Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 10:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 3maj Ślub - Dyspensa. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2012 9:50
Posty: 4
Post 3maj Ślub - Dyspensa.
Witam serdecznie,

Chciałbym zapytać was o dyspense w dniu 3maj2013r. Jest to piątek. Chcielibyśmy z narzeczoną w ten dzień wziąć w ten dzień ślub. Konsultowałem się już u kilku księży oraz ludzi czynnie działających w różnych organizacjach kościelnych, większość z nich uważa, że w te święta jest udzielana dyspensa która pozwoli mi na zorganizowanie ślubu i wesela. Ja też tak uważam. Jeżeli jest inaczej - połowa naszego narodu w tym dniu grzeszy. Jak i ze względu na imprezy organizowane z okazji święta Państwowego jak i Kościelnego - gdzie organizowane są odpusty (które osobiście uważam za imprezy huczne).

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Pozdrawiam,
Maciej


Wt wrz 11, 2012 10:11
Zobacz profil
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
Cytuj:
większość z nich uważa, że w te święta jest udzielana dyspensa która pozwoli mi na zorganizowanie ślubu i wesela.


W kalendarzu świąt katolickich nie znalazłem nigdzie daty 3-Go maja, oraz tego, ze jest to ważna uroczystośc liturgiczna podczas której wiernych nie obowiązuje post.
Czyli świeto Najświetszej Maryi Panny Królowej Polski obchodzone 3-Go maja nie jest świętem, które z automatu znosi post.
To czy w tym dniu post będzie obowiązywał czy nie zalezy chyba od woli biskupa danego miejsca.
Domyślam się jednak, ze 3 -go maja w 2013 roku ( piatek), biskupi udziela wiernym dyspensy. Chociażby ze wzgledu na to, ze w ten dzień nakładaja sie dwie uroczystości - koscielna i państwowa.
Jeżeliby jednak z jakichś względów dyspensy nie udzielili....to w ten dzien obowiązuje katolików (przynajmniej w Polsce), post taki sam jak w każdy piątek ( a tymbardziej pierwszy piątek miesiąca).


Wt wrz 11, 2012 10:41

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2012 11:29
Posty: 1
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
3 maja przypada Uroczystośc Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i jak każda uroczystość wypadająca w piątek znosi obowiazek postu. Nie wymaga to dyspensy od biskupa miejsca.


Wt wrz 11, 2012 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
właśnie też mi się wydaję, iż chociaż - co warto podkreślić - nie jest (i nie było) to święto nakazane, to jest to uroczystość i znosi jako taka post.


Wt wrz 11, 2012 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
Moim zdaniem to jest uroczystość, więc postu nie ma z założenia.
http://liturgia.wiara.pl/kalendarz/67b6 ... 2011-05-03
(ubiegłoroczny kalendarz)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt wrz 11, 2012 12:18
Zobacz profil
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
No tak...rzeczywiście jest to uroczystość znosząca post.
Zmyliło mnie to, ze jest to uroczystośc lokalna (dla Polski), a nie dla całego KrK.

Przyznaje, ze sie machnąłem :)


Wt wrz 11, 2012 12:27

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2012 9:50
Posty: 4
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
Witam,
Jest może jakiś prawny zapis, który ukazuje to że znosi się także zakaz organizowania imprez hucznych? Bo tego że można spożywać pokarmy mięsne mój proboszcz mi nie zarzuca, lecz mówi że nie mogę w ten dzień zorganizować imprezy hucznej. Zaś już księża z okolicznych parafii mówią, że wszystkie postne zakazy są zniesione.


Wt wrz 11, 2012 12:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
coś mam wrażenie, że mamy proboszcza naciągacza, który pewnie za niedługo dodatkowej ofiary za dyspensę zażąda, smutne to.
Uroczystość znosi post. A post to powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych i od hucznych zabaw.


Wt wrz 11, 2012 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2012 9:50
Posty: 4
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
Wszystko zostało wyjaśnione z księdzem. Ślub się odbędzie:)


Śr wrz 12, 2012 11:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 15:17
Posty: 45
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
Gratuluję wybrania ciekawej daty ślubu i ślubu oczywiście("Święto Maryjne" i "Miesiąc Maryjny") piękna data


Śr wrz 12, 2012 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2012 9:50
Posty: 4
Post Re: 3maj Ślub - Dyspensa.
I narzeczona Maria :)


Śr wrz 12, 2012 15:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL