Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 07, 2024 12:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Dwa sposoby rozpoczynania różańca? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 03, 2012 14:20
Posty: 3
Lokalizacja: Fajsławice, Lubelskie
Post Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
Witam

Z tego, co widzę obecnie w Internecie czy niekiedy słyszę w Radiu Maryja czy kościele to różaniec odmawia się w następujący sposób:

- Znak krzyża
- Skład Apostolski
- Modlitwa Pańska
- "Módlmy się o wzrost w naszych sercach (...)"
- 3 x Pozdrowienie Anielskie
- Chwała Ojcu
- i dopiero 5 tajemnic różańcowych

Tymczasem pamiętam jak jeszcze kilka lat temu - czy to w kościele u mnie w parafii czy może nawet i w Radiu Maryja (tego nie jestem na 100 % pewny) różaniec odmawiało się w ten sposób, że najpierw 5 tajemnic różańcowych a później Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga i kończyło się na krzyżyku.

Skąd wynikła ta zmiana? Który sposób jest właściwy, lepszy, choć podejrzewam, że oba są akceptowane? A może w jednych parafiach odmawiano tak, w drugich tak i jeden ze sposobów w końcu "wziął górę"? Jestem bowiem nauczony odmawiać wg tego drugiego sposobu i dla mnie jest tak wygodniej, jeśli nawet nie dostojniej (że mimo rozważenia 5 tajemnic jeszcze modlimy się raz Ojcze Nasz, potem o cnoty wiary, nadziei i miłości, kończąc - już na stojąco - Składem Apostolskim i na zakończenie całując krzyżyk.

Z góry dziękuję


Pn wrz 03, 2012 14:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
No ja często słucham tego różańca z audycji Radia Maryja i tam zawsze jest odmawiany w tej pierwszej wersji, którą podałeś.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


Pn wrz 03, 2012 17:58
Zobacz profil
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
tak dodają to i tamto, w końcu całość robi się skomplikowana i zniechęca.


Pn wrz 03, 2012 21:12

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
Też spotkałam się z "inną" wersją odmawiania różańca -

Na początku Ojcze Nasz i 3x pozdrowienie Anielskie,
potem rozważania Tajemnic i na końcu Wierzę w Boga.

Wydaje mi się, że nie kolejność ma znaczenie, a serce z jakim się modlisz


Wt wrz 04, 2012 6:00
Zobacz profil
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
ja się spotkałem z wersją, w której Skład Apostolski był odmawiany na końcu.


Wt wrz 04, 2012 7:48

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
weź książeczkę z 1 Komunii do ręki i sprawdź,
poza tym zobaczysz ile modlitw odkryjesz :)

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Wt wrz 04, 2012 15:16
Zobacz profil
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
Nigdy nie spotkałam sie z formą rozpoczynającą tajemnicami i kończącą Wierzę w Boga Ojca.


Wt wrz 04, 2012 17:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 16:01
Posty: 107
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
Odmawiajac pelen różaniec, zawsze stosowalam pierwsza forme, z taka tez w kosciele sie spotykam.
Rano nastawiam budzik sobie o 15 minut wczesniej i odmawiam jedna czesc rozanca, - tylko 10 Zdrowas Mario, bez wstepu, a to chyba duży blad..


Wt wrz 04, 2012 17:08
Zobacz profil
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
saraaa napisał(a):
Odmawiajac pelen różaniec, zawsze stosowalam pierwsza forme, z taka tez w kosciele sie spotykam.
Rano nastawiam budzik sobie o 15 minut wczesniej i odmawiam jedna czesc rozanca, - tylko 10 Zdrowas Mario, bez wstepu, a to chyba duży blad..

Żaden błąd gdy odmawiasz jedną dziesiątkę różańca.
W przypadku odmawiania części, czyli 6 tajemnic, odmawia się rozpoczynając od Wierzę, modlitwa Pańska, 3 x Zdrowaś, Chwała Ojcu.


Wt wrz 04, 2012 17:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
Capslock zauważ że to nie temat o tym co Ci się nie podoba w różańcu, tylko dla zainteresowanym odmawianiem go. Więc nie obraź się, ale Twoje zdanie tutaj jest nie na temat i nikogo nie interesuje.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Ostatnio edytowano Śr wrz 05, 2012 12:44 przez jo_tka, łącznie edytowano 1 raz

odpowiedź na nieistniejące



Wt wrz 04, 2012 18:14
Zobacz profil
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
Ops....oczywiście 5 tajemnic.


Wt wrz 04, 2012 18:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 16:01
Posty: 107
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
A ja mam jeszcze jedno glupie z pewnego punktu widzenia pytanie, dotyczace różańca oraz modlitw na nich odmawianych typu koronka: otóż rano wstaje bardzo wczesnie, nie zawsze starcza mi czasu na wszystko, bo w pospiechu zmykam z domu na autobus, a czuje rano potrzebe modlitwy. Dziś podczas suszenia wlosow trzymałam w drugiej rece rozaniec i w myslach odmawialam koronke. Czy jest to sposób znieważenia, zlej modlitwy, czy nie powinnam tego robić awaryjnie?


Cz wrz 27, 2012 11:56
Zobacz profil
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
saraaa napisał(a):
A ja mam jeszcze jedno glupie z pewnego punktu widzenia pytanie, dotyczace różańca oraz modlitw na nich odmawianych typu koronka: otóż rano wstaje bardzo wczesnie, nie zawsze starcza mi czasu na wszystko, bo w pospiechu zmykam z domu na autobus, a czuje rano potrzebe modlitwy. Dziś podczas suszenia wlosow trzymałam w drugiej rece rozaniec i w myslach odmawialam koronke. Czy jest to sposób znieważenia, zlej modlitwy, czy nie powinnam tego robić awaryjnie?

Lepiej jednak zmówić w drodze do autorusu, albo gdy nikt nie przeszkadza, w autobusie.
Bo suszenie włosów róznolegle z modlitwą, nie jest znieważeniem modlitwy, ale w takim rozproszeniu zachodzi problem czy to autentycznie jest modlitwa, czy tylko mechaniczne odmawianie.


Cz wrz 27, 2012 12:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 16:01
Posty: 107
Post Re: Dwa sposoby rozpoczynania różańca?
Oo nie, ze mechamiczne z pewnoscia nie, tego jestem pewna..nie jestem pewna, ale pare miesiecy temu otrzymałam dar łez:) najmocniej przypomina o sobie podczas spotkań w Odnowie Ducha Św, mszy zwłaszcza homilia, komunia i czytanie NS oraz osobistej modlitwie i wiem, ze dzis troche rano mimo tego suszenia trochę się ujawnil..
Ale bardzo dziekuje za szybka odpowiedz:)


Cz wrz 27, 2012 12:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL