Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Różaniec 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Różaniec
Jak sobie uważacie, ja tam na siłę nikogo nie mam zamiaru przekonywać. Osobiście staram się modlić tak jak naucza Pismo więc różaniec odpada.


Cz sty 17, 2013 18:06
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
szuba napisał(a):
Login, różaniec jest jedną z najtrudniejszych modlitw.
Zgadza się - trudno jest medytować Jezusa, modląc się słowami kierowanymi do Maryi.

szuba napisał(a):
To - wbrew temu co sądzisz - nie jest klepanie po raz dwudziesty Zdrowaś Maryjo
Oczywiście, jeśli ktoś umie rozdzielić to, o czym napisałem powyżej.


Osobiście wolę modlitwę Jezusową.


Cz sty 17, 2013 19:40

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Różaniec
arzachel - można medytować życie Jezusa, widząc w nim Maryję.
Ale jeśli odpowiedniejsza dla Ciebie modlitwa Jezusowa... to rozwijaj w sobie umiejętność oddychania Bogiem. Każdy z nas powinien wybrać taki rodzaj modlitwy - jaki odpowiada nam najbardziej.
Odpowiada - w sensie zapewnia najgłębszy rozwój - nie w sensie "jest najwygodniejszy".


Cz sty 17, 2013 19:53
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
Jak mawiał o. John Main: "Módl się tak jak umiesz, a nie jak nie umiesz" :D


Cz sty 17, 2013 20:23

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Różaniec
jak naucza Pismo więc różaniec odpada.

gdzie to jest w pismie sw
Czcze powtarzanie
W polskim tłumaczeniu tracimy trochę znaczenie tego, co Jezus powiedział w Kazaniu na Górze, ale gdy spojrzymy na grecki tekst widzimy, że nasz Pan zabrania czczego powtarzania modlitw. W polskich tłumaczeniach Mt 6,7 brzmi tak:

Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. (BT)


A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani. (BW)


A modląc się nie mówcie wiele jak poganie. Im się wydaje, że dzięki wielomówności zostaną wysłuchani. (BP)

Ja oczywiście nie znam greki, ale w angielskim ta wielomówność, czy gadatliwość zwykle jest tłumaczona jako "vain repetition", czyli czcze, daremne, próżne powtarzanie. Greckie słowo, jakie tam mamy, wygląda tak:


βατταλογήσητε; battalogēsēte


i jest przetłumaczone jako


use vain, meaningless repetitions


Słowo to występuje w Biblii tylko raz, więc nie można go zobaczyć w innym kontekście, ale trudno negować to, co podaje większość słowników grecko-angielskich.

Katolickie wersje Biblii różnie tłumaczą to słowo. Na przykład New American Bible, używana w USA podczas liturgii, w taki sposób:


In praying, do not babble like the pagans, who think that they will be heard because of their many words.


Podobnie New Jerusalem Bible, najpopularniejsze, poza Stanami, angielskojęzyczne tłumaczenie Biblii:


In your prayers do not babble as the gentiles do, for they think that by using many words they will make themselves heard.


Douay-Rheims Bible, najstarsza katolicka Biblia po angielsku tak tłumaczy:


And when you are praying, speak not much, as the heathens. For they think that in their much speaking they may be heard.


Większość protestanckich wersji używa sformułowania "vain repetition". A ja nie bez powodu tyle czasu poświęcam temu wersetowi, bo jest on często używany jako argument przeciwko modlitwie różańcowej. Często antykatolicko nastawieni protestanci i fundamentaliści chrześcijańscy używają tego wersetu, by wykazać, że modlitwa różańcowa, podczas której powtarzane są w kółko te same słowa, jest zabroniona przez Biblię, a zatem niemiła Bogu.

W Biblii mamy przykłady modlitw polegających na powtarzaniu. Zatem jest oczywiste, że to nie w powtarzaniu problem, ale w "czczym" powtarzaniu. Gdy powtarzamy coś w sposób gorliwy, to nie tylko nic i nikt tego nie zabrania, ale taka modlitwa jest Bogu miła i do tego bywa bardzo skuteczna.


Alleluja. Chwalcie Pana, bo dobry, bo Jego łaska na wieki.

Chwalcie Boga nad bogami, bo Jego łaska na wieki.

Chwalcie Pana nad panami, bo Jego łaska na wieki.

On sam cudów wielkich dokonał, bo Jego łaska na wieki…

(Psalm 136, modlitwa "bo Jego łaska na wieki" jest tu powtórzona 26 razy)


I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty. Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe. Powtórnie odszedł i tak się modlił: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja! Potem przyszedł i znów zastał ich śpiących, bo oczy ich były senne. Zostawiwszy ich, odszedł znowu i modlił się po raz trzeci, powtarzając te same słowa. (Mt 26,39)


Cz sty 17, 2013 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Różaniec
Nurtuje mnie fragment modlitwy różańcowej w wersji fatimskiej.
Jak rozumieć słowa:
"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego i zaprowadź wszystkie dusze do Nieba"

1. Czy do tej pory nie znalazła się ani jedna dusza w piekle? Jeśli jest tam choć jedna dusza to oznacza, że modlitwa ta jest nielogiczna. W przeciwnym przypadku musielibyśmy założyć, że jednak z piekła można przejść do Nieba (to z kolei jest niezgodne z Ewangelią)
2. Jeśli w piekle nie ma nikogo, to w takim razie skąd wzięły się tłumy zasiedlające piekło w objawieniach (np. św. Faustyny).

Muszę przyznać, że ten brak logiki jest dla mnie zagadką.
Może ktoś z Was potrafi ją rozwikłać?

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Cz lis 14, 2013 22:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Różaniec
co to znaczy czcze powtarzanie dla mnie to jak jest plotkowanie żadnego pozytku nie ma
bo trzeba sie modlic z sercem w intencji i rozważać życie Jezusa

albo czce powtazanie jest w medytacji budyjskiej lub mantry gdzie trzeba o niczym myslec i powtarzac jedno słowo


Pt lis 15, 2013 9:56
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
Qwerty2011 napisał(a):
Nurtuje mnie fragment modlitwy różańcowej w wersji fatimskiej.
Jak rozumieć słowa:
"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego i zaprowadź wszystkie dusze do Nieba"

Muszę przyznać, że ten brak logiki jest dla mnie zagadką.
Może ktoś z Was potrafi ją rozwikłać?


Ja też się nieraz zastanawiałam nad tymi słowami;)

Można "wszystkie dusze" rozumieć jako wszystkie (w domyśle) te, których los się jeszcze waży.


Pt lis 15, 2013 11:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Różaniec
arzachel napisał(a):
szuba napisał(a):
Login, różaniec jest jedną z najtrudniejszych modlitw.
Zgadza się - trudno jest medytować Jezusa, modląc się słowami kierowanymi do Maryi.

szuba napisał(a):
To - wbrew temu co sądzisz - nie jest klepanie po raz dwudziesty Zdrowaś Maryjo
Oczywiście, jeśli ktoś umie rozdzielić to, o czym napisałem powyżej.


Osobiście wolę modlitwę Jezusową.

Modlitwa Jezusowa (rozumiana "klasycznie", czyli w duchu ojców pustyni, a nie różnych pseudobuddyjskich chrześcijan- medytatorów) jest bliska różańcowi. A właściwie odwrotnie, rózaniec modlitwie Jezusowej. Najprościej mówiąc, medytowanie, powtarzanie fragmentu Pisma Świętego. Trochę się to rozeszło, gdy rozbudowano samo "Zdrowaś Mario" dodając kolejne części do pozdrowienia anielskiego.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt lis 15, 2013 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Różaniec
MARIEL napisał(a):
Można "wszystkie dusze" rozumieć jako wszystkie (w domyśle) te, których los się jeszcze waży.


Może to wina tłumaczenia?

Lepiej więc byłoby:

"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego


- prowadź dusze do nieba

lub

prowadź wszystkie dusze do nieba


i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia"

...taką mam koncepcję :)

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


Pt lis 15, 2013 20:52
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
MARIEL napisał(a):
Można "wszystkie dusze" rozumieć jako wszystkie (w domyśle) te, których los się jeszcze waży.

A których to dusz "los się jeszcze waży", bo dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, "ogień wieczny" (KKK 1035). Dusze pozostałych idą do Nieba albo bezpośrednio, albo przez czyściec.


So lis 16, 2013 11:47
Post Re: Różaniec
Qwerty2011 napisał(a):
Nurtuje mnie fragment modlitwy różańcowej w wersji fatimskiej.
Jak rozumieć słowa:
"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego i zaprowadź wszystkie dusze do Nieba"

"Dusze" nie musi oznaczać tych po drugiej stronie, "dusza" oznacza każdego człowieka. W starszych tłumaczeniach Biblii osoby okreśano mianem "dusz".
Zatem wszystkie dusze może tyczyć ludzi żyjących


So lis 16, 2013 11:59
Post Re: Różaniec
Stał się pierwszy człowiek duszą żyjącą(1 Kor, 15,45).


So lis 16, 2013 12:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Różaniec
Alus napisał(a):
"Dusze" nie musi oznaczać tych po drugiej stronie, "dusza" oznacza każdego człowieka. W starszych tłumaczeniach Biblii osoby okreśano mianem "dusz".

Owszem, jednak ani określenie dusza, ani człowiek, nie rozstrzyga, czy dotyczy życia doczesnego, czy wiecznego...
Na pewno z tej modlitwy takiego wniosku wysnuć nie można.

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


So lis 16, 2013 16:32
Zobacz profil
Post Re: Różaniec
arzachel napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Można "wszystkie dusze" rozumieć jako wszystkie (w domyśle) te, których los się jeszcze waży.

A których to dusz "los się jeszcze waży".

Tych, których ziemska wędrówka jeszcze trwa. Jak to mawia nasza Aluś, proste jak patyk od kiszki;)


So lis 16, 2013 16:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL