Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona
 Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym? 
Autor Wiadomość
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
medieval_man napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie.
Nie rozmawiamy o pojedynczym zdarzeniu w czyimś życiu, tylko o zjawisku.
ABy jakieś zjawisko uznac za działanie Ducha Świętego, trzeba czegoś dalece więcej, niż subiektywne odczucie.
W Kościele najczęściej odwołujemy się do Tradycji lub Pisma Świętego.

Na razie przypisywanie tej praktyki (przypominam - obecnej poza kontekstem chrześcijaństwa, a nawet wiary w ogóle) Duchowi Świętemu opiera się wyłącznie na tym, że ktoś sobie tak wymyślił w XX wieku.
Czyli na niczym.

Tak samo jak i negowanie tej praktyki.
Opiera się wyłącznie na tym, że komuś się ona nie podoba.
Czyli na niczym.

Zamykanie się w zamkniętej przez Pismo i Tradycję liście charyzmatów jest chowaniem głowy w piasek, a przynajmniej zbyt łatwą ucieczką od pytań.

Przytoczę księdza Czerwionkę:
Cytuj:
tak naprawdę nie można skonstruować pełnej listy charyzmatów, ponieważ Duch Święty udziela się tak jak chce i Kościołowi ciągle dawane są różne, czasem nowe charyzmaty i dary, które być może wcześniej się nie pojawiały

http://mateusz.pl/duchowosc/kc-kcjc.htm
albo:
Cytuj:
W czasach po-biblijnych Duch Święty nadal wzbudza nowe charyzmaty. Katechizm Kościoła Katolickiego poszerza pojęcie charyzmatów o „charyzmat prawdy” w nauczaniu, którego podstawą jest sukcesja apostolska, „charyzmat nieomylności”, w który jest uposażone Magisterium Kościoła, oraz o „osobisty charyzmat świadka Miłości Bożej wobec ludzi”. Nośnikiem charyzmatów nie jest martwa litera Pisma, ale żywa tradycja, którą tworzy Duch Święty. Rzeczywistość charyzmatów jest więc otwarta ku przyszłości

http://kanajg.vot.pl/nasza-posluga/charyzmaty/

Reprezentujesz w tym temacie, Marku pewne, zbyt ostrożne zacieśnienie.
O ile mogę zgodzić się z Tobą co do ostrożności przy Spoczynku (bo sam nie jestem do tego zjawiska przekonany), to nie przyjmuję twoich argumentów, które nie są żadnymi argumentami.

Tyle tylko, że podobne "charyzmaty" występują pośród innych religii, zwłaszcza wyznawców religii wschodu i pogańskich religii afrykańskich, santeria.......kto, lub co jest, ich przyczyną?????


Pn cze 05, 2017 6:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Alus napisał(a):
Tyle tylko, że podobne "charyzmaty" występują pośród innych religii, zwłaszcza wyznawców religii wschodu i pogańskich religii afrykańskich, santeria.......kto, lub co jest, ich przyczyną?????

Wiele zjawisk występuje w wielu religiach, jak i poza nimi.
Wiele zjawisk może być interpretowanych jako naturalne, choć rzadkie zjawisko.
Jednak w Kościele przyjmuje się, że łaska buduje na naturze, a nie, że stara się ją zburzyć, czy jej przeciwstawić.
Tak więc to, co może zewnętrznemu obserwatorowi wydać się czymś dającym się wytłumaczyć naturalnie, dla bezpośrednio zainteresowanego może być łaską.
Marek_Piotrowski napisał(a):
I znów nie mogę się zgodzić.
W przypadku jakiejś praktyki, by uznać ją za działanie Ducha Świętego (a więc de facto charyzmat), trzeba mieć powód.
NIE trzeba mieć powodu, by odrzucić - wystarczy, że nie ma powodu by przyjąć.

Tym powodem jest dla bezpośrednio zainteresowanego odczucie działania Ducha Świętego.
Zgadzam się, że gorzej jest, kiedy ktoś, kto doświadczył jakiegoś działania Ducha Świętego w nietypowy sposób, chce przekonywać innych, że oni też mogą mieć takie samo doświadczenie: wtedy jest to naruszaniem zasady, że Duch wieje, gdzie chce.

Natomiast potępianie czyjegoś doświadczenia tylko dlatego, że albo w Biblii, albo w Tradycji nic o tym nie ma jest zbędnym dogmatyzowaniem.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn cze 05, 2017 8:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Nie.
Rozeznanie nie bazuje na "uczuciu".
Nadto nie mówimy tu o prywatnym doświadczeniu kogokolwiek, tylko o praktykowanej i promowanej przez niektórych praktyce i całym związanym z nią, nie opartym na niczym, nauczaniu.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn cze 05, 2017 8:30
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Ok
Nie przekonamy się co do metodologii.
Skoro moją tezę o osobistym odbiorze darów kwalifikujesz do "uczuć" to znaczy, że nie chcesz zrozumieć.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn cze 05, 2017 8:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Rozumiem, ale się nie zgadzam.
Nie można nauczać o czymś na podstawie osobistego odbioru.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn cze 05, 2017 8:54
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Rozumiem, ale się nie zgadzam.
Nie można nauczać o czymś na podstawie osobistego odbioru.

Z tym się zgadzam. Sam o tym napisałem.
Nie można tez komuś wmawiać, że to, co odbiera jako dar, nie jest darem. Pewne sprawy pozostają między Bogiem a człowiekiem.
Sam nie należę do fanów spoczynku, ale nie będę nikomu próbował odbierać jego przeżyć.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn cze 05, 2017 9:00
Zobacz profil WWW
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
A dlaczego nie możecie zaakceptować tego co Kościół mówi o tzw. spoczynku czy upadku?
Dość jednoznacznie się wypowiedział Kościół w dokumentach na temat Odnowy Charyzmatycznej


Pn cze 05, 2017 9:38
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
medieval_man napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Rozumiem, ale się nie zgadzam.
Nie można nauczać o czymś na podstawie osobistego odbioru.

Z tym się zgadzam. Sam o tym napisałem.
Nie można tez komuś wmawiać, że to, co odbiera jako dar, nie jest darem. Pewne sprawy pozostają między Bogiem a człowiekiem.
Sam nie należę do fanów spoczynku, ale nie będę nikomu próbował odbierać jego przeżyć.

Tym sposobem należałoby też uznać przekonywania bioenergoterapeutów, że ich "leczenie" to dar Boży.
Jeden z userów kiedyś przekonywał, że on współpracuje w seansach z Bogiem, wskazując Bogu swojego pacjenta, który winien być uzdrowiony.


Pn cze 05, 2017 9:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Soul33 napisał(a):
chwat, jak dla mnie, to piszesz ciągle bez sensu. W piątek myślałem, że może jesteś pod wpływem, w sobotę również. A dziś masz kaca? :-D

Nie chce mi się nieustannie prostować błędów lub nieporozumień i na tym opierać większość dyskusji.
Widzę, że przeszedłeś w argumentację ad personam i retorykę kpin z pozycji mądrali. To zdarza się co bardziej wytrawnym rozmówcom.

Czasami zgłaszam takie posty do moderacji, bo są niezgodne z regulaminem. Sam nie wiem czemu, ale akurat tym razem nie chce mi się tego robić 8)
Cytuj:
Ja piszę "jest zrozumiałe, że można wierzyć", a Ty mi wyrzucasz coś na podstawie mojej wypowiedzi o dowodach. To nie ma sensu. Mnie chodziło o podkreślenie różnicy, kiedy wiara ma jakieś podstawy i kiedy nie ma. Tak, jak np. padający z bezchmurnego nieba i deszcz padający z zachmurzonego nieba.
Posługując się tym przykładem odnośnie naszej sytuacji, mamy padający deszcz, ale nie widzimy - patrząc z racjonalnego punktu widzenia - jednoznacznej przyczyny, bo nie widzimy nieba. Ale niektórzy wyobrażają sobie, że widzą przyczynę.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn cze 05, 2017 10:08
Zobacz profil
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Coroner napisał(a):
A dlaczego nie możecie zaakceptować tego co Kościół mówi o tzw. spoczynku czy upadku?
Dość jednoznacznie się wypowiedział Kościół w dokumentach na temat Odnowy Charyzmatycznej

Kościół oficjalnie nie przesądza, dostrzega dary, ale i kontrowersje
http://www.petrus.kielce.opoka.org.pl/p ... wietym.pdf


Pn cze 05, 2017 10:20

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Coroner napisał(a):
A dlaczego nie możecie zaakceptować tego co Kościół mówi o tzw. spoczynku czy upadku?
Dość jednoznacznie się wypowiedział Kościół w dokumentach na temat Odnowy Charyzmatycznej
Dokładnie do tego nawołuję.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn cze 05, 2017 10:23
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Coroner napisał(a):
A dlaczego nie możecie zaakceptować tego co Kościół mówi o tzw. spoczynku czy upadku?
Dość jednoznacznie się wypowiedział Kościół w dokumentach na temat Odnowy Charyzmatycznej
Dość jednoznacznie a jednoznacznie, to różnica.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn cze 05, 2017 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Czyżby "dość jednoznacznie" nie obowiązywało?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn cze 05, 2017 10:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
Sądzę, że obowiązuje opinia Magisterium.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn cze 05, 2017 11:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
...co nie znaczy że jedynie dogmat.
O ile jeszcze w przypadku "prywatnego" wiernego lekceważenie podobnych ostrzeżeń dokumentów Kościoła jest w miarę dopuszczalne (choć raczej nie rozsądne), o tyle jeśli czynią to prowadzący (wspólnotę, grupe modlitewną, rekolekcje) sprawa staje się poważna.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn cze 05, 2017 11:35
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL