Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Po co bogom modlitwa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Talmid napisał(a):
modlitwa może mieć sens jedynie jako "droga" do stanu uczestnictwa w "naturze Bożej".


A po polsku?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N paź 07, 2012 20:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 17, 2010 1:38
Posty: 366
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Jajko napisał(a):
Po co się modlić? Do czego jest to bogom potrzebne?

Pytanie pokazuje, że źle rozumiesz (lub masz pobieżne rozumienie) czym jest modlitwa. Bogu nie jest do niczego potrzebne mówienie wierszyków czy mechaniczne klepanie modlitw. Modlitwa to dialog i ważne jest również słuchanie (nie tylko mówienie). Bóg jest pełnią i niczym mu nie przydajemy modląc się. Modlitwa jest nam potrzebna, bo to my potrzebujemy stałego kontaktu z Bogiem. Wreszcie, Bóg szanuje wolność człowieka i nie wchodzi do jego serca na siłę - można się na Niego zamknąć i można (na modlitwie) otworzyć.


N paź 07, 2012 21:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Po co bogom modlitwa?
No ale po co się modlić za kogoś? Czy to spowoduje, że dany bóg czy inny adresat modłów (wszak ludzie modlą się nie tylko do bogów) sprawi, że owej osobie się powiedzie, a jak się nie pomodlimy to tego nie sprawi?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N paź 07, 2012 21:32
Zobacz profil
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Jajko napisał(a):
No ale po co się modlić za kogoś? Czy to spowoduje, że dany bóg czy inny adresat modłów (wszak ludzie modlą się nie tylko do bogów) sprawi, że owej osobie się powiedzie, a jak się nie pomodlimy to tego nie sprawi?

Modlimy się bądź wola Twoja, więc nie usiłujemy coś wymuszać na Bogu.
A modlimy sie w intencji innych kierowani miłością, przyjaźnią do konkretnych osób, rodaków, lub braci w wierze.


N paź 07, 2012 21:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 18, 2011 0:17
Posty: 139
Lokalizacja: Gotania, Lubelskie
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Bóg wie co komu trzeba, ale pragnie naszej z Nim współpracy i tego abyśmy mieli miłość do naszych potrzebujących pomocy bliźnich. Dlatego jako dzieci Boga możemy Go prosić za innych, bezinteresownie, w ich intencjach.
Nie chodzi przecież tylko o powodzenie człowieka w tym życiu i tylko materialne. To byłoby za mało.

Modlę się za innych o to co jest wolą Boża dla nich, czyli o zbawienie i życie wieczne. I mam nadzieję, że Bóg dla nich i w nich to sprawi.Chyba, że sami tego nie zechcą...


N paź 07, 2012 22:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 17, 2010 1:38
Posty: 366
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Jajko napisał(a):
No ale po co się modlić za kogoś?

A po co kochać?
Jajko napisał(a):
Czy to spowoduje, że dany bóg czy inny adresat modłów (wszak ludzie modlą się nie tylko do bogów) sprawi, że owej osobie się powiedzie, a jak się nie pomodlimy to tego nie sprawi?

Niekoniecznie.


N paź 07, 2012 23:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Cytuj:
Ale ja pytam o modlitwę za osoby trzecie, które nawet nie wiedzą że ktoś się o nie modli. Po co to robić? Czy bogowie potrzebują przypominania, że mają komuś pomóc czy jak?


Te modlitwy mają pomóc, tak jak piszesz. Wychodzisz z założenia, że Bóg ma obowiązek pomagać zawsze każdemu i we wszystkim bez względu czy się o to Go prosi, czy nie. Tymczasem tak nie jest. Jeśli nie poprosisz albo nikt nie zrobi tego w twoim imieniu, to nie otrzymasz. Chyba logiczne. A nawet jeśli nie prosiłeś a otrzymałeś , to otrzymałeś dobry dar za darmo. Bóg taką łaskę okazuje komu chce i jak chce. Masz jakąś mylną wizję Boga która generalnie się opiera na tym, że Bóg ma pomagać, tak jakby był to jakiś Jego obowiązek.


Pn paź 08, 2012 0:24
Zobacz profil
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Jajko napisał(a):
Jasne, to rozumiem. Taka modlitwa spełnia funkcję autosugestii, placebo - ona rzeczywiście działa na modlącego się.
Jeżeli Bóg istnieje, to nie chodzi tylko o przekonanie, że modlitwa przynosi coś dobrego, ale przede wszystkim podczas modlitwy wierny otwiera się na działanie Boże - Bóg posiada moc, którą chce się z nami podzielić. Musimy Mu tylko na to pozwolić.
Jajko napisał(a):
Ale ja pytam o modlitwę za osoby trzecie, które nawet nie wiedzą że ktoś się o nie modli. Po co to robić? Czy bogowie potrzebują przypominania, że mają komuś pomóc czy jak?
Chrześcijanin powinien kochać nie tylko Boga, ale również wszystkich ludzi na całej kuli ziemskiej. Modlitwa w tym pomaga. Bóg obdarza modlącego się siłą do tego, by np. mógł on wybaczać drugiemu człowiekowi przewinienia.


Pn paź 08, 2012 0:49

Dołączył(a): Pn lip 23, 2012 14:58
Posty: 71
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Alus napisał(a):
A modlimy sie w intencji innych kierowani miłością, przyjaźnią do konkretnych osób, rodaków, lub braci w wierze.

Nawracanie,,,,
Dokładnie tak jak ty to robisz do kilku zbanowanych userów z twojego powodu.


Pn paź 08, 2012 5:17
Zobacz profil
Post Re: Po co bogom modlitwa?
boguśkuszyński napisał(a):
Alus napisał(a):
A modlimy sie w intencji innych kierowani miłością, przyjaźnią do konkretnych osób, rodaków, lub braci w wierze.

Nawracanie,,,,
Dokładnie tak jak ty to robisz do kilku zbanowanych userów z twojego powodu.

Jesli z mojego powodu to znaczy, że skutecznie "nawróciłam" moderację.
Co może jedynie oznaczać, że ta wasza ezoteryczno-okultystyczna moc jest utopią.


Pn paź 08, 2012 7:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Po co bogom modlitwa?
No to mamy tyle różnych wersji ile rozmówców:

1. Helleki pisze: Modlę się za innych o to co jest wolą Boża dla nich - nie rozumiem po co się o to modlić, skoro i tak to było ujęte w boskim planie.

2. Bma odpowiada "niekoniecznie" na moje pytanie czy jeśli nie będziemy się za kogoś modlić, to adresat modlitwy czegoś tam (dobrego) tej osobie nie zrobi - wersja podobna do nr 1, ale z pewną dozą niepewności.

3. Login2 z kolei pisze, że bez modlitwy bogowie niczego nie zrobią i trzeba ich o to prosić, bo jak nie poprosisz, to nie dostaniesz (podobno jest to logiczne).

4. MIXer pisze, że modlitwa za kogoś pomaga w kochaniu go. Zresztą bma też coś o tym wspomina. Tak, to jest logiczne wytłumaczenie działania modlitwy na modlącego się (zasada autosugestii), ale mnie chodzi o działanie modlitwy na modlonego (jeśli można tak powiedzieć).


Próbujcie dalej.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn paź 08, 2012 8:10
Zobacz profil
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Cytuj:
mnie chodzi o działanie modlitwy na modlonego

Czyżbysśobawiał się, że teściowa wymodli Ci nawrócenie? :)


Pn paź 08, 2012 8:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Pytam poważnie.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn paź 08, 2012 8:29
Zobacz profil
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Jajko napisał(a):
Pytam poważnie.

Ja też :)
Chrześcijanie odpowiadający na Twoje pytanie, udzielili odpowiedzi - modlimy się prosimy o wiele łask, respektując bądź wola Twoja.


Pn paź 08, 2012 8:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Po co bogom modlitwa?
Każdy odpowiedział co innego, często były to odpowiedzi sprzeczne, często nie na temat....

A i ja odpowiem Tobie: tak samo boję się, że teściowa wymodli mi nawrócenie, jak Ty, że szamanka z Jamajki spowoduje, że zostaniesz wyznawczynią VooDoo.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn paź 08, 2012 8:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL