Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 adoracja dla dzieci i młodzieży 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A może decyzje podejmij na miejscu? Jak zobaczysz, że się zaczynają kręcić, to zapodasz kanon. Przecież jeśli ktoś chce, może dalej się modlić, nie musi śpiewać. A gdyby Ci się wydawało, że ciszy było za mało, można powtórzyć, gdy dzieci sobie pośpiewają nieco :))

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N mar 13, 2005 14:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Dzieci maja ogromne poczucie Boga, moze warto z nimi porozmawiac o Mece Panskiej, np. dlaczego Chrystus tak cierpial? Jaki to ma wplyw na nasze zycie? Albo jako osoba jest im najblizsza w opisie Meki i dlaczego? Lub do kogop sa najbardziej podobne w tym opisie? Czy do tych co sie nasmiewaja, albo moze do tych ktorzy krzyzuja, lub do Pilata, ktory umywa rece, albno tez do tych co patrza z daleka, lub do Jana i Maryji stojacych pod krzyzem, czy tez do innych uczniow ktorzy uciekli ze strachu.

Mysle ze taki dialog z dziecmi moze byc bardzo owocny.

Mlodziez duzo sie tu nie rozni, ale moze z nimi bardziej o radykalnosci postawy Chrystusa.

A jeszcze proponuje bys sama spedzila wpierw z pol godziny przed Najswietszym Sakramentem. By dawac trzeba miec w nadmiarze.


Pn mar 14, 2005 1:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
a ja jeszcze jedno pytanie ...

bo wlasnie dzisiaj uslyszalam od kolezanki, ze w Wielki Czwartek, Piatek i Sobote nie uzywa sie zadnych instrumentow grajacych (w tym wypadku chodzi mi o gitare) ... wiec nie wiem czy mozemy grac takie delikatne palcowki do tych kanonow :?
z tego co wiem (ale moge sie mylic) to taki zakaz obowiazuje od Wielkiego Piatku od obrzedow wieczornych ... wiec jak to jest w WP rano ??

pytam bo troche sie zgubilam...w jednej parafii nie wolno grac w ogole, a w innej spiewamy rano podczas ostatniej Drogi Krzyzowej i normalnie gitary bedziemy uzywac ...

bylabym wdzieczna jakby ktos znalazl moze jakis dokument (?!) w ktorym jest to jasno okreslone

pozdrawiam :)

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pn mar 14, 2005 16:52
Zobacz profil
Post 
Zoe napisał(a):
z tego co wiem (ale moge sie mylic) to taki zakaz obowiazuje od Wielkiego Piatku od obrzedow wieczornych ... wiec jak to jest w WP rano ??


W mojej parafii na gitarze nikt nie gra, ale organy i dzwonki milkną w Wielki Czwartek wieczorem i ponownie grają dopiero w WP wieczorem.. do tego czasu chór śpiewa bez akopaniamentu.

Na stronach Komisji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski czytamy:

Cytuj:
Niektórzy sądzą, że Wielki Czwartek to tylko taka bardziej uroczysta Msza św. i są w błędzie. Pierwszą charakterystyczną cechą jest to, że podczas śpiewu uroczysŹtego hymnu "Chwała na wysokości Bogu" biją wszystkie możliwe dzwonki i dzwony. Od tego momentu aż do tego samego hymnu w Wigilię Paschalną zamiast dzwonków używa się drewnianych kołatek. Również milkną organy. Rozpoczyna się właśnie czas rozpamiętywania wydarzeń zbawczych Chrystusa umęczonego, stąd ostry dźwięk dzwonków przeszkadzałby w kontemplacji.


O gitarach tutaj nic nie ma ... być może dlatego, że nie jest to instrument powszechnie używamy w liturgii...

Na pewno natomiast w Wielkim Poście nie wolno wykonywać solówek na instrumentach ( czyli muzyka, której nie towarzyszy śpiew).

Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II napisał(a):
Na organach i innych instrumentach wolno akompaniować do śpiewu przez cały rok liturgiczny. Wyłączone są od tego jedynie śpiewy solowe celebransa i diakona, np. prefacja, Ewangelia itp. Natomiast solowa gra na instrumentach zabroniona jest od zakończenia śpiewu hymnu,,Chwała na wysokości Bogu" we Mszy Wieczerzy Pańskiej do rozpoczęcia tego hymnu we Mszy Wigilii Wielkanocnej.


KdsKBiDS daje także wskazówki, jak powinna wyglądać modlitwa przedpołudniowa w WP:

Cytuj:
Głęboka modlitwa psalmami, słuchanie słów Pisma i Ojców Kościoła stanowi bogaty materiał do rozważań przed Jezusem eucharystycznym.


I jeszcze jedno :

Jacek Rządkowski ( Muzyka organowa we współczesnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego) napisał(a):
Ponadto zwyczaje, jakie wytworzyły się w wielu regionach naszego kraju, nakazują, by w czasie Triduum Paschalnego zrezygnować w ogóle z gry na instrumentach (chodzi tu ściśle o czas od Gloria w Mszy Wieczerzy Pańskiej do Gloria podczas Wigilii Paschalnej)Ponadto zwyczaje, jakie wytworzyły się w wielu regionach naszego kraju, nakazują, by w czasie Triduum Paschalnego zrezygnować w ogóle z gry na instrumentach (chodzi tu ściśle o czas od Gloria w Mszy Wieczerzy Pańskiej do Gloria podczas Wigilii Paschalnej)


Z tego tekstu wynika, że całkowity brak muzyki jest zwyczajem... :co:

Zoe, wydaje mi się, że całkowity brak muzyki w okresie Triduum wynika z tradycji i że można akompaniować do śpiewu - nie wolno tylko wykonywać solówek instrumentanych, a muzyka i teksty mają być dostosowane do dnia liturgicznego.

Nie wiem, jaką masz gitarę .. klasyczna może być - elektryczna nie jest dopuszczona do użytku w liturgii. ;)


Pn mar 14, 2005 21:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Zdecydowanie od zawiązania dzwonów po Eucharystii wielkoczwartkowej do Alleluja wielkosobotniego śpiew powinien być bez akompaniamentu. Nie zapodam teraz dokumentu ale pamiętam ze Studium Organistowskiego o ile się nie mylę (co do źródła :) )

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 14, 2005 21:25
Zobacz profil
Post 
tylko nie graj na gitarze bo nie wypada w Wielki Piątek (zawiązanie dzwonów) żadnych dźwięków w świątyni :)


Śr mar 23, 2005 23:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 15, 2004 15:31
Posty: 2652
Post 
Jak
Cytuj:
żadnych dźwięków
to nie powinno się nawet mówić czy śpiewać :P :P :P

_________________
Obrazek Obrazek


Cz mar 24, 2005 11:31
Zobacz profil YIM
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
dzieki baranku za te fragmenty :)

rozmawialam z ksiedzem i on stwierdzil ze gitara moze byc (klasyczna mam ;) ) i ze mozemy grac takie leciutkie palcoweczki - bo to bedzie do podtrzymania spiewu a nie zadne solowki :)



ps Nutko no nie badz taka okrutna ... prosze Cie pozwol mi mowic .... no prosze ;)

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Cz mar 24, 2005 12:08
Zobacz profil
Post adoracja
napisz mi ile czasu masz, jaki wiek maja dzieciaki i czy to bedzie adoracja w sobote czy w piątek a w najbliższym czasie prześle Ci scenariusze:) anka_quidam@buziaczek.pl


Śr mar 21, 2007 11:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
A może tutaj choć pomysłami się podzielisz? :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Śr mar 21, 2007 17:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL