Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"? 
Autor Wiadomość
Post Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"?
Należę do pewnego kościoła starokatolickiego. W przyszłości prawdopodobnie chciałbym się przenieść do KRK, bo moja parafia wymiera. W moim kościele nie ma politykowania, gadania o Wyborczej i TVN, lewactwie, mówi się rozsądnie na różne tematy.

W KRK niesamowicie rażą mnie te rzeczy. Oprócz tego obawiam się spowiedzi w konfesjonale, bo spotkałem się z różnymi opiniami o osądzaniu czy wyśmiewaniu się spowiedników.

Dlatego pomyślałem o kościołach, które prowadzą zakony. Konkretnie interesują mnie dominikanie, kapucyni oraz karmelici.

Czy takie kościoły są wolne od tych problemów?


Wt paź 03, 2017 19:53
Post Re: Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"?
momento napisał(a):
Należę do pewnego kościoła starokatolickiego. W przyszłości prawdopodobnie chciałbym się przenieść do KRK, bo moja parafia wymiera.

Ale wiesz, że to oznacza konieczność przyjęcia całego nauczania katolickiego?

momento napisał(a):
W moim kościele nie ma politykowania, gadania o Wyborczej i TVN, lewactwie, mówi się rozsądnie na różne tematy.

W KRK niesamowicie rażą mnie te rzeczy.

Ile kazań na te tematy słyszałeś?

Cytuj:
Oprócz tego obawiam się spowiedzi w konfesjonale, bo spotkałem się z różnymi opiniami o osądzaniu czy wyśmiewaniu się spowiedników.

To przestań szukać opinii w internecie, bo tam można znaleźć rożne bzdury, które nie mają oparcia w rzeczywistości.

Cytuj:
Czy takie kościoły są wolne od tych problemów?

Na ten moment nie wymieniłeś żadnych problemów. Lepiej przemyśl rzeczywisty: Odrzucenie starokatolicyzmu i przyjęcie nauczania Kościoła katolickiego.


Wt paź 03, 2017 20:13
Post Re: Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"?
momento napisał(a):
Należę do pewnego kościoła starokatolickiego. W przyszłości prawdopodobnie chciałbym się przenieść do KRK, bo moja parafia wymiera. W moim kościele nie ma politykowania, gadania o Wyborczej i TVN, lewactwie, mówi się rozsądnie na różne tematy.

W KRK niesamowicie rażą mnie te rzeczy. Oprócz tego obawiam się spowiedzi w konfesjonale, bo spotkałem się z różnymi opiniami o osądzaniu czy wyśmiewaniu się spowiedników.

Dlatego pomyślałem o kościołach, które prowadzą zakony. Konkretnie interesują mnie dominikanie, kapucyni oraz karmelici.

Czy takie kościoły są wolne od tych problemów?


Jeśli jako problem postrzegasz spowiedź w konfesjonale, to muszę cię zmartwić- występuje ona w całym kościele katolickim. ;)
a powaznie- kościół tworzą ludzie. I zakonnicy i księża diecezjalni to ludzie mający swoje indywidualne wady. sytuacje, o których piszesz są wyjątkiem, ale zakon przed nimi "nie chroni".

Ja widzę tutaj inny problem- motywację do zmiany wyznania- czy Ty wierzysz w naukę Kościoła Rzymskokatolickiego?


N lut 11, 2018 13:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"?
No, między mariawitami lub polskokatolikami a katolikami rzymskimi nie ma wielkich różnic dogmatycznych. Niemniej istotnie, zmiana wymagałaby przyjęcia do Kościoła katolickiego i to jest podstawowa kwestia.

Natomiast wydaje mi się, że myślisz w kluczu kościół=parafia. Jedna wspólnota. Kościół katolicki jest całością. Do parafii przynależy się na zasadzie miejsca zamieszkania. Nie da się do niej przystąpić. Ani do zakonnej ani żadnej innej. Przystępuje się do Kościoła jako całości. Uczestniczyć w liturgii można w kościele prowadzonym przez zakonników, jeśli tak pasuje, można też zmieniać. Ale przynależność jest jedna.

Może porozmawiaj z kimś na miejscu? Choćby z którymś z zakonników? Delikatnie sugeruję dominikanów...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lut 14, 2018 10:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"?
Ważne jest to, żeby wybrać sobie spowiednika, czy Kierownika Duchowego. Szymon Hołownia pisał, że dziwi go myślenie podwójne: ludzie starannie wybierają ubezpieczenie, lekarza, psychologa, ale idą do pierwszego z brzega księdza do spowiedzi, nawet go nie znając. Powierzamy spowiednikowi poważne sprawy, część ze swojego intymnego życia. Warto więc poszukać, zapytać znajomych, księży i tak dalej...

_________________
MODERATOR


So maja 26, 2018 9:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"?
Cytuj:
spotkałem się z różnymi opiniami o osądzaniu czy wyśmiewaniu się spowiedników.
No cóż, ja także słyszałem. Ale nigdy (a żyję już 56 lat, pierwszy raz byłem u spowiedzi w wieku lat 7) nie spotkałem się z taką sytuacją.
Myślę że twierdzenie że tak jest na spowiedzi ma mniej więcej taki sens, jak np.twierdzenie, że w restauracji dodają do jedzenia środków przeczyszczających - owszem, gdzieś, kiedyś ktoś zapewne tego w jakiejś restauracji doświadczył, ale nie jest to raczej normalny sposób działania restauracji.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So maja 26, 2018 10:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Klasztorne kościoły - czy tam jest "bezpiecznie"?
Zawsze można dzielić się doświadczeniami, ale to, co sprawdzi się u jednego człowieka, nie musi sprawdzać się u innego.

_________________
MODERATOR


Wt cze 12, 2018 19:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL