Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 12:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Kiedy powstaje dusza? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lut 27, 2016 10:05
Posty: 4
Post Kiedy powstaje dusza?
Witam

Bardzo prosiłabym któregoś Księdza o odpowiedź. W jakim momencie powstaje dusza? Straciłam dziecko w 5 tygodniu ciąży (ciąża pozamaciczna), a od zapłodnienia minęło 22 dni, kiedy zmarło. (Tydzień ciąży liczy się od dnia ostatniego okresu, a data zapłodnienia nie muszę tłumaczyć).


So lut 27, 2016 10:09
Zobacz profil
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Tu nie ma księdza.

Skąd wynikło to pytanie?
Chętnie z tobą porozmawiam.


So lut 27, 2016 11:07

Dołączył(a): So lut 27, 2016 10:05
Posty: 4
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Chciałabym wiedzieć, czy moje dziecko ma dusze, czy modlitwy na wieczny odpoczynek za nim mają sens, czy będzie przy mnie po mojej śmierci. Wiem, może przesadzam, ale ciężko mi się z tym pogodzić. Gdyby to nie była ciąża pozamaciczna, gdyby rozwijało się w brzuchu tam gdzie powinno, gdyby się kiedyś narodziło, rosło, byłoby. A teraz nie ma nic.


So lut 27, 2016 13:23
Zobacz profil
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Nie wiem, jakiego jesteś wyznania, ale według tomizmu (filozofia pełniąca rolę oficjalnej filozofii Kościoła katolickiego), ma duszę, duszę odrębnej istoty od chwili powstania. Natomiast Katechizm Kościoła Katolickiego nie formułuje tego wprost, ale stwierdza m.in. (KKK 2274), że od chwili poczęcia embrion powinien być uznawany za osobę.


So lut 27, 2016 13:57

Dołączył(a): So lut 27, 2016 10:05
Posty: 4
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
To co dzieje się z duszą, jeśli nie ma pogrzebu, nie miało chrztu, było malutkie na 1 cm?


So lut 27, 2016 14:00
Zobacz profil
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Papieska Międzynarodowa Komisja Teologiczna badała sprawę zbawienia dzieci, które umierają bez chrztu. Wnioski końcowe obszernego dokumentu:
Cytuj:
82. b) Bóg nie domaga się od nas rzeczy niemożliwych. Ponadto moc Boża nie ogranicza się do sakramentów: "Bóg nie związał swojej mocy z sakramentami, tak by bez sakramentów nie mógł udzielić skutku sakramentów"... Bóg może więc udzielić łaski chrztu bez udzielenia tego sakramentu --- ten fakt powinien być uwzględniany szczególnie wtedy, gdy udzielenie chrztu okazałoby się niemożliwe...

102. Dochodzimy do wniosku, że liczne czynniki, które wyżej przeanalizowaliśmy, dostarczają poważnych racji teologicznych i liturgicznych, by mieć nadzieję, że dzieci, które umierają bez chrztu, zostaną zbawione i będą cieszyć się oglądaniem uszczęśliwiającym...

103. (ostateczna konkluzja dokumentu:) Zostało nam objawione, że zwyczajna droga zbawienia przechodzi przez sakrament chrztu. Żadne z wyżej przedstawionych rozważań nie może być wykorzystane do pomniejszenia konieczności chrztu ani do odkładania jego udzielania. Istnieją raczej poważne racje, jak chcemy tutaj na końcu potwierdzić, by mieć nadzieję, że Bóg zbawi te dzieci, ponieważ nie można było uczynić dla nich tego, co chciałoby się uczynić, to znaczy ochrzcić je w wierze i w życiu Kościoła.


So lut 27, 2016 14:26
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
19.01.2007 r Międzynarodowa Komisja Teologiczna ogłosiła dokument "Nadzieja zbawienia dla dzieci, które umierają bez chrztu" - znosząc tym od wieków znaną teorię limbus - odchłań w której to dusze nie ochrzczonych dzieci oczekiwały zmartwychwstania.


So lut 27, 2016 14:59
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
To właśnie ten dokument, którego fragmenty zacytowałem.


So lut 27, 2016 15:19
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
akruk napisał(a):
To właśnie ten dokument, którego fragmenty zacytowałem.

Wiem :) - uszczegółowiłam jedynie datę.


So lut 27, 2016 15:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
A bywają przypadki ze kobieta nie wie iż poroniła. Ciekawe co wtedy.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So lut 27, 2016 18:58
Zobacz profil
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Askadtowiesz napisał(a):
A bywają przypadki ze kobieta nie wie iż poroniła. Ciekawe co wtedy.

Zbawienie pochodzi od Boga, nie od kobiety - świadomej czy nieświadomej utraty dziecka.


So lut 27, 2016 20:26
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Dotka1898 napisał(a):
To co dzieje się z duszą, jeśli nie ma pogrzebu, nie miało chrztu, było malutkie na 1 cm?

Widzę. ze dostałaś już odpowiedź.
Podsumujmy : dziecko jest zbawione, u Boga. Modlitwy o wieczny spoczynek, czy wypominki nie mają więc sensu.
Do modlitwa o ukojenie twojego żalu chętnie się przyłączam. Wierzę, że reszta wypowiadających się także się przyłączy.


So lut 27, 2016 20:59

Dołączył(a): So lut 27, 2016 10:05
Posty: 4
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.


So lut 27, 2016 21:31
Zobacz profil
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Dotka1898 napisał(a):
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Przypomnę jeszcze obraz z Ewangelii - Jezus wkładał ręce na głowy dzieci, a na szemranie uczniów powiedział Dopuście dzieci, nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie, do takich bowiem należy królestwo niebieskie.
Nie wymagał chrztu maluchów.


N lut 28, 2016 9:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Kiedy powstaje dusza?
Alus napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
A bywają przypadki ze kobieta nie wie iż poroniła. Ciekawe co wtedy.

Zbawienie pochodzi od Boga, nie od kobiety - świadomej czy nieświadomej utraty dziecka.

Inaczej mówiac, o ile dobrze zrozumiałem, poroniony płód jest zbawiony automatycznie.
Wynika z tego dosć dziwna sytuacja. Jeśli rodzice zaniedbają chrzest, dziecko nie zostaje zbawione, a gdy nie zawinią, zostaje zbawione. Zatem jednak rodzice (w praktyce) decydują o zbawieniu.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


N lut 28, 2016 17:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL