Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 2:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Psychologowie chrześcijańscy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 11:14
Posty: 122
Post Psychologowie chrześcijańscy
Czy ktoś z was korzystał z pomocy ''psychologa chrześcijańskiego''?
Jeśli tak to czy może coś na ten temat napisać.

Znalazłam na ten temat:
http://www.spch.pl/

http://www.gajdy.pl/index.php?option=co ... Itemid=136


Cz maja 24, 2012 17:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
Ja mam dużo do powiedzenia w tej sprawie, ale lepiej jak po prostu obejrzyj ten filmik.

http://www.youtube.com/watch?v=ZQmBnXMs1NA


Cz maja 24, 2012 19:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 11:14
Posty: 122
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
Właśnie obejrzałam. Daje do myślenia.

U nas prowadził rekolekcje ksiądz który jest ''psychologiem''.
Często księża kierują ludzi do ''psychologa''.
Więc jak to jest???


Pt maja 25, 2012 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 11:14
Posty: 122
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
Piszesz, że masz ''dużo'' do powiedzenia w tej sprawie. A tu...

Filmik daje do myślenia.
Ale jak to jest wtedy z powołaniem u ''psychologów''. W końcu ich posługa polega na pomocy innym ludziom.
Rozmowa dla wielu jest większym lekarstwem.

Osobiście często czytam Pismo Święte. I czuję w sobie wtedy większy spokój.

Jest napisane: Bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi.

Np. jeśli ktoś nie ma innej możliwości na rozwiązanie swoich problemów wiec idzie do osoby 3-cej czyli do takiego ''psychologa''.

Ksiądz w konfesjonale zastępuje Boga. Daje rozgrzeszenie.

Jak możesz Login2 napisz konkretnie!


Pt maja 25, 2012 14:05
Zobacz profil
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
Ja bym nie łączyła psychologii z duchowością. Takie połączenie może tylko pogorszyć sprawę np. kiedy w problemach psychicznych ktoś upatrywałby działania złego ducha. To by tylko pogłębiło czyjeś lęki lub je wywołało.

Psychologa (jeżeli to koniecznie) bym wybrała "neutralnego" światopoglądowo, czyli nie chrześcijańskiego czy katolickiego.

Ogólnie ludzie rzeczywiście mogą namieszać komuś w głowie, zwłaszcza jeżeli uważa się ich za autorytet w dziedzinie i przez to zbytnio im ufa. Prawdę już ktoś napisał, że należy słuchać Boga: "Ufam Ci Jezu, więc się nie boję."


Pt maja 25, 2012 18:24

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
Rafka dla mnie ksiądz nie jest żadnym zastępcą Boga. Jak mam problem to mogę zwrócić się do niego osobiście w modlitwie. Do psychologii jestem jak najbardziej negatywnie nastawiony. Jest to wymysł naszych współczesnych czasów i tylko szkodzi moim zdaniem. Jakoś te tysiące lat ludzie radzili sobie bez psychologii... Twój problem polega na tym, że wierzysz w nieomylność księży i niepodważalny autorytet twojego Kościoła. Jednak sam piszesz, że należy słuchać Boga bardziej niż ludzi. Jeśli ksiądz kieruje kogoś do psychologa zamiast do Boga, to źle czyni i tyle. Jezus powiedział "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię", a tymczasem duchowni kierują do psychologów. Dlaczego tak jest? Bo są ze świata i działają według świata. Kto jest z Boga będzie, cię kierował do Boga. Nie jestem Katolikiem. Uważam, że ten Kościół całkowicie odszedł od prawy i nauczania Biblii. Trzymaj się Boga i postępuj wedle tego jak nauczał Chrystus w NT. Bardzo dobrze, że czytasz Pismo, którego zresztą zabraniał czytać przez wieki twój Kościół. Z Bogiem.


Pt maja 25, 2012 20:16
Zobacz profil
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
Na oficjalnej stronie Archidiecezji Warszawskiej można znaleźć wiele adresów kierujących do ośrodków pomocy psychologicznej.


Pt maja 25, 2012 22:07

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
Czymś innym jest pomoc duchowa i pomoc psychologiczna, w tym sensie trudno jest połączyć psychologię z duchowością, o czym napisała migotka. Jednak obie dziedziny łączą się ze sobą bo człowiek jest jednością. Łączy się w nas cielesność z pozostałymi sferami-kiedy boli mnie ząb jestem mniej wydajna w pracy umysłowej, więc oprócz sfery fizycznej szwankuje też sfera intelektualno-psychiczna. Kiedy mam problem z emocjami albo trudnymi wspomnieniami, będzie rzutowało to na moją modlitwę i zdolność otwarcia się na Boga (bo np. pojawi się lęk i reakcje ucieczkowe.
Owszem, niektóre problemy można rozwiązywać w ramach mądrego kierownictwa duchowego. Jednak te głębsze, które mają wpływ na wszystkie relacje, warto przepracować z psychoterapeutą. Kapłan nie zawsze ma odpowiednie przygotowanie, żeby pomagać w takim zakresie. Nie zawsze ma na to czas. Nie zawsze jest dobrze, żeby problemy psychologiczne zdominowały kierownictwo duchowe. Z drugiej strony tandem: mądry psycholog i mądry kierownik mogą bardzo pomóc w rozwoju ludzkim i duchowym. Wspominam o współpracy z dwiema osobami, o dwóch różnych funkcjach dlatego, że w psychoterapii pojawiają się czasami tematy, które aż proszą się o skonfrontowanie z kimś od strony wiary i dobrze jest wtedy nie zostać z tym samemu.
Czy psycholog (psychoterapeuta) ma być chrześcijaninem/katolikiem? I tak i nie. Najpierw muszą być profesjonalistami, muszą być dobrzy w swoim zawodzie. Jednak mówimy tu o działaniach na bardzo wrażliwych polach, więc dla własnego komfortu wolałabym , żeby była to osoba wierząca lub co najmniej podzielająca głoszone przez Kościół zasady moralne. Tak się po prostu łatwiej pracuje.


Pn maja 28, 2012 13:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 17, 2011 17:15
Posty: 2
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
są problemy, które można rozwiązać na gruncie psychologii, ale i takie, które wymagają wejścia w duchowość-doradcy duchowego- np sens życia, sens cierpienia- na gruncie samej psychologii problemu się nie wyczerpie. dobry psycholog powinien odesłać do doradcy, średni psycholog będzie sam się tym zajmował- długo i mało skutecznie, z psychologiem chrześcijańskim można pogadać i o duchowości chrześcijańskiej. poza tym jak ma się problemy psychologiczne związane z rozumieniem religii, Kościoła, Boga- to lepiej żeby ten psycholog znał dobrze te sprawy, lepiej niż przeciętni ludzie.


N lip 22, 2012 12:44
Zobacz profil
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
łączy się duchowość z psychologia z bardzo dobrym sutkiem /nie znam adresów w Polsce/

np. relacje z rodzicami maja bardzo poważny wpływ na późniejszą duchowość człowieka,
jak w ogóle można w to wątpić?..a to przecież jest psychologia.


Pn lip 23, 2012 2:20
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
prawdę mówiąc nie rozumiem wątku.


Pn lip 23, 2012 21:36
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
AGAP2 napisał(a):
są problemy, które można rozwiązać na gruncie psychologii, ale i takie, które wymagają wejścia w duchowość-doradcy duchowego
Dlatego właśnie najlepsi będą tacy terapeuci, którzy poza wyższymi studiami psychologicznymi, są także duszpasterzami w swojej religii. Np. katolicka Poradnia Dewajtis zatrudnia księży psychologów.


Pt lip 27, 2012 11:44
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
zastanawia mnie cel założenia tego wątku.

czy autor zastanawia się nad skorzystaniem z usługi psychologa?

czy też ma wątpliwości co do istnienia takiej funkcji w społeczeństwie (dlatego umieszcza hasło w cudzysłowiu), widząc w podobną rolę kapłanie, pastorze?


Pt lip 27, 2012 22:03

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 11:14
Posty: 122
Post Re: Psychologowie chrześcijańscy
nawet księża odsyłają do psychologów.


N lip 29, 2012 10:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL