Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Czy skrupulantyzm w ogole istnieje 
Autor Wiadomość
Post Czy skrupulantyzm w ogole istnieje
Dz36 sw Faustyna

Cytuj:
Natychmiast ujrzałam cały stan duszy swojej, tak jak Bóg na nią patrzy. Jasno ujrzałam wszystko, co się Bogu nie podoba. Nie wiedziałam, że nawet z takich cieni drobnych trzeba zdawać rachunek przed Panem. Co to za moment. Kto go opisze? Stanąć naprzeciw Trzykroć Świętemu.


Czy wobec tego mozna byc za dokładnym?


Wt lip 25, 2017 13:14
Post Re: Czy skrupulantyzm w ogole istnieje
Już raz tłumaczyłem. W skrupulantyzmie nie chodzi o to, że się jest za dokładnym. Chodzi o to, że człowiek skupia się na pierdołach, przez co uwaga jego sumienia odsuwana jest od spraw poważnych.


Wt lip 25, 2017 13:18

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy skrupulantyzm w ogole istnieje
Monika i Marcin Gajdowie, "Rozwój. Jak współpracować z łaską?" Książka z Imprimatur.

Szczerze polecam. Tam ten temat też jest omówiony.

Jest też książka Emanuela Działa OP "Skrupulantom na ratunek", ale jej nie czytałem, więc wypowiedzieć na jej temat się nie mogę.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Wt lip 25, 2017 13:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Czy skrupulantyzm w ogole istnieje
PS. Teresse.

Z własnego doświadczenia Ci powiem: Uważam, że stoisz na krawędzi naprawdę groźnego bagna. Bagna, które podcina człowiekowi skrzydła i uniemożliwia mu dojście do Dobra. I to bagna podstępnego, bo bagna, które przedstawia się jako jedyna droga do dobra, i próbuje wmówić człowiekowi, że poza nim jest tylko zło, piekło i grzech. Tak wnoszę po Twoich ostatnich postach i wyznaję, że martwię się o Ciebie.

Ja sam przeszedłem przez to bagno i dziękuję bardzo, nie chcę tam wracać.

W poleconej przeze mnie książce znajdziesz m.in. omówienie, skąd takie postawy mogą się brać, czemu skrupulantyzm i perfekcjonizm nie jest dobrem, a wręcz wynika ze zranień człowieka czy nawet, w ukryty sposób, z jego pychy, pokazanie alternatywy w postaci zdrowej religijności, wyjaśnienie czemu religijność neurotyczna nie prowadzi do Boga i jak należy budować religijność tak, by do Boga prowadziła.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Wt lip 25, 2017 13:30
Zobacz profil
Post Re: Czy skrupulantyzm w ogole istnieje
zefciu napisał(a):
Już raz tłumaczyłem. W skrupulantyzmie nie chodzi o to, że się jest za dokładnym. Chodzi o to, że człowiek skupia się na pierdołach, przez co uwaga jego sumienia odsuwana jest od spraw poważnych.


to o czym piszesz zefciu to sumienie faryzejskie wg wiki

Cytuj:
Sumienie faryzejskie – typ deformacji sumienia, polegający na odwróceniu hierarchii wartościowania. Osoba z taką deformacją jest szczególnie uwrażliwiona na sprawy drugorzędne, pomijając istotne kwestie moralne. Nazwa pochodzi od faryzeuszów – żydowskiego stronnictwa religijno-politycznego[


@gaazkamm

Bóg zapłać za martwienie
Wiesz, wydaje mi się ze popełniałam duzo grzechow i teraz je zaczynam dostrzegac.

Np. sumienie wyrzuca mi "kotłowanie' rzeczy. Te rzeczy są darem od Boga i powinny lezec złożone w kostkę albo ładnie...Moze dla kogos to śmieszne - "ale bądzcie doskonali jak Ojciec w Niebie..."

Co do Gajdów polecam audycję http://www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-religijnosc-neurotyczna-a-katolicka-duchowosc/

Słuchałam i nie wydaje mi się bym miała religijnosc neurotyczną - kiedys moze tak ;)


Wt lip 25, 2017 13:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL