Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Jak osiągnąć świętość? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 03, 2011 19:25
Posty: 52
Post Jak osiągnąć świętość?
Wielu świętych czuło, że Boga nie ma. Czasami jest to wręcz działanie Boga. Jak myślisz, jak szybciej osiągnąć świętość? Z trudem czy bez?

_________________
Dla mnie bowiem żyć to Chrystus a umrzeć to zysk.
http://alumn-amare.blogspot.com/


Wt sty 28, 2014 16:04
Zobacz profil WWW
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Alumn napisał(a):
Wielu świętych czuło, że Boga nie ma. Czasami jest to wręcz działanie Boga. Jak myślisz, jak szybciej osiągnąć świętość? Z trudem czy bez?


Za darmo, z łaski i niezasłużenie.
Trzeba jeszcze ten dar przyjąć, więc uwierzyć.
Jest to prosta i błyskawiczna droga. Nie trzeba jej dodatkowo okraszać trudem, cierpieniem, czy jakas ofiarą. Ofiara została juz złozona - jedna i doskonała.

Znasz inna "drogę"?


Wt sty 28, 2014 16:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Koniec religii w szkołach?
Kozioł napisał(a):
Za darmo, z łaski i niezasłużenie.
Trzeba jeszcze ten dar przyjąć, więc uwierzyć.
Jest to prosta i błyskawiczna droga. Nie trzeba jej dodatkowo okraszać trudem, cierpieniem, czy jakas ofiarą. Ofiara została juz złozona - jedna i doskonała.
Znasz inna "drogę"?


Ja znam tą biblijną:

Smutek bowiem, znoszony po Bożemu, dokonuje zbawiennej zmiany usposobienia, czego się nigdy nie żałuje. (2 Kor 7, 10)

Umiłowani moi, ponieważ zawsze byliście posłuszni, nie tylko wtedy, kiedy byłem z wami, ale jeszcze bardziej teraz pod moją nieobecność, zabiegajcie usilnie z lękiem i drżeniem o własne zbawienie. (Flp 2, 12)

Dlatego wszystko znoszę ze względu na wybranych, żeby i oni dostąpili zbawienia i wiecznej chwały przez Chrystusa Jezusa. (2 Tm 2, 10)

Najdrożsi! Przejęty wielkim pragnieniem pisania do was o naszym wspólnym zbawieniu, odczuwałem potrzebę zachęcenia was tym listem, abyście walczyli o wiarę raz (na zawsze) przekazaną świętym! (Jud 1, 3)

Ale gdy uczestniczycie w cierpieniach Chrystusa, radujcie się, abyście mogli jeszcze bardziej się radować, gdy Jego chwała się objawi! (1 P 4, 13)

Skoro więc Chrystus cierpiał za życia na ziemi, wy również uzbrójcie się tą myślą, że kto za życia na ziemi cierpiał (z Chrystusem), wyrzeka się grzechu, (1 P 4, 1)

Cytuj:
J99: Jasne, że nie przeczytałem. A Ty ile przeczytałeś?


Sądzę, że o wiele więcej niż ty :-D

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 17:04
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Johnny99 napisał(a):
Ja znam tą biblijną...

Bardzo ładne zestawienie o trwaniu w wierze. Gdyby tylko jeszcze kontekst ...

Czy to była jakas przemyslana kontra "teologiczna", czy tez tak z przyzwyczajenia na zasadzie odruchu?
Chyba jednak to drugie, bo nauczanie Pawła na pewno znasz i doskonale wiesz, ze żadne przeciwieństwo tu nie zachodzi, a zasługi dla zbawienia nie mamy żadnej.

Juz nie raz pisałem, ze nie będę tu walczył na wersety. Choćby z szacunku dla Słowa Bożego powstrzymaj się od używania go do tak niskich celów.


Wt sty 28, 2014 17:33
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Kozioł, nie chcesz "walki" na wersety, bo wiesz, że Pismo Święte nie ogranicza się w kwestii nauczania o zbawieniu do "za darmo, z łaski i niezasłużenie". Po prostu nie potrafisz wyrwać się z zaklętego kręgu lutrowskich "sol" i przyznać do tego, że apostołowie nie nauczali o "sola gratia".


Wt sty 28, 2014 17:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Kozioł napisał(a):
Chyba jednak to drugie, bo nauczanie Pawła na pewno znasz i doskonale wiesz, ze żadne przeciwieństwo tu nie zachodzi, a zasługi dla zbawienia nie mamy żadnej.


Oczywiście, że nie zachodzi - zachodzi komplementarność. Problem polega na tym, że to nie ja (czy też Kościół katolicki) jestem tym, który tego nie wie..

@Yarpen_Zirgin: katolicka nauka o łasce jest bardziej radykalna, niż którykolwiek protestant potrafi sobie wyobrazić:

KKK 1998 Powołanie do życia wiecznego ma charakter nadprzyrodzony. Zależy ono całkowicie od darmowej inicjatywy Boga, gdyż tylko On sam może się objawić i udzielić siebie. Przerasta ono zdolności rozumu i siły ludzkiej woli oraz każdego stworzenia (Por. I Kor 2, 7-9).

KKK 2001 Już przygotowanie człowieka na przyjęcie łaski jest dziełem łaski.

KKK 2005 Łaska, należąc do porządku nadprzyrodzonego, wymyka się naszemu doświadczeniu i może być poznana jedynie przez wiarę. Tak więc nie możemy opierać się na naszych odczuciach czy naszych uczynkach, by na ich podstawie wnioskować, że jesteśmy usprawiedliwieni i zbawieni (Por. Sobór Trydencki: DS 1533-1534)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 17:41
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł, nie chcesz "walki" na wersety, bo wiesz, że Pismo Święte nie ogranicza się w kwestii nauczania o zbawieniu do "za darmo, z łaski i niezasłużenie". Po prostu nie potrafisz wyrwać się z zaklętego kręgu lutrowskich "sol" i przyznać do tego, że apostołowie nie nauczali o "sola gratia".

Widziałem jak na tym forum, jak i na innych ludzie używali Słowa Bożego tylko po to aby próbować dowalić innym i trollowali tak, jak ty próbujesz zrobić teraz.
Zapoznaj się się z "Wspólną deklaracją o usprawiedliwieniu", jezeli w ogóle jestes ciekawy tematu (w co wątpię").
EOT


Wt sty 28, 2014 17:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec religii w szkołach?
A ty się z nią zapoznałeś? W podsumowaniu jest tam napisane tak:

Z wywodów przedłożonych w niniejszej Deklaracji wynika, że między luteranami i katolikami istnieje konsens w podstawowych prawdach dotyczących nauki o usprawiedliwieniu. W świetle tego konsensu różnice, które nadal istnieją, są różnicami dopuszczalnymi. Chodzi tu o różnice, o których była mowa w paragrafach 18-39; dotyczą one języka, teologicznej formy i odmiennego rozłożenia akcentów w rozumieniu usprawiedliwienia. Toteż można powiedzieć, że luterańskie i rzymskokatolickie rozwinięcia usprawiedliwiającej wiary, mimo cechujących je różnic, nie są sobie przeciwstawne i nie naruszają konsensu w podstawowych prawdach.

Rozumiesz to? Zgadzasz się z tym? Czy nadal zamierzasz się na tym forum czepiać katolików odnośnie "języka", "teologicznych form" czy "odmiennego rozłożenia akcentów" - co bezustannie robisz, także i w wypowiedzi, która wywołała naszą reakcję? Kto tu zatem trolluje?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 17:55
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Kozioł napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł, nie chcesz "walki" na wersety, bo wiesz, że Pismo Święte nie ogranicza się w kwestii nauczania o zbawieniu do "za darmo, z łaski i niezasłużenie". Po prostu nie potrafisz wyrwać się z zaklętego kręgu lutrowskich "sol" i przyznać do tego, że apostołowie nie nauczali o "sola gratia".

Widziałem jak na tym forum, jak i na innych ludzie używali Słowa Bożego tylko po to aby próbować dowalić innym i trollowali tak, jak ty próbujesz zrobić teraz.

No tak. Pokazanie Pismem Świętym, że protestanckie nauczanie o tym, iż czyny nic nie znaczą dla zbawienia, jest niebiblijne, to "trolling", ale jak protestant analogicznie pokazuje, że nauki protestanckie są prawidłowe, a katolickie błędne, to nie ma mowy o trollingu.

Cytuj:
Zapoznaj się się z "Wspólną deklaracją o usprawiedliwieniu", jezeli w ogóle jestes ciekawy tematu (w co wątpię").

Przeczytałem tę deklarację już dawno temu.


Wt sty 28, 2014 18:02
Post Re: Koniec religii w szkołach?
@Johnny99 wyszedłes z błędnego założenia, że atakuję KK. Źle wychodzi KK na twojej "obronie".

Nie zgadzam się z wypowiedzią @Alumn, że zbawienie (świętość) uzyskujemy poprzez cierpienie i że to najkrótsza, najszybsza (jedyna??) droga. Tego chyba KK nie naucza i tego w owej Deklaracji nie znajdziesz.

Mam tylko nadzieję, że uzył jakiegos skrótu myslowego, który opacznie zrozumiałem.


Wt sty 28, 2014 18:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Ja nie napisałem, że atakujesz KK. Chcesz się bawić w jakiegoś inkwizytora, który chodzi po forum i wyłapuje "herezje" (traktując tak wszystko, co nie jest językiem protestanckim) - proszę bardzo. Ale oświadczam, że ty też wtedy będziesz wyłapywany.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 18:15
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Johnny99 napisał(a):
Ja nie napisałem, że atakujesz KK. Chcesz się bawić w jakiegoś inkwizytora, który chodzi po forum i wyłapuje "herezje" (traktując tak wszystko, co nie jest językiem protestanckim) - proszę bardzo. Ale oświadczam, że ty też wtedy będziesz wyłapywany.

Cały czas piszesz z perspektywy KRK kontra kościoły protestanckie (czy na odwrót).
Podobnie drugi "rycerz"
Oświadczam, że będziesz ignorowany.


Wt sty 28, 2014 19:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jak osiągnąć świętość?
Piszę z takiej perspektywy, z jakiej piszesz ty.

Ignorowanie mnie to nie grzech - ale co z ignorowaniem własnego sumienia?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sty 28, 2014 22:33
Zobacz profil
Post Re: Jak osiągnąć świętość?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł, nie chcesz "walki" na wersety, bo wiesz, że Pismo Święte nie ogranicza się w kwestii nauczania o zbawieniu do "za darmo, z łaski i niezasłużenie". Po prostu nie potrafisz wyrwać się z zaklętego kręgu lutrowskich "sol" i przyznać do tego, że apostołowie nie nauczali o "sola gratia".

Wiara jest źródłem usprawiedliwienia - (Rz 3,21-25; 27-28).


Śr sty 29, 2014 11:17
Post Re: Jak osiągnąć świętość?
Alumn napisał(a):
Wielu świętych czuło, że Boga nie ma. Czasami jest to wręcz działanie Boga. Jak myślisz, jak szybciej osiągnąć świętość? Z trudem czy bez?
Nie da się bez trudu. Dlatego Chrystus mówił o "ciasnej bramie" i dlatego świętych czcimy jak wojowników, którzy odnieśli zwycięstwo.


Śr sty 29, 2014 11:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL