Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Liturgia godzin 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 15, 2010 20:52
Posty: 3
Post Liturgia godzin
kupilem sobie ostatnio brewiarz i niewqiem jak sie spiewa psalmy pod jaka melodie czy wszystkie tak samo czy kazdy inaczej no i czy hymn powinien byc spiewany czy nie?


Śr cze 16, 2010 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 12:34
Posty: 837
Lokalizacja: mazowsze
Post Re: Liturgia godzin
psalmy mogą być czytane nie muszą być spiewane

jak chcesz śpiewać to spiewaj jak Ci serce podpowiada

poszukaj tu jak śpiewać psalmy :
http://www.google.pl/search?sourceid=na ... %87+psalmy

http://www.google.pl/search?sourceid=na ... %99+psalmy

_________________
1 KOR 13


Śr cze 16, 2010 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 02, 2010 19:06
Posty: 5
Post Re: Liturgia godzin
Mam zamiar kupić sobie brewiarz dla świeckich ale nie mam pojęcia jak się go odmawia (co po kolei, ile razy dziennie etc.). Chciałbym aby ktoś z użytkowników forum odprawiających brewiarz napisało mi jak po kolei ma to "lecieć". Będę wdzięczny.


So lip 24, 2010 17:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 12:34
Posty: 837
Lokalizacja: mazowsze
Post Re: Liturgia godzin
w necie jest strona o liturgi godzin www.brewiarz.katolik.pl tam się dowiesz jak odmawiać liturgie godzin

ja osobiście radze kupić Brewiarz kapłański, ponieważ jest o wiele bogatszy w treści duchowe

prawdopodobnie w samym brewiarzu książkowym jest instrukcja jak go odmawiać

_________________
1 KOR 13


So lip 24, 2010 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 02, 2010 19:06
Posty: 5
Post Re: Liturgia godzin
Metanoia napisał(a):
w necie jest strona o liturgi godzin http://www.brewiarz.katolik.pl tam się dowiesz jak odmawiać liturgie godzin


nie znalazłem żadnej instrukcji do odprawiania. Może mi ktoś podać dokładny link lub po prostu napisać co odmawiać po kolei?


N lip 25, 2010 10:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Liturgia godzin
Nie wiem jak jest w 'brewiarzu dla świeckich',ale wydanie czterotomowe i skrócone mają tzw. części stałe i tam właśnie jest wyjaśnione co i jak po kolei się odmawia w poszczególnych godzinach kanonicznych.
Myślę, że wydanie 'dla świeckich' też coś takiego posiada (przynajmniej dla tych godzin kanonicznych jakie zawiera).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N lip 25, 2010 11:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 12:34
Posty: 837
Lokalizacja: mazowsze
Post Re: Liturgia godzin
Locobus na stronie www.brewiarz.katolik.pl przeczytaj dział POMOC
wpisz w google jak odmawiać brewiarz w ogóle i dla świeckich

_________________
1 KOR 13


N lip 25, 2010 14:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 31, 2008 16:01
Posty: 96
Post Re: Liturgia godzin
Czytanie instrukcji odmawiania Brewiarza, dla kogoś, kto nie miał z tym nigdy nic wspólnego może być niezrozumiałe.

Brewiarz tworzą tzw. Godziny, jest ich siedem.


1. Wezwanie na rozpoczęcie modlitwy brewiarzowej w danym dniu;

2. Godzina Czytań, odmawiana o dowolnej porze (hymn, psalmy, obszerne czytanie z Pisma Świętego i drugie z dzieł Ojców Kościoła lub dokumentów Magisterium Kościoła); - z tego, co pamiętam, nie ma jej w Brewiarzach dla świeckich, ale chyba jest też takie wydanie, że są jedynie psalmy, ale nie ma czytań, a te znajdziesz w danym dniu na stronie podanej już tu dwukrotnie;

3. Jutrznia (laudesy), odmawiana rano (hymn, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, hymn Benedictus, prośby, Modlitwa Pańska, oracja); - powinna być odmówiona przed południem;

4. Modlitwa w ciągu dnia ma 3 warianty, w zależności od pory odmawiania: przedpołudniową, południową, popołudniową; - można odmawiać wszystkie trzy, ale raczej stosuje się jedną z nich i tu określenie czasu jest wyraźne;

5. Nieszpory odmawiane wieczorem (zbudowane jak Jutrznia, w miejscu hymnu Benedictus jest Magnificat); - o ile mnie pamięć nie myli, można je odmawiać już od godziny 15 – ej;

6. Kompleta odmawiana bezpośrednio przed snem (hymn, rachunek sumienia, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, hymn Nunc dimittis, oracja, antyfona do Matki Bożej).

Brewiarz odmawia się w cyklu czterotygodniowym. On jest odgórnie określony. Trzeba na to zwrócić uwagę przy zmianie okresu liturgicznego, bo np. w Środę Popielcową, niezależnie od tego, jaki akurat przypada tydzień I, II, III, zaczyna się odmawiać IV tydzień, podobnie zmienia się przechodząc w Adwent, czy potem okres zwykły, ale to możesz sprawdzać na stronie brewiarza. W czterotomowym wszystko jest dokładnie opisane, w tym dla świeckich jest znacznie gorzej.

Teraz do Adwentu masz spokój, zapamiętaj tylko, że dzisiaj rozpoczęliśmy odmawianie I Tygodnia ;)


W to wszystko trzeba jeszcze włączyć uroczystości, święta i wspomnienia. Wtedy niektóre części odmawia się z innej części Brewiarza. Ale na początek, może lepiej zacząć bez tego, jak już załapiesz rytm, możesz zacząć dodawać coś więcej.

Istnieje kilka wydań Liturgii Godzin. Obok czterotomowego pełnego wydania, mamy też jednotomowe wydanie skrócone, a także Brewiarz dla świeckich. Z tego, co się orientuję jest kilka wydań Liturgii Godzin (Brewiarza) dla świeckich. Jest taka bardzo skrócona, bez uroczystości, świąt, wspomnień i chyba bez Godziny Czytań. To zależy, jaki Brewiarz masz, choć jestem przekonana, że w nim powinny się znaleźć podstawowe wskazówki, jak go odmawiać…

Mam nadzieję, że czegoś tu nie pomieszałam, jeśli tak, to oczywiście, proszę mnie poprawiać :D

_________________
"Wszystko jest łaską" św. Tereska


N lip 25, 2010 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Liturgia godzin
Proponuję odmawiać z Radiem Maryja.


N lip 25, 2010 21:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 02, 2010 19:06
Posty: 5
Post Re: Liturgia godzin
Mam jeszcze jedno pytanie: Na przykład w Godzinie Czytań jest coś takiego: Antyfona 2, Psalm 2 i znowu antyfona 2 później antyfona 3, Psalm 3 itd. Czy taki rozkład oznacza że po psalmie 2 mam znowu zaśpiewać antyfonę 2, czy przejść od razu po psalmie do czytania?


So sie 07, 2010 11:40
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Liturgia godzin
Antyfonę zawsze wykonuje się przed i po psalmie/pieśni.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So sie 07, 2010 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 02, 2010 19:06
Posty: 5
Post Re: Liturgia godzin
Jeszcze jedno pytanie już chyba ostatnie: w jakiej pozycji odprawiać brewiarz? siedzącej, klęczącej czy może stojącej?


So sie 07, 2010 15:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Liturgia godzin
Jeśli odmawiasz sam to można siedzieć.
Przy odmawianiu wspólnotowym jest też przewidziane stanie.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So sie 07, 2010 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 02, 2010 19:06
Posty: 5
Post Re: Liturgia godzin
Chcę upewnić się jeszcze jednej rzeczy: podczas odprawiania wybiera się tylko jeden psalm lub pieśń?


N sie 08, 2010 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Liturgia godzin
Odmawia się to, co jest przewidziane - tzn. 2 psalmy i pieśń.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sie 08, 2010 15:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL