Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
Biografię o czym? Bo nie wiem na jaki niby temat miałbym ci ją przedstawić.


Rzeczywiście rozmawiamy przez 4 strony o niczym :brawo:



Jak widać zapożyczenia od chrześcijan poganie mieli dość dużo. Dlatego nasuwa się pytanie na ile współcześni poganie naśladują dawnych pogan którzy zapożyczali różne motywy od chrześcijan. W tym wypadku moja teza o braku związku między dzisiejszym pogaństwem a dawnymi czasami nabiera jeszcze większego znaczenia.

pozdrawiam.


Pt lis 08, 2013 17:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Sądzę, że wątpię. : ))) Skupiasz się na zewnętrznych, materialnych przejawach kultu, ignorując zupełnie jego ducha - badasz literę. Wiadomo, komu takie podejście przypisywano w Twojej religii. Wiadomo również, że rodzimowiercy stopniowo wyrastają (a może nawet już wyrośli?) z nabierania się na ten chwyt.

Przykładowo, kiedy chrześcijanie dotarli do Japonii, zaczęli wznosić kościoły w miejscowym stylu architektonicznym, odwzorowując porządek lokalnych świątyń, ale głosząc w nich naukę Chrystusa. Czy oznacza to, że się spoganizowali czy nie?

A jaki wniosek wyciągnąłby profesor Łowmiański na podstawie świadectw archeologicznych z tego okresu?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt lis 08, 2013 17:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Cytuj:
Przykładowo, kiedy chrześcijanie dotarli do Japonii, zaczęli wznosić kościoły w miejscowym stylu architektonicznym, odwzorowując porządek lokalnych świątyń, ale głosząc w nich naukę Chrystusa. Czy oznacza to, że się spoganizowali czy nie?


Nadal nie rozumiesz. Ale ja już skończyłem rozmowę w tym temacie. Przedstawiłem swoje dowody a nawracać kogoś nie mam zamiaru, bo tutaj bardziej o wiarę chodzi niż dowody naukowe.

pozdrawiam.


Pt lis 08, 2013 17:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Ano właśnie, i na te dowody ciągle czekamy, kolega przedstawił bowiem na razie tylko tezy profesora Łowmiańskiego. Który, co najciekawsze, jest historykiem - ale nie religioznawcą. Sugerowałbym na początek zmienić bibliografię, z której kolega korzysta; nie bez znaczenia jest fakt, że Szyjewskiego od Łowmiańskiego dzieli dwadzieścia lat i - zmiana ustroju.

Kolega przedstawił nam argument z archeologii; argument ten został podważony dwa posty powyżej, na przykładzie jego własnej religii. Czekamy, aż kolega się do kontrargumentacji ustosunkuje. Haalooo?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt lis 08, 2013 18:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Dlaczego zaś uważam zmianę ustroju w tym przypadku za istotną? Ano dlatego, że za PRLu stawianie sprawy: "a Świętowit to tylko święty Wit, hehehe" było na rękę zarówno Polakom, jak i Sowietom. Polakom oczywiście dlatego, że cementowało opór Narodu wokół Krzyża, a własciwie jego elit intelektualnych, które (Johnny, czytasz to?) za bardzo nie widziały innego powodu, żeby nie dać się zsowietyzować. Dlatego pozwalam sobie niekiedy nazywać Lema Wielkim: on był ponad to. Natomiast Sowieci; no cóż, Sowieci postrzegali w końcu w Krzyżu zabobon, ciemnotę i zacofanie, a co było wcześniej? ano nic... jeno czarna dziura, z której wypełzł jakiś pokraczny bękart, kurica, nie ptica, i co tam jeszcze. He. He. I zauważcie, towarzyszko: oni to wypisują sami o sobie. Tak było.

Cni panowie, miłe panie - tak fechtują się poganie.

Łykaj hańbę, łykaj wstyd.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt lis 08, 2013 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Palatinus napisał(a):

Jak widać zapożyczenia od chrześcijan poganie mieli dość dużo. Dlatego nasuwa się pytanie na ile współcześni poganie naśladują dawnych pogan którzy zapożyczali różne motywy od chrześcijan.


Ciekawe że chrześcijaństwo wiele zaporzyczyło od pogan - architekturę, stroje, ceremonie, pismo, kulturę, filozofię, język liturgiczny. Poganom zawdzięcza osiągnięcia inżynierii, medycyny, anatomii, ziołolecznictwa, i tak można godzinami. Pytanie więc czy to co twoim zdaniem zaporzyczyli można nawać rzeczywiście zaporzyczeniem z chrześcijaństwa, czy w rzeczywistości z pogaństwa ( tyle że innych okolic ), za pośrednictwem jakichś instytucji chrześcijańskich. Oczywiście jeśli przyjąć tezę że Słowianie rzeczywiście zaporzyczyli to od kogoś innego.

Palatinus napisał(a):
W tym wypadku moja teza o braku związku między dzisiejszym pogaństwem a dawnymi czasami nabiera jeszcze większego znaczenia.
pozdrawiam.

No, jeśli się ktoś uprze, że pogańskie tradycje które przetrwały tysiąclecia ( tak na Słowiańszczyźnie jak i u innych ludów, bo do wiary przodków powracają także inne ludy świata ) i opisy ze źródeł z epoki wraz z analogiami wyciągniętymi z innych wierzeń indoeuropejskich, szacunek do przodków i ziemii jest "brakiem związku" - to wtedy masz rację.


Pt lis 08, 2013 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Tak jeszcze nawiasem: jeśli Słowianie zapożyczyli od kogoś ideę Bogów jako takich, to od jakichś ludów irańskich, bo słowo "bóg" jest właśnie pochodzenia irańskiego. Gdyby Bogowie zjawili nam się na skutek kontaktów z chrześcijanami, urobilibyśmy sobie słowo z łaciny (Deus) albo greki (Theos), w ostateczności z jakiegoś języka germańskiego, jak to się stało z "królem" - jest to, jak wiadomo, zniekształcone imię Karola Wielkiego.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt lis 08, 2013 23:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Uczestniczenie w spotkaniach Wiccan
Witam, Nadal podtrzymuję tezę o wpływie chrześcijaństwa na religię słowiańską ale co do bogów słowiańskich mam już inne zdanie.

Miałeś rację Lurker Słowianie posiadali bogów ale nie w takim sensie w którym pisali antyczni pisarze czy chrześcijańscy kronikarze. Prawdopodobnie bliżej im było do Perskiej religii w której zachowały się pozostałości po indoeuropejskich wierzeniach. Czyli bóstwa które są istnieją ale nie mają bezpośredniego wpływu na to co sie dzieje na ziemi. Za to są ich zastępcy którzy pomagają ludziom albo sami słabo interweniują coś jak przeciwieństwo Greckich bogów.

To co niektórzy polscy naukowcy czytali za przejaw polidoksji czyli masa demonów i duchów w polskiej kulturze, mogło być pozostałością większej całości podobnie jak u Skandynawów po chrześcijaństwie gdzie wierzenia w bogów zanikły ale opowiadania o herosach pozostały.

Jeszcze tego nie mam dobrze poukładane ale myślę że jestem na dobrym tropie.


pozdrawiam


Cz paź 30, 2014 21:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL