Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 22:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 różaniec 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sty 14, 2012 17:56
Posty: 9
Post różaniec
Mam różaniec na płycie cd z podkładem muzycznym. Czy w okresie adwentu można się modlić z taką płytą?


Pn gru 02, 2013 12:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: różniec
A jak wygląda taka modlitwa?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 02, 2013 12:34
Zobacz profil
Post Re: różniec
A ma to znaczenie?


Pn gru 02, 2013 12:39

Dołączył(a): So sty 14, 2012 17:56
Posty: 9
Post Re: różniec
Muzyka jest grana w czasie rozważań między jedną a drugą dziesiątką różańca.


Pn gru 02, 2013 12:41
Zobacz profil
Post Re: różniec
Zadaj sobie pytanie: dlaczego to miałoby byc zakazane?
Nie jest zakazane? Odpowiada tobie? Chcesz tak?
To dlaczego pytasz?

Na marginesie: czy "katolickie wychowanie" i katecheza w KK to nakazy i zakazy, skoro tyle podobnych pytan sie pojawia?


Pn gru 02, 2013 13:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: różniec
Koziol napisał(a):
A ma to znaczenie?

Skoro pytam to dla mnie ma. Po prostu dziwnie mi to zabrzmiało bo jak może być różaniec nagrany na płytę?

Cytuj:
="Gertruda"Muzyka jest grana w czasie rozważań między jedną a drugą dziesiątką różańca.

Cóż, jeśli jest wydana to rozumiem, że można doszukać się kto jest inicjatorem i ocenić czy to akcja która ma wspierać modlitwę, czy jakiś świecki sposób na zarabianie. Nie jestem pewny czy takie zastąpienie naszego zaangażowania w modlitwę jest wskazane. To w końcu nie musi chodzić o to żeby było pięknie, ale żeby modlitwa była nasza, aby rozważania były nasze i co ważne dla naszego życia. Płyta tego raczej nie odda. Wydaje mi się że tradycyjna forma sama w sobie jest pełna i nie potrzebuje wspomagania. No ale nie wiem jak to w praktyce wygląda, bo może dla wielu osób będzie to inspiracja np aby w ogóle rozważać tajemnice.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 02, 2013 15:49
Zobacz profil
Post Re: różniec
@Koziol: obawiam sie, ze @gertruda jest przekonana, ze Adwent to czas pokuty, czyli nalezy sie kirem pokryc i wylaczyc cala muzyke.

Ze jest to czas szczegolnego wyciszenia (wewnetrznego, w czym wyciszenie zewnetrzne pomaga), chyba jej nikt nie wytlumaczyl. Ze muzyka (oczywiscie nie kazda) moze w tym pomoc - tez nie.
Ze jest to czas radosnego oczekiwania - tez nie.

Dlatego ja osobiscie uwazam, ze nauka religii w Polsce teraz to jest produkcja niedoukow. Takich jak pare u nas na forum dyskutuje zawziecie o tym, co oni (podobno) z nauki religii o wierze katolickiej wiedza.
To jest zgroza i rozpacz.
Czy czytuja to forum jacys odopwiedzialni za programy i wykonanie lekcji religii?

2 Godziny tygodniowo od przedszkola!
Miesiace przygotowan do sakramentow!
Regularne przymusowe odwiedziny w kosciele na roznych naobzenstwach!

I co wiekszosc wie i rozumie?
NIC!

Ale matura z religii powinna byc koniecznie! Po co???


Pn gru 02, 2013 17:32
Post Re: różniec
Kael napisał(a):
...I co wiekszosc wie i rozumie?
NIC!...

Być moze dlatego, że w tym szumie informacji ginie istota, sedno katechezy - przekazanie wiary, nie obrządku i przepisów (bo to drugie i trzeciorzędne) ale po prostu wiary.


Pn gru 02, 2013 17:39
Post Re: różniec
WIST napisał(a):
Cóż, jeśli jest wydana to rozumiem, że można doszukać się kto jest inicjatorem i ocenić czy to akcja która ma wspierać modlitwę, czy jakiś świecki sposób na zarabianie.

Czyli biblie wydawane przez świeckie wydawnictwa nie należy czytać, podobnie jak wszelkie pisma JP2 wydawane jeszcze niedawno komercyjnie i masowo, a dewocjonalnia produkowane przez swieckich, a nawet (o zgrozo) niewierzących należy omijać na dwa kroki na wszelki wypadek kropiąc święconą wodą ?? :twisted:


Pn gru 02, 2013 17:42
Post Re: różniec
gertruda napisał(a):
Muzyka jest grana w czasie rozważań między jedną a drugą dziesiątką różańca.

Muzyka może sprzyjać refleksji, wyciszeniu jakie powinny nam towarzyszyć w Adwencie, więc jeśli tylko nie urządzasz pląsów przy 80 dB (między tymi dziesiątkami) to myślę, że wszystko jest jak najbardziej w porządku.


Pn gru 02, 2013 17:50
Post Re: różniec
@Mariel postawiła nas do pionu!
My sie tu kłócimy, a nikt nie odpowiedział wprost na pytanie.


Pn gru 02, 2013 17:51
Post Re: różniec
No to odpowiem: mozna.
Jezeli ta muzyka pomaga w skupieniu i wycisza to na pewno mozna i w Adwencie i w Wiekim Poscie wspomoc sie taka plyta.


Pn gru 02, 2013 17:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: różniec
Kozioł napisał(a):
Czyli biblie wydawane przez świeckie wydawnictwa nie należy czytać, podobnie jak wszelkie pisma JP2 wydawane jeszcze niedawno komercyjnie i masowo, a dewocjonalnia produkowane przez swieckich, a nawet (o zgrozo) niewierzących należy omijać na dwa kroki na wszelki wypadek kropiąc święconą wodą

Przyznam szczerze że irytujące jest takie czepianie się. Przeczytaj co napisałem i postaraj się to zrozumieć. Zobaczysz tam proste przeciwstawienie - coś się robi dla zysków duchowych, albo dla zysków materialnych. Czy napisałem że świeckie jest złe? Nie, napisałem wyraźnie "świecki sposób na zarabianie" - coś negatywnego, jako przeciwieństwo "akcji wspierającej modlitwę" - co dobrego. Chodzi zatem o intencje. Co sprawiło Ci problem aby to zrozumieć?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn gru 02, 2013 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: różniec
Wydaje sie plytach CD na calym swiecie modlitwe rozancowa, Biblie, Liturgie Godzin itp.

Dla wielu jest to jakas pomoc w modlitwie kiedy jada samochodem, kiedy chca sie modlic w domu.

Samo sluchanie nic oczywiscie nie da. Ta plyta ma mi pomagac w modlitwie a nie ja zastepowac.

_________________
ksiądz


Pn gru 02, 2013 20:00
Zobacz profil
Post Re: różniec
WIST napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Czyli biblie wydawane przez świeckie wydawnictwa nie należy czytać, podobnie jak wszelkie pisma JP2 wydawane jeszcze niedawno komercyjnie i masowo, a dewocjonalnia produkowane przez swieckich, a nawet (o zgrozo) niewierzących należy omijać na dwa kroki na wszelki wypadek kropiąc święconą wodą

Przyznam szczerze że irytujące jest takie czepianie się. Przeczytaj co napisałem i postaraj się to zrozumieć. Zobaczysz tam proste przeciwstawienie - coś się robi dla zysków duchowych, albo dla zysków materialnych. Czy napisałem że świeckie jest złe? Nie, napisałem wyraźnie "świecki sposób na zarabianie" - coś negatywnego, jako przeciwieństwo "akcji wspierającej modlitwę" - co dobrego. Chodzi zatem o intencje. Co sprawiło Ci problem aby to zrozumieć?

Wist, z całym szacunkuem ale jak chcesz to rozróznic? Wahadełkiem ? :roll:
Mnóstwo wydawnictw publikuje przeróżne ksiązki, płyty i inne tylko dla celów komercyjnych odpowiadajac na potrzeby rynku. Stosunkowo niewiele jest wydawnictw "z misją", a i one na tym zarabiają. Jak ludzie z tego skorzystają to inna sprawa.


Pn gru 02, 2013 23:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL