Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 4:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Różaniec 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Różaniec
Qwerty2011 napisał(a):
Jeśli w piekle nie ma nikogo, to w takim razie skąd wzięły się tłumy zasiedlające piekło w objawieniach (np. św. Faustyny).

Kościół nie orzeka o prawdziwości objawień prywatnych. W trakcie procesu beatyfikacyjnego sprawdza je tylko pod kątem niesprzeczności ze swoją nauką. Zatem żadne objawienie prywatne nie jest dogmatem.
Natomiast imprimatur wydaje się na niższym poziomie hierarchii, więc tym bardziej nie może świadczyć o czymś bezwzględnie pewnym.

Poza tym, choć wiara w powszechne zbawienie byłaby herezją, to jednak nie jest nią nadzieja:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadzieja_ ... katolickim

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So lis 16, 2013 17:35
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
Cytuj:
"Dusze" nie musi oznaczać tych po drugiej stronie, "dusza" oznacza każdego człowieka. W starszych tłumaczeniach Biblii osoby okreśano mianem "dusz".
Zatem wszystkie dusze może tyczyć ludzi żyjących

I to jest najlepsze wytłumaczenie.
Kiedyś na statkach ilość posażerów podawano posługując się zwrotem "ilość dusz". Podobnie było w parafiach.
Oczywiście warto się zastanawiać nad takimi rzeczami, ale czasami takie rozmyślanie może prowadzić do absurdu.


So lis 16, 2013 18:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Różaniec
Soul33 napisał(a):
Poza tym, choć wiara w powszechne zbawienie byłaby herezją, to jednak nie jest nią nadzieja:

Oznaczało by to, że brzmienie modlitwy nie jest pomyłką i rzeczywiście modlimy się za wszystkie dusze ludzi żyjących kiedyś, dziś i w przyszłości, aby dostały się do nieba. Wyrażamy w ten sposób nadzieję powszechnego zbawienia.

No tak, tylko, co z ewangeliczną wizją Sądu Ostatecznego? Czyżby potępiające słowa Chrystusa miały być wypowiedziane w próżnię?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


So lis 16, 2013 22:05
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
Nie chciałem już pisać tego wcześniej, ale chyba musze dodać:
Po latach kilku teologów zastanawiało się czy rzeczywiście rzekomy anioł mógł siostrze Łucji podyktować słowa modlitwy: "ofiarowuje Ci Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo". Wydawało im się to nielogiczne, a wręcz heretyckie. Siostra Łucja na zarzuty odpowiedziała: "Być może Anioł nie studiował teologii"... .


So lis 16, 2013 23:15
Post Re: Różaniec
Qwerty2011 napisał(a):
No tak, tylko, co z ewangeliczną wizją Sądu Ostatecznego? Czyżby potępiające słowa Chrystusa miały być wypowiedziane w próżnię?
Ta wizja to nie "reportaż z przyszłości", jak powiedział kiedyś ksiądz Tomasz Jaklewicz. Intencją Pana Jezusa było danie nam ostrzeżenia. Nie jest niemożliwe, aby okazało się, że wszyscy ludzie zostali zbawieni, Kościół nigdy nie ogłosił, jakoby ktokolwiek został potępiony.


N lis 17, 2013 2:54

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Różaniec
Ważne są zamiary, dobre intencje.
Skoro twierdzisz że Różaniec Święty pomógł Ci to masz tak samo jak ja. Dzięki tej modlitwie mam swoją rodzinę z powrotem blisko przy sobie. Odmów za mnie 10-tkę proszę.


N lis 17, 2013 8:52
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
sharp7 napisał(a):
Nie chciałem już pisać tego wcześniej, ale chyba musze dodać:
Po latach kilku teologów zastanawiało się czy rzeczywiście rzekomy anioł mógł siostrze Łucji podyktować słowa modlitwy: "ofiarowuje Ci Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo". Wydawało im się to nielogiczne, a wręcz heretyckie. Siostra Łucja na zarzuty odpowiedziała: "Być może Anioł nie studiował teologii"... .

Nie pomyliłeś aby Łucji ze św Faustyną, bo cytowane słowa modlitwy pochodzą z Koronki do Bożego miłosierdzia.


N lis 17, 2013 8:56
Post Re: Różaniec
Anioł uklęknął z nami i trzykrotnie powtórzyliśmy z nim modlitwę:
– Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu, Duchu Święty, wielbię Cię z najgłębszą czcią i ofiaruję Ci najdroższe Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa, obecnego we wszystkich tabernakulach świata, jako przebłaganie za zniewagi, świętokradztwa i zaniedbania, którymi jest On obrażany! Przez nieskończone zasługi Jego Najświętszego Serca i Niepokalanego Serca Maryi błagam Cię o nawrócenie biednych grzeszników.
Następnie powstając, wziął znowu w rękę kielich i hostię.


http://www.fatima.pl/objawienia-fatimskie

Dzięki temu Koronka do Miłosierdzia Bożego miała, z teologicznego punktu widzenia, ułatwioną drogę do zatwierdzenia.


N lis 17, 2013 11:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Różaniec
MIXer napisał(a):
Nie jest niemożliwe, aby okazało się, że wszyscy ludzie zostali zbawieni, Kościół nigdy nie ogłosił, jakoby ktokolwiek został potępiony.

Czuję, że głoszenie tego typu nadziei może być bardzo, bardzo, bardzo ryzykowne. Co prawda teologicznie błędu tu nie ma, ale dla większości ludzi różnica między nadzieją powszechnego zbawienia a przeświadczeniem o powszechnym zbawieniu będzie żadna.
Myślę, że takie myślenie jest skutkiem wielkiego zwodzenia. Ułudą braku skutków grzechu.

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


N lis 17, 2013 13:39
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
@ Qwerty2011

Nie nadzieja jest niebezpieczna, ale twierdzenia rodzaju "wszyscy z pewnością pójdą do nieba, piekło musi być puste, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości!". Owszem, prawdopodobnie wiele osób będzie cierpiało katusze w "ogniu", ale ja lubię liczyć na to, że tak nie będzie. Złe to nie jest. A co nie jest złe, jest dobre.


N lis 17, 2013 14:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 28, 2013 20:28
Posty: 4
Lokalizacja: Tarnów
Post Re: Różaniec
Kiedyś usłyszałam zdanie typu "Różaniec jest tym nudniejszy im rzadziej się go odmawia" i chyba jest w tym sporo prawdy :)


N gru 29, 2013 16:47
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
@ monikaa1606

Najwyraźniej nie ma w tym zdaniu wiele prawdy w moim przypadku, ponieważ ja odmawiam modlitwę różańcową 1-2 razy w roku (a być może rzadziej) i nie wydaje mi się ona nudna.


Pn gru 30, 2013 0:59

Dołączył(a): Śr sty 06, 2010 21:42
Posty: 88
Post Re: Różaniec
Kochani mam dylemat, odmówiłem pierwszą dziesiątkę różańca rano czy mogę dokończyć różaniec wieczorem następnymi czterema czy należy zacząć od początku?


Wt gru 31, 2013 15:33
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
kalip napisał(a):
Kochani mam dylemat, odmówiłem pierwszą dziesiątkę różańca rano czy mogę dokończyć różaniec wieczorem następnymi czterema czy należy zacząć od początku?

Możesz dokończyć :)


Wt gru 31, 2013 15:48
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL