Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Modlitwa jak taniec 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Modlitwa jak taniec
W oparciu o to kazanie: http://schwroclaw.pl/podcast/modlitwa/ wynotowałem kilka cennych uwag na temat modlitwy i dzielę się nimi.
Jeśli się komuś nasuną jakieś spostrzeżenia, przemyślenia o modlitwie (niekoniecznie w oparciu o podane tu kazanie), to zapraszam do napisania ich tutaj...
=======

POKAŻ MI... PRZEMIEŃ MNIE... POMÓŻ MI... POŚLIJ MNIE...

Modlitwa otwiera przede mną realność Bożego istnienia – abym Bożą miłość zobaczył,
doświadczył i pokazał innym...

Modlitwa ma:
**ukazywać Bożą chwałę
**skłaniać mnie do przemiany
**otwierać oczy na realność Bożego działania
**skłaniać do tego, abym zauważał innych i robił coś dla nich.

POKAŻ MI... - BOŻE, POKAŻ MI:
**SIEBIE
**SWOJĄ CHWAŁĘ
**SWOJĄ WIELKOŚĆ
**SWOJE MIŁOSIERDZIE
**JAKIM JESTEŚ, ABYM WIDZIAŁ COŚ WIĘCEJ NIŻ SAMEGO SIEBIE

PRZEMIEŃ MNIE... - ABYM BYŁ PODOBNY DO OBRAZU TWOJEGO SYNA.
BOŻE, UPORAJ SIĘ Z MOIM BRUDEM...

POMÓŻ MI... - W MOICH:
**ZMAGANIACH
**PROBLEMACH
**TRUDNYCH SYTUACJACH

POŚLIJ MNIE... - TAM, DOKĄD TY JUŻ POSZEDŁEŚ... ABYM BYŁ TWOIM
WSPÓŁPRACOWNIKIEM.
WSTAWIAM SIĘ W MODLITWIE ZA INNYCH, ABY BYŁA USUNIĘTA JAKAKOLWIEK
PRZESZKODA W DRODZE DO BOGA.

Obrazek
Więcej o powyższym obrazie tu: http://www.radiopielgrzym.pl/modlace-rece.html
========
Przepraszam za używanie dużych liter, ale mam to tak zapisane gdzie indziej, a tu tylko wkleiłem.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So kwi 02, 2016 16:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Modlitwa jak taniec
Ktoś posłuchał kazania? Są jakieś myśli o jego treści?...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N kwi 03, 2016 11:06
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Modlitwa jak taniec
Umówmy się, że nie będziesz stosował wrzutek, a potem pytał: "Co o tym myślicie?"
Inaczej wszyscy czytelnicy Twoich postów będą wyglądali tak:


Obrazek

Kiedy widzisz komentarz internetowego specjalisty i rozglądasz się za kimkolwiek, kogo obchodzi jego zdanie

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N kwi 03, 2016 12:51
Zobacz profil WWW
Post Re: Modlitwa jak taniec
Każdy się modli jak umie oraz jak Duch Święty pozwala. Praca też czasami jest modlitwą. A najlepiej jak modlitwa jest szczera i płynie z serca. Moja ciotka to daje taki przykład: Modliła się kobieta dużo nawet bardzo dużo. Jedna modlitwa = jedno ziarenko maku. I tych ziarenek maku uzbierał się cały kopiec. A Bóg wysłuchał tylko jednej tej modlitwy- jednego ziarenka.
Jednym słowem - nie ilość tylko jakość . Dodatkowo szczerość i potrzeba wypływająca z serca.
Faryzeusze się bardzo dużo modlili. Nawet byli obeznani w Piśmie. Jednak najlepiej się modlił celnik a nie faryzeusz.


N kwi 03, 2016 15:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Modlitwa jak taniec
Hominibus napisał(a):
Jednym słowem - nie ilość tylko jakość . Dodatkowo szczerość i potrzeba wypływająca z serca.

Się tak zapytam: A "reklamowanego" kazania słuchałeś? Też tam coś o ilości/długości modlitwy chwila jest...
Hominibus napisał(a):
Faryzeusze się bardzo dużo modlili. Nawet byli obeznani w Piśmie. Jednak najlepiej się modlił celnik a nie faryzeusz.

Ogólnie Żydzi byli ludźmi modlitwy... To, co raziło Jezusa w tej ich praktyce to ich wywyższanie się nad innych, pokładanie ufności we własnej samosprawiedliwości i modlenie się na pokaz, aby u ludzi "zapunktować"...
Czy nam to też grozi? Jasne! Trzeba uważać, aby w takie "koleiny" modlitewne nie wpaść...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N kwi 03, 2016 15:45
Zobacz profil WWW
Post Re: Modlitwa jak taniec
Faryzeusze modlili się ustami a serca ich daleko były od Boga.


N kwi 03, 2016 15:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Modlitwa jak taniec
Hominibus napisał(a):
Faryzeusze modlili się ustami a serca ich daleko były od Boga.

A jak ja się modlę?... Co tam oni - już przeminęli. Co ze mną?!... - oto jest pytanie, prawda?...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N kwi 03, 2016 15:58
Zobacz profil WWW
Post Re: Modlitwa jak taniec
Jest ktoś, kto nie przeminął i o modlitwie pisał tak:

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę.
Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.
Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.


Dla mnie to wskazówki bezcenne i wystarczające.
A dla ciebie?


Pn kwi 04, 2016 6:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Modlitwa jak taniec
Dla mnie też, @Kozioł :)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn kwi 04, 2016 7:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr maja 04, 2016 14:25
Posty: 8
Post postawa modlitewna
Bardzo ważnym aspektem tego jak się modlimy jest właściwa postawa, którą należy uwzględnić w modlitwie. Nie wyobrażam sobie leżeć w łóżku i modlić się przed zaśnieciem w takiej postawie. Gdy stoimy przed krzyżem widząc cierpiącego Jezusa Chrystusa oddającego za nas życie stanie czy leżenie w pozycji rzymskiej jest wręcz absurdalne. "Modlić uczymy się tak samo, jak chodzić, mówić czy słuchać. Powiedz mi jak się modlisz , powiem ci jak żyjesz" papież Franciszek
https://www.youtube.com/watch?v=LXeoZAUxQWg


Śr maja 04, 2016 14:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Modlitwa jak taniec
Sylwio, czy dajesz opcję uwzględniającą stan zdrowia osoby chcącej się modlić - czy od każdej oczekujesz klęczącej postawy na modlitwie? No bo wiesz, z wiekiem kolana już nie te...

Biblia pokazuje osoby modlące się na kilka sposobów, gdy idzie o postawę ciała:
# jako leżące (plackiem) twarzą ku ziemi (nie na plecach, co jest dziś "modne" w kręgach charyzmatycznych - mowa o tzw. "zaśnięciach w Duchu" czyli padaniu na plecy);

# klęczące

# leżące na łóżku (a jednak! - w tym przypadku plecy są OK)

# stojące.

Pominąłem coś (można by dodać: będące w ruchu - idące, jadące, płynące...)? Uważam (można się nie zgadzać), że co by nie powiedzieć, to jedno jest najważniejsze: pokorna postawa serca ludzkiego, niezależna od postawy całego ciała!
Jest to prawda?!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr maja 04, 2016 16:28
Zobacz profil WWW
Post Re: postawa modlitewna
Sylwia24 napisał(a):
Bardzo ważnym aspektem tego jak się modlimy jest właściwa postawa, którą należy uwzględnić w modlitwie. Nie wyobrażam sobie leżeć w łóżku i modlić się przed zaśnieciem w takiej postawie. Gdy stoimy przed krzyżem widząc cierpiącego Jezusa Chrystusa oddającego za nas życie stanie czy leżenie w pozycji rzymskiej jest wręcz absurdalne. "Modlić uczymy się tak samo, jak chodzić, mówić czy słuchać. Powiedz mi jak się modlisz , powiem ci jak żyjesz" papież Franciszek
https://www.youtube.com/watch?v=LXeoZAUxQWg

Wiadomo postawa jest ważna. Ważna jest również treść.
Według mnie rozchodzi się o to by była równowaga pomiędzy formą a treścią.
Każda skrajność jest niedobra. Przerost formy nad treścią. Jak również przerost treści nad formą.
A co do formy może ona być i właściwa a ktoś może postępować niewłaściwie:
Dewotka (wiersz klasyka)

Ignacy Krasicki


Dewotce słóżebnica w czymsiś przewiniła
Właśnie natenczas, kiedy pacierze kończyła.
Obróciwszy się przeto z gniewem do dziewczyny,
Mówiąc właśnie te słowa: "... i odpuść nam winy,
Jako my odpuszczamy"", biła bez litości.
Uchowaj, Panie Boże, takiej pobożności!


Śr maja 04, 2016 21:31

Dołączył(a): Śr maja 04, 2016 14:25
Posty: 8
Post Re: Modlitwa jak taniec
czytelnikBliblii
"Sylwio, czy dajesz opcję uwzględniającą stan zdrowia osoby chcącej się modlić - czy od każdej oczekujesz klęczącej postawy na modlitwie? No bo wiesz, z wiekiem kolana już nie te..."

Jak we wszystkim w życiu jest złoty środek. Oczywiście masz rację, że osoby które nie mogą klęczeć nie siłę nie będą się rzucać na kolana. Mnóstwo ludzi natomiast może a tego nie robi.

"Biblia pokazuje osoby modlące się na kilka sposobów, gdy idzie o postawę ciała:
# jako leżące (plackiem) twarzą ku ziemi (nie na plecach, co jest dziś "modne" w kręgach charyzmatycznych - mowa o tzw. "zaśnięciach w Duchu" czyli padaniu na plecy);

# klęczące

# leżące na łóżku (a jednak! - w tym przypadku plecy są OK)

# stojące.

Pominąłem coś (można by dodać: będące w ruchu - idące, jadące, płynące...)? Uważam (można się nie zgadzać), że co by nie powiedzieć, to jedno jest najważniejsze: pokorna postawa serca ludzkiego, niezależna od postawy całego ciała!
Jest to prawda?!"

Bardzo fajnie, ze poruszyłeś kilka aspektów pokornej postawy, ponieważ jak papież Franciszek mówi " "Modlić uczymy się tak samo, jak chodzić, mówić czy słuchać. Powiedz mi jak się modlisz , powiem ci jak żyjesz" papież Franciszek

"Możesz stać, gdy przyjmujesz równego sobie. Czy Jezus Chrystus jest Tobie równy?" (tutaj odnośnie przyjmowania Komunii Świętej) dobry kawałek historii

https://www.youtube.com/watch?v=Km2OsIe2_18


N maja 08, 2016 16:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 04, 2016 14:25
Posty: 8
Post Re: Modlitwa jak taniec
hmmmmmmm

“Diabeł był czarny, brzydki o przerażająco wątłych członkach, przede wszystkim jednak nie miał kolan”.

“Niezdolność klęczenia okazuje się zatem istotą elementu diabolicznego”.

( Kard. J. Ratzinger, Duch liturgii, s. 172)


N maja 08, 2016 16:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL