenie na całość ma jedynie Kościół Hierarchiczny i to On rozeznaje, nie ja czy Ty. Ty masz zastrzeżenia do Drogi Neokatechumenalnej bo ona nie mieści się w Twoich wyobrażeniach Kościoła, dla kogoś innego również RŚŻ nie mieści się w wyobrażeniach Kościoła. Teraz rozumiesz dlaczego wciąż uparcie odwołuję się do autorytetu Kościoła. Brak różnic w liturgii Mszy Świętej, na co się powołujesz, w rzeczywistości nie jest żadnym wyznacznikiem. Kościół Katolicki bowiem składa się z kilkudziesięciu Kościołów wschodu i zachodu skupionych pod prymatem Piotra. Ryt Eucharystii Katolickich Kościołów Wschodu jest całkowicie odmienny od naszego łacińskiego rytu, a wszyscy jesteśmy katolikami. O ile wiem RŚŻ istnieje tylko w kościele łacińskim, być może tylko polskim, tego nie wiem. Droga neokatechumenalna istnieje również w Kościele Greckokatolickim. To jest właśnie Kościół Powszechny. Różne zwyczaje, różne ryty i obrzędy - ale jedno Credo i jeden Piotr.


kropeczka_ns napisał(a):
no właśnie, czym się różni "Msza w staroświeckim stylu" (nie mówimy tu o Mszy trydenckiej chyba jak sądze?) a "Eucharystia w nowoczesnym stylu" w DN?


Myślę, że tutaj Cawillan zastosował skrót myślowy, może przyzwyczajenie. Słowo Eucharystia jest wcześniejsze, powszechniejsze i nieporównywalnie bardziej zakorzenione w Kościele Powszechnym, a znaczy "dziękczynienie". Nie ma znaczenia czy mówimy Msza Święta czy Eucharystia.

Bozena napisał(a):
Do Jerusalem:
"bez chrztu nie może być celebrowana Pascha". Proszę o wyjaśnienie - to znowu jakieś przepisy DK, mimo, że przecież na nabożeństwie w wigilię paschalną nie musi być chrztu


Nie są to znowu jakieś przepisy. Statutu Drogi są dostępne w internecie i każdy może je przeczytać. Zostały zatwierdzone definitywnie przez papieża Benedykta XVI. Wigilia Paschalna w naszej rzeczywistości, niestety, bardzo odbiega nawet od tego co nakazuje polski Mszał Rzymski. Wigilii Paschalnej nie można zaczynać przed zachodem słońca, a jak jest często? - wszyscy przecież wiemy. Kwestia chrztu na Passze to odwołanie się do praktyki Kościoła Pierwotnego, jak połowa krytykowanych zwyczajów obecnych we wspólnotach neokatechumenalnych. Myślę, że warto tutaj przytoczyć fragment Katechez Pachalnych - bynajmniej nie naokatechumenalnych - o. Jędryszka:

Znakiem także jest postawa stojąca wiernych. W całym okresie paschalnym nie klękamy. Nie czynimy tego przez brak szacunku, lecz przeciwnie, przez szacunek dla Chrystusa Zmartwychwstałego. Zgodnie z zaleceniami synodów starożytnego Kościoła pod karą klątwy nie można było w okresie Pięćdziesiątnicy klękać. Przepis ten stosowano, ponieważ postawa stojąca jest postawą zwycięstwa. Natomiast klęcząca jest znakiem uniżenia. Nie chodzi o to, że boimy się uniżenia. Stojąc pragniemy zaświadczyć o zmartwychwstaniu. Postawa stojąca oznacza też, że należymy do ludu, który zwyciężył z Chrystusem, któremu On dał zwycięstwo. Człowiek wyzwolony stoi, jest wyprostowany, rozpiera go radość, duma ze zwycięstwa. To nie jest pycha, wyniosłość. Niewolnik klęka przed swoim panem. My już nie jesteśmy niewolnikami, Chrystus wyprowadził nas z niewoli grzechu, szatana. Dlatego Kościół w Noc Zmartwychwstania nakazuje zachować nam postawę stojącą.



Jeśli tylko będę potrafił służę Wam pomocą w odpowiedziach. Odwagi!


Cz maja 29, 2014 10:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Droga Neokatechumenalna
kropeczka_ns napisał(a):
no właśnie, czym się różni "Msza w staroświeckim stylu" (nie mówimy tu o Mszy trydenckiej chyba jak sądze?) a "Eucharystia w nowoczesnym stylu" w DN?

Mnie to urzekło. Od dziś będę mówił, że idę do kościoła na staroświecką. Jak mi przyjdzie ochota pójść na trydencką to co powiem? Może na "archaiczną"? Tak szczerze mówiąc chętnie wziąłbym udział też w nowoczesnej. Słyszałem, że Msza Św. jest dla wszystkich, ale w żadnej parafii nie znalazłem informacji czy takie nowoczesne Msze są odprawiane. Nawet w jednej parafii, gdzie całkiem niedawno były rekolekcje DN, tez chyba takiej Mszy nie ma, bo nie ma info ani na stronie ani w ogłoszeniach ani w porządku Mszy. Idiotyzmem przecież byłoby przypuszczać, że się przed katolicką wspólnotą kryją ze Mszą Świętą.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz maja 29, 2014 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 1:02
Posty: 44
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Spytaj proboszcza danej parafii dlaczego nie umieścił zaznaczenia, że taka Eucharystia jest celebrowana. Proste. U nas każdorazowo gdy pojawią się osoby spoza wspólnoty kapłan celebrans wprowadza ich w Eucharystię. Poza tym nie ma rozróżnienia Msza nowoczesna i staroświecka. Sami wprowadzacie takie określenia. Każda forma Eucharystii zatwierdzona przez Stolicę Apostolską jest formą godną i najświętszą czy to posoborowa powszechna, trydencka, neokatechumenalna czy rytu wschodniego, nie ma znaczenia.


I druga sprawa. Proszę, przestańcie manipulować wypowiedziami. Tego określenia pierwsza użyła kropeczka_ns:

kropeczka_ns napisał(a):
...Mnie akurat się nie specjalnie podobało, ja może jestem prosta baba ze wsi, ale mam silne poczucie sacrum i przemawia do mnie taki staroświecki styl...


Cawilian włożył przecież te słowa w cudzysłów, każdy może to sprawdzić.


Cz maja 29, 2014 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Jeśli coś przeoczyłem i źle zinterpretowałem to przepraszam. Inna sprawa, że rzeczywiście mnie to określenie (kropeczki_ns ) urzekło. A może przy okazji wiesz dlaczego nie są prawie nigdzie odprawiane Msze, o których wspomniałem jeden post wcześniej.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz maja 29, 2014 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 1:02
Posty: 44
Post Re: Droga Neokatechumenalna
W marcu tego roku, po spotkaniu Drogi Neokatechumenalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem, Stolica Apostolska wydała pismo adresowane do proboszczów z kolejnym wyjaśnieniem dlaczego Droga ma tak celebrowaną Eucharystię. Pismo powstało właśnie z powodu częstych błędów interpretacyjnych wielu księży.

W każdej wspólnocie neokatechumenalnej po pierwszych nieszporach niedzielnych celebrowana jest Eucharystia. Przejdź do zakrystii i spytaj kapłanów o to możesz poprosić nawet o wprowadzenie i wyjaśnienie dlaczego w niektórych momentach Mszy przyjmuje się postawę odmienną od tej z Mszy powszechnej - to naprawdę wiele wyjaśni i ułatwi uczestnictwo. Ułatwi, bo nie będziesz się skupiał na zastanawianiu.


Cz maja 29, 2014 11:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Jerusalem napisał(a):
W marcu tego roku, po spotkaniu Drogi Neokatechumenalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem, Stolica Apostolska wydała pismo adresowane do proboszczów z kolejnym wyjaśnieniem dlaczego Droga ma tak celebrowaną Eucharystię. Pismo powstało właśnie z powodu częstych błędnych interpretacji księży. W każdej wspólnocie neokatechumenalnej po pierwszych nieszporach niedzielnych celebrowana jest Eucharystia. Przejdź do zakrystii i spytaj kapłanów o to.

Spytać spytam, nie wiem czy akurat w mojej parafii jest taka wspólnota. Biegać od kościoła do kościoła, żeby się dowiedzieć niby można, ale mamy przecież XXI wiek. Pismo, potem druk a teraz internet to wynalazki, które chyba każdy zna. Kościół też, bo jak wejdziemy na stronę dowolnej parafii to znajdziemy informacje o wszystkich Mszach Świętych (nawet tych spoza stałego porządku!), o przepraszam prawie wszystkich. Podobno są takie, o które trzeba pytać w zakrystii.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz maja 29, 2014 11:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 1:02
Posty: 44
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Jesteś zgryźliwy. Ja nie mogę odpowiadać za postawy proboszczów stąd odsyłam Cię do nich. O Drodze Neokatechumenalnej w sieci jest tak niewiele, bo Droga na dziś dzień przyjmuje zasadę osobistego spotkania i przekazu Słowa. Nie TV, nie gazety, nie internet. Osobiście człowiek z człowiekiem. Taki jest nasz charyzmat na 29 maja 2014 :)


Cz maja 29, 2014 11:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Jerusalem napisał(a):
Jesteś zgryźliwy. Ja nie mogę odpowiadać za postawy proboszczów stąd odsyłam Cię do nich. O Drodze Neokatechumenalnej w sieci jest tak niewiele, bo Droga na dziś dzień przyjmuje zasadę osobistego spotkania i przekazu Słowa. Nie TV, nie gazety, nie internet. Osobiście człowiek z człowiekiem. Taki jest nasz charyzmat na 29 maja 2014 :)

No trochę zgryźliwy jestem. Przepraszam. Taką mam wredna naturę, staram się z tym walczyć, raz wychodzi raz nie, ale dziękuję za braterskie pouczenie.
To tak konkretnie. Może jest ktoś z Górnego Sląska, kto by był w stanie powiedzieć, gdzie w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu czy innym mieście z tego rejonu jest odprawiana taka Msza, na którą mógłbym przyjść z rodziną.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz maja 29, 2014 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 1:02
Posty: 44
Post Re: Droga Neokatechumenalna
w Każdym z wymienionych miast zapewne w co drugiej parafii znajdziesz takie Eucharystie. Pamiętaj, że jest XXI wiek i są telefony :mrgreen:

Zgodnie z tym co ustaliła Stolica Apostolska - Eucharystia neokatechumenalna jest otwarta dla wszystkich, więc wspólnota przyjmie Was po bratersku.

"...Z Hostii usłyszałam te słowa: pragnąłem spocząć na rękach twoich, nie tylko w sercu twoim..." (Dzienniczek św. Siostry Faustyny Dz 160)

Tego doświadczysz.


Cz maja 29, 2014 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Jerusalem napisał(a):
w Każdym z wymienionych miast zapewne w co drugiej parafii znajdziesz takie Eucharystie. Pamiętaj, że jest XXI wiek i są telefony :mrgreen:

Zgodnie z tym co ustaliła Stolica Apostolska - Eucharystia neokatechumenalna jest otwarta dla wszystkich, więc wspólnota przyjmie Was po bratersku.

"...Z Hostii usłyszałam te słowa: pragnąłem spocząć na rękach twoich, nie tylko w sercu twoim..." (Dzienniczek św. Siostry Faustyny Dz 160)

Tego doświadczysz.

Dziękuję za pomoc (zgryźliwie). Sądziłem, że może ktoś po prostu wie i mi pomoże. Do czego służy telefon wiem i bez twojej porady. Wierzę, że są tu bardziej uprzejmi i uczynni od Ciebie.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz maja 29, 2014 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 1:02
Posty: 44
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Jestem pewny, że są :)

http://neokatechumenat.org.pl/katechezy#toc5


Cz maja 29, 2014 12:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Jerusalem napisał(a):

Dzieki. Znam ten link. Nie ma tam ani jednej informacji o Mszach :cry:
Na zalinkowanych stronach parafialnych też nie. Chyba się wszyscy nawrócili na "staroświecki styl" :) . Może to i dobrze.

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz maja 29, 2014 12:27
Zobacz profil
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Cytuj:
Słowo Eucharystia jest wcześniejsze, powszechniejsze i nieporównywalnie bardziej zakorzenione w Kościele Powszechnym, a znaczy "dziękczynienie". Nie ma znaczenia czy mówimy Msza Święta czy Eucharystia.

W potocznym nazewnictwie, że tak się wyraże, oba zwroty są stosowane zamiennie i jakoś leci - zgoda. Jednak z teologicznego punktu widzenia nie są to synonimy, bo oznaczją coś innego i należy je rozróżniać. Dlatego ma to bardzo duże znaczenie, którego ze zwrotów używamy.
Ja wiem, że tak fajniej..., ale "Msza Święta" to nie średniowieczny zamiennik pierwotnego "Eucharystia".
Eucharystia to Sakrament tj. sam Pan Jezus w chlebie i winie. Msza Święta to ofiara składana Panu Bogu, akt kultu, w "którego skład wchodzi" Eucharystia.
Dlatego spełniając obowiązek niedzielny udajemy się na Mszę Świętą, a nie na samą Eucharystię.

Dlatego, mimo specyficznego rytu, wprowadzanie jakiś, niby bezpiecznych, rozróżnień jest pomyłką i może prowadzić w konsekwencji do niekatolickiego poglądu na teologie Mszy Świętej.

Nie to, że coś insynuuje, ale środowiska, które boli, że Msza Święta to przede wszystkim bezkrwawa Ofiara, a nie tylko wspólnotowa uczta, słowo "Eucharystia" mantrują na potęge.


Cz maja 29, 2014 20:59

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 1:02
Posty: 44
Post Re: Droga Neokatechumenalna
Przyjacielu, co Ty pleciesz!!!

Nie będę się rozpisywał na temat steku bzdur. Nie wprowadzaj zamętu. Weź, proszę Katechizm Kościoła Katolickiego zajrzyj pod hasło Eucharystia! Tyle w temacie. Znajdziesz dokładne wyjaśnienie, łącznie z etymologią terminu Msza.

Nie rozumiem ciągłych kłamstw na temat Ofiary Eucharystycznej we wspólnotach neokatechumenalnych. Od kogo te kłamstwa pochodzą? Dlaczego wciąż zarzuca się Drodze, że nie uznaje ofiarniczego charakteru Mszy Świętej!? Droga Neokatechumenalna jest w pełnej łączności z Ciałem Chrystusa i wyznaje tę samą wiarę! Proszę raz jeszcze, zajrzyj do KKK - wyznajemy dokładnie to, co zapisane jest na stronach Katechizmu!


Pt maja 30, 2014 11:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1779 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL