Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 pan ... J u d a s z 
Autor Wiadomość
Post 
"Kto cię stworzył bez ciebie, nie zbawi cię bez ciebie".. św. Augustyn.
"Dlatego to wiara będzie przyczyną naszego zbawienia i naszej przyszłej chwały. Przez nią właściwie możemy zasłużyc sobie na oglądanie kiedyś czystym sercem samego Słowa, Boga w Bogu".. św. Augustyn.
Czy te słowa wskazują na wiarę, że człowiek z góry został skazany na zbawienie lub potępienie?


Pt lut 04, 2005 17:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 16, 2005 21:02
Posty: 220
Post 
te akurat może i nie, ale mnie uczono w szkole, w LO( na polskim), że Augustyn wierzył w predestynację-

PS: szkolę średnią skończyłam rok temu


Pt lut 04, 2005 20:05
Zobacz profil
Post 
"Skoro ktoś jest przymuszany, znaczy to, że tego nie chce;i nie ma większego absurdu, niż powiedzieć o kimś, że nie chcąc, chce jekiegoś dobra" .. św. Augustyn
Przymus wyklucza wolność, nawet w perspektywie samego Boga przymus i wolność nie mogą zlać się w jedno. Swoją łaska Bóg może uleczyć naszą wolność, tak, że przestajemy chcieć zła.
"Kiedy Bóg kogoś bez jego zasług wspomaga (łaską), człowiek ten zwraca się ku dobru. Nie będzie jednak człowiek kimś dobrym, jeśli tego nie chce, lecz łaska Boga wspomaga go również do tego, ażeby chciał (być dobrym)"...św. Augustyn.
Wg św. Augustyna Bóg wspomaga człowieka, a nie wskazuje, wybiera, kto ma być zbawiony.


Pt lut 04, 2005 21:43
Post 
Nie wierzę w predestynację. Każdy z nas do końca ma wybór i Bóg wielokrotnie daje nam szansę.

Podobnie było z Judaszem. Mimo, że Jezus znał jego zamiary, dał mu ostatnią szansę.

Na znak przyjaźni podał mu kawałek chleba. Juasz przyjął ten chleb i zjadł go , nie wyrażając przy tym żadnego żalu. Dopiero wówczas Jezus odsunął go od stołu , polecając : Co chcesz czynić, czyń prędzej.

Słowo chcesz określa wolną wolę. Jezus nie powiedział : musisz .


Pt lut 11, 2005 17:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 16, 2005 21:02
Posty: 220
Post 
ja też nie wierzę w predestynację co nie zmienia faktu, że św. Augustyn w nią wierzył


Pn lut 14, 2005 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 25, 2004 15:34
Posty: 145
Post 
Czasami pytam:
- Kim jesteś Judaszu? ---Tobą Luizo !
- Kto Cię potępił Judaszu --- Ty Luizo!

ps
"Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić, rzekł: <Czy nie ja, Rabbi?> Odpowiedział mu <Tak jest, Ty>". (Mt. 26, 25)


Cz lut 24, 2005 23:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 03, 2003 13:46
Posty: 35
Post 
A co sadzicie o takiej opcji, ze Judasz wydając Jezusa miał swój misterny plan odzyskania niepodległości ? mógł przypuszczać ze Jezus ukaże swoja Boska moc, jego plan się nie powiódł i targany wyrzutami sumienia odebrał sobie życie.
I jeszcze dwa pytanka, czytałem o drugiej wizji śmieci Judasza przytoczonej przez któregoś z papieży (nie pamiętam którego) podobno strasznie się roztył a jako ciało trawiły robaki i sączyła się z niego ropa, a ziemia nawet 100 lat po jego śmierci wydziela fetor nie do zniesienia i ostatnie pytanko srebrniki jako jednostka monetarna wyszły z obiegu 300 lat przed Jezusem, a ich ważnie również jest nie na miejscu bo był już system monetarny, nie widzę spójności.
Co do samej zdrady Piotr zdradził Jezusa 3 krotne i nie został potępiony.

_________________
"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą" - Joseph Goebbels


So mar 26, 2005 9:48
Zobacz profil ICQ
Post 
Co do motywów Judasza, to mozemy dywagować w nieskończoność.....nikt ich dokładnie nie zna. Wazny jest sam fakt zdrady i wydania Jezusa za......konkretne pieniądza.

Trzydzieści serebrników, to inaczej 30 sykli srebrnych (tyle wynosiło odszkodowanie za zabicie niewolnika Wj 21, 32 ).
Sykl (hebr. szekel ) to jednostka monetarna w Palestynie, w NT występuje pod nazwa srebrnika, o wartości 1/60 miny, wykonana ze srebra. Miała kształt pierścienia. Oprócz tego była to także jednostka wagowa, równa 11,4 g.
Jednostka ta nie wypadła z obiegu, gdyz byłą jednostka światynna. Poczytaj uwaznie fragment o wypedzeniu kupców ze światyni. Jest tam o wywróceniu stołów "zmieniajacych pieniądze". Chcąc dokonać jakiegokolwiek zakupu w światyni, należało wymienic waluty obce na walutę tyryjska, a nia był szekel (sykl, srebrnik) i był on obowiazujący w okresie od II w.p.n.e. do II w.n.e.

Tak więc nieświadomie chyba, probujesz wprowadzic nas w błąd.

Co do tej rzekomej opowiesci o smierci Judasza, opowiadanej przez jakiegos rzekomego papieża........pierwsze słyszę!!!!


pozdrówka


So mar 26, 2005 11:25

Dołączył(a): N sie 03, 2003 13:46
Posty: 35
Post 
Czyli moja wersja może okazać się wersja prawdziwa, Judasz był patryjotą i nacjonalistą, co dodatkowo może potwierdzać powyższa wersie .
Belizariusz nie pamiętam gdzie spotkałem się z opisem alternatywnej śmierci Judasza ale te właśnie sceny utkwiły w mojej pamięci, było to stosunkowo dawno. Jak tylko uda mi się znaleźć nie omieszkam podąć źródła
Co do srebrników nie chce mi się zgłębiać tematu, temu przyjmę twoje wyjaśnienie i uznam za satysfakcjonujące, ale to tylko z czystego lenistwa, kiedyś do tego wrócę

_________________
"Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą" - Joseph Goebbels


So mar 26, 2005 12:01
Zobacz profil ICQ
Post 
Śmierć Judasza, została dokładnie opisana w NT - Mt 27, 3-5....oraz uzupełnienie w Dz 2, 18.

Judasz się powiesił........opowieści o jego roztyciu, trawieniu przez robaki i gniciu za zycia......to bzdury wyssane z palca nie posiadajace jakiegokolwiek uzasadnienia.

Wrócymy jednak do motywów zdrady........Rzekomy patriotyzm i nacjonalizm Judasza, to tylko dywagacje majace na celu przypisanie mu szlachetniejszych celów........jednak powtarzam to tylko dywagacje i przypuszczenia.
Tak samo prawdopodobna wersja jest to, ze Judasz zdradził po prostu dla pieniędzy z chęci zysku nie kierujac sie zadnymi pobudkami patriotycznymi.

Nie pierwszy i nie ostatni to przypadek, gdy ktos dla pieniedzy zdradza swoich najbliższych.......

To wszystko tylko domysły, prawdy o motywach dowiemy sie......ale nie tutaj na ziemi.

Z ogromna niecierpliwoscia czekam na Twoja wersje o srebrnikach....moja jest poparta historycznymi dowodami....ciekaw jestem czym bedzie poparta Twoja. Bo jeżeli bedzie podobna do opisywanej przez Ciebie wersji o smierci Judasza....to naprawde szkoda czasu na tworzenie jej i pisanie.

pozdrówka


So mar 26, 2005 12:28
Post 
świadomy napisał(a):
Co do samej zdrady Piotr zdradził Jezusa 3 krotne i nie został potępiony.


Trudno mi policzyć, ile razy sama zaparłam się Jezusa :( Robię to za każdym razem, gdy grzeszę. Jednak dopóki żyjemy, do ostatniej sekundy życia możemy się nawrócić i żałować.
Piotr zdążył... czy zdążył Judasz? Tego nie wiemy i wszelkie spekulacje pozostaną jedynie naszymi rozważaniami, a śmierć Judasza jest tajemnicą między nim a Bogiem.

Belizariuszu, jeśli chodzi o wersję śmierci Judasza z przejedzenia ... jest ona opisana na stronach Racjonalisty :P :D ( jest tam także notka o wyjściu z użycia srebrników na 300 lat przed Chrystusem )

Cytuj:
"zdrajca tak się roztył, iż nie mógł tam, gdzie łatwo przejeżdżał wóz, przejść nawet z pochyloną głową. Z ciała Judasza wypływała ropa i wydostawało się robactwo, jego członek też się rozrósł ponad wszelką miarę, a miejscowość w której Judasz jokoby w nie dających się opisać cierpieniach dokonał żywota, była potem bezludna i ziemia tam nie rodziła. Aż po dziś dzień - pisze po z górą stu latach biskup Papiasz - nikt nie może przejść tamtędy bez zatykania sobie nosa. "Tyle bowiem wypłynęło z jego ciała na ziemię"


Wersja ta pochodzi z : I znowu zapiał kur - Krytyczna historia Kościoła" - Karlheinz Deschner, Uraeus, Gdynia 1996; t. 1, s.157 - myślę, że już sam tytuł "dzieła" o czymś świadczy...


So mar 26, 2005 13:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL