Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 10, 2024 14:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 04, 2011 22:14
Posty: 206
Lokalizacja: Poznań, Wielkopolskie
Post czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Jak w temacie. Tyczy się on tego jeśli rodzice nie mają chrztu Kościelnego i nie zamierzają go brać albo nastąpi to w bardzo dalekiej przyszłości?
Druga sprawa- lepiej ochrzścić dziecko "żeby nie miało problemów" typu nadrabianie "zaległości" w późniejszym wieku jeśli zdecyduje się wyznawać wiarę KRK czy nie robić tego i powierzyć sprawy wiary w ręce dziecka?
Wybaczcie za sformuowania ale jak to się mawia, zmęczenie materiału upałem i pracą;-)


So cze 04, 2011 15:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Raczej rodzicom niekatolikom, niezamierzającym wychowywać po katolicku dziecka, nikt w Kościele katolickim nie ochrzci.

A co do drugiego:
1. Wierzący, będą przekonywać, że należy wychowywać dziecko także w dziedzinie religijnej (i ja też się do tego przyłączam)
2. Niewierzący będą twierdzić, że nie można narzucać i trzeba dać dziecku wolną rękę.

Pierwsze stanowisko potwierdzają też najnowsze koncepcje wychowania, gdyż liberalny styl wychowawczy został już odrzucony i uznano, że nie jest w stanie on się utrzymać.
Nie da się wychować dziecka neutralnego światopoglądowo.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So cze 04, 2011 15:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Zależy od księdza. Znam co najmniej 2 niewierzące pary które bez problemu ochrzciły swoje dzieci.


Pt cze 10, 2011 7:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 19, 2011 14:39
Posty: 19
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Ja również znam sytuację, w której Ksiądz ochrzcił dziecko pomimo tego, że jego rodzice nie byli małżeństwem. Jednak, nie zawsze tak się zdarza. Czasem Ksiądz może odmówić. Moim zdaniem to wszystko zależy od argumentacji i powodów, dlaczego taka sytuacja ma teraz miejsce.
.

_________________
www.znajomapolonia.com - Polacy wierzący, otwarci na wartościowe znajomości.


Pt cze 10, 2011 10:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Jeżeli będą chrzestni, którzy zapewnią wychowanie w wierze, to nie widzę powodu, by niekatolikom odmawiać chrztu dziecka.


Pt cze 10, 2011 12:46
Zobacz profil
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
meritus napisał(a):
Jeżeli będą chrzestni, którzy zapewnią wychowanie w wierze, to nie widzę powodu, by niekatolikom odmawiać chrztu dziecka.

Ale do czego niewierzącym rodzicom potrzebny chrzest dziecka?


Pt cze 10, 2011 15:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 29, 2011 23:27
Posty: 153
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
[/quote]Ale do czego niewierzącym rodzicom potrzebny chrzest dziecka?[/quote]

Tu nie chodzi o to czy rodzice są wierzący czy nie, bo mogą być wierzący jednak nie praktykujący ( zaraz odezwą się głosy ,że takiego czegoś nie ma ,że tylko praktykujący jest prawdziwym katolikiem, ale to oczywiście bzdura) i ksiądz może nie dać chrztu, ze względu na to, że rodzice nie chodzą do kościoła itd. ale co temu winne jest to dziecko? Tego nie wiem .

Ja nie chodziłam do kościoła nie modliłam się , ale zawsze wierzyłam w głębi serca w Boga i nigdy się go nie wyrzekłam więc uważam się za osobę wierzącą i nikt mi nie wmówi ,że jest inaczej. I gdybym miała dziecko to mam prawo je ochrzcić zgodnie z własnym sumieniem.

Uważam ,że ksiądz nie ma absolutnie żadnego prawa na nie udzielenie chrztu dziecku !!! Dziecko które nie jest ochrzczone jest narażone na wiele niebezpieczeństw... Jakim prawem ksiądz o tym ma decydować !!! To indywidualna sprawa rodziców i mają prawa ochrzcić, a księdza obowiązkiem jest to uczynić.

_________________
"Człowiek za każdym ra­zem myśli, że coś wytłumaczy i tyl­ko brnie dalej. "


Pt cze 10, 2011 19:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Molly napisał(a):
Ja nie chodziłam do kościoła nie modliłam się , ale zawsze wierzyłam w głębi serca w Boga i nigdy się go nie wyrzekłam
więc uważam się za osobę wierzącą i nikt mi nie wmówi ,że jest inaczej.
Ochrzczonemu dziecku potrzebne jest wzrastanie w wierze katolickiej, a nie jakiejkolwiek.
Molly napisał(a):
I gdybym miała dziecko to mam prawo je ochrzcić zgodnie z własnym sumieniem.
A ksiądz może nie ochrzcić zgodnie z jego sumieniem.
Molly napisał(a):
Uważam ,że ksiądz nie ma absolutnie żadnego prawa na nie udzielenie chrztu dziecku !!!
Twoje zdanie nie ma żadnego znaczenia w kwestii istnienia lub nieistnienia takiego prawa.
Molly napisał(a):
Dziecko które nie jest ochrzczone jest narażone na wiele niebezpieczeństw...
Jednym z takich niebezpieczeństw jest brak katolickiego wychowania, przed którym nawet chrzest nie obroni.
Molly napisał(a):
Jakim prawem ksiądz o tym ma decydować !!!
Prawem Kanonicznym.
Molly napisał(a):
To indywidualna sprawa rodziców
Indywidualna, ale nie prywatna - sakrament chrztu jest sprawą całego Kościoła.
Molly napisał(a):
i mają prawa ochrzcić, a księdza obowiązkiem jest to uczynić.
Obowiązkiem, ale nie bezwarunkowym.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt cze 10, 2011 19:44
Zobacz profil
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Cytuj:
Tu nie chodzi o to czy rodzice są wierzący czy nie, bo mogą być wierzący jednak nie praktykujący ( zaraz odezwą się głosy ,że takiego czegoś nie ma ,że tylko praktykujący jest prawdziwym katolikiem, ale to oczywiście bzdura) i ksiądz może nie dać chrztu, ze względu na to, że rodzice nie chodzą do kościoła itd. ale co temu winne jest to dziecko? Tego nie wiem .

Ja nie chodziłam do kościoła nie modliłam się , ale zawsze wierzyłam w głębi serca w Boga i nigdy się go nie wyrzekłam więc uważam się za osobę wierzącą i nikt mi nie wmówi ,że jest inaczej. I gdybym miała dziecko to mam prawo je ochrzcić zgodnie z własnym sumieniem.

Uważam ,że ksiądz nie ma absolutnie żadnego prawa na nie udzielenie chrztu dziecku !!! Dziecko które nie jest ochrzczone jest narażone na wiele niebezpieczeństw... Jakim prawem ksiądz o tym ma decydować !!! To indywidualna sprawa rodziców i mają prawa ochrzcić, a księdza obowiązkiem jest to uczynić.

Nie praktykowałam, nie modliłam się....nie uczęszczałam na zajęcia, nie uczyłam się, nie zdawałam egzaminów - ale uważałam się za studentkę, i gdy zażądam rektor musi wystawić dyplom.
Zbyt prostackie? - ale prawdziwe :(

Dziecko niczemu jest winne - pytanie nadał aktualne....w jakim celu, po co osobom niewierzącycm chrzest dziecka.....namiastka zabobonnej czerwonej wstążeczki?


Pt cze 10, 2011 20:08

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Alus napisał(a):
Ale do czego niewierzącym rodzicom potrzebny chrzest dziecka?

Podejrzewam że najczęściej chodzi o to żeby dziecko mogło bez problemu chodzić na religię w szkole zamiast separować się od reszty klasy...


Pt cze 10, 2011 21:45
Zobacz profil
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Alus napisał(a):
Ale do czego niewierzącym rodzicom potrzebny chrzest dziecka?

Podejrzewam że najczęściej chodzi o to żeby dziecko mogło bez problemu chodzić na religię w szkole zamiast separować się od reszty klasy...

Bez chrztu też może chodzić na religię.
A przyjęciu sakramentu Komunii Św. też przesadzą rodzice - jeśli nie wierzą, to i ten sakrament uznają tylko jako "dekorację do kożucha".

PS. z tym separowaniem dziecka nie uczęszczającego na religię to też bardziej medialny hałas, niż rzeczywistość.....w czasach PRL dzieci milicjantów, żołnierzy, działaczy PZPR też nie chodziły - nie dostrzegałam jakiegoś ostracyzmu wobec nich.


So cze 11, 2011 8:13

Dołączył(a): So lip 03, 2010 21:56
Posty: 60
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
ZiarnoPiasku napisał(a):
Jak w temacie. Tyczy się on tego jeśli rodzice nie mają chrztu Kościelnego i nie zamierzają go brać albo nastąpi to w bardzo dalekiej przyszłości?

Tylko dodam, że jeśli rodzice sami nie maja chrztu i nie zamierzają mieć to ksiądz nawet powinien odmówić chrztu dla dziecka bo podczas tegoż rodzice zobowiązują się do wychowywania dziecka w wierze no a skoro sami katolikami nie są to nie będą w stanie tego spełnić.


So cze 11, 2011 23:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 22:41
Posty: 219
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Podczepię się pod wątek

Pewien dłuższy czas temu, pewnej bliskiej mi osobie urodziła się córeczka.Miała być ona ochrzczona w parafii jej rodziców ,ale......ksiądz stwierdził ,że nie udzieli jej Chrztu ponieważ......on uważa ,że dziewczynek nie będzie chrzcił.Oczywiście cała rodzina Katolicka , jedynym argumentem ( o ile wiem) księdza było nic więcej jak to ,że ta osoba jest dziewczynką ,a on dziewczynek nie Chrzci. Czy taka postawa księdza jest zgodna z prawem Bożym/kościelnym?Czy w takich sytuacjach ,można zgłosić to do kurii? Pytam głównie z ciekawości, bo sprawa jest już dawno nie aktualna ,ale w przyszłości taka wiedza może się przydać. Kto wie , czy taka sytuacja kiedyś -np mi- się nie powtórzy :)

_________________
...Tyś jest Piotrem Opoką, a na tej opoce wybuduje kościół mój,a bramy piekielnego nie przemogą...
( w języku Aramejskim ewangelista użył słowa "kepha"(opoka),w dwóch miejscach)
_______________________________________________________


Śr sie 24, 2011 15:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Jest to zachowanie niewłaściwe. Powinno się reagować. Choć jakoś mi się nie chce wierzyć, by to była prawda.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr sie 24, 2011 16:04
Zobacz profil
Post Re: czy ksiądz może odmówić sakramentu chrztu?
Goldian napisał(a):
Podczepię się pod wątek

Pewien dłuższy czas temu, pewnej bliskiej mi osobie urodziła się córeczka.Miała być ona ochrzczona w parafii jej rodziców ,ale......ksiądz stwierdził ,że nie udzieli jej Chrztu ponieważ......on uważa ,że dziewczynek nie będzie chrzcił.Oczywiście cała rodzina Katolicka , jedynym argumentem ( o ile wiem) księdza było nic więcej jak to ,że ta osoba jest dziewczynką ,a on dziewczynek nie Chrzci. Czy taka postawa księdza jest zgodna z prawem Bożym/kościelnym?Czy w takich sytuacjach ,można zgłosić to do kurii? Pytam głównie z ciekawości, bo sprawa jest już dawno nie aktualna ,ale w przyszłości taka wiedza może się przydać. Kto wie , czy taka sytuacja kiedyś -np mi- się nie powtórzy :)

Dlugo myślałeś nad tym s-f przypadkiem? :D
Żaden ksiądz nigdy nie działa jako samotna wyspa.
Po zapoznaniu proboszcza/dziekana/kurii o takim potraktowaniu dziewczynki i rodziców, nie zagrzałby długo miejsca w parafi.


Śr sie 24, 2011 16:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL