Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 10:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Mam pytanie. 
Autor Wiadomość
nieobecny

Dołączył(a): Pt sie 03, 2012 13:34
Posty: 103
Post Mam pytanie.
Od pewnego czasu zacząłem słyszeć słowa "duchowość", "życie duchowe", których jeszcze parę lat temu nie używano.
Czy może mi ktoś jasno i logicznie wytłumaczyć co te słowa znaczą?


Cz sie 09, 2012 7:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Mam pytanie.
Duchowość to relacja między wierzącym a osobami boskimi, lub też praca nad rozwojem tej relacji. Czasami także konkretna technika lub szkoła, której celem jest usystematyzowanie metod pogłębianie tej relacji.


Cz sie 09, 2012 10:56
Zobacz profil
Post Re: Mam pytanie.
zacznij się modlić systematycznie i często przyjmuj komunie świętą .( a w modlitwę włóż siebie ), wtedy zaczniesz życie duchowe - tak najprościej z mojej strony . :)


Cz sie 09, 2012 10:57
Post Re: Mam pytanie.
Maluczki napisał(a):
Od pewnego czasu zacząłem słyszeć słowa "duchowość", "życie duchowe", których jeszcze parę lat temu nie używano.

Używano tylko Ty nie zwróciłeś na to uwagi.


Cz sie 09, 2012 11:12
Post Re: Mam pytanie.
Matko Boska! Taki wielki chrześcijanin, wszystkich pouczający a nie wie co to "rozwój duchowy"? :o


Cz sie 09, 2012 12:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Mam pytanie.
A Ty wiesz, Antek? Oświeć nas zatem, o mędrcze, ponieważ nie wiemy, a może wydaje nam się, że wiemy, a źle wiemy... (ja na przykład nie wiem, a dowiem się chętnie).

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Cz sie 09, 2012 12:08
Zobacz profil
Post Re: Mam pytanie.
silgar napisał(a):
Duchowość to relacja między wierzącym a osobami boskimi, lub też praca nad rozwojem tej relacji. Czasami także konkretna technika lub szkoła, której celem jest usystematyzowanie metod pogłębianie tej relacji.

Niekoniecznie osobami boskimi. Raczej siłami nadnaturalnymi, wyższymi, pewnym Bytem. To mogą być osoby boskie, ale nie muszą.


Cz sie 09, 2012 12:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Mam pytanie.
Hm... chodzi Ci o szamanizm, duchy opiekuńcze, zwierzęta mocy i tak dalej? Bo odruchowo pomyślałem o Lucyferze... : )

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Cz sie 09, 2012 12:13
Zobacz profil
Post Re: Mam pytanie.
Księgarnie uginają się od książek na temat duchowości chrześcijańskiej, jak mozna tego nie dostrzegać? Gdzie wy książki kupujecie? Zachęcam udać się na zakupy i poczytać. I następnie praktykować swoją religię a nie sprowadzać ją do poziomu światopoglądu.

Nawet kwartalnik "Życie duchowe" macie...


Cz sie 09, 2012 12:17
Post Re: Mam pytanie.
Lurker napisał(a):
Hm... chodzi Ci o szamanizm, duchy opiekuńcze, zwierzęta mocy i tak dalej? Bo odruchowo pomyślałem o Lucyferze... : )

Na przykład. Ale też nie tylko. Może to być Siła Wyższa, Siła Sprawcza. Wszechświat. Byt nieosobowy, nieosobowa forma Energii... :)


Cz sie 09, 2012 12:19

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Mam pytanie.
-Vi- napisał(a):
Niekoniecznie osobami boskimi. Raczej siłami nadnaturalnymi, wyższymi, pewnym Bytem. To mogą być osoby boskie, ale nie muszą.

Jest to oczywiście prawda. Temat jest w kategorii „Duchowość chrześcijańska”, więc ograniczyłem definicję do takiej właśnie duchowości.


Cz sie 09, 2012 12:19
Zobacz profil
Post Re: Mam pytanie.
silgar napisał(a):
Jest to oczywiście prawda. Temat jest w kategorii „Duchowość chrześcijańska”, więc ograniczyłem definicję do takiej właśnie duchowości.

Istotnie. Nie zauważyłam. Rzadko patrzę na dział, skupiam się na temacie i samych postach :)


Cz sie 09, 2012 12:21
nieobecny

Dołączył(a): Pt sie 03, 2012 13:34
Posty: 103
Post Re: Mam pytanie.
silgar napisał(a):
Duchowość to relacja między wierzącym a osobami boskimi, lub też praca nad rozwojem tej relacji. Czasami także konkretna technika lub szkoła, której celem jest usystematyzowanie metod pogłębianie tej relacji.


Dla mnie osoba ludzka to ciało dusza i duch, stanowiące jedną całość i nigdy mi do głowy nie przyszło, aby ducha oddzielać od reszty osoby. A relacja. Relacja pomiędzy mną o Osobami Boskimi, jest taka sama, jak pomiędzy innymi osobami. Jest tylko jedna różnica: Pan Bóg już wszystko powiedział, a ja staram się to zrozumieć i wypełnić. Mówię do Niego, jak do każdej innej osoby, tylko z wielką czcią i mam do Niego pełną ufność, tzn. zdaję się na Jego wolę i cokolwiek dopuści, to uznaję za najlepsze dla mnie i innych ludzi.
Mówienie w tych relacjach o technice, pachnie mi sekciarstwem.
Nie ma głębszej relacji niż relacja dziecko- ojciec!
trup napisał(a):
zacznij się modlić systematycznie i często przyjmuj komunie świętą .( a w modlitwę włóż siebie ), wtedy zaczniesz życie duchowe - tak najprościej z mojej strony . :)

To robię już od wielu lat!
MARIEL napisał(a):
Maluczki napisał(a):
Od pewnego czasu zacząłem słyszeć słowa "duchowość", "życie duchowe", których jeszcze parę lat temu nie używano.

Używano tylko Ty nie zwróciłeś na to uwagi.

No, nie używano. Nie było żadnych "metod", było traktowanie Boga, jako osoby prawdziwej.
Antek69 napisał(a):
Matko Boska! Taki wielki chrześcijanin, wszystkich pouczający a nie wie co to "rozwój duchowy"? :o

Nie "rozwój duchowy", tylko życie duchowe!
A Ty wiedziałeś? To dlaczego nie napisałeś?


Cz sie 09, 2012 12:24
Zobacz profil
Post Re: Mam pytanie.
Maluczki napisał(a):
Mówię do Niego, jak do każdej innej osoby,

Ależ nie mówisz do żadnego Boga. To tylko Twoje myśli. Rozmawiasz sam ze sobą...


Cz sie 09, 2012 12:38

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: Mam pytanie.
Maluczki napisał(a):
Dla mnie osoba ludzka to ciało dusza i duch, stanowiące jedną całość i nigdy mi do głowy nie przyszło, aby ducha oddzielać od reszty osoby.

Nikt nie oddziela ducha od reszty. Możesz jednak na kogoś nakrzyczeć, albo go walnąć w nos. Usta i ręka też stanowią jedną całość, ale można na tej podstawie wyróżnić dwa rodzaje interakcji między ludźmi. W dodatku w jednej można być lepszym niż w drugiej.
Maluczki napisał(a):
Mówię do Niego, jak do każdej innej osoby, tylko z wielką czcią i mam do Niego pełną ufność, tzn. zdaję się na Jego wolę i cokolwiek dopuści, to uznaję za najlepsze dla mnie i innych ludzi.

Relacja między osobami nie ogranicza się do mówienia, ufania i oddawania się czyjejś woli. No chyba, że tak wyglądają również Twoje relacje z ludźmi...
Maluczki napisał(a):
No, nie używano. Nie było żadnych "metod", było traktowanie Boga, jako osoby prawdziwej.

Sam termin „duchowość” powstał podobno w XVII w. Metody były od dawna, wystarczy poczytać np. Teresa z Ávili. Tam znajdziesz nie tyko metody ale całą metodologię.
Maluczki napisał(a):
Nie ma głębszej relacji niż relacja dziecko- ojciec!

Relacja nie powstaje „z urzędu”. Relację trzeba sobie wypracować, ciężko więc mówić, że któraś jest najgłębsza ze względu na role.


Cz sie 09, 2012 12:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL