Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Obraz chodzący po wsiach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Obraz chodzący po wsiach
Czy ktoś pamięta, lata, albo późny Gierek, albo Jaruzelski, za prymasa Wyszyńskiego.
Było przekazywanie obrazu Maryi (chyba kopii obrazu jasnogórskiego) z rodziny do rodziny, z domu do domu.
Czy ktoś jeszcze ma takie doświadczenia, czy to dotyczyło całej Polski?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lut 12, 2023 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Obraz chodzący po wsiach
Jak się jest dość starym, to pewnie, że się takie peregrynacje obrazów pamięta... Odbywały się albo na poziomie parafii (albo jednostek wyższych: diecezje) i/lub na poziomie rodzin prywatnych (i wcale nie tylko po wsiach, jak tytuł wątku to ujmuje).

Zwyczaj ten trwa nadal (nie trzeba się cofać do lat zamierzchłych); oto dowód tak na szybko wyszukany (z pewnością to ogólnopolskie praktyki; nie wiem, jak było/jest w innych krajach):
Przez najbliższe trzy tygodnie na terenie dwóch dekanatów gnieźnieńskich odbywać się będzie peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczystości będą szczególne dla każdej z kolejnych parafii, które odwiedzi.
https://gniezno24.com/aktualnosci/15495/peregrynacja-obrazu-matki-boskiej-w-gnieznie-i-okolicy-harmonogram/

Trwa peregrynacja, czyli wędrówka Ikony Przeczystego Serca Św. Józefa po rodzinach naszej Parafii. Codziennie wieczorem ikona przekazywana jest do domu najbliższych sąsiadów wraz z towarzyszącymi jej materiałami pomocnymi do modlitwy i duchowego przeżycia tego niezwykłego spotkania. Stanowi to doskonałą okazją do powierzenia wstawiennictwu świętego Józefa naszych rodzin.
http://parafia.niepokalanow.pl/?tribe_events=peregrynacja-ikony-przeczystego-serca-sw-jozefa-po-rodzinach-parafii
------
Czy ten temat ma jakieś jawne albo skrywane intencje; czy jest po prostu szukaniem odpowiedzi o tym, co było (ale też nadal jest)?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 12, 2023 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Obraz chodzący po wsiach
Myślałem, że to było tylko przez kilka lat w latach około 1980.
I chciałem zapytać się, kto może pamiętać takie zdarzenie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lut 12, 2023 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Obraz chodzący po wsiach
Cieszy mnie, że mogłem uaktualnić Twoją "bazę danych"... ;)

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N lut 12, 2023 15:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL