Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 13:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Kto czyta książki chrześcijańskie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 03, 2012 11:14
Posty: 122
Post Kto czyta książki chrześcijańskie?
Mam w domu dość sporo takich książek. Chciałam dziś w pewnej księgarni (gdzie przyjmują książki używane) sprzedać. Sprzedawca powiedział, że nie ma popytu na taką literaturę. A drugi że mu zalegają.
Smutne to dla mnie. Przeczytała więc podaję dalej, ale inni nie chcą.
A jak jest u was lubicie czytać? Kupujecie taką literaturę?


Pn maja 04, 2015 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Nie należy się dziwić. Ludzie których interesuje literatura religijnym a to mniejszość. My czytamy. Ale też chyba nie każdy czyta wszystko z danej dziedziny. Osobiście też wolę wypożyczyć z biblioteki.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn maja 04, 2015 18:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Ja czytam :-)
Interesuję się religioznawstwem, a więc poza pozycjami naukowymi czytam także książki "religijne". Są one dobrym materiałem żeby zobaczyć jak ludzie przeżywają wiarę.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pn maja 04, 2015 19:53
Zobacz profil
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Przez "książki chrześcijańskie" można rozumieć różne rzeczy. W księgarni na jednej półce często leży literatura religioznawcza nt. chrześcijaństwa, religijna i dewocyjna na najniższym poziomie, dla ubogich na umyśle. To są różne grupy odbiorców i podejrzewam, że w konkretnej księgarni stykają się tylko jedną, góra - dwoma z nich. Pozycji z tej trzeciej grupy nie czytam wcale.


Pn maja 04, 2015 20:05
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
akruk napisał(a):
Przez "książki chrześcijańskie" można rozumieć różne rzeczy. W księgarni na jednej półce często leży literatura religioznawcza nt. chrześcijaństwa, religijna i dewocyjna na najniższym poziomie, dla ubogich na umyśle. To są różne grupy odbiorców i podejrzewam, że w konkretnej księgarni stykają się tylko jedną, góra - dwoma z nich. Pozycji z tej trzeciej grupy nie czytam wcale.

No jasne, przecież jest dla ubogich na umyśle ;) A konkretnie (najlepiej na przykładzie) to co przez nią rozumiesz? I cała lit. dewocyjna jest dla tych ubogich na umyśle, czy znajdzie się coś godnego Twojej uwagi?


Wt maja 05, 2015 18:25
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Mariel napisał(a):
akruk napisał(a):
Przez "książki chrześcijańskie" można rozumieć różne rzeczy. W księgarni na jednej półce często leży literatura religioznawcza nt. chrześcijaństwa, religijna i dewocyjna na najniższym poziomie, dla ubogich na umyśle. To są różne grupy odbiorców i podejrzewam, że w konkretnej księgarni stykają się tylko jedną, góra - dwoma z nich. Pozycji z tej trzeciej grupy nie czytam wcale.

No jasne, przecież jest dla ubogich na umyśle ;) A konkretnie (najlepiej na przykładzie) to co przez nią rozumiesz? I cała lit. dewocyjna jest dla tych ubogich na umyśle, czy znajdzie się coś godnego Twojej uwagi?
Zdaje się, że nie zauważyłaś. Pogrubiłem tym razem.


Śr maja 06, 2015 7:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2792
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Podaj listę wydawnictw, których chcesz się pozbyć. Albo tu na forum, albo bezpośrednio do mnie. Szukam kilku pozycji. I tematów.


Śr maja 06, 2015 9:33
Zobacz profil
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
akruk napisał(a):
Mariel napisał(a):
akruk napisał(a):
Przez "książki chrześcijańskie" można rozumieć różne rzeczy. W księgarni na jednej półce często leży literatura religioznawcza nt. chrześcijaństwa, religijna i dewocyjna na najniższym poziomie, dla ubogich na umyśle. To są różne grupy odbiorców i podejrzewam, że w konkretnej księgarni stykają się tylko jedną, góra - dwoma z nich. Pozycji z tej trzeciej grupy nie czytam wcale.

No jasne, przecież jest dla ubogich na umyśle ;) A konkretnie (najlepiej na przykładzie) to co przez nią rozumiesz? I cała lit. dewocyjna jest dla tych ubogich na umyśle, czy znajdzie się coś godnego Twojej uwagi?
Zdaje się, że nie zauważyłaś. Pogrubiłem tym razem.

Zauważyłam, tylko można było to zrozumieć tak, że z leżących na jednej półce lit. religioznawczej, religijnej i dewocyjnej ta ostatnia jest na najniższym poziomie ;) Ostatecznie cóż by się takiego stało, najwyżej byłabym tą ubogą na umyśle :D


Śr maja 06, 2015 9:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2792
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Mariel napisał(a):
...

A Opowieści Biblijne Kosidowskiego? Wiele razy zetknąłem się z zaliczaniem ich do literatury religijnej. (A nawet jeszcze gorzej.) Swiadomość bywa na dość niskim poziomie.


Śr maja 06, 2015 10:02
Zobacz profil
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Te należą zdecydowanie do lit. religioznawczej o chrześcijaństwie dla ubogich na umyśle :D
Żartuję oczywiście, nie chciałabym komuś ubliżyć, ale dziś już chyba mało kto po niego sięga. Sięga ktoś? Ja zrobiłam to tylko z obowiązku i wynudziłam się śmiertelnie, dziś argumenty pojawiające się w niektórych dyskusjach internetowych stoją na wyższym poziomie. Wstrząsu w każdym razie nie było, nie wiem czy potrafiłabym z pamięci wymienić coś co by zmusiło mnie do myślenia/obrony.


Śr maja 06, 2015 10:09
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Mariel napisał(a):
można było to zrozumieć tak, że z leżących na jednej półce lit. religioznawczej, religijnej i dewocyjnej ta ostatnia jest na najniższym poziomie ;)
Do pewnego stopnia słusznie, bo książki dewocyjne pikują tak nisko, jak się książkom z dwu pierwszych nie zdarza. Całkiem naturalne, zważywszy na grupy odbiorców. Ubodzy na umyśle nie sięgną po Vermesa, Eliadego czy Akwinatę.


Śr maja 06, 2015 10:28
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
andej napisał(a):
A Opowieści Biblijne Kosidowskiego? Wiele razy zetknąłem się z zaliczaniem ich do literatury religijnej. (A nawet jeszcze gorzej.) Swiadomość bywa na dość niskim poziomie.
W czasach PRL niektórzy kupowali je jako zastępnik Biblii, której w księgarniach nie było :)

W sumie książka nawet pożyteczna jako popularne, lekkie źródło dla "początkujących", bo:
a) zgrabnie streszcza najważniejsze opowieści biblijne. Jeśli ktoś się jeszcze nie obył z księgami biblijnymi, to może mieć kłopot, które fragmenty, a nawet księgi może pominąć przy wstępnej lekturze, żeby się nie zniechęcić.
b) zawiera popularny zarys krytyki biblijnej. Biorąc pod uwagę, że książka napisana dawno temu i siłą rzeczy upraszczająca, to te części też bronią się całkiem-całkiem jako gładkie wprowadzenie dla kompletnych laików.

Warto pamiętać, że Kosidowski bazował na źródłach krytyki biblijnej oraz stanowisku Kościoła wobec Biblii sprzed drugiego soboru watykańskiego (Dei Verbum 1965, Opowieści biblijne 1963). To argumenty z innej epoki. Generalnie nie zniechęcałbym do tej książki, w swoim czasie była pożyteczna i pewnie wiele osób zachęciła do bliższego przyjrzenia się Biblii.


Śr maja 06, 2015 10:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 23, 2013 9:39
Posty: 91
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Wstyd się przyznać ale mam na półce mam więcej książek o religiach pogańskich niż chrześcijańskich czy katolickich. Z drugiej strony wyrabia to pewien obiektywizm i pozwala bardziej docenić swoją katolicką wiarę. Przynajmniej ja tak mam że mimo że interesuję się wierzeniami indoeuropejskimi szczególnie perskimi i słowiańskimi to jest to zainteresowanie na poziomie hobby.


Pt maja 08, 2015 12:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 13, 2013 13:52
Posty: 68
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Oczywiście, że czytam książki religijne. Już od najmłodszych lat z chęcią (nie wiem dlaczego :)) czytałem Biblię dla dzieci, czy wersję obrazkową. Większość książek jakie czytam są tematycznie związane z religią. Od dziecka lubiłem oglądać programy/filmy religijne i tak jest po dziś dzień.

_________________
Nie mógłbym i nie chciałbym odejść od Jezusa. Nigdy nawet o tym nie pomyślałem.
Jezus to całe moje życie, to dzięki niemu jestem tu gdzie jestem.


Nie jestem katolikiem, jestem CHRZEŚCIJANINEM.


Pn maja 11, 2015 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2792
Post Re: Kto czyta książki chrześcijańskie?
Wmaju br. przeczytałem Śmierć? Serdecznie polecam. - rozmowa z o. Badenim. Przeczytałem jednym tchem. Natenczas czytam Pierwszy dzień po śmierci Joao Cesara das Nevesa, która jest ciekawsza od poprzedniej i znacznie trudniejsza. Obie polecam.


Wt cze 02, 2015 9:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL