Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 POSTAWA MODLITEWNA 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: POSTAWA MODLITEWNA
Postawa jest bardzo ważna, ale też jest czynnikiem wyłącznie kulturowym. W różnych czasach i różnych cząstkach świata bywało różnie.

Osobiście uważam postawę klęczącą za najlepszą formę. Jest to jednak ocena estetyczna, a nie etyczna ani liturgiczna a tym bardziej nie wynikająca z Tradycji (co najwyżej tradycji, tej przez małe t).Dzieje klękania w dziejach Kościoła są dość różnorodne (podam poniżej parę przykładów), sytuują się raczej w II tysiącleciu chrześcijaństwa i nie dają żadnego powodu by przypisywać ten zwyczaj praktyce apostolskiej.
Parę faktów:

Postawa podczas modlitwy:
==========================
  • Sobór Nicejski I (325 po Chr.) w kanonie 20. postanowił, że w niedziele oraz w dni Zesłania Ducha Świętego wszelkie modlitwy mają się odbywać na stojąco. Przepis ten był zachowywany jeszcze w XIII wieku – wyjątek stanowiło tylko przyklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem.
    Sobór Nicejski napisał(a):
    XX.Nie należy modlić się na kolanach w niedziele i w dniach Pięćdziesiątnicy(...) Ponieważ są tacy, którzy klęczą w niedzielę i w dni pięćdziesiątnicy, święty sobór postanowił, że modlitwa do Pana ma być zanoszona w postawie stojącej, by wszędzie był przestrzegany jeden i ten sam porządek
  • W XII wieku w Niemczech było w zwyczaju klękanie podczas aktu pokutnego (Confiteor) na początku Mszy.
  • Również w XII wieku w benedyktyńskim opactwie Cluny przyklękano podczas wyznania wiary na słowa "stał się człowiekiem". Z tamtego czasu zachowała się wzmianka, iż praktyka ta jest od dawna szeroko rozpowszechniona. Dziś przyklęka się na te słowa dwa razy w roku: w Boże Narodzenie i w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca). Jeżeli wyznanie wiary jest śpiewane, wówczas klęka się na obydwa kolana.

Postawa podczas przyjmowania Komunii Świetej:
=============================================
  • Jedynie w Kościele wschodniosyryjskim przed przyjęciem (na stojąco) Komunii w VI wieku wpierw upadano na kolana.
  • Św. Kolumban (+615) w regule zakonnej zalecał trzykrotny pokłon.
  • Św. Odo z Cluny (+942), benedyktyn, wspomina, że ich ojcowie przyjmowali Komunię boso.
  • W X wieku w Kościele bizantyjskim trzykrotnie przyklękano, a już po przyjęciu – kłaniano się.
  • dopiero w XIII wieku synody zarządzały, iż mają oni klęczeć lub przynajmniej nisko się skłonić. Gdzieniegdzie wprowadzano zwyczaj padania na twarz (prostratio) - tak robili Cystersi.
  • W XVI wieku klękanie podczas Komunii Świętej było już (dopiero?) powszechne


Postawa kapłana:
================
  • Św. Kolumban (+615) w regule zakonnej zalecał trzykrotny pokłon.
  • Księgi liturgiczne z przeciągu wieków XIII-XVI poświadczają, iż w trakcie przeistoczenia kapłan najczęściej miał jedynie skłonić głowę przed ukazaniem zebranym świętych Postaci, a niekiedy całował Hostię tuż po konsekracji.
    Do końca średniowiecza kapłan nie przyklękał przed spożyciem Eucharystii.
  • Krótkie przyklęknięcie na jedno kolano po słowach konsekracji jest poświadczone dopiero w zachowanych dokumentach z końca XIV wieku (Henryk z Hessen, +1397), a w mszałach rzymskich pojawia się sto lat później.
  • Po XIII wieku znany był również zwyczaj przyklękania kapłana przed i pokażdym dotknięciu Eucharystii.
    Przyklęknięcie jest oznaką szacunku znaną w tamtych czasach w ceremoniale dworskim.
    Stamtąd zaczerpnięto je do liturgii dla podkreślenia rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii. (Takie honory oddawano już w liturgii we wcześniejszych wiekach – papieżowi i biskupom.)
  • Na przełomie XV/XVI wieku kapłan przyklękał po doksologii Per ipsum (Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie...), czego dziś się już nie stosuje.
  • Przyklękanie podczas konsekracji nakazane zostało definitywnie dopiero od wprowadzenia Mszału Piusa V w 1570 roku.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn cze 27, 2016 18:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 02, 2016 12:27
Posty: 2
Post Re: POSTAWA MODLITEWNA
Nie tylko Apostołowie, ale i sam Pan Jezus klękali do modlitwy:
Po upływie tych dni wybraliśmy się w drogę, a wszyscy z żonami i dziećmi odprowadzili nas za miasto. Na wybrzeżu padliśmy na kolana i modliliśmy się. (Dzieje Apost. 21:5, Biblia Tysiąclecia)

Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi. (Dzieje Apost. 20:36, Biblia Tysiąclecia)

Po usunięciu wszystkich, Piotr upadł na kolana i modlił się. Potem zwrócił się do ciała i rzekł: Tabito, wstań! A ona otwarła oczy i zobaczywszy Piotra, usiadła. (Dzieje Apost. 9:40, Biblia Tysiąclecia)

A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się (Ew. Łukasza 22:41, Biblia Tysiąclecia)


Pn lip 04, 2016 12:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 19, 2016 14:00
Posty: 1
Post Re: POSTAWA MODLITEWNA
Prawdą jest, ze PAN Jezus powiedział "Nieustannie się módlcie, w każdym położeniu dziękujcie". Dla osoby, która ma osobistą relację z Jezusem, ważne jest, żeby codziennie znaleźć odpowiedni czas i miejsce na modlitwę osobistą. W moim przypadku odbywa się to najczęściej wieczorem, kiedy mogę sobie pozwolić na ten komfort i stworzyć odpowiednie warunki.Wtedy modlę się klęcząc, stojąc lub leżąc krzyżem. Nie wspomniałam, że z Jezusem rozmawiam od rana ,od chwili przebudzenia, kiedy to oddaje Mu siebie i rozpoczynający się dzień. Dawniej pewnie powiedziałbym,że to przesada. Dziś moja relacja z Jezusem jest nieustanna.Nawet podczas snu uwielbiam Boga. Kiedy w człowieku nastąpi taka przemiana, to nie trzeba mu tłumaczyć,jak ważne jest zgiąć kolana i pochylić głowę przed Stwórcą. Do tego się dojrzewa duchowo,dlatego tak ważny jest mój rozwój duchowy.Stałe się czegoś uczę i jestem z tego powodu szczęśliwa.Gdybym oczami widziala Jezusa, to padlabym na twarz bez zastanowienia.Warto uczyć się od Aniołów Bożych.Pozdrawiam!


Pt sie 19, 2016 15:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL