Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 6:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Narodzenie na nowo- warunek zbawienia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 18, 2015 12:09
Posty: 5
Post Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
Czy narodziłeś się na nowo?

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego".

Narodzenie na nowo dokonuje się poprzez pokutę (chęć odwrócenia się od grzechów, zmiany życia), połączoną z wiarą w Boga. Dzięki narodzeniu na nowo otrzymujemy Ducha Bożego i możemy zostać w przyszłości zbawieni, jeśli wytrwamy w wierze i dobru. Duch wykonuje w nas pracę, której, jako że mamy wolną wolę, możemy się przeciwstawiać ("gaszenie Ducha", "zasmucanie Ducha") lub pomagać.

"Jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe.” Koryntian 5: 17

Duch jest przeciwny naturalnym zachowaniom i pragnieniom człowieka, stąd od chwili narodzenia na nowo nosimy w sobie dwoistość celów i dążeń:

https://www.youtube.com/watch?v=qmB-C8R_vOI

Dzięki obecności Ducha Bożego rozumiemy, czym jest grzech, widzimy go jaśniej i nie chcemy go popełniać. Zmieniamy się. Możemy zawalczyć z grzechem i wygrać. Biblia nazywa to "uświęceniem".

Jest to bardzo ważne, ponieważ bez narodzenia na nowo i bez uświęcenia, nie ma możliwości zbawienia.

"Starajcie się o pokój ze wszystkimi i o uświęcenie, bez którego nikt nie będzie oglądał Boga Hbr 12:14

Narodzenie na nowo jest łaską, którą otrzymujemy od Boga- możliwością oczyszczenia i zbawienia po śmierci. Umożliwia wejście na wąską ścieżkę, która wiedzie ku zbawieniu i pozostanie na niej do końca.

„Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.” J. 1:12-13

Jezus chodził po miastach i namawiał żydów do pokutowania, wielokrotnie podkreślał znaczenie pokuty. Dlatego, że pokuta jest konieczna do narodzenia się na nowo i otwiera na doświadczenie Ducha Bożego:

https://www.youtube.com/watch?v=DhfeKSWaH8w

Bóg namawia w swoim Słowie: "świętymi bądźcie, jak ja jestem święty". Greckie słowo "hagios" (oryginał Nowego Testamentu był spisany w grece) oznacza "oddzielony". Bóg jest oddzielony od świata, nieskończenie doskonały i namawia nas do dążenia do doskonałości. Chrześcijanin ma się oddzielić od grzechu i grzesznego świata:

https://www.youtube.com/watch?v=9aa4yJrmrNA
https://www.youtube.com/watch?v=LGwqNkAqKaw

Bez narodzenia na nowo uświęcenie nie jest możliwe, bo- jak mówił Jezus: beze mnie nic zrobić nie możecie.

Jeżeli czujesz, że Twoja wiara jest jałowa i nie możesz poradzić sobie ze swoim życiem, najprawdopodobniej nie narodziłeś się na nowo i musisz zacząć szukać Boga, zwrócić się do niego bezpośrednio i pokutować:

https://www.youtube.com/watch?v=L2YftF9kGHA&index=3&list=PLyLhMCwI4rNhMhZLjQBsCeXlQF-DATC5H


Pn maja 18, 2015 12:50
Zobacz profil
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
Stefania_B napisał(a):
Duch jest przeciwny naturalnym zachowaniom i pragnieniom człowieka
Co to za gnostycka, obca chrześcijańskiej myśli propaganda?


Pn maja 18, 2015 14:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
Stefania_B napisał(a):
Czy narodziłeś się na nowo?
(...)

Proszę o uwzględnienie przy kolejnych postach, że nie jest to forum misjonarskie, ale dyskusyjne.
O czym chcesz porozmawiać?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn maja 18, 2015 15:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 18, 2015 12:09
Posty: 5
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
ZEFCIU, to prawda biblijna.
Czy Biblia zawiera według Ciebie "obcą chrześcijaństwu, gnostycką propagandę"?

Cytaty z Biblii:

"Umiłowani! Proszę, abyście jak obcy i przybysze powstrzymywali się od cielesnych pożądań, które walczą przeciwko duszy" 1 Piotra 2:11

"Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie" Ga 5:16-17

"Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe" Mk 13:38

"Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka. A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło. Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach. Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli z ciała, [co wiedzie ku] tej śmierci? Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego! Tak więc umysłem służę Prawu Bożemu, ciałem zaś - prawu grzechu." Rz 7:18-25


Pn maja 18, 2015 15:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 18, 2015 12:09
Posty: 5
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
medieval_man napisał(a):
Stefania_B napisał(a):
Czy narodziłeś się na nowo?
(...)

Proszę o uwzględnienie przy kolejnych postach, że nie jest to forum misjonarskie, ale dyskusyjne.
O czym chcesz porozmawiać?


O narodzeniu na nowo
Czekam na Wasze przemyślenia w tym temacie.

PS
OK. To przyzwyczajenie z prowadzenia bloga. Niemniej czekam na dyskusję :)


Pn maja 18, 2015 15:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
To może skorzystaj z opcji wyszukiwarki i znajdź już tematy, w których pisano o "narodzeniu na nowo"?


ps.
Twoja odpowiedź skierowana do @zefciu zawiera w 91% tylko cytaty biblijne bez prowadzenia jakiejkolwiek rozmowy i wyrażania jakiegokolwiek własnego stosunku, czy sposobu rozumienia tekstu biblijnego. A na pewno nie jest odpowiedzią na wątpliwości @zefcia

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn maja 18, 2015 16:39
Zobacz profil WWW
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
Stefania_B napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Proszę o uwzględnienie przy kolejnych postach, że nie jest to forum misjonarskie, ale dyskusyjne.
O czym chcesz porozmawiać?

O narodzeniu na nowo
Czekam na Wasze przemyślenia w tym temacie.
Myślę, że pojawiające się czasem u starożytnych chrześcijan poglądy o ponownym narodzeniu, czyli reinkarnacji, były krytykowane i potępiane już przez ówczesnych.


Pn maja 18, 2015 17:40
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
Stefania_B napisał(a):
ZEFCIU
Co się drzesz?
Cytuj:
Czy Biblia zawiera według Ciebie "obcą chrześcijaństwu, gnostycką propagandę"?
Nie. Czy Twój post należy do Biblii?
Cytuj:
"Umiłowani! Proszę, abyście jak obcy i przybysze powstrzymywali się od cielesnych pożądań, które walczą przeciwko duszy" 1 Piotra 2:11

"Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie" Ga 5:16-17

"Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe" Mk 13:38

"Jestem bowiem świadom, że we mnie, to jest w moim ciele, nie mieszka dobro; bo łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać - nie. Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę. Jeżeli zaś czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który we mnie mieszka. A zatem stwierdzam w sobie to prawo, że gdy chcę czynić dobro, narzuca mi się zło. Albowiem wewnętrzny człowiek [we mnie] ma upodobanie zgodne z Prawem Bożym. W członkach zaś moich spostrzegam prawo inne, które toczy walkę z prawem mojego umysłu i podbija mnie w niewolę pod prawo grzechu mieszkającego w moich członkach. Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli z ciała, [co wiedzie ku] tej śmierci? Dzięki niech będą Bogu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego! Tak więc umysłem służę Prawu Bożemu, ciałem zaś - prawu grzechu." Rz 7:18-25
No i gdzie tutaj jest o naturalnych zachowaniach i pragnieniach człowieka?

akruk napisał(a):
Myślę, że pojawiające się czasem u starożytnych chrześcijan poglądy o ponownym narodzeniu, czyli reinkarnacji, były krytykowane i potępiane już przez ówczesnych.
Dobrze wiesz, że takie poglądy o reinkarnacji nie pojawiały się u chrześcijan. Dobrze też wiesz, że pojęcie ponownego narodzenia zawarte w rozmowie Chrystusa z Nikodemem nie ma niczego wspólnego z reinkarnacją. Ale kto Ci broni trollować...


Pn maja 18, 2015 18:38
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
zefciu napisał(a):
akruk napisał(a):
Myślę, że pojawiające się czasem u starożytnych chrześcijan poglądy o ponownym narodzeniu, czyli reinkarnacji, były krytykowane i potępiane już przez ówczesnych.
Dobrze wiesz, że takie poglądy o reinkarnacji nie pojawiały się u chrześcijan.
Czyżbyś aż tak nie miał pojęcia do takiego stopnia różnorodne było starożytne chrześcijaństwo? Oczywiście, że poglądy o reinkarnacji występowały także u chrześcijan.

Choćby sławny i zasłużony Orygenes (II/III w.) -- głosił preegzystencję dusz, pogląd, który został potępiony dopiero 300 lat po jego śmierci, przy okazji debaty nad "Trzema rozdziałami" na drugim soborze konstantynopolitańskim (553). A Orygenes z pewnością był chrześcijaninem. Mam nadzieję, że rozumiesz, że sobory ustalały, co prawowierne, a co błędne spośród poglądów, jakie występowały u chrześcijan. Że rozumiesz, iż wobec pogan czy żydów anathema nie miała sensu, hę? Każdy obwołany heretykiem to z definicji chrześcijanin. Tylko tyle, że uznany za "nieprawowiernego". Otóż Orygenes nie tylko uznawał preegzystencję dusz, ale też wędrówkę dusz. Co teologowie w kolejnych pokoleniach, już od starożytności, najchętniej przemilczali, albo odpowiednio przeinaczali, bo Orygenes był myślicielem zbyt wielkiego formatu, żeby go sobie tak łatwo odpuścić jako "własnego", jako autorytet...


Pn maja 18, 2015 20:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
Cytuj:
Duch jest przeciwny naturalnym zachowaniom i pragnieniom człowieka, stąd od chwili narodzenia na nowo nosimy w sobie dwoistość celów i dążeń

W zasadzie nie ma problemy. Stefanii chodziło pewnie o te negatywne sfery życia człowieka, złe pragnienia, złe zachowania. Zefciu zrozumiał to dosłownie, tzn naturalne skłonności typu potrzeba bliskości, szacunku, docenienia, w tej wypowiedzi mieściły się w naturalnych pragnieniach. Oboje tego nie dostrzegliście?

Natomiast ten termin narodzenie na nowo jest popularny w pewnych kręgach. Ale nie jest to żadna rewaluacja i równie dobrze można go zastąpić tradycyjnym nawracajcie się i wierzcie w ewangelię. Chyba że ktoś zacznie przekonywać że potrzebne jest narodzenie się na nowo, czyli wejście w świat charyzmatów i specjalnych działań Ducha Św., jaki element niezbędny. O ile katolicy traktują to jako opcję, to jest wielu protestantów, którzy w tym upatrują podstawę zbawienia. Nie jest najlepszym sposobem na dyskusję od pierwszego zdania sugerować rozmówcom, że źle wierzą.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn maja 18, 2015 21:29
Zobacz profil
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
WIST napisał(a):
Chyba że ktoś zacznie przekonywać że potrzebne jest narodzenie się na nowo, czyli wejście w świat charyzmatów i specjalnych działań Ducha Św., jaki element niezbędny.
Chwyć węża, chwyć węża i udowodnij, żeś prawdziwie uwierzył! :)


Wt maja 19, 2015 4:20
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
akruk napisał(a):
Oczywiście, że poglądy o reinkarnacji występowały także u chrześcijan.
998...
Cytuj:
Choćby sławny i zasłużony Orygenes (II/III w.)
Choćby heretyk Orygenes.
Cytuj:
głosił preegzystencję dusz,
Podobno głosił. Jednak z zachowanych pism nijako to nie wynika.
Cytuj:
pogląd, który został potępiony dopiero 300 lat po jego śmierci, przy okazji debaty nad "Trzema rozdziałami" na drugim soborze konstantynopolitańskim (553).
Gdybyś miał zielone pojęcie, jak działały Sobory Powszechne, to byś wiedział, że nie jest to żaden argument.
Cytuj:
Mam nadzieję, że rozumiesz, że sobory ustalały, co prawowierne, a co błędne spośród poglądów, jakie występowały u chrześcijan.
Oczywiście że nie. Sobory określały, co jest chrześcijańską nauką, a co nią nie jest.


Wt maja 19, 2015 7:25
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
zefciu napisał(a):
akruk napisał(a):
Oczywiście, że poglądy o reinkarnacji występowały także u chrześcijan.
998...
Nie gadaj do mnie slangiem gimbusów, bo go nie znam.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Choćby sławny i zasłużony Orygenes (II/III w.)
Choćby heretyk Orygenes.
... który był bez wątpienia chrześcijaninem. A twierdziłeś, że u chrześcijan poglądy o reinkarnacji nie występowały. Jawne brednie.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
głosił preegzystencję dusz,
Podobno głosił. Jednak z zachowanych pism nijako to nie wynika.
Doucz się, mówiłem ci. Nauczanie Orygenesa o preegzystencji dusz ludzkich, potępione po trzystu latach w pierwszej anatemie drugiego soboru konstantynopolitańskiego, jest dobrze znane i równie charakterystyczne co jego teoria apokatastazy (również potępiona).
Orygenes, O zasadach (Peri Archon), Wprowadzenie, Henryk Pietras SJ, WAM, Kraków 1996 napisał(a):
...liczne akcenty antygnostyckie w dziele Orygenesa: podkreślanie jedności Boga, wolnej woli, hipoteza preegzystencji dusz, która wydawała mu się najlepszą odpowiedzią na gnostycki predestynacjonizm [...] Z krytyką spotkała się też hipoteza preegzystencji dusz. Od IV wieku bowiem zaczęto uważać pochodzenie duszy bezpośrednio od Boga, jako stworzonej dla każdego człowieka oddzielnie, za prawdę wiary..


zefciu napisał(a):
Cytuj:
pogląd, który został potępiony dopiero 300 lat po jego śmierci, przy okazji debaty nad "Trzema rozdziałami" na drugim soborze konstantynopolitańskim (553).
Gdybyś miał zielone pojęcie, jak działały Sobory Powszechne, to byś wiedział, że nie jest to żaden argument.
Że co? W przeciwieństwie do ciebie, wiem, jak działały starożytne sobory i jak powstawała doktryna.

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Mam nadzieję, że rozumiesz, że sobory ustalały, co prawowierne, a co błędne spośród poglądów, jakie występowały u chrześcijan.
Oczywiście że nie. Sobory określały, co jest chrześcijańską nauką, a co nią nie jest.
Muj borze! Co za brednia i ignorancja! Uczestnicy soborów głosowali, co uważają za ortodoksję, czyli "prawowierność" i nic więcej. Wydaje ci się, że np. zwolennicy nauczania Ariusza, Nestoriusza lub choćby Lutra to nie chrześcijanie? :o


Wt maja 19, 2015 8:25
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
akruk napisał(a):
Nie gadaj do mnie slangiem gimbusów, bo go nie znam.
O co Ci dziecko chodzi?
Cytuj:
który był bez wątpienia chrześcijaninem. A twierdziłeś, że u chrześcijan poglądy o reinkarnacji nie występowały. Jawne brednie.
Uważasz, że wystarczy, że jeśli jedna z miliarda osób uważających się za chrześcijan coś twierdzi i już "u chrześcijan występuje" jakieś wierzenie? W takim układzie w ogóle nie ma sensu mówić o chrześcijaństwie, bo chrześcijaństwo obejmuje wszystkie możliwe wierzenia.
Cytuj:
Doucz się
Weź się walnij. Masz argumenty - przedstaw. Teksty typu "doucz się" sobie daruj.
Cytuj:
Nauczanie Orygenesa o preegzystencji dusz ludzkich, potępione po trzystu latach w pierwszej anatemie drugiego soboru konstantynopolitańskiego, jest dobrze znane
Oczywiście mógłbyś np. zacytować. Ale po co, jak jest łatwiejsza metoda. 997...
Cytuj:
Henryk Pietras SJ
No i ad verecundiam. Jak to u naszego słynnego astronoma i teologa akruka zwykle bywa.
Cytuj:
Że co?
Że to iż Sobory zwoływano z konkretnych powodów, a nie aby zdefiniować kompletną doktrynę. Każdy Sobór Powszechny był odpowiedzią na konkretne herezje i do nich się stosunkował.
Cytuj:
Muj borze! Co za brednia i ignorancja! Uczestnicy soborów głosowali, co uważają za ortodoksję, czyli "prawowierność" i nic więcej. Wydaje ci się, że np. zwolennicy nauczania Ariusza, Nestoriusza lub choćby Lutra to nie chrześcijanie? :o
Według ówczesnego rozumienia ortodoksja była z chrześcijaństwem tożsama. No chyba, że uprawiasz aż taki prezentyzm, że Ci się wydaje, że już wtedy się zastanawiano nad tym, z którymi heretykami można prowadzić taki dialog, a z którymi inny. Św. Jan Damasceński nazywał "heretykami" muzułmanów. Wychodzi według rozumienia naszego wielkiego astronoma, co to w południe Wenus ogląda, że muzułmanie byli wtedy chrześcijanami.


Wt maja 19, 2015 8:43
Post Re: Narodzenie na nowo- warunek zbawienia
zefciu napisał(a):
akruk napisał(a):
Nie gadaj do mnie slangiem gimbusów, bo go nie znam.
O co Ci dziecko chodzi?
Jakbyś nie wyciął, co zacytowałem, to byś wiedział. Gadaj sam ze sobą, kiepski manipulatorze.


Wt maja 19, 2015 10:15
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL