Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie" 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
Pewnie na bankiet Baranka w Królestwie niebieskim też wpadną spóźnieni
:lol:

Nie wiem tylko czy będą wtedy mieli szansę na zdobycie szaty weselnej.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 07, 2017 12:07
Zobacz profil WWW
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
Pewnie przyjda w swoich kreacjach balowych, by sie pokazac, ale pewnie pocaluja klamke i wroca gdzie ich miejsce.


Wt lis 07, 2017 12:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
Swoją drogą, pewien, nieżyjący już duszpasterz akademicki, dominikanin o. Tomasz Pawłowski, wieeeeele lat temu, w Krakowie wprowadził zwyczaj zamykania drzwi.

Rzecz się działa nie w kościele głównym, ale w kapitularzu znajdującym się obok.
Msza święta dla studentów odbywała się o godzinie 7 rano.
Zjawiały się tłumy i jako że działało prawo wielkich liczb, to spośród kilkuset ludzi, kilku zawsze się spóźniło.
A punktualnie o 7.00 o. Tomasz zamykał drzwi kapitularza.

Złośliwi, co prawda powiadają, że na "siódemki" w tym czasie zaczęli przychodzić setkami członkowie grup Odnowy w Duchu Świętym, za którymi o. Tomasz nie przepadał.
Dodatkowo, przed masowym wysypem charyzmatyków o. Tomasz odprawiał "siódemkę" dla garstki studentów w niewielkiej kaplicy akademickiej i... drzwi nie zamykał. Cóż, każda owieczka się liczyła.
Natomiast kiedy liczba wiernych - charyzmatyków przychodzących codziennie na 7.00 rano wzrosła o kilka tysięcy procent, mszę przeniesiono do kapitularza i pomyślano o ich wychowywaniu.

Swoją drogą taki student, który musiał dojechać na 7.00 z drugiego końca miasta (Krakowa), żeby zdążyć musiał wstawać naprawdę bardzo wcześnie. W tej sytuacji minutowe, czy dwuminutowe spóźnienie i tak było rewelacyjnym czasem dojazdu.

Odpowiedzią charyzmatyków było jeszcze bardziej masowe uczestniczenie w "siódemce". Drzwi do kapitularza nie można było zamknąć, bo tłoczyli się za nimi uczestnicy mszy, którzy zdecydowanie się nie spóźnili, ale zabrakło dla nich w środku miejsca.
Mszę przeniesiono więc do kościoła głównego, a tam już wszystkich drzwi nie dawało się zamknąć...

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 07, 2017 12:27
Zobacz profil WWW
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
To widac jest wyrazny przyklad ze ludzie szybko sie dostosuja, a do czegos co moze byc im ograniczone beda z wieksza checia przychodzili i na czas. :-)
Ktos kto chce sie wyspowiadac przyjdzie wczesniej, by zdazyc przed Msza Sw. i w niej w pelni uczestniczyc, a ci co im nie zalezy to i tak nie beda w pelni uczestniczyc, albo w ogole.
Na zachodzie z uwagi na wandalizm, jest zwyczaj otwierania kosciola na pol godz. przed Msza Sw.
wiec czas ten moze byc wykozystany na spowiedz, co bedzie takze pewnym dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualnym wandalizmem, bo bedzie wiecej osob w tym czasie w kosciele.
Ze spowiedzia w trakcie Mszy sw. jest jeszcze dodatkowy klopot, bo lawki przy konfesjonalach sa zajmowane i powstaje balagan wsrod tych ktorzy czekaja na spowiedz, a tymi ktorzy przyszli tylko na Msze Sw. i jedni drugim przeszkadzaja.


Wt lis 07, 2017 12:45

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
Sprawa ważna, ale chyba przesadzacie z jej znaczeniem

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 07, 2017 13:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
Jakość ma znaczenie.
Ale weźmy pod uwagę, że to my ją tworzymy.
Sądzę, że gdy księża zorientują się, że jest taka potrzeba, to otworzą się na ten problem. Ale trzeba im to okazać własna postawą i czynem.


Wt lis 07, 2017 13:57
Zobacz profil
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
W dobie kryzysu powołań, kto nie chce tracić nic z Mszy św, musi się pofatygować do parafii zakonnej, gdzie każdego dnia są wyznaczone, poza Mszami, rano i po południu po 2-3 godz tylko na spowiedź.


Wt lis 07, 2017 14:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=160

76. Oprócz tego, zgodnie z najdawniejszą tradycją Kościoła rzymskiego, ze Mszą świętą nie wolno łączyć sakramentu pokuty w taki sposób, że powstaje jedna czynność liturgiczna. Nie przeszkadza to jednak, aby kapłani, z wyjątkiem tych, którzy celebrują albo koncelebrują Mszę świętą, słuchali spowiedzi tych wiernych, którzy tego pragną, by wyjść naprzeciw ich potrzebom, nawet wtedy, kiedy w tym samym miejscu sprawowana jest Msza święta158. Musi się to jednak dokonywać w odpowiedni sposób.
(...)
158 Por. JAN PAWEŁ II, List apost. (motu proprio) Misericordia Dei, 7 kwietnia 2002, nr 2: AAS 94 (2002) 455; por. KONGR. DS. KULTU BOŻEGO I DYSC. SAKRAM., Responsa ad dubia proposita, "Notitiae" 37 (2001) 259-260.


I pozamiatane.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lis 07, 2017 15:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
W zasadzie to początek zamiatania.
Zauważ, że napisano: "słuchali spowiedzi tych wiernych, którzy tego pragną".
Tymczasem ogranicza się to do "słuchali spowiedzi wiernych, kiedy na to mają ochotę".

No i: "Musi się to jednak dokonywać w odpowiedni sposób."
Podejrzewam, że chodzi o to, by jedno nie przeszkadzało drugiemu.
Tymczasem z reguły i ksiądz słabo słyszy, kiedy wierni śpiewają podczas mszy i penitent jest bardziej zestresowany, kiedy pół metra od niego siedzą wierni słysząc wszystko, co on mówi...

Jak w tej anegdotce o bacy, który strasznie bał się przyznać podczas spowiedzi do jednego grzechu, o czym jego kompani wiedzieli.
Tym bardziej byli zdziwieni, że po spowiedzi odchodzi uradowany.
- I co wos tak ciesy, baco?
- Bo zech tak sie bał, tyle ze a jak łorganisto mocniej psyscisnoł, to zech ryftyk mój grzyf pedział....

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 07, 2017 16:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
medieval_man napisał(a):
W zasadzie to początek zamiatania.
Zauważ, że napisano: "słuchali spowiedzi tych wiernych, którzy tego pragną".
Tymczasem ogranicza się to do "słuchali spowiedzi wiernych, kiedy na to mają ochotę".


?????

Kto ma niby ochotę, księża spowiednicy? Czy penitenci? Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie spowiedź nie należy do kategorii aktywności, na które się "ma ochotę", stąd trudno mi zrozumieć takie ujmowanie sprawy. Ochotę mogę mieć na lody albo na hamburgera.

Cytuj:
No i: "Musi się to jednak dokonywać w odpowiedni sposób."
Podejrzewam, że chodzi o to, by jedno nie przeszkadzało drugiemu.
Tymczasem z reguły i ksiądz słabo słyszy, kiedy wierni śpiewają podczas mszy i penitent jest bardziej zestresowany, kiedy pół metra od niego siedzą wierni słysząc wszystko, co on mówi...


No nie wiem, zazwyczaj w kościołach akustyka jest taka, że szepty z konfesjonału niesie przez dwie nawy. To już mniejszy stres jest podczas mszy, kiedy ogólne odgłosy "zagłuszają". Oczywiście o ile nie jest ekstrema w drugą stronę, jak u Twojego bacy.

Jedyny znaczący stres, co chyba oczywiste, jest z tym, "czy zdążę na komunię". No bo jednak niby nie jest tragedia, jak się nie zdąży, przez tydzień zazwyczaj nie da się aż tak nagrzeszyć, żeby nie można było przystąpić. Ale jednak, im bliżej Eucharystii tym gorzej się skupić na spowiedzi a nie na tym, dlaczego te dwie osoby przede mną tak długo potrzebują i czy ksiądz nie wyjdzie do pomocy w rozdawaniu komunii... Ale nie przeceniałbym znaczenia tego dla godności sakramentu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lis 07, 2017 17:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
bert04 napisał(a):
medieval_man napisał(a):
W zasadzie to początek zamiatania.
Zauważ, że napisano: "słuchali spowiedzi tych wiernych, którzy tego pragną".
Tymczasem ogranicza się to do "słuchali spowiedzi wiernych, kiedy na to mają ochotę".


?????

Kto ma niby ochotę, księża spowiednicy? Czy penitenci? Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie spowiedź nie należy do kategorii aktywności, na które się "ma ochotę", stąd trudno mi zrozumieć takie ujmowanie sprawy. Ochotę mogę mieć na lody albo na hamburgera.

Oczywiście, chodzi o spowiedników

Tekst, który zacytowałeś przecież mówi:

Cytuj:
Nie przeszkadza to jednak, aby kapłani, (w trakcie Mszy), słuchali spowiedzi tych wiernych, którzy tego pragną, by wyjść naprzeciw ich potrzebom.


Z reguły wierni, po prostu nie mają wyboru. Albo w trakcie mszy, albo w ogóle.
Czyli wtedy, kiedy spowiednicy mają na to ochotę.
Tekst więc stawia sprawę od początku na głowie.

Tekst dopuszcza spowiedź w czasie Mszy, pod pewnymi warunkami.
Dopuszcza.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt lis 07, 2017 18:21
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
No jak dopuszcza to dopuszcza. A warunki też są dosyć jasne. Nie wiem, o czym dalej dyskutować. Ze jednemu pasuje lepiej tak a innemu siak? Do SV2 w jednym czasie w kościele mogło być równolegle parę mszy, ślub i chrzest równolegle. Teraz jedynie spowiedź się warunkowo dopuszcza, więc dla mnie to "marudzenie na wysokim poziomie".

Dodam jeszcze, że akurat w Misjach Katolickich sytuacja może wymuszać takie a nie inne rozwiązania. W moim okręgu księża muszą "obsługiwać" parę kościołów, najdalszy jest o godzinę jazdy autostradą. Zamiast narzekać, jestem wdzięczny, że jest możliwość spowiedzi. Nawet jak już nie mam oporów chodzenia do miejscowych księży, zawsze po polsku jest inaczej.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lis 07, 2017 22:09
Zobacz profil
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
bert04 napisał(a):
No jak dopuszcza to dopuszcza. A warunki też są dosyć jasne. Nie wiem, o czym dalej dyskutować. Ze jednemu pasuje lepiej tak a innemu siak? Do SV2 w jednym czasie w kościele mogło być równolegle parę mszy, ślub i chrzest równolegle. Teraz jedynie spowiedź się warunkowo dopuszcza, więc dla mnie to "marudzenie na wysokim poziomie".

Dodam jeszcze, że akurat w Misjach Katolickich sytuacja może wymuszać takie a nie inne rozwiązania. W moim okręgu księża muszą "obsługiwać" parę kościołów, najdalszy jest o godzinę jazdy autostradą. Zamiast narzekać, jestem wdzięczny, że jest możliwość spowiedzi. Nawet jak już nie mam oporów chodzenia do miejscowych księży, zawsze po polsku jest inaczej.


Chyba nie chcesz powiedziec ze przy jednym oltarzu kilka Mszy Sw. jednoczesnie, i slub czy chrzest?
Nie sadze by przed SV2 spowiedz odbywala sie podczas Mszy Sw.
Podstawa pelnego uczestnictwa we Mszy Sw. jest bycie w stanie laski uswiecajacej by moc przyjac Komunie sw. i koncentracja na modlitwach i celebracji. Brak ktoregokolwiek elementu czyni uczestnictwo niepelnym.
Taka spowiedz w trakcie Mszy Sw. to uczestnictwo na lapu capu byle by odbebnic.
Kontynuacja spowiedzi na Mszy to po prostu rozwadnianie znaczenia Mszy Sw. i uczestnictwa w tej Mszy, jak i samej wiary.


Wt lis 07, 2017 22:27
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
Ja nie muszę sądzić, ja znam z autopsji - przed SWII spowiedź także odbywała się w trakcie Mszy św - pamiętam i w mojej parafii i w sąsiedniej.


Śr lis 08, 2017 7:50

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Spowiedz podczas Mszy Sw. - "musztarda po obiedzie"
Nie potrafię w tej chwili przytoczyć, ale wytyczne watykańskie wobec spowiedzi są jasne - POWINNA odbywać się poza Mszą Świętą i najlepiej w osobnym pomieszczeniu.
Chodzi m.in o to, że Najświętszy Sakrament i Sakrament Pokuty to dwa różne spotkania z Jezusem - i każdy powinien być przeżyty niezależnie.
Przy spowiedzi podczas Mszy Świętej nie tylko zakłóca się uczestnictwo w Eucharystii, ale także następuje sprowadzenie Sakramentu Pokuty do "przygotowania do Komunii" - a to jest osobny, ważny sakrament.

Niestety, wielu duchownych nie tylko nie stosuje, ale nawet nie zna podobnych zaleceń.
Nie byłbym tu bardzo surowy (są różne sytuacje, księża też mają uwarunkowania), ale warto by to powoli zmieniać.

Podobnie jest z wieloma innymi rzeczami - na przykład nadużywana jest koncelebra, która z wyjątku stała się właściwie normą.
Albo - kolejny faul liturgiczny - łączenie nabożeństw liturgicznych z nieliturgicznymi (tu nie ma różnicy, "trydenci" czy "moderniści" - jedni wplataja w Mszę Świętą różne "modlitewki" albo wręcz Różaniec, drudzy robią w czasie Mszy Swietej seanse uzdrawiania czy "śpiewu językami", nie mówiąc już o użyciu bebnów czy dodatkowych kazaniach pod pozorem komentarzy. A wszyscy razem dublują akcję liturgiczną).

Niestety niechlujstwo liturgiczne jest na porządku dziennym - dlatego cieszy coraz większa liczba ceremoniarzy. Byłem pod wrażeniem w tym roku podczas Wielkanocy - młody ceremoniarz (wcześniej lektor) ustawiał całą akcję liturgiczną, pokazywał księżom gdzie mają stac i co robić i w ogóle wszystko było na swoim miejscu.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 08, 2017 9:21
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL