Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Tomasz a Kempis 
Autor Wiadomość
Post Tomasz a Kempis
Cytuj:
O POKORZE W OCENIE SAMEGO SIEBIE


1. Każdy człowiek z natury pragnie wiedzy, lecz cóż warta wiedza bez bojaźni Boga? Niewątpliwie lepszy jest skromny wieśniak służący Bogu niż dumny filozof, który o sobie nie myśląc bada ruchy ciał niebieskich. Ten, kto zna dobrze samego siebie, dostrzega własną brzydotę i nie lubuje się w ludzkich pochwałach. Gdybym wiedział wszystko, co można wiedzieć na świecie, a nie trwał w miłości, cóż by mi to pomogło w oczach Boga, który sądzić mnie będzie z tego, co czyniłem?

Kto chce naśladować Jezusa, nie może pominąć tej pozycji. :)


Śr mar 23, 2005 19:40
Post Re: Tomasz a Kempis
Tradycjonalista napisał(a):
Kto chce naśladować Jezusa, nie może pominąć tej pozycji. :)


Zapewne chodzi o dziełko : "O naśladowaniu Chrystusa".


Śr mar 23, 2005 19:49
Post 
Dokładnie. :)
Cytuj:
2. Ucisz w sobie nadmierną żądzę wiedzy, bo płynie z niej wielki niepokój i wielkie złudzenie. Uczeni pragną, aby ich widziano i chwalono, jacy to są mądrzy. Jest wiele rzeczy, których znajomość niewiele albo wcale nie przynosi duszy pożytku.
Jakże niemądry jest ten, kto zabiega o wszystko, tylko nie o to, co służy jego zbawieniu. Nadmiar słów nie nasyca duszy, ale dobre życie uspokaja umysł, a czyste sumienie przybliża do przyjaźni Boga.

http://www.staropolska.gimnazjum.com.pl ... empis.html
Kto się dzisiaj tym kieruje?


Śr mar 23, 2005 20:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Tradycjonalista napisał(a):


A moze to pytanie powinienes skierowac najpierw do ???? Coz ty na to he ??

Pozdrawiam :-D

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Cz mar 24, 2005 3:12
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
O naśladowaniu Chrystusa i odrzuceniu światowości


1. Kto idzie za mną, nie błądzi w ciemnościach - mówi Pan. Oto słowa Chrystusa, w których zachęca nas, abyśmy Go naśladowali, jeśli chcemy naprawdę żyć w świetle i uwolnić się od ślepoty serca. Starajmy się więc rozpamiętywać jak najgorliwiej życie Jezusa Chrystusa.
2. Nauka Chrystusa przewyższa wszystkie nauki świętych, a kto zdobędzie jej ducha, znajdzie w niej mannę ukrytą. Są ludzie, którzy nawet z częstego słuchania Ewangelii niewiele wynoszą gorliwości, bo nie mają w sobie ducha Chrystusowego. A przecież kto pragnie zrozumieć i pojąć w całej pełni słowa Chrystusa, powinien starać się według Niego kształtować całe swoje życie.
3. Cóż ci przyjdzie ze wzniosłej dysputy o Trójcy Świętej, jeśli nie masz współczucia dla ludzi, a więc nie możesz podobać się Bogu w Trójcy Świętej? Naprawdę, wzniosłe słowa nie czynią świętego ani sprawiedliwego, ale życie prawe czyni człowieka miłym Bogu. Wolę odczuwać skruchę niż umieć ją zdefiniować.
Choćbyś znał całą Biblię na wyrywki i wszystkie mądre zdania filozofów, cóż ci z tego przyjdzie, jeśli nie masz miłości i łaski Boga? "Marność nad marnościami i wszystko marność" oprócz jednego: miłować Boga i Jemu służyć. To jest mądrość najwyższa: przez odrzucenie świata dążyć do Królestwa niebieskiego.
4. Marnością jest gromadzić bogactwa, które przeminą, i w nich pokładać nadzieję. Marnością także - zabiegać o własne znaczenie i piąć się na coraz wyższe szczeble godności. Marnością - iść ślepo za zachceniami ciała i szukać tego, co kiedyś przyjdzie ciężko odpokutować.
Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie dbać o życie dobre. Marnością - przykładać wagę tylko do teraźniejszości, a o przyszłości nie myśleć. Marnością - miłować to, co tak szybko przemija, a nie śpieszyć tam, gdzie radość nieprzemijająca.
5. Miej często w pamięci to zdanie: Nie nasyci się oko widzeniem, a ucho nie napełni się słyszeniem. Staraj się więc odciągnać serce od rzeczy widzialnych, a zwracaj się ku niewidzialnym. Bo ci, co zawierzają tylko poznaniu zmysłów, plamią sumienie i tracą łaskę Boga.

Zawsze aktualne. :)


Wt mar 29, 2005 20:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Niewatpliwie tak :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Wt mar 29, 2005 20:55
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Lękaj się sądu Boga, drzyj przed gniewem Wszechmocnego. Nie waż się roztrząsać dzieł Najwyższego, ale rozważaj winy, jakie popełniłeś, i ile dobrego zaniedbałeś. Niektórzy są bardzo pobożni, lubują się bowiem w pobożnych książkach, inni w pobożnych obrazach, inni - w znakach i symbolach na pokaz. Niektórzy mają mnie na ustach, ale nie w sercu.
Ale są tacy, którzy w duchu oświeceni światłem i czyści w głębi serca zawsze tęsknią do tego, co wieczne, niechętnie słuchają o rzeczach doczesnych, z żalem ulegają koniecznościom natury i to oni słyszą, co mówi im w głębi Duch Prawdy. On uczy ich odsuwać sprawy ziemskie, a miłować niebieskie, nie dbać o świat, ale dniem i nocą pragnąć tylko i jedynie nieba.

http://www.wugrew.host.sk/kempis/wewnat ... atrz4.html
Memento mori!


Cz mar 31, 2005 16:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 22, 2003 6:36
Posty: 474
Post 
Tutaj jest propozycja modlitwy z wykorzystaniem "Naśladowanie Chrystusa": www.karmel.pl/modlitwa/studnia/index.html

Warte zajrzenia.

_________________
Mikael - Któż jak Bóg!


Cz kwi 07, 2005 12:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Jak dla mnie to jest niesamowita książka.
Czytałam ją już kilkakrotnie, ale tym razem doświadczam czegoś niesamowitego :) Czytam kolejne rozdziały i akurat pasują do wydarzeń bieżącego dnia :)


Wt kwi 12, 2005 19:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Czytalem to ksiazke juz dwa razy i mam ja stale w samochodzie aby zajrzec do niej od czasu do czasu.Ksiazka jest prawdziwym skarbem i powinna byc w biblioteczce kazdego, komu na sercu lezy zbawienie duszy.Moj podpis zawiera slowa wlasnie z tej ksiazki. :-D

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Wt kwi 12, 2005 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
dzis kupilam jako prezent dla babci książeczkę Tomasza a Kempis "Dolina liliowa".... polecam :)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Wt kwi 12, 2005 19:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 08, 2005 18:22
Posty: 423
Post 
"Jesli chcesz z pozytkiem zdobywac wiedze i umiejetnosci,pragnij pozostac nieznanym i za nic nie mianym." :)
"Wszyscy jestesmy ulomni,lecz ty nie sadz,ze ktokolwiek jest ulomniejszy od ciebie". :)
"Powierzam sie Twemu milosierdziu i oddaje sie w rece Twoje.Czyn ze mna wedlug Twojej dobroci,a nie wedlug zlosci i niegodziwosci mojej." :)

_________________
"Szanuj kazdego czlowieka,bo Chrystus w nim zyje."


N kwi 17, 2005 10:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Wiecie co - przekonaliście mnie :))

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N kwi 17, 2005 12:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Próbowałem tę książeczkę jakiś czas temu czytać... ale jakoś nie szło. Warto pewnie do tego wrócić.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 17, 2005 21:47
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
ToMu napisał(a):
Próbowałem tę książeczkę jakiś czas temu czytać... ale jakoś nie szło. Warto pewnie do tego wrócić.

Do niej się dorasta przez całe życie.
Sama zaliczyłam wiele podejść :)
No i nie ma sensu czytać więcej niż jeden a czasami pół rozdziału na dzień

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N kwi 17, 2005 21:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL