Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Forma krzyża 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 16, 2016 18:13
Posty: 2
Post Forma krzyża
Szczęść Boże,
Chciałbym zapytać o formę noszenia krzyżyka jak również wielbienia go: czy w pewnym sensie "gorsze" dla nas jest noszenie krzyżyka (np. na szyi) z podobizną Chrystusa na krzyżu czy też lepiej nosić krzyż bez podobizny? Przeczytałem pewien fragment w internecie na forum (o dziwo katolickim), z opisem nieuznanej Ewangelii Chrystusa który nastręczył mi to wiele wątpliwości, gdyż cały Kościół katolicki czci właśnie taką formę - krucyfiks. Czy jest pewna między nimi różnica? Krzyżyk bez figurki jest symbolem zwycięstwa więc z Jego podobizną już tak nie jest? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Bóg zapłać.


Wt sie 16, 2016 18:22
Zobacz profil
Post Re: Forma krzyża
CezaryPiechowicz napisał(a):
czy w pewnym sensie "gorsze" dla nas jest noszenie krzyżyka (np. na szyi) z podobizną Chrystusa na krzyżu czy też lepiej nosić krzyż bez podobizny?

Dlaczego ma być gorsze i lepsze?
CezaryPiechowicz napisał(a):
Przeczytałem pewien fragment w internecie na forum (o dziwo katolickim), z opisem nieuznanej Ewangelii Chrystusa który nastręczył mi to wiele wątpliwości, gdyż cały Kościół katolicki czci właśnie taką formę - krucyfiks

Ewangelia jest jedna, tylko wg czterech autorów, więc nie rozumiem tego, że jakiejś Ewangelii nie uznano. Nie uznano za natchnione nie Ewangelii Chrystusa, a Ewangelii wg Tomasza, czyli spisanej rzekomo przez Tomasza. Tu masz wykaz apokryfów:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TB ... fy-01.html
a tu wyjaśnienie dlaczego nie sa kanoniczne:
http://kosciol.pl/content/article/20041006231650262.htm
CezaryPiechowicz napisał(a):
Przeczytałem pewien fragment w internecie na forum (o dziwo katolickim), z opisem nieuznanej Ewangelii Chrystusa który nastręczył mi to wiele wątpliwości, gdyż cały Kościół katolicki czci właśnie taką formę - krucyfiks.

Nie rozumiem co ma wspólnego owa nieuznana Ewangelia z krucyfiksem.


Wt sie 16, 2016 19:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 16, 2016 18:13
Posty: 2
Post Re: Forma krzyża
Chodziło mi o to że, czytałem różne posty, również na forach katolickich porównujące oba rodzaje krzyży, np. że krzyź bez podobizny Chrystusa ma symbolizować jego zmartwychwstanie, a z podobizną śmierć, męczeństwo. A w sprawie tej ewangelii - miała być w niej umieszczona wypowiedz na temat tego, że kto czci krucyfiks czci jedynie ciało na.krzyżu, a nie to czego dokonał Jezus-zmartwychwstanie.


Wt sie 16, 2016 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Forma krzyża
Tajemnice wiary: Głosimy śmierć Twoją Panie Jezu, wyznajemy Twoje Zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale.

A co do nieuznawanej ewangelii, to takich nieuznawanych jest od groma i trochę. I co chwila powstają nowe. Ostatnio popularna jest ewangelia "wegetarianska". Pewnie niedługo ktos napisze "ewangelię globalnego ocieplenia", w której Jezus namawia do ograniczania palenia w oginskach, żeby nie wydzielało się CO2

Spoko, wszystkie starożytne ewangelie były "podpisywane" imieniem jakiegoś apostoła. Tak te uznawane z przełomu I/II wieku, jak i te późniejsze, nieuznawane. Jeżeli ewangelia tytułuje się "ewangelia Chrystusa", lub "Prawdy", albo "Swiatła", to możesz wyrzucić do kosza bez otwierania okładki. To jakiś współczesny gniot napisany przez specjalistów od mieszania w mózgach, organizowania nowych sekt czy po prostu, speców od marketingu około-religijnego. Sprzedają "produkt" i tyle.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt sie 16, 2016 23:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Forma krzyża
Ja noszę krucyfiks. Krzyż bez figurki występuje w formach biżuteryjnych, z figurką nigdy. Taki jest jednoznaczny. Ale i w KK funkcjonują formy bez figurki. Nie ma jej nigdy na tałce, na krzyżu jerozolimskim... W sumie nie ma znaczenia, byle go nosić z wiarą.

Nie rozumiem, dlaczego pusty krzyż miałby być symbolem zwycięstwa, a krucyfiks nie. Chrystus został zdjęty z krzyża, nie z niego zmartwychwstał. Jeśli już coś pustego jest znakiem zwycięstwa, to grób nie krzyż.

Krzyż jest znakiem naszego zbawienia. Ale nie zbawiło nas drewno tylko powieszony na nim Bóg-człowiek... W niektórych wizerunkach - jak na krzyżu z San Damiano - pokazano Chrystusa błogosławiącego, nie cierpiącego...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt sie 23, 2016 10:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL