Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Brewiarz, Liturgia Godzin 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 18:35
Posty: 69
Post Brewiarz, Liturgia Godzin
Witam!
Planuję kupić sobie Brewiarz. Ale chciałabym się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Więc stąd moje pytania:
-Jaki polecacie Brewiarz? Chodzi mi o wydaje jedno-tomowe, czy cztero-tomowe - dodam iż jestem osobą świecką. Jakie są różnice?
-Jak przeżywacie tą modlitwę?
-Czy są jakieś ustalone godziny odmawiania Brewiarza? Jestem osobą młodą, i tyle wiem tylko, że jutrznie odmawia się rano. Potrzbuję konkretnych informacji mniej wiecej w jakich godzinach odmawia się pozostałe modlitwy.
Za pomoc wszystkim serdecznie dziękuję!


Pn gru 15, 2008 23:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Ja polecam cztery tomy, mimo, że jesteś świecką osobą.
Ja też mam cztery tomy.
Przede wszystkim w czterotomowym wydaniu są teksty czytań z Godziny Czytań, a jak czasem by człowiek chciał tę Godzinę odmówić to nie będzie problemu.
Po drugie moim zdaniem jest przejrzystszy układ. Jako że nie nakłada się na siebie tyle tekstów zmiennych w różnych okresach liturgicznych.

Mamy 7 godzin kanonicznych:

1. Jutrznia
2. Modlitwa przedpołudniowa
3. Modlitwa południowa
4. Modlitwa popołudniowa
5. Nieszpory
6. Kompleta
7. Godzina czytań.


Jak dla mnie wspaniała modlitwa :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 16, 2008 7:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 18:35
Posty: 69
Post 
A w jakich zakresach godzin są nieszpory i kompleta?


Wt gru 16, 2008 22:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Tradycyjnie Nieszpory odmawiało się o zachodzie słońca, później wyszczególniła się godzina 18, by ujednolicić jej odmawianie w ciągu całego roku (u nas są dość duże wahania godzinowe zachodu słońca). Zatem mniej więcej w tej okolicy.
Zgodnie z tradycyjnym podziałem odmawiało się:
1. Jutrznia - 6:00
2. Modlitwa przedpołudniowa - 9:00
3. Modlitwa południowa - 12:00
4. Modlitwa popołudniowa - 15:00
5. Nieszpory - 18:00
6. Kompleta - 21:00
7. Godzina czytań - 24:00
Choć z Godziną czytań było skomplikowaniej, bo była swego czasu podzielona na trzy nokturny i każdy o innej porze, ale to przeszłość ;)

Zasadniczo Kompletę odmawia się przed snem. Może to być nawet po północy danego dnia.

Godzinę czytań obecnie można odmawiać o dowolnej porze.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt gru 16, 2008 22:16
Zobacz profil
Post 
Modlitwa przedpołudniowa, południowa, popołudniowa - tak to się teraz odmawia chyba tylko w klasztorach kontemplacyjnych. Inni odmawiają jedną wybraną godzinę.


Wt gru 16, 2008 22:42
Post 
Cytuj:
Tradycyjnie Nieszpory odmawiało się o zachodzie słońca, później wyszczególniła się godzina 18, by ujednolicić jej odmawianie w ciągu całego roku (u nas są dość duże wahania godzinowe zachodu słońca). Zatem mniej więcej w tej okolicy.


Mi najczęściej Nieszpory wychodzą koło 21-23. Jutrznia- zazwyczaj koło 9, albo 14-tej - zależy, czy mam dzień wolny, czy idę rano do pracy :)

iedyś się zastanawiałam, czy tak można, ale nie jest to modlitwa objawiona, do odmawiania której o konkretnej godzinie są przywiązane jakieś łaski, i - jak mówi mój spowiednik- nie należy się bać późniejszego odmawiania danych godzin :)


Wt gru 16, 2008 23:19
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
baranek napisał(a):
Mi najczęściej Nieszpory wychodzą koło 21-23. Jutrznia- zazwyczaj koło 9, albo 14-tej - zależy, czy mam dzień wolny, czy idę rano do pracy :)

iedyś się zastanawiałam, czy tak można, ale nie jest to modlitwa objawiona, do odmawiania której o konkretnej godzinie są przywiązane jakieś łaski, i - jak mówi mój spowiednik- nie należy się bać późniejszego odmawiania danych godzin :)


Przepraszam, ale takie argumenty nie najlepiej świadczą o spowiedniku ;)

OWLG podaje, że Jutrznia i Nieszpory należą do twz. godzin głównych i można je odmawiać w innej niż przepisana godzinie, jeśli o odpowiedniej godzinie się nie da.

Choć jak dla mnie Jutrznia o 14 jest przegięciem, ale sam doświadczyłem jak ksiądz odmawiał ją po 15 i to jeszcze w slipkach samych na pomoście nad jeziorem przed kąpielą ;)

Zatem nie trzeba jakichś "pobożniutkich" tłumaczeń, sam Kościół na to pozwala :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 17, 2008 7:54
Zobacz profil
Post 
szumi napisał(a):
Zatem nie trzeba jakichś "pobożniutkich" tłumaczeń, sam Kościół na to pozwala :)


Taki komentarz, kiedy ktoś odwołuje się do opinii spowiednika, świadczy tylko o Tobie.

I czym innym jest odmawianie brewiarza przez osoby świeckie, które takiego obowiązku nie mają i na pewno mogą traktować luźniej poszczegółne godziny, a czym innym- konsekrowanych, zobowiązanych do modlitwy o bardziej określonych porach.

Ja póki co jestem świecka kobieta i idę odmawiać Jutrznię :D


Śr gru 17, 2008 15:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
baranek napisał(a):
I czym innym jest odmawianie brewiarza przez osoby świeckie, które takiego obowiązku nie mają i na pewno mogą traktować luźniej poszczegółne godziny, a czym innym- konsekrowanych, zobowiązanych do modlitwy o bardziej określonych porach.


A czym się to odmawianie różni?
Duchowni mają inne psalmy?
Hmmm.... :x

Cytuj:
Ja póki co jestem świecka kobieta i idę odmawiać Jutrznię Suszę zęby

A że tak zapytam z ciekawości- z rana się nie da?

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 17, 2008 15:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Mówiąc prościej - świeccy mają różnorodne zajęcia, i nie zawsze mogą odmawiać w odpowiednich godzinach. Natomiast duchowni jak najbardziej mają obowiązek odmawiać o określonych godzinach, bo to właśnie jest ich " zawód ".

Ja korzystam z Brewiarza Świeckich po babci. Na czterotomowe wydanie mnie, niestety, nie stać ( może kiedyś.. ). Nie trzymam się ściśle godzin, ale nie wyobrażam sobie odmawiania Jutrzni po 12. Nieszpory zazwyczaj odmawiam ok. 18, a Kompletę ok. północy.

Jeśli chodzi o przeżywanie - ja zacząłem odmawiać Brewiarz po okresie " kryzysu modlitwy ". Pewnie niektórzy to znają - człowiek staje się dorosły, i zaczyna mu nie wystarczać standardowy dziecięcy " paciorek ", a nie wie, czego innego się chwycić. W rezultacie przez jakiś czas w ogóle się nie modliłem ( Jezu, bądź miłościw mnie grzesznemu.. na szczęście ten grzech Chrystus już mi, za pośrednictwem Swojego pomazańca w konfesjonale, przebaczył :) ), po czym odkryłem Brewiarz, i.. poczułem niezwykłą, wyzwalającą moc tej modlitwy. Teraz już nie wyobrażam sobie bez niego dnia ( jeżeli jest taka sytuacja, że wiem, iż nie uda mi się zmieścić w sensownym przedziale czasowym na daną modlitwę, zabieram Brewiarz ze sobą - nikt mi nie zabroni się modlić w miejscu publicznym ! :) ).Każdemu, kto jeszcze się waha, polecam gorąco - zacznij od dzisiaj !

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 17, 2008 18:47
Zobacz profil
Post 
szumi - Na obydwa pytanie odpowiedziałam we wcześniejszych postach. Czytaj je uważnie i w całości, a znajdziesz, czego szukasz :)


Śr gru 17, 2008 21:24
Post 
Johnny- nie trzeba kupować cłego brewiarza od razu. Ja kupowałam po jednym tomie- najtańsze były po zakończeniu danego okresu :D

Nie wiem, skąd jesteś, ale znam tanią księgarnię w Krakowie :) (czyt. po 40 zł, a nie po 75- ale to stare wydanie). A jak Ci nie zależy na nowych, można tanio kupić na Allegro :)


Śr gru 17, 2008 21:27
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Ja nie pytam czym się różni podejście duchownych i świeckich do Liturgii Godzin (o tym pisałaś), ja się pytam czym się różni sam sposób odmawiania Liturgii Godzin w tych dwóch grup wiernych.
Ale mniejsza z tym.

Co do drugiego pytania, to nie pytałem, o to dlaczego odmawiasz tak późno, ale czy nie da rady odmawiać z rana.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Ostatnio edytowano Śr gru 17, 2008 21:31 przez szumi, łącznie edytowano 1 raz



Śr gru 17, 2008 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 18:35
Posty: 69
Post 
Pytanie tylko czy kupno z aukcji jest pełnowartościowe?


Śr gru 17, 2008 21:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
A co ma im brakować? Poza ewentualnymi brakami kartek, ale jak napiszą że kompletne to nie ma obaw ;)

Można tam naprawdę taniej kupić.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 17, 2008 21:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL