Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Postawa podczas modlitwy. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 26, 2010 20:13
Posty: 26
Post Postawa podczas modlitwy.
Nie wiem, czy dobry dział, ale wydawał mi się najodpowiedniejszy.

Chciałbym się dowiedzieć, czy Wy przy Waszej porannej i wieczornej modlitwie klęczycie, czy może stoicie, siedzicie, a może i leżycie? Czy jest gdzieś określone jak człowiek powinien się modlić. Ja osobiście klęczę.


Pt lut 05, 2010 2:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2009 9:44
Posty: 281
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
jesli normalna modlitwa to tak rowniez klecze natomias przy Brewiarzu ze tak napisze wygodniej mi sie siedzi odmawiajac [poza tym na pielgrzymce odmawialismy Brewiarz na siedzaco nawet po tzw turecku]


Pt lut 05, 2010 10:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Hezychaści zalecali niski siad z wyprostowanym kregosłupem.Czy po japońsku ,czy po turecku ,to już mniej ważne,jak umiesz to możesz nawet lotos zrobić :-D
Stanie też ma duże zalety,jesli leżenie to raczej dla osób chorych,chyba,że krzyżem.

_________________
"Mówi głupi w sercu swoim-Nie ma Boga" Psalm 14


Pt lut 05, 2010 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 25, 2009 20:06
Posty: 66
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Zaleca się klęczeć.

_________________
"Jeśli nie wierzysz w piekło, uwierzysz kiedy się w nim znajdziesz" - św. Ojciec Pio.
"Twoje serce jest wolne. Musisz tylko znaleźć siłę, by podążać za nim" Braveheart

John Eldredge - Dzikie serce...


Wt lut 09, 2010 19:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 31, 2009 19:07
Posty: 361
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Osoby obłożnie chore mogą nawet leżeć, choć kiedyś słyszałem wyznanie takiej osoby iż mówiła, że jej się po prostu źle modli w takiej pozycji, a na pozycję siedzącą nie miała siły.

Można się modlić spokojnie, siedząc albo też stojąc.
A tak poza tym, to pozycja klęcząca jest najwłaściwsza i zarazem najwygodniejsza.


p.s. Wszystko zależy od rodzaju modlitwy.

_________________
[KMI ...]
------------.


N lut 14, 2010 17:25
Zobacz profil WWW
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
ponoć trzeba klęczeć, ale ja się wtedy w ogóle skupić nie mogę
najlepiej jak stoję, albo siedzę po turecku ( tak też robię Namiot spotkania)


Wt lut 16, 2010 11:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 31, 2009 19:07
Posty: 361
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Każdy przyjmuje taką postawę, która pozwala na skupienie modlitewne.

_________________
[KMI ...]
------------.


Wt lut 16, 2010 19:18
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr mar 10, 2010 8:20
Posty: 94
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Ja właśnie lubię sobie wygodnie leżeć w łóżku (najchętniej jeszcze z kubkiem kakao, ale staram się tego unikać). Kiedyś bałam się, że w ten sposób nie okazuję szacunku Panu Bogu, ale skoro w pozycji klęczącej mam trudności z oddychaniem (nie wiem dlaczego, badania niczego nie wykazały), a siedzieć nie lubię, to jak inaczej?

Ogólnie to zależy też od miejsca modlitwy: w domu na leżąco, przechodząc obok jakiejś przydrożnej kaplicy na stojąco, w Kościele na klęcząco.

Wydaje mi się, że kiedy po męczącym dniu mam ochotę pobyć z Panem Jezusem, pozwierzać Mu się, porozmawiać jak z Kimś bardzo bliskim, to mogę wygodnie leżeć?
Co innego, gdy odmawiam pokutę w Kościele bądź gdy błagam o wybaczenie jakiegoś ciężkiego grzechu.


Pn mar 29, 2010 17:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Na pewno najbardziej odzwierciedla, najlepiej odpowiada modlitwie pozycja klęcząca.

No tak - ale co zrobić, jak człowiek chce różaniec w autobusie, w drodze do pracy, zmówić :?: Ano się nie da.

Ja ostatnio bardzo lubię modlitwę "w trasie" - idąc, rytmem dnia.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt mar 30, 2010 12:05
Zobacz profil WWW
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
absurdalna napisał(a):
Ja właśnie lubię sobie wygodnie leżeć w łóżku bo siedzieć nie lubię, to jak inaczej?


teraz to mnie zmiażdżyłaś :shock:


siedzenie jeszcze można uznać- ale leżenie podczas,gdy ktoś np nie jest chory, a tylko mu się nie chce to już przegięcie i brak szacunku :roll:


Śr mar 31, 2010 17:19
Zobacz profil
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
absurdalna napisał(a):
Wydaje mi się, że kiedy po męczącym dniu mam ochotę pobyć z Panem Jezusem, pozwierzać Mu się, porozmawiać jak z Kimś bardzo bliskim, to mogę wygodnie leżeć?
Co innego, gdy odmawiam pokutę w Kościele bądź gdy błagam o wybaczenie jakiegoś ciężkiego grzechu.


A ja też tak robię.

Nie chodzi o modlitwę w Kościele czy Adorację czy nawet tzw. pacierz, tylko osobista rozmowę z Bogiem.

Coraz bardziej mam wrażenie, że nie ma w tym nic złego gdy modlimy się leżąc.

Bóg nie chce byśmy się czołgali u jego stóp. Gdyby chciał takich czołgaczy- to by sobie zrobił doskonałych- takich, których nie boli kręgosłup.

TO jest to samo pytanie które zadało dwóch kleryków:

Czy mogę palić podczas modlitwy?
ODP: Nie.

Czy mogę modlić się podczas palenia?
ODP: Tak.

Zanim mnie zjecie- to pewnie przykład z dawnych czasów gdy nie wiedziano jeszcze o wielkiej szkodliwości palenia.

Chodzi o to, że nie mozna palic podczas obowiązkowej modlitwy. Ale gdy ktos chce ponad to porozmawiać z Bogiem podczas palenia papierosa- to nie ma w tym nic złego.


Śr mar 31, 2010 20:13
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
tu nie chodzi o czołganie się, ale o szacunek- jak przychodzi do mnie gość to nie leżę w dresie na łóżku i w ten sposób z Nim nie rozmawiam.. a co dopiero ,kiedy przychodzi do mnie Bóg..
nie znam podziałów to jest modlitwa a to osobista rozmowa z Bogiem ,bo dla mnie to jest jedno i to samo, tak zresztą jak na nie wiem jak uroczystej Eucharystii tak w mojej osobistej modlitwie jest ten sam Bóg.

zresztą, polecam nagranie(min. o biblii ale mysle ze pasuje tez do modlitwy)

http://bezsloganu.blog.onet.pl/Postawa- ... 84797420,n


Cz kwi 01, 2010 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 13:43
Posty: 112
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Ja przewaznie leze, to pozwala mi na dłuższą modlitwe przypominającą zwierzenia bo jest bardzo wygodnie i spokojnie powierzam Bogu swoje problemy, ale to tylko na wieczór, rano stoje,siedze, róznie. Mam nadzieje ze to nie jest jakis brak szacunku ale kiedys wyczytalam ze tak mozna...


Cz kwi 01, 2010 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 10, 2010 8:20
Posty: 94
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
Spokojnie Linka, nie popadajmy w skrajności. :) Możesz przyjemnie spędzać czas z Jezusem, leżąc wieczorem w łóżku i zgłębiając relację z Nim, jak z najbliższym Przyjacielem. Ważne, aby nie ograniczać się wyłącznie do takiej postawy i nie nadużywać jej. Jeśli w pozostałych częściach dnia okazujesz szacunek klęcząc, to ja nie widzę problemu.


Pt kwi 02, 2010 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 10, 2010 8:20
Posty: 94
Post Re: Postawa podczas modlitwy.
*Julka* czytaj uważnie, napisałam, że w czasie pozycji klęczącej mam trudności z oddychaniem, przez co nie mogę skupić się na modlitwie. Klęczę (z trudem) w Kościele lub kiedy czuję, że naprawdę powinnam.

Siedzieć też nie bardzo mam jak, bo mam kiepskie warunki w domu. Zazwyczaj więc wskakuję pod kołdrę i modlę się na leżąco (inaczej byłoby ciężko).

Zresztą myślę, że nawet gdyby nie te utrudnienia to czasem wybierałabym właśnie tę wygodną pozycję i nie widzę w tym żadnego braku szacunku.


Pt kwi 02, 2010 10:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL