Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Kezz napisał(a):
Akurat protestanci wszystko tłumacza logicznie i spojnie na podstawie jednego źródła, wy po prostu z jakichs powodów nie chcecie zrozumieć.
...a tym źródłem jest... opinia każdego protestanta :)
Nadal nie otrzymałem komentarza do zacytowanych fragmentów (np. do :
"Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas ze sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania. (Albowiem w Chrystusie Bóg jednał ze sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!" /2 Kor 5, 18-20/
Ale oczywiście po co - zamiast opierać się na Biblii wygodniej tokować chwaląc się, jak to opieracie się na Biblii, nie? :|

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn paź 02, 2017 7:48
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Tak poza polemiką, a w kontekście spowiedzi:
http://mateusz.pl/duchowosc/dk-spowiedz.htm


Pn paź 02, 2017 11:18

Dołączył(a): N wrz 03, 2017 10:58
Posty: 89
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
chwat napisał(a):
Kezz napisał(a):
Cóż, przyznaję się do błędu - Pięździesiątnica była później, bez udziału Chrystusa z ziemi

W tym momencie Twoja teoria, że słowa Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone... skierowane były do osób posiadających Ducha, nie ma racji bytu.

Okazuje się więc, że słowa te były jednak skierowane do wybranych.


Najwidoczniej nie otrzymali jeszcze Ducha w tym momencie, jednak nie można też usuwać słów "Weźmijcie Ducha Świętego!" z kontekstu odpuszczania grzechów.

Słowa skierowane były oczywiście do osób, które były w wieczerniku - do apostołów. Ale przecież wierzący również otrzymują Ducha. Więc Duch ma tutaj swoją rolę.


Wt paź 03, 2017 19:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 03, 2017 10:58
Posty: 89
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Kezz napisał(a):
Akurat protestanci wszystko tłumacza logicznie i spojnie na podstawie jednego źródła, wy po prostu z jakichs powodów nie chcecie zrozumieć.
...a tym źródłem jest... opinia każdego protestanta :)
Nadal nie otrzymałem komentarza do zacytowanych fragmentów (np. do :
"Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas ze sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania. (Albowiem w Chrystusie Bóg jednał ze sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!" /2 Kor 5, 18-20/
Ale oczywiście po co - zamiast opierać się na Biblii wygodniej tokować chwaląc się, jak to opieracie się na Biblii, nie? :|



Tym źródłem jest Biblia; nie mówisz prawdy mówiąc, że protestanci wyrażają tylko swoje opinie niepodparte Biblią. Inaczej nikt by protestantom nie uwierzył, bo każdy może sobie mówić bez źródeł.

Nie otrzymałeś komentarza, ponieważ o ile się orientuję odpowiedziałeś do autora wątku a nie do mnie. Chętnie odpowiem na zacytowany fragment.

Otóż posługa jednania nie musi oznaczać sakramentu pokuty. Jednanie z Bogiem odbywa się poprzez opamiętanie się, uwierzenie w Jezusa, wyznanie grzechów. Apostołowie mówiąc o odkupieńczej ofierze Jezusa mają własnie pokutę jednania, bo poprzez wyżej wspomniane rzeczy jednamy się z Bogiem.
Sakrament pokuty (czy też pojednania) został wymyślony później, więc nie możemy wziąć późniejszej nazwy pewnej czynności i przypisać jej nazwie wcześniejszej, jak by to było to samo.

Trzeba też rozróżnić napominanie od odpuszczania grzechów. Napominanie jest wtedy, kiedy zwracam komuś uwagę, że może popełniać grzech.

Na uwagę zasługuje fakt, że nigdzie w Piśmie nie ma sytuacji, w której ktokolwiek by przyszedł do apostoła i spowiadał się przed nim, a apostoł odpuszczał mu grzechy. Wyobrażasz sobie co by było, gdyby ci ludzie głosili, że każdy ma przed nimi wyznać grzechy? Daleko by nie zaszli.

Co do ostatniego argumentu - jak mogę nie opierać się na Biblii i jednocześnie mówić, że się opieram? To nie ma żadnego sensu. Wysłuchałem wielu kazań protestanckich wyjaśniających Biblię i opierających się na niej.


Wt paź 03, 2017 19:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Kezz napisał(a):
chwat napisał(a):
W tym momencie Twoja teoria, że słowa Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone... skierowane były do osób posiadających Ducha, nie ma racji bytu.
Okazuje się więc, że słowa te były jednak skierowane do wybranych.

Najwidoczniej nie otrzymali jeszcze Ducha w tym momencie, jednak nie można też usuwać słów "Weźmijcie Ducha Świętego!" z kontekstu odpuszczania grzechów
Nie wiem, czy ktoś usuwa, ale na pewno nie KK.
KKK1448...Obejmuje ona dwa istotne elementy: z jednej strony akty człowieka, który nawraca się pod działaniem Ducha Świętego, a mianowicie żal, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie, a z drugiej strony działanie Boże za pośrednictwem Kościoła...

Cała rozmowa dotyczyła tego, czy słowa Jezusa Komu odpuścicie...były skierowane do wybranych, czy do ogółu. Myślę, że doszliśmy do wniosku, że jednak nie do ogółu.

Cytuj:
Słowa skierowane były oczywiście do osób, które były w wieczerniku - do apostołów. Ale przecież wierzący również otrzymują Ducha. Więc Duch ma tutaj swoją rolę
Owszem, wszyscy wierzący otrzymują Ducha, ale nie w tym rzecz. Chodzi o funkcje, rodzaj posługi i hierarchii, którą ustalił Jezus. Ty wyrażałeś pogląd, że słowa Jezusa odnoszą się w równym stopniu do wszystkich, a przecież nie były one wypowiedziane publicznie do wszystkich, tylko do wybranych. Dlatego KK rozróżnia różne rodzaje posługi.
Zresztą nie tylko KK, protestanci też przecież maja pastorów i biskupów, ale nie wiedzieć czemu, na pewnym etapie pozbawiają te osoby możliwości wykonywania posług...


Kezz napisał(a):
Tym źródłem jest Biblia; nie mówisz prawdy mówiąc, że protestanci wyrażają tylko swoje opinie niepodparte Biblią. Inaczej nikt by protestantom nie uwierzył, bo każdy może sobie mówić bez źródeł.

Sorry ale Biblia nie jest dla protestantów źródłem. Wynika to z tego, że każdy protestant ma Pismo i może z niego wyczytywać co chce. Nie ma reguł i nie ma autorytetów, jest dowolność interpretacji.
Ten sam fragment może być interpretowany na krańcowo różne sposoby, a interpretatorzy będą mimo wszystko twierdzić, że posługują się Biblią - choć efekt będzie taki, że wnioski będą całkiem różne.
Dlatego mówienie o autorytecie Biblii w rozumieniu protestanckim, staje się bezużyteczne. Biblia jest dla protestantów tekstem do dowolnego kształtowania, a nie wymierną zasadą.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt paź 03, 2017 20:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Jak JESZCZE WYRAŹNIEJ mogło być w Biblii napisane o władzy odpuszczania grzechów niż:
"Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. "/J 20,22-23/
Napisz, CO JESZCZE musiałbyś mieć na ten temat w Biblii, byś uwierzył?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt paź 03, 2017 21:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N wrz 03, 2017 10:58
Posty: 89
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Jak JESZCZE WYRAŹNIEJ mogło być w Biblii napisane o władzy odpuszczania grzechów niż:
"Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. "/J 20,22-23/
Napisz, CO JESZCZE musiałbyś mieć na ten temat w Biblii, byś uwierzył?


Musiałbym mieć przykład apostołów, że to właśnie robili, to właśnie nakazywali i tak to się odbywało.
Mam przykład Jezusa, który mówił do Boga względem oprawców: "Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią".

Ale nawet gdy tego nie ma, skłonny byłbym zaakceptować to, gdyby nie na przykład taki werset: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek2, Chrystus Jezus..." 1 Tm 2:5

Nie mogę więc zaakceptować dodatkowego pośrednictwa. Jest wyraźnie napisane, że jeden.


Pt paź 06, 2017 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
A Jezus jest Bogiem?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt paź 06, 2017 20:16
Zobacz profil
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Kezz napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Jak JESZCZE WYRAŹNIEJ mogło być w Biblii napisane o władzy odpuszczania grzechów niż:
"Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. "/J 20,22-23/
Napisz, CO JESZCZE musiałbyś mieć na ten temat w Biblii, byś uwierzył?


Musiałbym mieć przykład apostołów, że to właśnie robili, to właśnie nakazywali i tak to się odbywało.

No to masz pecha, bo w Biblii opisano zaledwie maleńki skrawek z tego, co Apostołowie robili.

Cytuj:
Mam przykład Jezusa, który mówił do Boga względem oprawców: "Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią".

Który niczego nie zmienia w tym, co Jezus powiedział po zmartwychwstaniu na temat władzy odpuszczania grzechów.

Cytuj:
Ale nawet gdy tego nie ma, skłonny byłbym zaakceptować to, gdyby nie na przykład taki werset: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek2, Chrystus Jezus..." 1 Tm 2:5

Nie mogę więc zaakceptować dodatkowego pośrednictwa. Jest wyraźnie napisane, że jeden.

Proponuję, abyś kiedyś przeczytał ten rozdział zaczynając od pierwszego, a nie piątego wersu. Przekonasz się, że 1 Tm 2,5 mówi o pośrednictwie w zbawieniu, a nie każdej możliwej kwestii.


Pt paź 06, 2017 21:01

Dołączył(a): N wrz 03, 2017 10:58
Posty: 89
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
No to masz pecha, bo w Biblii opisano zaledwie maleńki skrawek z tego, co Apostołowie robili.


Jest to wystarczające i żadną miarą nikt nie powinien nic do tego dodawać ani odejmować. Jeśli Tobie to nie wystarcza i potrzebujesz dodatkowych pośredników, osób myślących za Ciebie i przedstawiających Ci gotowe rozwiązanie, błyskotek w kościołach, napisanych przez kogoś modlitw, które można wyklepać - trudno, to Twoja sprawa.


N paź 08, 2017 17:18
Zobacz profil
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Do zbawienia konieczna jest łaska uświęcająca.
Nie wyobrażam sobie człowieka, który w swoim życiu nie popełni ani jednego grzechu ciężkiego - a takie są odpuszczane w spowiedzi. Ponieważ grzeszymy, to potrzebujemy także spowiedzi.

Oczywiście, istnieje żal doskonały- ale nie mamy żadnej pewności, czy nasz żal faktycznie taki był. Tylko sakramentalne rozgrzeszenie daje nam pewność powrotu do stanu łaski uświęcającej. Nie warto ryzykować swoim zbawieniem.


N lut 11, 2018 13:27

Dołączył(a): Pt maja 25, 2018 10:05
Posty: 31
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Odświeżę troszkę wątek, bo jest ogólnie bardzo ważny dla każdego katolika, mimo że większość robi to bardzo rzadko, twierdząc błędnie, że jest mu to nie potrzebne. Ciekawy temat, a najbardziej dlatego, że protestant twierdzi, że to ludzie popełniają grzechy mimo, że sam Luter stwierdził, że jedynym grzesznikiem był Jezus Chrystus. "„Chrystus jest największym grzesznikiem i jedynym grzesznikiem na ziemi i nie ma innego więcej”

Można to znaleźć w internecie, a więc linku nie będę wklejał więc nie ma sensu pisać więcej.
Wracając do Jezusa Chrystusa skoro wg nich był jedynym grzesznikiem to każdy inny jest bez grzechu, stąd po co chodzić do spowiedzi?


Pt maja 25, 2018 10:24
Zobacz profil
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
oremi napisał(a):
Odświeżę troszkę wątek, bo jest ogólnie bardzo ważny dla każdego katolika, mimo że większość robi to bardzo rzadko, twierdząc błędnie, że jest mu to nie potrzebne. Ciekawy temat, a najbardziej dlatego, że protestant twierdzi, że to ludzie popełniają grzechy mimo, że sam Luter stwierdził, że jedynym grzesznikiem był Jezus Chrystus. "„Chrystus jest największym grzesznikiem i jedynym grzesznikiem na ziemi i nie ma innego więcej”

Można to znaleźć w internecie, a więc linku nie będę wklejał więc nie ma sensu pisać więcej.
Wracając do Jezusa Chrystusa skoro wg nich był jedynym grzesznikiem to każdy inny jest bez grzechu, stąd po co chodzić do spowiedzi?

Nieładnie przeinaczać cytaty.....otóż z Luter napisał Chrystus jest największym i jedynym grzesznikiem na ziemi..... i jedynym sprawiedliwym i świętym....nawiązując do listu św Paweł On został wydany za nasze grzechy(Rz 4,25)


Pt maja 25, 2018 10:47

Dołączył(a): Pt maja 25, 2018 10:05
Posty: 31
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
Nie było to moją intencją, coś przeinaczać, tak więc jak można to odnieść do tego co powiedział ten o to ksiądz, który jak widać czynił to na Jasnej Górze,
Nie pamiętam tylko minuty kiedy powiedział to co napisałem wcześniej, bo oglądnąłem to dość dawno temu.
https://www.youtube.com/watch?v=3Z6pL3c0_wo

Swoją drogą bardzo ciekawie mówi.


Pt maja 25, 2018 11:26
Zobacz profil
Post Re: Czy spowiedź jest konieczna do zbawienia ?
oremi napisał(a):
Nie było to moją intencją, coś przeinaczać, tak więc jak można to odnieść do tego co powiedział ten o to ksiądz, który jak widać czynił to na Jasnej Górze,
Nie pamiętam tylko minuty kiedy powiedział to co napisałem wcześniej, bo oglądnąłem to dość dawno temu.
https://www.youtube.com/watch?v=3Z6pL3c0_wo

Swoją drogą bardzo ciekawie mówi.

https://naszdziennik.pl/mysl/130629,spr ... lutra.html

Ciekawie, nie ciekawie mówi, ale zdecydowanie konfabuluje głosząc Luter uwielbiał szatana


Pt maja 25, 2018 11:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL